Skocz do zawartości
dsxsoft

Zabezpieczenie sieci VLAN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy do podzielenia sieci potrzebuje koniecznie router z standardem router 802.1Q? Czy wystarczmy mi tylko switch jak np ten dosyć tani TL-SG105E? Aktualnie idzie do mnie światłowód do routera od dostawcy i mam neta z portów lan lub wifi(routerem zarządza dostawca nie mam dostępu do niego) Teraz chciał bym podzielić tą sieć dla mnie i dla drugiej części domu(gdzie będę wynajmować obcym osobą) Jak to w miarę rozsądnie rozwiązać? Myślę aby wyłączyć wifi w routerze dostawcy i do 1 portu lan od dostawcy wpiąć 1 router dla mnie i do drugiego portu dla drugiej częśći będzie to bezpieczne? Lub czy idzie wpiąć switch TL-SG105E do lan od routera dostawcy i następnie ze switcha dwa routery ? wtedy na switchu mogę ustawić vlan oraz Qos aby podzielić łącze np po równo(prędkość) tylko nie wiem czy idzie switch wpiąć bezpośrednio do routera dostawcy i dopiero od switcha na routery lub AP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz 2 routery. Jeden dla siebie, do którego będziesz podpinał wszystkie swoje urządzenia i dzięki któremu router dostawcy zmieni się w modem tylko, a potem do swojego routera podpinasz drugi, do którego wpinasz komputery z wynajmowanego innym osobom fragmentu domu.

Switch który podałeś to zwykły, "głupi" switch. Nie wspiera VLANów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz 2 routery. Jeden dla siebie, do którego będziesz podpinał wszystkie swoje urządzenia i dzięki któremu router dostawcy zmieni się w modem tylko, a potem do swojego routera podpinasz drugi, do którego wpinasz komputery z wynajmowanego innym osobom fragmentu domu.

Switch który podałeś to zwykły, "głupi" switch. Nie wspiera VLANów.

 

Jak nie spiera jak logując się na niego mam zakładkę vlan link do switcha https://www.tp-link.com/pl/business-networking/unmanaged-pro-switch/tl-sg105e/ :) Tylko w ten sposób wiem ze kiedyś się bawiłem na linuxie i radził sobie z atakiem mitm własnie w taki sposób router do routera dlatego chciał bym zastosować ten switch aby odseparować sieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie moje pytanie czy ten switch mogę wstawić za modemem(routerem dostawcy) a przed routerami lub ap. Na jednym obiekcie tak zrobiłem było urządzenie dostawcy następnie dałem router w nim ustawiłem vlany następnie dałem switch w nim tez ustawiłem vlany według opisu https://www.tp-link.com/pl/support/faq/2246/?utm_medium=select-local i wtedy do switcha moge podpiąc routery lub ap a klienci między sieciami sie nie widzą. Pytanie czy musi być Urządzenie dostawcy następnie router następnie switch i dalej routery lub ap według opisu z linku czy wystarczy(żeby zmniejszyć koszty 1 urządzeniem) urządzenie dostawcy switch następnie routery lub ap? Tak by pominąć 1 router a vlany ustawić tylko na switchu?

Edytowane przez dsxsoft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...