Skocz do zawartości
Krzy5i3k

Chłodzenie R5 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Poszukuję wydajnego i cichego chłodzenia do mojego procesora na które chciałbym wydać koło 200-250 PLN.

Wczoraj zamontowałem SPC Navis 240 RGB i niestety jestem bardzo zawiedziony jego kulturą pracy.

Same wentylatory działają ok, jednak pompka wg mnie jest za głośna (szum o wysokim tonie który mnie bardzo drażni).

 

Bebechy z sygnaturki siedzą w obudowie FD Define Mini C wentylowanej przez 4 wiatraki - stockowe na tyle i z dołu, oraz 2x Pure Wings 2 140mm na przedzie.

Zasilacz zamontowany wentylatorem do góry, aby zasysał powietrze z GPU.

 

Komputer nie jest i nie będzie podkręcany (zależy mi na ciszy podczas grania), CPU jedzie na offset -0.075V a GPU 0.950V przy 1950MHz.

 

Czy Fortis 3 to faktycznie jedyne, sensowne chłodzenie w tej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis 3 jest ok i spokojnie da sobie rade. Ewentualnie Dark Rock 4, który ma sporo lepszy wentylator niż Fortis. Inna opcja to szukanie używki chłodzenia typu Noctua NH-U12 czy NH-U14, które mają świetne wentylatory i bardzo dobrą wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć,

 

Poszukuję wydajnego i cichego chłodzenia do mojego procesora na które chciałbym wydać koło 200-250 PLN.

Wczoraj zamontowałem SPC Navis 240 RGB i niestety jestem bardzo zawiedziony jego kulturą pracy.

Same wentylatory działają ok, jednak pompka wg mnie jest za głośna (szum o wysokim tonie który mnie bardzo drażni).

 

Bebechy z sygnaturki siedzą w obudowie FD Define Mini C wentylowanej przez 4 wiatraki - stockowe na tyle i z dołu, oraz 2x Pure Wings 2 140mm na przedzie.

Zasilacz zamontowany wentylatorem do góry, aby zasysał powietrze z GPU.

 

Komputer nie jest i nie będzie podkręcany (zależy mi na ciszy podczas grania), CPU jedzie na offset -0.075V a GPU 0.950V przy 1950MHz.

 

Czy Fortis 3 to faktycznie jedyne, sensowne chłodzenie w tej cenie?

 

Jeżeli słyszysz pompkę od Navisa to warto skontaktować się z producentem ponieważ nie jest to normalne. Miałem u siebie Navisa 240 i pompka pracowała bezgłośnie, tak samo jak u wielu znajomych korzystających z tych chłodzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, na testach sama pompka podobno wydaje z siebie ponad 33dB z odległości 30 cm - to nie jest bezgłośna praca.

W ciągu dnia nie słychać jej faktycznie, jednak wieczorem jest to już irytujące ;).

 

A jak z Grandisem 2? Nie będzie lepszy od Fortisa3?

Dark Rock i Noctua niestety poza zasięgiem ze względu na cenę.

Edytowane przez Krzy5i3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No nie wiem, na testach sama pompka podobno wydaje z siebie ponad 33dB z odległości 30 cm - to nie jest bezgłośna praca.

W ciągu dnia nie słychać jej faktycznie, jednak wieczorem jest to już irytujące ;).

 

A jak z Grandisem 2? Nie będzie lepszy od Fortisa3?

Dark Rock i Noctua niestety poza zasięgiem ze względu na cenę.

 

33 dBa z odległości 30CM na otwartej obudowie to żaden hałas ;) Więc przy zamkniętym kompie niemożliwym jest byś ją słyszał chyba że masz wadliwą sztukę dlatego polecam odezwać się na support SPC a nie na siłę zmieniać chłodzenie na słabsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie mogę porównać dźwięku na drugim egzemplarzu.

Póki co sprawdzałem w internecie i na nagraniach moja pompa działa dokładnie tak samo jak tam.

Co do niesłyszalności tych 33dBa to się nie zgodzę, wszystko zależy od typu dźwięku, a tutaj mamy wysoki ton od szybko obracającej się pompki co jest dosyć irytujące (przynajmniej dla mnie).

 

PS.

Edytowane przez Krzy5i3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Szkoda, że nie mogę porównać dźwięku na drugim egzemplarzu.

Póki co sprawdzałem w internecie i na nagraniach moja pompa działa dokładnie tak samo jak tam.

Co do niesłyszalności tych 33dBa to się nie zgodzę, wszystko zależy od typu dźwięku, a tutaj mamy wysoki ton od szybko obracającej się pompki co jest dosyć irytujące (przynajmniej dla mnie).

 

PS.

 

Tak jak mówię, jednego Navisa mam a z nie jednym miałem do czynienia i to w kompletnie różnych obudowach. Albo masz nadludzki słuch albo faktycznie z pompką jest coś nie tak. W zamkniętej obudowie nie powinna być słyszalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddaj to badziewie i kup NH-U12S. Wydajność będzie podobna, a będzie wyraźnie ciszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracuję w branży medycznej związanej wadami i utratą słuchu.

Dodatkowo cierpię na na tzw Tinnitus (czyt. piszczenie w uszach), dlatego wszystkie wysokie tony są dla mnie irytujące i zwracam na nie większą niż inni uwagę ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pracuję w branży medycznej związanej wadami i utratą słuchu.

Dodatkowo cierpię na na tzw Tinnitus (czyt. piszczenie w uszach), dlatego wszystkie wysokie tony są dla mnie irytujące i zwracam na nie większą niż inni uwagę ;).

 

To całkowicie zmienia postać rzeczy w takim razie ;)

 

Oddaj to badziewie i kup NH-U12S. Wydajność będzie podobna, a będzie wyraźnie ciszej.

 

Nie będzie podobna ;) Navis 280 to poziom NH-D15 przy niższym poziomie hałasu zaś 240 jest odrobinę słabsza tylko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie podobna ;) Navis 280 to poziom NH-D15 przy niższym poziomie hałasu zaś 240 jest odrobinę słabsza tylko ;)

Że co? :lol2:

Navis 280 jest, jak jednoznacznie wynika z testu, mniej wydajny i głośniejszy od NH-D15. Wydajność ma zbliżoną NH-U12S. BTW, nie wiem czy zauważyłeś, ale problem dotyczy wersji 240...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wypada Fortis 3 na tle tego Navisa 240?

Dźwięk dźwiękiem, ale temperatury są bardzo ładne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten 3600 nie jest specjalnie wymagający jeśli chodzi o chłodzenie, zwłaszcza bez OC i po UV. Fortis 3 ma wystarczającą wydajność, żeby ogarnąć tego procka przy niskich obrotach na wentylatorze. Jak wentylator będzie Ci przeszkadzał, to zawsze możesz go wymienić na coś lepszego pokroju TY-147.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z Ciekawości, co Ty byś tam zamontował mając do wyboru te dwa chłodzenia (Fortis i Navis)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani jedno ani drugie, kupiłbym używaną Noctuę.

 

Gdybym miał już wybierać, to wziąłbym Fortisa, bo jedyne co się może na nim zepsuć to wentylator, który można wymienić. AiO po kilku latach pracy (pewnie 4-5) padnie, bo układ się zapowietrzy i pompa się zatrze. Do tego wydajność AiO przy niskich obrotach wentylatorów nie zachwyca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem za Noctuą i jedyna w moim zasięgu to NH-U12S. Będzie lepsza od tego Fortisa?

 

Chciałbym zatrzymać w budzie temperatury na poziomie 60°C na CPU i 60-65°C na GPU (takie miałem z Wraith Prism).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH-U12S to bardzo fajne chłodzenie, spokojnie sobie da radę.

 

Noctuy szukaj przede wszystkim używanej, bo ceny nowej są wysokie. Nawet jak sprzedawana przez kogoś używka nie jest zgodna z AM4, to za 30 zł idzie kupić zapinkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ona nie jest o wiele mniejsza od Fortisa? To wentylator tak nadrabia wydajnością?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, U12-S jest mniejsza, ale znacznie lepiej wykonana - min. finy są lutowane do heatpipe co poprawia kontakt i wydajność. Generalnie wydajność obu chłodzeń oraz generowany poziom głośności jest podobny, przy czym Noctua ma lepszy wentylator, więc masz znacznie mniejszą szansę na terkotanie łożyska i inne nieprzyjemności.

 

Zdecydowanie lepsza niż U12S byłaby U14S, która jest znacznie wydajniejsza, ale przy tym 3600 nie ma to specjalnego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli szukam Noctuy do 200,00 PLN lub biorę Fortisa z wymianą wentylatora (TY-147) jeżeli nic nie znajdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie musisz od razu zmieniać wentylator na Fortisie. Jak fabryczny nie będzie Ci przeszkadzał, to po co go zmieniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeżeli nie wpadnie żadna Noctua, spróbuję stockowego Fortisa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałem na szybko wziąć Fortisa ponieważ trzeba było oddać Navisa.

Temperatury są chyba OK- stress test AIDA64 po godzinie wycisnął max 73°C (pasta bequiet! DC1).

 

Co do wiatraka, nie wiem kto twierdzi, że jest cichy, z całego komputera tylko on jest słyszalny, zwłaszcza w iddle/Opera.

Jest jakaś dobra alternatywa która nie będzie kosztować tyle co całe chłodzenie? Jest sens sprzedawać tą 140 z Fortisa (kogoś zainteresuje)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyregulowałeś sobie sensownie krzywą wentylatora, żeby w idle leciał na minimalnych obrotach?

 

Jak zamawiałeś przez neta, to oddaj na zwrot 14 dniowy i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krzy5i3k Moge Tobie sprzedac swoja Noctue NHU12S SE AM4, jesli jestes zainteresowany to pisz na PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • A może zaczniesz czytać ze zrozumieniem? Widzę że trafiło na operatora drona i jak już napisane że czegoś nie wolno to emocje biorą górę... Nawet pogrubiłem Ci i podkreśliłem mega istotne stwierdzenie, czyli:  jeżeli zdjęcie jest na tyle wyraźne żeby można było ich rozpoznać lub ustalić inne szczegóły. Zatem oczywistym jest, że jak wykorzystujesz drona do takich zdjęć jakie dałeś, to nie ma ono przesłanek do naruszenia prywatności, bo nie da się rozpoznać szczegółów. Lecz drony można wykorzystywać w różny sposób a cała dyskusja zaczęła się od tego, że ja to napisałem, ale uwaga! w odniesieniu do nagrania z drona jakie pokazała TV Republika z przeszukania domu Ziobry, gdzie: 1. Działania operacyjne prowadziły służby specjalne 2. Nagranie pokazywało dość wyraźnie osoby wykonujące te działania.   Co do licencji to ok, użyłem niewłaściwego określenia, ale raczej powinieneś wiedzieć, że chodzi o uprawnienia, które musisz odnawiać co 5 lat, jeżeli latasz dronem o masie powyżej 250g i jako operator musisz być zarejestrowany, a dron musi mieć naniesiony numer operatora. Też o tym już pisałem, więc użycie określenia "licencja" było skrótem myślowym, bo myślałem, że to ogarniesz.  Pisałem już też o tym, że można od googla ubiegać się o wymazanie obiektów prywatnych, o to samo może upomnieć się jednostka wojskowa. To jest ich sposób po prostu na polubowne załatwianie takich spraw, bez zbędnych dróg prawnych. To co innego niż zdjęcia z drona wykonywane przez osoby prywatne lub firmy, których zleceniem była jakaś konkretna działalność. Wtedy taka jednostka może iść do operatora drona i zażądać usunięcia zdjęć lub wymazania konkretnych obiektów i ma do tego prawo, jak nie to sprawa kończy się rozstrzygnięciem w sądzie. Nie, nie pisałeś i wiem o strefach, ale podałem po prostu dosadny przykład by zobrazować jak wygląda Twoje myślenie w tym temacie, że jak coś nie jest wprost zakazane to jest dozwolone. Nie, to tak nie działa, bo to co robisz musi być wykonywane z poszanowaniem praw innych osób czy Ci się to podoba czy nie.  
    • Horizon na PS5 ma tryb 40fps, tzw balans, bo sam grałem na tym klatkarzu na moim monitorze 1440p. Dla pewności można zobaczyć OSD na monitorze, które pokazuje wyświetlany jest aktualnie obraz, plus zmiana między trybami graficznymi zawsze obraz mignie, bo zmienia się 60hz na 120hz.
    • Ale to już nie pierwsza taka sytuacja, głupie to strasznie taka scheda po konsolach gdzie zawsze jest biedne anizo najczęściej x4 
    • Nie wiem czy HFW tak ma, ale niektóre studia Sony robią tryb 40 fps właśnie z myślą o tv 120 Hz ale to garstka gier
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...