Skocz do zawartości
Valdes73

i7-4710HQ - o co chodzi?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

może ktoś z Was miał do czynienia, bo ja nie mam pojęcia o co kaman... Laptop Lenovo Y50-70 z procesorem jak wyżej, - po włączeniu zasilania przyciskiem startu system startuje szybko, bo SSD , wszystko niby OK , ale dziwna rzecz z zegarem procesora - programy monitorujące w tym menedżer zadań, CPU-Z, HWMonitor pokazują sztywno prędkość 1796MHz . Jak z poziomu Windowsa zrestartuję system , włącza się tak samo szybko i wtedy zegar już jest poprawny - ok. 3300MHz na każdym rdzeniu. Zainstalowałem specjalnie program Lenovo Energy Manager i ustawiłem wysoką wydajność żeby wymusić pracę procesora na maxa i nadal problem jest. Ma ktoś pomysł dlaczego tak się dzieje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EIST

 

W spoczynku obniżone taktowanie a przy obciążeniu wzrasta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EIST

 

W spoczynku obniżone taktowanie a przy obciążeniu wzrasta...

 

 

No właśnie w tym problem, że zegar stoi w miejscu obojętnie co jest na laptopie robione. A tego EIST chyba w biosie nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plany zasilania sprawdzałeś ale w systemie?

 

jest ustawiony na wysoka wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

może ktoś z Was miał do czynienia, bo ja nie mam pojęcia o co kaman... Laptop Lenovo Y50-70 z procesorem jak wyżej, - po włączeniu zasilania przyciskiem startu system startuje szybko, bo SSD , wszystko niby OK , ale dziwna rzecz z zegarem procesora - programy monitorujące w tym menedżer zadań, CPU-Z, HWMonitor pokazują sztywno prędkość 1796MHz . Jak z poziomu Windowsa zrestartuję system , włącza się tak samo szybko i wtedy zegar już jest poprawny - ok. 3300MHz na każdym rdzeniu. Zainstalowałem specjalnie program Lenovo Energy Manager i ustawiłem wysoką wydajność żeby wymusić pracę procesora na maxa i nadal problem jest. Ma ktoś pomysł dlaczego tak się dzieje?

Czyli tylko po resecie zegar jest poprawny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, BIOS aktualny, lenovo energy manager świeżo ściągnięte ale program nie jest winen, bo przed jego instalką procek tak samo się zachowywał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wywalić ten program, lapki mają tyle badziewia, że głowa mała. Kiedyś rodzice kupili jakiegoś lapka za 2 tyś, Word i te sprawy, jak zobaczyłem ile się włącza, jak chodzi to szok, ślimak mega... Poczytałem, zrobiłem format, podstawowe sterowniki, bez instalowania jakiegokolwiek oprogramowania detykiwanego, i lapek dostał speeda jak królik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przy zwykłym włączeniu/wyłączeniu jest jakiś problem, a systemowe "uruchom ponownie" go rozwiązuje, to zwykle pierwszą rzeczą jaką warto sprawdzić jest wyłączenie szybkiego uruchamiania w ustawieniach zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przy zwykłym włączeniu/wyłączeniu jest jakiś problem, a systemowe "uruchom ponownie" go rozwiązuje, to zwykle pierwszą rzeczą jaką warto sprawdzić jest wyłączenie szybkiego uruchamiania w ustawieniach zasilania.

 

Bravo ! Odhaczyłem szybkie uruchamianie w ustawieniach zasilania . Teraz zegary działają normalnie, pewnie to jest problem wyeksploatowanego akumulatora w laptopie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miałoby to mieć związek z akumulatorem?

 

Takie zachowanie to zwykle oznaka albo spartolonego biosu który niepoprawnie obsługuje wychodzenie ze stanu S4, albo spartolonego oprogramowania "blisko-sprzętowego" (odczyty sensorów, sterowanie ledami/wentylatorami, zarządzanie zasilaniem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...