Skocz do zawartości
spider182

AOC 24G2U Problem z Hz od 100-144hz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zgromadzonych

 

Od paru dni borykam się z moim AOC 24G2U. Praktycznie od początku występuje problem z wyświetlaniem obrazu przy 100-144hz czy to na pulpicie czy w grach. Obraz jest zniekształcony tzn czcionki nieczytelne, występują jakby niewidoczne pionowe linie które zniekształcają obraz. Podłączałem monitor przez DP, HDMI i dalej to samo. Na początku obraz zniekształcał się po około np godzinie użytkowania przy 100-144hz, teraz zniekształca się od razu jak załączę większą częstotliwość odświeżania. Problem nie występuje przy 60 hz. Niestety na print screenie nie mogę tego pokazać bo z "obrazka" wszystko wygląda normalnie. Dzwoniłem do serwisu, powiedziano mi że to wina prawdopodobnie słabej karty graficznej (msi 660 GTX 2GB ddr5) po nowym roku będę ją zmieniał, dlatego kupiłem już lepszy monitor. Gdyby to była wina karty graficznej to OK, karte będe zmieniał, ale niewiem czy to przypadkiem nie jest wina Monitora? Czy też kabla DP lub HDMI, oba kable były w zestawie z monitorem. Proszę o poradę, strasznie jestem zasmucony tym faktem ponieważ trafił mi se egzemplarz z w miarę równomiernym podświetleniem i żadnym bad pixelami. Bardzo proszę o pomoc, poniżej specyfikacja komputera:

 

Tak wyświetlany jest obraz przy 100-144hz

https://ibb.co/jGkCw52

 

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 (SPC130)

Zasilacz - XFX TS550W 120mm 80+ Bronze

Płyta Główna - GIGABYTE P67A-UD3

Procesor - Intel Core i5-2500K Sandy Bridge OC do 4,5 Ghz

Karta Graficzna - MSI GeForce GTX 660 Gaming OC

Pamieć - Corsair 2 x 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 XMS3

Dysk SSD Crucial BX200 240GB

Edytowane przez spider182

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma innego sposobu jak sprawdzenie tego monitora z innym komputerem lub inną kartą graficzną.

GTX 660 to nie jest wydajnościowy potwór, ale tak długo jak jest w stanie wygenerować 144 klatki, to monitor powinien być w stanie je wyświetlić. Stawiam więc na wadliwy monitor, ale tak jak pisałem, trzeba to sprawdzić na innym sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzic na innym sprzecie, ponadto sprawdzales po HDMI czy po DP ?

 

Czy przypadkiem owe znieksztalcenie to nie "przeplot" ?

 

I tak, przydaloby sie sprawdzic monitor na innym kompie/innej karcie graficznej (nowszej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma innego sposobu jak sprawdzenie tego monitora z innym komputerem lub inną kartą graficzną.

GTX 660 to nie jest wydajnościowy potwór, ale tak długo jak jest w stanie wygenerować 144 klatki, to monitor powinien być w stanie je wyświetlić. Stawiam więc na wadliwy monitor, ale tak jak pisałem, trzeba to sprawdzić na innym sprzęcie.

Niestety nie mam możliwości sprawdzenia monitora na nowszej karcie, sprawdziłem monitor na dwóch gorszych z laptopa oraz na starszym kompie (gtx 9600 - staruszek) Na 100-144 hz zniekształcenia, kolory itp są znacznie gorsze niż zniekształcenia na gtx660 co jest nawet zrozumiałe, bo obydwie karty graficzne są bardzo bardzo słabo wydajne. Wracając do mojego problemu na moim gtx 660 był okres że monitor śmigał nawet parę dni na 144hz i żadnych problemów nie było, po czym problemy z wyświetlaniem zaczęły się pojawiać po godzinie użytkowania, a teraz gdy tylko przełącze na wyższe odświeżanie (100-144hz) obraz automatycznie się pogarsza tj. opisałem w pierwszym poście. Napisałeś "GTX 660 to nie jest wydajnościowy potwór, ale tak długo jak jest w stanie wygenerować 144 klatki, to monitor powinien być w stanie je wyświetlić" czyli karta graficzna "stara się jak najdłużej generować te np 144hz po czym nie daje rady i pogarsza sie obraz? Myślałem że jest tak że GPU albo jest wstanie te klatki wyświetlić albo nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że model karty nie ma tu znaczenia, karta wypluwa 144 klatki, a monitor ma je wyświetlić, koniec i kropka :)

Wydaje mi się bardzo mało prawdopodobne, aby wiek karty miał wpływ na zachowanie się obrazu. Niby co miałoby powodować to falowanie? Chyba wyłącznie jej uszkodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzic na innym sprzecie, ponadto sprawdzales po HDMI czy po DP ?

 

Czy przypadkiem owe znieksztalcenie to nie "przeplot" ?

 

I tak, przydaloby sie sprawdzic monitor na innym kompie/innej karcie graficznej (nowszej)

Sprawdzałem na starszy kartach i zniekształcenia na 100-144hz są znacznie większe niż na mojej gtx660, praktycznie nie da się używać komputera w tych częstotliwościach odświeżania na starszych kartach typu (gtx9600) poza tym niema kabla DP i HDMI na nich. Dziwi mnie fakt że moja gtx660 nie potrafi wyświetlić poprawnie 100-144hz ponieważ mimo tego że jest słaba to posiada wejścia DP oraz HDMI. Jeśli możesz napisać o co chodzi z tym "przeplotem" bo nie wiem co to a może to mam heh :/

 

Chodziło mi o to, że model karty nie ma tu znaczenia, karta wypluwa 144 klatki, a monitor ma je wyświetlić, koniec i kropka :)

Wydaje mi się bardzo mało prawdopodobne, aby wiek karty miał wpływ na zachowanie się obrazu. Niby co miałoby powodować to falowanie? Chyba wyłącznie jej uszkodzenie.

W serwisie powiedziano mi że moja karta nie jest w stanie renderować takiego odświeżania ponieważ ma słabą wydajność co tłumaczy także to ,że obraz pogarsza się nie odrazu ale po jakims czasie - słowa serwisanta. Owe problemy z obrazem nie polegają na falowaniu ale na zniekształceniu obrazu ( niewyraźna pogryziona czcionka, niewidoczne białe linie w pozycji pionowej które pogarszają obraz na monitorze). BTW bardzo dziękuje za zainteresowanie i odpowiedzi, szkoda że w dalszym ciągu nie umiem rozwiązać tego problemu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam "falowanie", wyobrażam sobie jak obraz faluje.

Pierwsze słyszę, by karta nie była w stanie wyrenderować 144 klatek. Znaczy się co, w CSie też nie da rady? Albo w jakiejś gierce 2D? Bzdura :)

Zresztą to już Ty wiesz lepiej - masz jakiś program do monitorowania klatek? Jest te 144?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam "falowanie", wyobrażam sobie jak obraz faluje.

Pierwsze słyszę, by karta nie była w stanie wyrenderować 144 klatek. Znaczy się co, w CSie też nie da rady? Albo w jakiejś gierce 2D? Bzdura :)

Zresztą to już Ty wiesz lepiej - masz jakiś program do monitorowania klatek? Jest te 144?

Przejrzałem wcześniejsze posty, nic nie pisałem o falowaniu :) Mniejsza z tym.Problem z obrazem występuje wszędzie czy to na pulpicie czy w grach, jak ustawiam częstotliwość 100hz, 120hz, 144hhz to zawsze jest zniekształcony obraz( niewyraźna "pogryziona czcionka, "przeźroczyste" pionowe linie zniekształcające obraz na całej powierzchni, przy 60 Hz niema żadnego problemu z wyświetlaniem) Wina karty graficznej? Kabla (na Hdmi i DP ten sam problem)? Czy wina monitora?

 

Może jest jakaś opcja która powoduje owe problemy z wyświetlaniem na monitorze które powiniem włączyć bądź wyłączyć sam już nie wiem, "przeguglowałem" naprawdę sporo interneta :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zdjęcie komórką, wiec tak to wygląda na całym ekranie czy to w grach czy na pulpicie. Zawsze tak wygląda obraz jak włączę częstotliwość odświeżania od 100-144hz. Na 60 hz jest OK. Poniżej link z zdjęciem:

https://ibb.co/jGkCw52

Edytowane przez spider182

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zdjęcie komórką, wiec tak to wygląda na całym ekranie czy to w grach czy na pulpicie. Zawsze tak wygląda obraz jak włączę częstotliwość odświeżania od 100-144hz. Na 60 hz jest OK. Poniżej link z zdjęciem:

https://ibb.co/jGkCw52

Ktoś, coś, jakieś pomysły ? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie fakt że moja gtx660 nie potrafi wyświetlić poprawnie 100-144hz ponieważ mimo tego że jest słaba to posiada wejścia DP oraz HDMI.

Której wersji te DisplayPort i HDMI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Której wersji te DisplayPort i HDMI?

DisplayPort 1.2

HDMI 1.4a 4K x 2K video output

 

 

Zrobiłem zdjęcie komórką, wiec tak to wygląda na całym ekranie czy to w grach czy na pulpicie. Zawsze tak wygląda obraz jak włączę częstotliwość odświeżania od 100-144hz. Na 60 hz jest OK. Poniżej link z zdjęciem:

https://ibb.co/jGkCw52

Edytowane przez spider182

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to dziwnie. Powiedziałbym że uszkodzona grafika, ale jeśli tak się działo na kilku różnych kartach to raczej nie.

Proponuję zrobić tak: skorzystaj z grafiki zintegrowanej, podłącz monitor do portu w płycie głównej i zobacz jak będzie wyświetlać obraz na zintegrowanej. Jeśli nadal będziesz widział na pulpicie te defekty, no to prawdopodobnie będzie to wina monitora.

Powiedz mi jeszcze, grzebałeś w ustawieniach monitora czy masz go na ustawieniach fabrycznych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problem z monitorem. Monitor po ustawieniu na 100hz-144hz będzie wyświetlał obraz z takim odświeżaniem bez względu na to czy grafika wygeneruje tyle klatek czy nie. Jeśli próbowałeś monitor na innych grafikach i jest to samo to masz odpowiedź. Ja miałem ten monitor i poszedł odrazu do zwrotu że względu na martwe piksele, ale nie zauważyłem tego typu problemów jak u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to dziwnie. Powiedziałbym że uszkodzona grafika, ale jeśli tak się działo na kilku różnych kartach to raczej nie.

Proponuję zrobić tak: skorzystaj z grafiki zintegrowanej, podłącz monitor do portu w płycie głównej i zobacz jak będzie wyświetlać obraz na zintegrowanej. Jeśli nadal będziesz widział na pulpicie te defekty, no to prawdopodobnie będzie to wina monitora.

Powiedz mi jeszcze, grzebałeś w ustawieniach monitora czy masz go na ustawieniach fabrycznych?

Ciągle chodzi mi po głowie że to problem mojej karty graficznej (GTX660) a dokładnie jej słabej wydajności ponieważ testowałem tez monitor na o wiele słabszych kartach takich jak gf9600 (jedyną opcją było podłączenie przez DVI) i tam też były takie zniekształcenia tylko większe, potem podłączyłem do starego laptopa z kartą gf210 to tam to już w ogólnie nie szło nic zobaczyć. Niestety nie mam zintegrowanej grafiki na płycie :/ Co do grzebania to ustawiłem kalibrację z neta, wgrałem odpowiednią paletę barw do tego monitora, troche sie pobawiłem ustawieniami, alete defekty już miałem wcześniej, pozatym i tak zrobiłem pare razy reset ustawień na monitorze i dalej to samo. Może to wina sterowników (instalowałem nowe) lub którejś opcji w nvidia panel, którą powinienem ustawić by mieć normalny obraz przy 100-144hz. Sam już nie wiem ręce opadają.

 

Moim zdaniem problem z monitorem. Monitor po ustawieniu na 100hz-144hz będzie wyświetlał obraz z takim odświeżaniem bez względu na to czy grafika wygeneruje tyle klatek czy nie. Jeśli próbowałeś monitor na innych grafikach i jest to samo to masz odpowiedź. Ja miałem ten monitor i poszedł odrazu do zwrotu że względu na martwe piksele, ale nie zauważyłem tego typu problemów jak u Ciebie.

Pan "serwisant" rzekł że to wina karty ponieważ nie potrafi ona "wyrenderować" tylu klatek czego dowodem jest że monitor czasem działa mi na tych 100-144hz ale to naprawdę rzadko, że tak powiem losowo, wczoraj manewrowałem różnymi kablami, po czym podłączyłem wszystko po staremu i nagle obraz prawidłowy na 144hz lub 120hz itp, mineło niewiem 20 minut i znowu pojawiły się defekty.

Edytowane przez spider182

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan serwisant mówi bzdury. Mówimy o oglądaniu czcionek na pulpicie. Szybkość odświeżania monitora jest sprzętowa i nie jest zależna od żadnych innych podzespołów komputera i ustawiona na 100hz lub 144hz powinna działać i nie sprawiać żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój procesor jak najbardziej posiada grafikę zintegrowaną. Bajek pana serwisanta nie słuchaj, pal licho gry, ale absolutnie każda karta jest w stanie wyświetlić 144 klatki na pulpicie, a przecież na pulpicie też masz te defekty.

Na ten moment nie jestem w stanie Ci nic więcej powiedzieć. Wszystko wskazuje na wadliwy monitor, ale żeby być pewnym to trzeba przede wszystkim sprawdzić ten monitor gdzieś na zupełnie innym komputerze. Silnie zalecam też przeinstalować sterowniki z uwzględnieniem odinstalowania przez DDU, a najlepiej przeinstalowanie całego Windowsa i sprawdzenie na świeżym systemie.

Kable jak rozumiem testowałeś różne, w tym kabel dołączony do monitora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój procesor jak najbardziej posiada grafikę zintegrowaną. Bajek pana serwisanta nie słuchaj, pal licho gry, ale absolutnie każda karta jest w stanie wyświetlić 144 klatki na pulpicie, a przecież na pulpicie też masz te defekty.

Na ten moment nie jestem w stanie Ci nic więcej powiedzieć. Wszystko wskazuje na wadliwy monitor, ale żeby być pewnym to trzeba przede wszystkim sprawdzić ten monitor gdzieś na zupełnie innym komputerze. Silnie zalecam też przeinstalować sterowniki z uwzględnieniem odinstalowania przez DDU, a najlepiej przeinstalowanie całego Windowsa i sprawdzenie na świeżym systemie.

Kable jak rozumiem testowałeś różne, w tym kabel dołączony do monitora?

Niestety moja płyta oparta na chipsecie P67 nie ma możliwości podłączenia się do zintegrowanej karty, niema w ogóle wejścia na płycie. Też się zgadzam że każda jest w stanie wyświetlić 144 klatki na pulpicie czego dowodem jest że mam te 144hz, widze po ruchu myszką, i po prawej stronie w górnym rogu mam załączony "licznik" odświeżania i jak byk pisze 144hz na pulpicie. Dobrze odinstaluje przez DDu sterowniki na początku. Kable jakie użyłem to DP i HDMI dołączony do monitora, i osobno mój kabel HDMI, plus nawet przejściówkę z HDMI do DP, ciągle te same defekty. Mam ytanie a czy jest może jakaś opcja np w nvidia panel która może robić takie defekty ? Coś w ustawieniach monitora może jeszcze spróbować coś włączyć, wyłączyc niewiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wiem o takich funkcjach, natomiast może być coś namieszane, dlatego najlepszym sposobem jest przywrócenie wszystkiego do ustawień fabrycznych (przeinstalowanie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem wszystkie sterowniki ekranu, karty graficznej przez program DDU w trybie awaryjnym, dalej to samo Postanowiłem wyciągnąć GPU, wsadziłem do innego slota, załączyłem kompa, automatycznie instalowały się sterowniki do karty (jakieś z maja tego roku), przełączyłem na 144hz i zaczęło poprawnie wyświetlać obraz na monitorze. Skręciłem wszystko, włączyłem kompa i dalej to samo wyświetlanie z defektami. Ruszałem, podłączałem na nowo kabelki DP i HDMI dalej to samo bez rezultatu. Wyglądało to tak jakby na początkowych ustawieniach zaraz po instalowaniu sterowników wszystko działało prawidłowo po czym jak uruchomiłem kompa drugi raz pojawiły się defekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już na Twoim miejscu dałbym sobie spokój z tym monitorem, jeśli możesz to oddaj, a jeśli nie to na gwarancje o ile wciąż jest ważna. Jeśli wykluczyłeś kartę graficzną i kable...to winny jest monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...