Skocz do zawartości
Zas

Wentylator GPU uruchamia się z pełną prędkością przy starcie PC

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem już podobne pytania na forum i wiele osób pisało, ze "tak ma" z różnymi kartami i płytami głównymi. Specjlanie otym nie myślałem, ale po zmianie na 2060S naprawdę zaczęło mnie to wk...ć, ponieważ z 1060 - też Gaming X od MSI - tak NIE MIAŁEM, także po przesiadce z intela Z170 na AMD z X470. Karta startowała bezgłośnie.

 

Tu jzeden z wątków w sieci.

https://forums.guru3d.com/threads/ryzen-3rd-gen-100-gpu-fanspeed-during-post.428271/

 

Mnożą się domysł czy to wina platformy AMD (ale niektórzy twierdzą, ze mieli tak na Intelu, albo na Ryzenach 1 i 2) czy konkretnych kart - ale ponoć mają tak różne modele różnych producentów.

 

Ktoś z was wie coś więcej na te temat?

 

Tutaj ktoś sugeruje, że to znowu AMD coś sp...ło

https://www.avforums.com/threads/loud-gpu-and-mobo-fans-on-boot-startup-with-ryzen-5-3600-rtx-2080-super-gaming-x-trio-gigabyte-aorus-x570-ultra.2250634/

 

Tutaj cytat, że ponoć jednym się tak zdarza, a innym nie (i to akurat inna karta, chociaż też Ryzen jako CPU)

 

"I've tried to google the "issue" again and found that most with almost identical setups did not have the issue, while only a small percentage do. It is not that widely known i think? I've got a friend with a 3700x, b450mb and a 5700xt who does not have this problem. This kinda bugs me as to why it is happening in my pc.. It happens on every boot (be it cold or not) so I'm not sure if it is good for the gpu fans long term."

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2070 Armor jak i 2070 Super Gaming X startują na mojej platformie bezgłośnie. Spotkałem się z tym, że Ventusy startują z pełną prędkością obrotów na platformach intela jak i amd ale osobiscie tego nie testowalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie natomiast karta startuje bez glosnie, ale tuz przed załadowaniem systemu, rozkreca sie na max i przechodzi w pasyw. Hm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

procek intel 4460 karta radeon 6950 asus przy starcie systemu wentylatory chodzą na max, po uruchomieniu systemu spokój. Z gtx 770 gigabyte windforce jest tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2070 Armor jak i 2070 Super Gaming X startują na mojej platformie bezgłośnie. Spotkałem się z tym, że Ventusy startują z pełną prędkością obrotów na platformach intela jak i amd ale osobiscie tego nie testowalem.

Cholera, no właśnie mój 1060 Gaming X też był bezgłośny, tak wcześniej na Z170 i i5 6500 jak i teraz na X470 i Ryzenie 3700X...

 

Ech, Reddit radzi, Reddit nigdy cię nie zdradzi.

Wychodzi ze to patałachy z AMD, ale czemu na niektórych GPU?

 

"Ryzen 3rd generation CPUs take some steps to get the most out of their performance, measures that were not in place over previous generations (due to the architecture change). On some systems, fans of the GPU or other PCIe device may be 100% active until the PCIe slot is reset / initialized. This is normal and expected behavior.

 

In fact, it's not expected, in short terms, that this behavior changes. However it's not impossible for a BIOS update to adjust this detail. However, the fact that it has no impact on performance does not make the subject sensitive and urgent."

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgłupsze jest to, że chociaż AMD uznaje to za normalny stan, to dzieje się tak tylko z nowymi kartami. Pewnie znowu coś spieprzyli, tak jak z kartami dźwiękowymi, a teraz udają głupiego... Zachciało mi się AMD, k...

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekGLA

na mojej starej platformie z68 + i7-2600 gtx 670 od msi (czyli bez amd) robil tak samo, karta dzialala bez problemów przez prawie 3 lata i poszla dalej w pelni sprawna, moze niektore modele tak maja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgłupsze jest to, że chociaż MAD uznaje to za normalny stan, to dzieje się tak tylko z nowymi kartami. Pewnie znowu coś spieprzyli, tak jak z kartami dźwiękowymi, a teraz udają głupiego... Zachciało mi się AMD, k...

Napisałem ci że mam tak na platformie intela i z kartą nvidia. No ale po co czytać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może niektóre karty są tak skonfigurowane, ale teraz to ewidentnie nie jest wina kart - ludzie mają problemy z tymi samymi modelami GPU po przesiadce na Ryzeny 3.

 

No chyba, że to byłaby kwestia tego, jak długi jest etap pre-post. Bo o ile bootowanie nie trwa u mnie 15 czy 30 sek. czym straszono, to jest dłuższa chwila - 3-4 sek. - zanim odpali się monitor i zacznie ładowanie UEFI. Na Z170 aż tak nie miałem... (nie, PC się nie restartuje, nie ma problemów z bootowaniem, po prostu chwilę myśli)

 

Ryzen 1 i 2 też ładował UEFI momentalnie?

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja w laptopie mam tak że 10 sekund po włączeniu przyciskiem cisza, 5 sekund wentylatory na 100% i później cisza, dopuki temperatura nie dobija do 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem rtx 2060 na platformie am3 i było cicho po przesiadce na b450 tomahawk to samo co u ciebie więc to nie wina karty, na starszych ryzenach też problemu nie ma dopiero po wsadzeniu nowego ryzena to się pojawiło

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkich nowych podzespołach jest podobnie, przedmuchuje z kurzu całość kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mit, mit mit, czytaj, co ludzie ostatecznie ustalili i co potwierdzili ludzie bliscy AMD, żadne przedmuchiwanie... Potem takie mity sie szerzą i ludzie biorą bugi za "features"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy starcie wszystkie wentylatory idą na maksa.. a jako że mam noctuy nf-a14 to przy odpaleniu kompa mam odrzutowiec :E gpu natomiast po prostu zakręci wentylatorami i przełącza się w tryb półpasywny - z tym że na pewno wentylatory od gpu nie idą przy starcie na pełnych obrotach.

 

Na intelu z370/390 tego nie miałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dziwne, u mnie karta ma max, za to wentylator na CPU nie dostaje żadnego boosta przy botowaniu, od razu startuje na 900 RPM ustawione domyślnie na krzywej.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To AMD tego nie ogarniesz :E co dziwne kiedy daje restart/ponowne uruchomienie to wentylatory już się nie odpalają na max..

 

Mnie bardziej martwi powolne uruchamianie systemu.. na intelu to było zaledwie kilka sekund.. na amd to czasem nawet pół minuty jak bym siedział na starym dysku hhd

Edytowane przez dawidoxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze, że AMD ma to w du...e, bo "przecież wszystko działa"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, wszystko działa. Wentylatory rozpylają kurz a system wstaje w 12-15s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, wszystko działa. Wentylatory rozpylają kurz a system wstaje w 12-15s

 

:E

 

Tylko po co? Przecież to jest ewidentny babol amd a nie żaden system przeciw-kurzowy.

 

W niektórych lapkach są takie systemy, ale je uruchamiasz manualnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, ja się dałem przekonać, widzicie, jakie gęste jest to żebrowanie w 2060s?! Nie to co w moim 1060, do tego jest poprzeczne, a tam było podłużne!

 

Żaden babol MAD, it's not a bug, it's a feature, q.e.d.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...