Skocz do zawartości
solar21

Monitor 27", 1440p, czy potrzebuję 144Hz?

Rekomendowane odpowiedzi

Po zmianie sprzętu przyszedł czas na monitor. Z rzeczy pewnych:

 

- 27 cali

- 1440p (mam RTX 2070 Super)

- regulacja wysokości konieczna

 

Tylko pytanie: czy faktycznie potrzebuję 144Hz? Nie gram w ogóle w gry sieciowe, wyścigi, jednak strzelanki jednoosobowe (Borderlands, Gears) jak najbardziej, dodatkowo współczesne "RPG" czy jakieś tam Jedi lub Lary Croft.

Z pozostałych informacji - nie oglądam na kompie żadnych filmów, gram najczęściej wieczorami w ciemnym pokoju, nie lubię cukierkowych kolorów, siedzę przed monitorem sam, więc pewnie porządna matryca TN wystarczy, ewentualnie VA.

 

Za 144Hz musiałbym dać w okolicach 1600-1700 (MSI Optix MAG271CQR, Iiyama Red Eagle GB2760QSU-B1, Acer XF270HUCbmiiprx, Dell S2719DGF), ale już 75 Hz to 1200 (Iiyama Silver Crow GB2730QSU, Iiyama B2791QSU-B1, ASUS PB277Q), a to cena dla mnie całkiem akceptowalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA 75Hz to mógłby być dobry wybór w tym przypadku jeśli taki monitor znajdziesz.

 

TN to słabsze kolory i gorsza czerń więc myślę, że matryca VA lepiej nada się do grania w ciemnym pokoju.

Edytowane przez AUTO6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

144 hz robi robotę właśnie w grach sieciowych, jak nie jesteś maniekiem Csa czy jakiegos pugba itp to spokojnie możesz brać coś w 75 hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 1300-1400 (mniej za używke) około możesz znaleźć VG270UP, ma 144Hz, z panelami lekka loteria, ale jak trafisz dobrze to jest to bardzo udany monitor.

Edytowane przez Marvelm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 1300-1400 (mniej za używke) około możesz znaleźć VG270UP, ma 144Hz, z panelami lekka loteria, ale jak trafisz dobrze to jest to bardzo udany monitor.

 

Widziałem go wcześniej, ale nie ma regulacji wysokości, więc odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz sprzęt który spokojnie wygeneruje ponad 60 klatek w większości gier więc ja bym proponował monitor o szybszym odświeżaniu obrazu niż 60hz i włączanie v-sync który ma swoje słabe punkty. Do tego monitor 144hz prawdopodobnie będzie posiadał freesync który pozwoli na jeszcze lepszą zabawę

Edytowane przez rager84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz sprzęt który spokojnie wygeneruje ponad 60 klatek w większości gier więc ja bym proponował monitor o szybszym odświeżaniu obrazu niż 60hz i włączanie v-sync który ma swoje słabe punkty. Do tego monitor 144hz prawdopodobnie będzie posiadał freesync który pozwoli na jeszcze lepszą zabawę

 

Oba podane przeze mnie monitory Iiyama 75Hz mają freesync, więc ten argument odpada. Pytanie, czy na takim Jedi Fallen Order, Borderlands 3 albo Pillars of Eternity 144Hz da jakakolwiek różnicę lub różnicę wartości 500 zł, biorąc pod uwagę, że nie jestem wyczynowcem i słabo widzę nawet różnicę pomiędzy stałym 30 a 60 fps? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takich tytulach 144fps raczej nie zrobia wielkiej roznicy nad 75fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

144Hz wszędzie jest lepsze, choćby przewijanie stron czy ruch myszką ;) To chyba oczywiste, że nie włącza się tylko w wybranych grach.

 

Ale jeżeli potrzebujesz usprawiedliwienia dla 60-75Hz to tak, gra się na tym dobrze tak samo jak zawsze się grało, aczkolwiek do 2070S to aż żal sobie odmawiać takiej płynności ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie widzisz różnicy między 30hz/FPS a 60hz/FPS to nie, nie ma sensu jeśli różnica w cenie jest dla Ciebie zbyt duża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, jeśli skreślę z listy Mikołaja wszystkich oprócz siebie, to w cenie do 1700 jest coś bardziej interesującego od MSI Optix MAG271CQR? Za 1500-1600 są wymienione przeze mnie Iiyama i Acer, ale tylko MSI jest na VA. Pozostałe to TN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, jeśli skreślę z listy Mikołaja wszystkich oprócz siebie, to w cenie do 1700 jest coś bardziej interesującego od MSI Optix MAG271CQR? Za 1500-1600 są wymienione przeze mnie Iiyama i Acer, ale tylko MSI jest na VA. Pozostałe to TN.

 

Jak się nie pali to możesz poczekać na jakąś dobrą ofertę bo bywał on już blisko 1400zł:

 

https://www.pepper.pl/promocje/monitor-msi-optix-mpg27cq-27-144-hz-rgb-va-wqhd-206122

https://www.pepper.pl/promocje/przeceny-na-monitory-amazones-208899

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainteresował mnie Twój temat bo sam rozglądam się za monitorem 27' WQHD, ale problem mam z określeniem czego oczekuję :)

Obecny sprzęt to i5-2500k i GTX 1060, jednak w przeciągu paru miesięcy chcę zmienić na coś pokroju AMD Ryzen 3600(x)

 

Wolałbym jakiś minimalistyczny niż 'pro gejmingowy' (nie mam 18stu lat :) ), najlepiej z wąską ramką. Pivot- nie potrzebny.

Co do matrycy- nie wiem. Jeśli uzyskałbym lepsze kolory i czerń (zazwyczaj siadam wieczorem do komputera) kosztem częstotliwości odświeżania to wolałbym 75hz zamiast 144hz. Zresztą- jaka karta graficzna 'uciągnie' 144hz z Ryzenem 3600 w WQHD?

 

Gry to jakieś 20-30%, reszta to głównie internet i czasem excel.

 

Z gier.. to w tym momencie Fifa, czasem CS- na więcej brak czasu na granie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz sprzęt który spokojnie wygeneruje ponad 60 klatek w większości gier więc ja bym proponował monitor o szybszym odświeżaniu obrazu niż 60hz i włączanie v-sync który ma swoje słabe punkty. Do tego monitor 144hz prawdopodobnie będzie posiadał freesync który pozwoli na jeszcze lepszą zabawę

 

Jeszcze jedno pytanie wynikające z ciągłego dokształcania. Większość podanych przeze mnie monitorów ma właśnie freesync, który tak sobie działa z Nvidią chyba... Tak naprawdę, na oficjalnej stronie Nvidii https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/ , nie ma żadnego z tych modeli, który byłby kompatybilny z G-Sync. Dopiero na https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ej9mOe5NamLldpfyFfXrqvLMZP-aG2Zi1su7QzPRNJY/edit#gid=0 znalazłem kilka na których uruchomiono G-Sync.

Iiyama GB2760QSU-B1

Dell S2719DGF

Acer XF270HUCbmiiprx

 

I jedyny, łapiący się w moje wymagania, z oficjalnej strony zielonych - ASUS MG278Q Gaming - podoba mi się, ale to model z 2015 i nie wiem, czy w niego wchodzić.

 

Więc na to też chyba muszę zwracać uwagę? MSI Optix MAG271CQR nie jest wymieniony, ale niby MSI twierdzi, że kompatybilny https://forum-en.msi.com/index.php?topic=317134.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie wynikające z ciągłego dokształcania. Większość podanych przeze mnie monitorów ma właśnie freesync, który tak sobie działa z Nvidią chyba... Tak naprawdę, na oficjalnej stronie Nvidii https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/ , nie ma żadnego z tych modeli, który byłby kompatybilny z G-Sync. Dopiero na https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ej9mOe5NamLldpfyFfXrqvLMZP-aG2Zi1su7QzPRNJY/edit#gid=0 znalazłem kilka na których uruchomiono G-Sync.

Iiyama GB2760QSU-B1

Dell S2719DGF

Acer XF270HUCbmiiprx

 

Sam miałem do niedawna dylemat czy z modułem g-sync czy freesync i skłaniam się ku drugiemu, a to dlatego, że moduł g-sync jest już stary i ma swoje ograniczenia przy czym certyfikowany przez Nvidie monitor z freesync daję praktycznie to samo. Naczytałem się również trochę o monitorach z freesync, ale bez certyfikatu Nvidii i szczerze, nie wziąłbym już, bo wtedy monitor może działać ale nie musi - a nawet jeśli będzie to będą tytuły w których będą problemy co mnie osobiście by drażniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc na to też chyba muszę zwracać uwagę? MSI Optix MAG271CQR nie jest wymieniony, ale niby MSI twierdzi, że kompatybilny https://forum-en.msi.com/index.php?topic=317134.0

 

Po prostu sprawdź opinie i oceny właścicieli, może znajdziesz jakiś wątek nawet tutaj

 

Zresztą- jaka karta graficzna 'uciągnie' 144hz z Ryzenem 3600 w WQHD?

 

Gry to jakieś 20-30%, reszta to głównie internet i czasem excel.

 

Z gier.. to w tym momencie Fifa, czasem CS- na więcej brak czasu na granie :)

 

Już pomagam - internet i excel uciągnie 144Hz ;) I szczególnie CS, a w wymagające gry AAA nikt nie gra w 144Hz więc zbytnio nie ma co się przejmować kartą

 

Ale oczywiście masz rację, przy tym profilu 144Hz to żaden wymóg a zwykły miły dodatek - fajnie jak będzie ale nic się nie stanie bez niego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem do niedawna dylemat czy z modułem g-sync czy freesync i skłaniam się ku drugiemu, a to dlatego, że moduł g-sync jest już stary i ma swoje ograniczenia przy czym certyfikowany przez Nvidie monitor z freesync daję praktycznie to samo. Naczytałem się również trochę o monitorach z freesync, ale bez certyfikatu Nvidii i szczerze, nie wziąłbym już, bo wtedy monitor może działać ale nie musi - a nawet jeśli będzie to będą tytuły w których będą problemy co mnie osobiście by drażniło.

 

Ale przy takim podejściu pozostaje mi tylko ASUS MG278Q Gaming.

Znalazłem jednak na forach wpisy, że poniższe modele, o których myślę, działają bezproblemowo.

Dell S2719DGF

Acer XF270HUCbmiiprx

Acer Nitro XF272UPbmiiprzx

Iiyama G-Master Red Eagle GB2760QSU-B1

MSI Optix MAG271CQR

AOC AGON AG273QCX

Na razie najbardziej skłaniam się do Della, bo znalazłem go lokalnie i może będzie szansa obejrzeć przed kupnem albo AOC AGON AG273QCX, który najlepiej wypadł na rtings.com.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...