Skocz do zawartości
Lisekg

Dołożenie backplatu do RX-5700 referent a temperatury - test

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami odnośnie dołożenia dodatkowego chłodzenia pasywnego "backplate" w postaci radiatora do karty RX-5700 ( bez XT )

Referencyjne karty AMD w modelu RX-5700 ( ale nie tylko od nich ) nie posiadają z tyłu blachy a jeżeli nawet takowe posiadają to w formie ozdobnego plastyku i to często bez padów które poza walorem estetycznym tylko utrudniają chłodzenie. Z moich pomiarów czujnikiem temperatury umieszczonym nad GPU wynikało, że przy testach syntetycznych to miejsce nagrzewa się do ponad 60 C tak więc dlaczego by nie odprowadzić z tej strony skutecznie ciepła. Nie chciałem ingerować w nowa kartę aby nie utracić gwarancji a tego typu dodatkowy radiator na padach w żaden sposób nie wpływa na naruszenie plomby, mechanicznie nic nie trzeba odkręcać.

2b306877410faca7med.jpg

Tak więc postanowiłem zastosować radiator który pozostał mi z innego projektu

70a9e12a388e3b4dmed.jpg

Oczywiście zastosowany radiator ma powierzchnie czynna kilka razy większa niż zwykła blacha na karcie i ma też swoja pojemności cieplną (masa to 400 gram aluminium ). Ja zastosowałem model FISCHER ELEKTRONIK SK 624 200 SA o wymiarach L: 200mm; W: 90mm; H: 17mm, który jak widać wszedł pod chłodzenie Grandis 2 a luzem na 1 mm.

d6e007b4308aef25med.jpg

Na górę kartyw okolice GPU, pamięci i VRM poszły pady o grubości 3 mm i przewodności 6Wat/mm2 – bez kleju. Radiator został tylko położony na padach ale i tak delikatnie „przykleił” się do karty więc nawet postawienie karty pionowo nadal utrzymuje radiator w tym samym miejscu. ( nie ma obawy, ze coś się przesunie.

A wszystko po założeniu radiatora wygląda tak:

4cd8185d0da35919med.jpg

0796f6c491b358e8med.jpg

 

A teraz to co najważniejsze. Czy to ma w ogóle jakiś sens i co to daje?

Otóż zrobiłem testy przed montażem na mojej karcie RX5700 na ustawieniach fabrycznych przed i po modyfikacji. Wszystkie wartości na karcie ( prędkość maksymalna wentylatora, krzywe, napięcie, częstotliwość,) były niezmienione w obu przypadkach. Temperatura w pokoju podczas testów jeżeli się różniła to może o max 1 C. Do testu użyłem programu syntetycznego FURMARK który w pełni obciążał kartę.

Przed modyfikacją temperatury wyglądały tak:

849ca4faeb68e44amed.jpg

Po modyfikacji temperatury wyglądały tak:

9e1e0022e389f13dmed.png

• GPU temp. 76 C -> 71 C

• GPU Hot Spot temp. 87 C -> 81 C

• Memory temp. 82 C -> 74 C

• GPU VRM temp. 64 C -> 57 C

• Mem 1 VRM temp. 71 C -> 65 C

• Mem 2 VRM temp. 73 C -> 68 C

Jak widać w przypadku wszystkich punktów pomiaru temperatura spadły o około 5..8 C w dół co może nie jest jakimś duża różnica ale jednak należy pamiętać, że to chłodzenie jest pasywne więc tylko sam radiator bez dodatkowych wentylatorów. Zapewne dołożenie dodatkowego wentylatora jeszcze bardziej spowoduje obniżenie temperatury bo zauważyłem, że mimo swojej pojemności radiator przy tych testach syntetycznych po pewnym czasie nagrzewa się do 47 C (przy temperaturze w obudowie 29..30 C).

W pracy biurowej niema to kompletnie znaczenia bo karta ma kilka stopni więcej niż temperatura w obudowie natomiast w grach mimo, że nie wykorzystuje jej potencjału ( mam monitor 2560x1080 pikseli i max 75Hz z ustawionym ograniczeniem na tyle FPS-ów więc przy maksymalnych nastawach np: Shadow of Tomb Raider tempera waha się w granicy 66..69 C a GPU pracuje na 1450 …1650 MHz nie dochodząc lub bardzo rzadko dochodząc do 1725 MHz. Obroty wentylatora też oscylują w granicy do 1400 obr/min a pobór mocy zazwyczaj coś w okolicy 135 Wat…

Edytowane przez Lisekg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...