Skocz do zawartości
Kasper PCMR

Problem z ukrytym dyskiem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem dosłownie od kilku godzin z czytaniem danych z dysku HDD, przez system operacyjny. Łącznie mam 3 dyski, z czego 2 (1 SSD Kingsotn'a, i 1 1TB Seagate ) są podpięte pod złącza SATA w płycie głównej, na trzecim dysku (Patriot P200 256GB) natomiast mam postawionego Linux'a z którego ostatnio najwięcej korzystam, a który jest podpięty do USB 3.0 w zewnętrznej kieszeni. Niestety wchodze dziś na Windowsa i ładuje mi się tylko to co mam na dysku SSD (Kingstonie), patrzę w "Ten Komputer", dysku HDD nie widać, wchodzę w zarządzanie dyskami a tam już wszystko w normie i widzi wszystkie 3 dyski, miejsce na dyskach są normalne przydzielone etc, natomiast w żaden sposób nie mogę sprawić by Windows widział ten dysk HDD normalnie w systemie by załadowac mi pliki które mam na dysku HDD. Nadmienię tylko że doświadczonym użytkownikiem linux'a nie jestem, (używam Kubuntu 19.10) a przed ta całą sytuacja bawiłem się nieco certyfikatami, co gorsza nadal nie do końca wiem jak to z tą Kleopatrą od certyfikatów działa, aczkolwiek z tego co pamiętam to żadnych dysków certyfikatem jakimkolwiek nie zabezpieczałem. Liczę na szybką odpowiedź. Pozdrawiam

post-596664-15761937812909_thumb.png

post-596664-15761937882611_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski nie mają przypisanej litery ścieżki, stąd nie widać ich w explorerze.

W zarządzaniu dyskami wybrać nośnik i prawym -> zmień literę dysku i ścieżki.

 

PS. Partycja bootmgr opisana jako "Zastrzeżone przez system" nie powinna mieć żadnej litery i powinna być ukryta, zaleca się więc usunięcie jej litery.

 

Te same czynności można też zrobić z poziomu narzędzia diskpart które odpalasz przez cmd wpisując po prostu diskpart.

Następne za pomoca komendy list disk wyświetlasz wszystkie dyski, jak już odnajdziesz właściwy wybierasz go komendą sel disk (numer dysku z listy).

Dokładnie te same czynności robisz w przypadku partycji, najpierw list partition dla wyświetlenia listy, a potem sel partition (numer partycji z listy)

Po wykonaniu tych czynności literę przypisujesz komendą assign letter= np. assign letter=D, usuwanie przebiega w sposób identyczny za pomocą komendy remove letter= np. remove letter=G.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski nie mają przypisanej litery ścieżki, stąd nie widać ich w explorerze.

W zarządzaniu dyskami wybrać nośnik i prawym -> zmień literę dysku i ścieżki.

 

PS. Partycja bootmgr opisana jako "Zastrzeżone przez system" nie powinna mieć żadnej litery i powinna być ukryta, zaleca się więc usunięcie jej litery.

 

Te same czynności można też zrobić z poziomu narzędzia diskpart które odpalasz przez cmd wpisując po prostu diskpart.

Następne za pomoca komendy list disk wyświetlasz wszystkie dyski, jak już odnajdziesz właściwy wybierasz go komendą sel disk (numer dysku z listy).

Dokładnie te same czynności robisz w przypadku partycji, najpierw list partition dla wyświetlenia listy, a potem sel partition (numer partycji z listy)

Po wykonaniu tych czynności literę przypisujesz komendą assign letter= np. assign letter=D, usuwanie przebiega w sposób identyczny za pomocą komendy remove letter= np. remove letter=G.

Już mniej więcej znalazłem źródło problemów, ale nadal nie wiem jak to rozwiązać. Przypisać ścieżki do dysku czy litery nie mogę, i wyczytałem że pewnie jest to przez to że jakieś partycję się na siebie nakładają. Wszedłem w program DMDE, i gdy wchodzę na konkretne dyski w tym programie to pokazuje mi jakieś błędy, tylko teraz pytanie, jak się ich pozbyć.

post-596664-15762852581551_thumb.png

post-596664-15762852714345_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...