Skocz do zawartości
yojc

[Samsung R520] upgrade T6400 -> T9550 (T9300, T9500?) do streamingu 720p

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Stałem się posiadaczem (powiedzmy, że za darmo) laptopa Samsung R520, NP-R520-FS01PL. W środku takie bebechy jak C2D T6400 (2.0GHz, 2MB cache), Radeon HD4330, 3GB RAM, dysk wymieniony kiedyś tam na jakiś SSD. Płyta główna na chipsecie PM45) Ogółem ziew, zdecydowanie nic specjalnego.

 

Miałem pomysł, żeby go wykorzystać do streamingu na Twitch. W dużym skrócie: streamuję grę ze starych konsol przechwytując video za pomocą prostej karty na USB (I-O DATA GV-USB2), i to leci na Twitcha w postaci wideo 720p 30FPS z bitrate ok. 2000kB/s za pomocą OBS. Postawiłem na lapku świeży system (Win10 1909 x64), nie instalowałem nic dodatkowego i powyłączałem dosłownie wszystko co się da... i w sumie jest lepiej, niż się spodziewałem. Procesor niestety dobija do 100% i są zacinki, ale to wygląda tak, jakby lapkowi brakowało dość niewiele mocy żeby to wszystko uciągnąć. Raz na jakiś czas przez kilka(naście) sekund wideo potrafiło lecieć płynnie nawet.

 

Miałem pomysł żeby wymienić procesor. Z tego co widzę T9550 nie wygląda na głupi pomysł... przejście z 2.0GHz na 2.67GHz i 2MB cache na 6MB powinno (czysto teoretycznie) dać przyrost wydajności pewnie tak z 30-50%. Stoi na Allegro po 40-50zł, więc nie jest to szczególny wydatek. Mam jednak parę wątpliwości:

1. Czy w ogóle laptop obsłuży ten procesor?

2. Czy ciężko jest samodzielnie wymienić procesor w laptopie?

3. Czy nie stanowi problemu fakt, że obecny procesor jest na FSB 800MHz, a nowy na 1066MHz? (znając życie jakiś problem z pamięciami będzie... pamiątki wg CPU-Z to są 800MHz oczywiście)

4. Czy w ogóle przyrost wydajności będzie odpowiednio duży, żeby się w to wszystko bawić? Sądzicie, że T9550 podoła zadaniu?

 

Alternatywnie zamiast T9550 być może bezpieczniejszym wyborem byłyby T9300 albo T9500, oba na szynie 800MHz i z 6MB cache (odpowiednio 2.5 i 2.6GHz), ale finansowo wypadają już sporo słabiej... na eBayu można je z Chin ściągnąć za ~60zł i ~120zł odpowiednio.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i rozwianie wątpliwości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Szyny FSB 800 MHz nie przeskoczysz i maksymalny procesor jaki będzie działać to Core 2 Extreme X9000 do kupienia: https://www.aliexpress.com/item/33005501109.html

 

Sam oceń czy się opłaca: https://browser.geekbench.com/processors/316 vs. https://browser.geekbench.com/processors/281

 

Tutaj filmik z wymiany:

Edytowane przez Kami3n147

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli procesory na szynie 1066MHz odrzucić. Szkoda, byłoby trochę taniej.

 

Ten X9000 wygląda całkiem ciekawie, na pewno stanowi fajniejszą opcję niż T9500. Pytanie tylko...jak wygląda sprawa z chłodzeniem, czy fabryczny system chłodzenia wydoli z taką ciągłą pracą pod obciążeniem przez parę godzin (powiedzmy 2-3 w porywach do 5 godzin)?

Oczywiście laptop będzie chodził podłączony do prądu na stałe (bateria i tak dawno temu zdechła), a fabryczny zasilacz AD-6019R ma 60W jeśli to ma znaczenie.

 

Na ten moment rozważam albo T9300 (opcja tańsza i rozsądniejsza, i chyba bezpieczniejsza zważając na chłodzenie), albo X9000 (opcja zauważalnie droższa ale dodatkowe ~10% piechotą nie chodzi... choć nawet wtedy nie mam pewności, czy podoła)

 

Do tej pory do streamingu używałem laptopa z i5-5200u i dawał sobie radę z palcem w nosie, no ale X9000 to koło tego i5 nie stało nawet :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do opłacalności to taka rozbudowa nie jest rentowna. Za cenę CPU można kupić sprawnego i lepszego laptopa niż masz patrz tu

 

Wiem co mówię, bo sam ostatnio rozbudowywałem swojego Lenovo R61. Zdecydowałem się na to, bo laptop był w nienagannym stanie i mam do niego duży sentyment, więc jeśli Ty masz podobnie to do dzieła :)

 

Co do zasilacza to faktycznie na 90% jak wstawisz X9000 może być za słaby. Jeśli chodzi o ciepło oddawane przez procesor myślę, że dobra pasta i podkładka chłodząca załatwi sprawę.

 

Natomiast czy ten CPU pociągnie Twitch to nie wiem. Jak masz żyłkę majsterkowicza to możesz zakupić X9000, pobawić się, nabrać doświadczenia, a potem sprzedać go na OLX czy Allegro jeśli by nie dawał rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Szyny FSB 800 MHz nie przeskoczysz i maksymalny procesor jaki będzie działać to Core 2 Extreme X9000 do kupienia: https://www.aliexpress.com/item/33005501109.html

 

Sam oceń czy się opłaca: https://browser.geekbench.com/processors/316 vs. https://browser.geekbench.com/processors/281

 

Tutaj filmik z wymiany:

 

Dlaczego ma nie przeskoczyć? Mostek PM45 obsługuje FSB 1066 MHz, robiłem już takie podmianki z T5800 na T9400.

Kwestia biosu, nie wiadomo jakie mikrokody są wrzucone, dlatego najbezpieczniej poszukać informacji w jakich konfiguracjach sprzętowych ten laptop się pojawiał.

 

Thinpady T61/R61 spokojnie łykają procesory na FSB 800 MHz, ostatnio podmieniałem T7100 na T9600 1066 MHz nie ruszył, ale już z T9300 na FSB 800 MHz, bez żadnych problemów.

1066 MHz na upartego można odpalić ale trzeba już robić BSEL mod co w przypadku laptopa jest zdecydowanie trudniejsze niż w komputerze stacjonarnym, Chińczycy nawet odpalili Core 2 Quada na tym sprzęcie :E

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, rozumiem, że nie da się jednoznacznie stwierdzić czy podoła zadaniu. Jedyna droga to sprawdzenie w praktyce ;)

 

Jeszcze pomyślę nad tematem, ale możliwe, że z ciekawości zamówię tego T9300. Z tym X9000 za 160zł to raczej faktycznie lepiej już kasę zatrzymać i szukać innego sprzętu, a z kolei 60zł wydane na eksperyment jest jeszcze do przełknięcia, nawet jeśli ostatecznie się nie powiedzie. Zawsze laptop zostanie jako zapasowy, i w razie czego będzie trochę szybszy niż był wcześniej. Jest w dobrym stanie (wszystko działa i nic nie jest połamane, ale widać naturalne zużycie materiałów), ale żaden to eksponat muzealny, więc też nie chcę w niego pakować nie wiadomo ile kasy.

Dlaczego ma nie przeskoczyć? Mostek PM45 obsługuje FSB 1066 MHz, robiłem już takie podmianki z T5800 na T9400.

OK, pytanie tylko co wtedy z pamięciami, szczególnie że żadnej opcji zmiany taktowania w BIOSie nie ma.

Co do konfiguracji to - z tego co znalazłem na szybko - była też wersja z T3400, co wiele nie pomaga ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kasy.OK, pytanie tylko co wtedy z pamięciami, szczególnie że żadnej opcji zmiany taktowania w BIOSie nie ma.

Co do konfiguracji to - z tego co znalazłem na szybko - była też wersja z T3400, co wiele nie pomaga ;)

 

Te biosy są zablokowane, powinien z automatu wskoczyć inny mnożnik który nadal będzie utrzymać taktowanie dotychczasowe.

 

Przynajmniej mi się nie udało podbić pamięci RAM, mimo zmiany CPU 667 MHz na 800 MHz i 800 MHz na 1066 MHz w pamięci nadal pracowały na 667/800 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem jeszcze informacji na forach o R520 i R522 (bo wygląda na to, że to bliźniacze modele)... Nie znalazłem nigdzie jednoznacznej informacji o tym, że ktoś robił upgrade na procek 1066MHz i poszło. Zazwyczaj ludzie wahali się między 1066MHz a 800MHz, i ostatecznie brali 800MHz albo nie dawali odpowiedzi.

 

Trafiłem natomiast na info, że Q9100 nie zadziałał: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3437665.html

Ale czy to wina szyny 1066 czy tego, że to Quad - nie wiem ;)

Fabrycznie te laptopy występowały chyba tylko z prockami 667MHz i 800MHz.

 

Teoretycznie mógłbym wziąć T9550 z Allegro dla testu i w razie czego zwrócić, pytanie czy warto zawracać głowę sobie i sprzedawcy. Nie byłbym na tym stratny (Allegro Smart), ale może szkoda na to czasu i wziąć od razu T9300, który na 100% zadziała.

 

//edit: chociaż tutaj ktoś zrobił upgrade R522 do T9600 i przeszło: http://forum.notebookreview.com/threads/pm45-chipset-real-cpu-compatibility-sorted-by-models.410480/page-2#post-5660216

Więc niby jest jakaś szansa, że T9550 pyknie :hmm:

Edytowane przez yojo2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Quada trzeba już przedsięwziąć znacznie większe środki, PM45 jest z nimi kompatybilny sprzętowo, tak samo jak z szyną FSB 1066 MHz, ale na drodze stoi jeszcze bios który w większości przypadków nie przewidywał obsługi procesorów Quad Core.

Po za tym trzeba już modyfikować chłodzenie, wstawiać większy zasilacz i upewnić się że układ zasilania VRM na płycie będzie wstanie zasilić taki procesor.

 

Generalnie w większości urządzeń z chipsetem PM45 nie powinno być problemu z odpaleniem procesorów Dual Core FSB 1066 MHz, laptopy Acera i HP odpalają bez zbędnego marudzenia.

Ciężko powiedzieć jak w przypadku Samsunga, T9300/T9500 mają tutaj największą kompatybilność z uwagi na FSB 800 MHz. W mojej ocenie jednak T9400/T9600 powinny wstać, kwestia czy chcesz to sprawdzać.

Latem T9600 były w śmiesznie niskich pieniądzach, także jeżeli ten stan rzeczy się utrzymuje to myślę że warto zaryzykować :thumbup:

 

PS. Jak ktoś jest mocno uparty to odpali nawet Quada na PM965: (chipset jeszcze z czasów Pentium M), tyle że roboty z tym jest bardzo dużo włącznie ze sprzętową modyfikacją płytą tj. cięcie i mostkowanie ścieżek oraz wrzucanie zmodyfikowanych biosów, także gra warta tylko dla maniaków którzy chcą udowodnić że się da. Na PM45 jest sporo łatwiej ale też wymaga to modyfikacji biosu.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kolejne potwierdzenie, że ktoś już w R520/R522 wymieniał procesor na T9600 i działał: http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=94775&view=findpost&p=1066929

 

Także chyba warto zaryzykować. Z Chin ten procek kosztuje 43zł z wysyłką, więc mała strata w razie czego. A jak zadziała, to powinna być bardzo zauważalna różnica w wydajności ;)

 

Upewnię się jeszcze raz - czy fabryczne chłodzenie oraz zasilacz (60W) starczą?

W jakie termopady się zaopatrzyć? Te będą OK? https://allegro.pl/oferta/termopady-termopad-thermopady-1mm-15x100-3-8w-mk-8216764312

Pastę mam Arctic MX-2, co prawda kupiona parę lat temu ale się chyba nada.

 

Swoją drogą teraz zauważyłem, że w filmiku wrzuconym przez Kami3n147 gość robi upgrade w R510... z T5800 do T9600 właśnie :E

Edytowane przez yojo2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka w tym laptopie jest karta graficzna? TDP Procesora po wymianie podsienie się o 10W, trzeba było by sprawdzić pobór mocy pod obciążeniem, wtedy będzie wiadomo czy kostka ma zapas, bo płyta główna sobie poradzi, skoro ma mikrokody pod T9600 to znaczy że producent przewidział obsługę tej jednostki.

 

Nie wiem czy jest sens targać ten procesor aż z chin, na allegro jest wystawiony niby nowy za 59 zł. Nie wiem właśnie czy ja nie brałem od nich T9600 i T9300 które trafiły do modernizowanych laptopów.

 

Termopady wystarczą, pasta też wystarczy, chłodzenie powinno sobie poradzić może być trochę głośniejsze, ale dramatu nie będzie to są już 45nm jednostki znacznie rozsądniejsze pod kątem wydzielanego ciepła względem starszych 65nm.

 

Jak ja wymieniałem T5800 na T9400 w popularnym HP Pavilion DV5 który słynął z wysokiej temperatury to było nawet odrobinę chłodniej. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta to HD4330 więc nic szczególnego prądożernego. Dysk zmieniony na SSD, co chyba też minimalnie zmniejsza pobór mocy w stosunku do HDD. RAMu tyle ile było fabrycznie, czyli 3GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o poborze mocy, ale tak czy tak powinno wystarczyć, słabsze zasilacze były w Thinkpadzie R61 z T9300 i Quadro 140 NVS na pokładzie nie sprawiało to problemu, więc tutaj powinno być tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego T9600 za 59zł z Allegro, to teraz doczytałem że wysyłka jest z Singapuru. Więc równie dobrze mogę sobie z eBaya zamówić i oszczędzić 25zł :P

 

Najtańsze T9600 z Polski są na Allegro za ~80zł z wysyyłką, czyli już prawie dwa razy drożej niż sprowadzając. Na szczęście mi się nie spieszy ;)

 

W każdym razie - dzięki wam obu za pomoc i poświęcony czas :) Jak już zrobię upgrade to dam znać, co z tego wyszło.

Edytowane przez yojo2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, czas dostawy chyba u mnie wynosił gdzieś w okolicach 12 dni, to już jak wybierzesz, różnicy nie będzie większej.

 

Myślę że się bez większego problemu uda, byle byś tylko bios zawczasu wrzucił najnowszy, czasami nawet proste buildy opisane jako poprawki potrafią zawierać znacznie więcej modyfikacji włącznie z dodanymi mikrokodami. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to zajęło, ale witam z powrotem i składam relację :P Trochę się przedłużyło, bo zajechałem dwie śrubki i nie dawałem rady ich odkręcić, a lapek wylądował w kącie na parę miesięcy. Tak się jednak można podczas pandemii znudzić, że nawet i za to sie zabrałem ponownie w końcu.

 

Sprowadziłem tego T9600 z Singapuru ostatecznie, za łączną kwotę 42,39zł. VAT oczywiście nienaliczony. Dotarł w mniej niż miesiąc (15 grudnia -> 12 stycznia), więc całkiem sprawnie.

Sama wymiana procka (jak już się uporałem ze śrubkami) była całkiem prosta, rozłożenie laptopa na części nie było jakieś wybitnie trudne. Zakupiłem termopady na wymianę, ale okazało się że fabrycznie w tym lapku na wszystkim była pasta, więc ją wymieniłem na nową (Arctic MX-4). Złożenie wszystkiego do kupy również dość proste, tylko warto sprawdzić kilka razy czy na pewno się wszystko podłączyło, bo ja go jeszcze potem ze dwa razy rozbierałem by się upewnić, czy wentylator podłączony ;)

Nie było żadnych problemów po włączeniu, od razu sprzęt ogarnął nowy procesor i wszystko działało.

 

Wracając, wrzucam wynik z benchmarka SuperPI. Stwierdziłem, że jak mnie interesuje tylko wydajność pojedynczego rdzenia, to taki bench obleci z czystej ciekawości.

 

Przed: (T6400)

56huAoR.png

 

Po: (T9600)

eP1wZOl.png

 

Wynik jest trochę... dziwny? Taktowanie +40%, 3x więcej cache, a rezultat lepszy ledwie o ~30%. Nie wiem, czy tak powinno być, czy coś nie działa jak powinno, albo po prostu jednak SuperPI się do tego nie nadaje. I tak już porównania na innych benchmarkach nie zrobię, bo nie będę wkładać T6400 z powrotem :P

 

Jeśli chodzi o temperatury - wszystko OK, nawet po kilku godzinach w OBS nie przekraczają 50-55C. Jest chyba chłodniej i ciszej niż było, no ale stara pasta niewymieniana od nowości (jakieś 11 lat), więc no.

 

Natomiast co do tego, jak sobie nowy procesor radzi w OBS... Hm. Generalnie to w międzyczasie z różnych powodów przesiadłem się na streamowanie w 480p (~1000kbps bitrate video). T9600 sobie radzi z tym bez problemu, zazwyczaj obciążenie procesora lata w okolicy 40-60%, z okazjonalnymi skokami do 90-100%. Ale nie da się kompletnie nic zrobić w tle - nawet samo otwarcie przeglądarki powoduje skok do 100% i gubienie klatek. Nie ma to dla mnie znaczenia, niemniej widać, że jakiegoś dużego skoku wydajności nie ma. Wydaje mi się, że ten przyrost ~30% pokazywany przez SuperPI jest całkiem realny. Przetestowałem na szybko 720p i są sporadyczne zacięcia, niestety - przydałoby się jeszcze trochę mocy.

 

Tak czy owak - mimo, ze lapek nie dostał takiego kopa jak zakładałem, to jestem zadowolony z całej operacji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...