Skocz do zawartości
oldpcet

Komputer do pracy - jaki procesor i dlaczego

Rekomendowane odpowiedzi

Komputer ma służyć TYLKO i wyłącznie do pracy, żadne gry nie będą na nim prawdopodobnie nigdy odpalone.

 

Co byście wybrali i dlaczego? (najlepiej gdyby wypowiedziały się osoby, które uzasadnią swój wybór)

Zastanawiałem się pomiędzy:

- procesor Intel Core i3-8100 ze zintegrowana kartą graficzną

czy

- procesor Intel Core i3-9100F (brak zintegrowanej grafiki) + dedykowana karta graficzna ASUS GeForce GT 710 2GB GDDR5 Silent

Cena w zasadzie zbliżona ok. 600zł

 

Do tej pory zawszę byłem zwolennikiem zintegrowanej karty graficznej do pracy, skoro komputer w 99% ma służyć do pracy i obsługi programów typu WORD/EXCEL etc. Ewentualnie jakieś programy typowo rachunkowe do rozliczania płatności firmy.

Brałem także inne modele procesorów np. Intel Core i5-9600K tylko nie wiem czy jest sens inwestować tyle kasy w procesor, gdzie nie będzie on nigdy w pełni wykorzystany. Posiadam kilka komputerów ze zintegrowaną karta graficzną i spokojnie dają radę, ale zacząłem się zastanawiać nad procesorem + dedykowaną kartą graficzną.

 

Czekam na wasze opinie.

Edytowane przez oldpcet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej będzie jak podasz jaki masz budżet na komputer, bo do excela i worda wystarczy ci jakaś używka za 500 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasy, gdy jakakolwiek dedykowana karta była lepsza od integry minęły.

Ten GT710 jest gorszy od integry w ww. i3. Zarówno obliczeniowo, jak i funkcjonalnie - nie posiada sprzętowego wsparcia nowszych kodeków.

Do tego pewnie w krótkim czasie utraci wsparcie w sterownikach - keplery na rynek mobilny już zostały zarzucone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tych I3 Ryzen 3200G. Taniej, obsługuje szybsze pamięci, płyty są także przyjemne cenowo i dosyć wyposażone. Integra szybsza niż u Intela. Procesor pod względem bezpieczeństwa ma mniej podatności. Teoretycznie można zrobić z tego fajny upgrade (jeśli zostaniemy przy płycie na chipsecie 450 lub niższej to prawdopodobnie tylko w ramach generacji, ale nadal można wrzucić 6R/12W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasy, gdy jakakolwiek dedykowana karta była lepsza od integry minęły.

A to ciekawe, zawsze myślałem, że jest troszkę inaczej, że lepiej wybierać dedykowaną jeśli chodziłoby o granie w gry, ale już do pracy i tylko obsługi programów spokojnie wystarcza integra.

 

Ten GT710 jest gorszy od integry w ww. i3. Zarówno obliczeniowo, jak i funkcjonalnie - nie posiada sprzętowego wsparcia nowszych kodeków.

O widzisz, o taką wypowiedź mi chodziło, konkret.

 

najlepiej będzie jak podasz jaki masz budżet na komputer, bo do excela i worda wystarczy ci jakaś używka za 500 zł

W używany komputer nie pójdę bo to PC do firmy, no nie do końca jest EXCEL i Word, są też programy biurowe (które może procesora dużo nie zjadają, ale z 2GB RAMu ciagną)

Budżet to ok. 3000zł. [płyta głowna + obudowa+zasilacz + 8GB RAM [stawiam na 2400Mhz] + napęd + koniecznie oryginalny win10 PRO + 250GB SSD]

 

 

Może coś na AMD :

https://proline.pl/procesor-amd-athlon-200ge-am4-p1291528

integra zdecydowanie szybsza w CPU za niespełna 2 stówki ...

Wolałbym zostać przy Intelu, chociaż wiem, że AMD są też dobre.

 

@edit:

Zamiast tych I3 Ryzen 3200G. Taniej, obsługuje szybsze pamięci, płyty są także przyjemne cenowo i dosyć wyposażone. Integra szybsza niż u Intela..

Dzięki za swoją sugestię, zastanowie się nad tym, bo do tej i3 myślałem o takiej płycie: asus-prime h310m kr 2.0, a jeśli chodzi o Ryzena to jaką płyte byś polecał? Z tym Ryzenem żadnych problemów nie ma?

Edytowane przez oldpcet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. W używany komputer nie pójdę bo to PC do firmy, no nie do końca jest EXCEL i Word, są też programy biurowe

2. Budżet to ok. 3000zł. [płyta głowna + obudowa+zasilacz + 8GB RAM [stawiam na 2400Mhz] + napęd + koniecznie oryginalny win10 PRO + 250GB SSD]

1. Takie firmy jak Amso kupują to od firm i sprzedają firmom, zaleta to oryginalny Windows Refurbished, niska cena, no i dobry stan w klasie A.

2. Widzę, że nie masz pojęcia o cenach, tu najlepsza oferta, markowy Dell / gwarancja za 2549 z wysyłką gratis: https://www.x-kom.pl/p/517426-desktop-dell-vostro-3670-mt-i5-9400-8gb-256-win10p.html. Oczywiście da się jeszcze lepiej, ale ci co polecają pirackiego Win 10 Pro o 629 zł taniej nie dadzą rady zmiażdżyć tej oferty, bo z nim oferty Ryzena 2200G / 3300G stają się bezsensowne, zaś Ryzen 5 2600 jest wyraźnie słabszy jednowątkowo (od 9400) i nie ma integry, podobnie Ryzen 5 2400G nie wygląda aż tak dobrze.

Edytowane przez sino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Widzę, że nie masz pojęcia o cenach, tu najlepsza oferta, markowy Dell / gwarancja za 2549 z wysyłką gratis: https://www.x-kom.pl/p/517426-desktop-dell-vostro-3670-mt-i5-9400-8gb-256-win10p.html

 

Po czym stwierdziłeś, że nie znam się na cenach? Po tym, że napisałem jaki wybieram procesor, windowsa i płyte główną (nie napisałem przecież, że zapłacę za to 3000zł, ale że mam taki budżet)? Co do pirackiego win10 z allegro czy innych źródeł w ogóle nie wchodzi w grę.

Dość ciekawe propozycje dajecie, ten DELL całkiem fajny i z gwarancja NBD. Muszę się zastanowić czy "warto" składac sammeu bo ten DELL może się okazać lepszym rozwiązaniem.

Edytowane przez oldpcet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za swoją sugestię, zastanowie się nad tym, bo do tej i3 myślałem o takiej płycie: asus-prime h310m kr 2.0, a jeśli chodzi o Ryzena to jaką płyte byś polecał? Z tym Ryzenem żadnych problemów nie ma?

B450m od MSI, może być wersja MAX. Problemy były, wiek dziecięcy, BIOSy, mikrokody. Obecnie już jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy tanie karty dedykowane odtwarzają wideo 4K tak samo płynnie i na luzie jak integry Intela? Intel ma QuickSync, czy jak to się nazywa i odtwarzanie filmów 4K nie zajmuje dużo zasobów procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po czym stwierdziłeś, że nie znam się na cenach?
Wybierasz procesor za 349 zł do komputera za 3000, więc uznałem że ciężko będzie osiągnąć te 3000 (użyj konfiguratora Morele). Della z i3-8100 masz za 2149, ale ja bym wolał dopłacić te 400 do znacznie mocniejszego procesora.

PS. Dodam, że do takich prostych rozwiązań jak praca wystarcza i5-2400 z roku 2011, to nadal potężny procesor i wystarczy do roku 2025, a może nawet 2030 (ale integra już nie da rady), bo programy muszą też działać na laptopach.

 

A czy tanie karty dedykowane odtwarzają wideo 4K tak samo płynnie i na luzie jak integry Intela
Gdzie tanie? Panuje moda / zmowa na paranoicznie drogie, kiedyś tak nie było.

1. Od biedy jest jedna RX 560 od Asusa i koniec.

2. GT 1030 jest piekielnie droga, ale 2 razy mocniejsza od integry.

3. GT 710 to dziadostwo znacznie słabsze od UHD 630.

Ponadto różnica cenowa między i3-9100 a 9100F oraz i5-9400 a 9400F pokazuje, że Intel liczy sobie za to 240-300 zł.

 

Tu ciekawostka jak się ma karta HD 6450 - o dziwo nadal w sprzedaży jako nowa (na ceneo): https://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Radeon+HD+6450&id=267 - takie dno trzyma cenę 8 lat!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...