Skocz do zawartości
Elthrai

LG 27GL850-B vs ViewSonic Elite XG270QG

Rekomendowane odpowiedzi

Zaraz na początku stycznia do sprzedaży wejdą oba monitory.

 

LG 27GL850-B jest dość popularny na tym forum.

 

ViewSonic Elite XG270QG to nowość lecz na tej samej matrycy. Dostępny już na innych rynkach.

Ma on jednak kilka opcji więcej

  • RGB,
  • osłony boczne (bardzo przydatna dla mnie rzecz)
  • oraz moduł GSync.

 

- Zastanawiam się, który monitor wybrać i dlaczego. Czyą sa jeszcze jakieś rzeczy, których nie zauważyłem czy nie wziąłem pod uwagę?

 

Czy i gdzie faktycznie przewagę da mi GSync?

Jedyne do czego udało mi się faktycznie dotrzeć (w tym czytając inne wypowiedzi na forum) to kwestia poprawnego działania VRR w niższych częstotliwościach odświeżania <60?

Jak to faktycznie jest?

 

Czytałem że to moduł stary, nowe, które teraz będą wchodzić będą miały możliwość updatów. Czy jest w takim razie sens za niego dziś dopłacać?

 

Kupując monitor czas pracy sprawdzę w OSD? - Są statystyki w OSD monitora?

Edytowane przez Elthrai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dziś jeszcze do oferty wszedł Lenovo Legion Y27Q-20

Tak samo jak ViewSonic ma 165Hz odświeżania, LG ma 144. Reszta chyba tak samo.

Dodaje go do tego pytania, choć głównie szukam faktycznego rozróżnienia i nakierowania między wcześniejszymi w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dotrzeć do bardzo fajnych i konkretnych informacji w sprawie Viewsonic Elite.

Po kontakcie i rozmowach z polskim dystrybutorem marki otrzymałem odpowiedź

 

 

(...)Tak, planujemy wprowadzenie tego modelu do oferty.

Spodziewam się, że będzie kosztował równowartość € 829  z VAT.


Obecnie niestety producent nie dysponuje dostępnością,

będziemy się zapisywać na marcową dostawę, zatem w PL około połowy marca. 

 

Niestety cena o połowę wyższa od LG 27GL850-B. Jak za Moduł G-sync przy tej samej matrycy i możliwość OC do 165Hz to jednak trochę dużo. DO tego jednak czekanie kolejne prawie 2 miesiące.

W takim razie zastanawiam się jednak już między


  •  
  • LG 27GL850-B
  • FI27Q (ten z końcówką P jest sporo droższy i nie wiem czym się różni)

Edytowane przez Elthrai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na wątek o Lenovo Legion Y27q-20, chyba wszyscy, którzy kupili i udzielili się w temacie mega chwalą (jeden użytkownik kupił 3 sztuki i wg. jego słów wszystkie praktycznie identyczne, więc jest niewielki rozrzut). Bardzo mały BLB, który praktycznie znika całkowicie po pewnym czasie, minimalny IPS Glow (dużo mniejszy niż w Aorusie) matryca 165Hz bez OC (jest to częstotliwość dostępna od razu w sterowniku) i cena nie jest z kosmosu.

Edytowane przez pawel054

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Lenovo Legion Y27q-20 to x-kom niestety informuje że kolejna dostawa to 12.03.2020!

Edytowane przez Elthrai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: nie ważne, głupio pytanie zadałem.

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie w tej cenie masz do wyboru 3 najlepsze modele:

 

LG 27GL850-B

Lenovo Y27Q

Aorus FI27Q

 

Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

 

Monitorów z modułem G-Sync unikaj jak ognia, to stare 5 letnie konstrukcje przepakowane do nowej obudowy.

 

Aorus FI27Q z dopiskiem P różni się obsługą HBR3 i niczym więcej, umożliwia odpalenie 10 bit kolorów przy 165Hz, pozostałe modele wspierają 10 bit do 120Hz a przy 144/165Hz jest 8 bit, różnica mało istotna, na GPU dla graczy i tak wsparcie dla 10 bit kolorów jest mocno ograniczone.

 

Zerknij na wątek o Lenovo Legion Y27q-20, chyba wszyscy, którzy kupili i udzielili się w temacie mega chwalą (jeden użytkownik kupił 3 sztuki i wg. jego słów wszystkie praktycznie identyczne, więc jest niewielki rozrzut). Bardzo mały BLB, który praktycznie znika całkowicie po pewnym czasie, minimalny IPS Glow (dużo mniejszy niż w Aorusie) matryca 165Hz bez OC (jest to częstotliwość dostępna od razu w sterowniku) i cena nie jest z kosmosu.

 

Bzdurki jak zwykle, bez zrozumienia że Glow jest zależy od sztuki, u mnie po 2 tygodniach w Aorusie BLB i glow spadły do niewidocznego poziomu.

 

Po za tym szkoda żeby glow był mocno widoczny skoro Lenovo jedzie na tej samej matrycy co LG który osiąga tragicznie słaby kontrast na poziomie 735:1, Aorus bez trudu trzyma się w zakresie 1100/1200:1

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na GPU dla graczy i tak wsparcie dla 10 bit kolorów jest mocno ograniczone.

 

 

Jak mam to rozumieć? W gierkach to nie działa / nie widać będzie korzyści? Zależy od gry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DisconnecT

Miałem Aorusa 2 miesiące i glow był masakryczny w porównaniu do Lenovo. I nie jest to wyłącznie moja opinia, ale też co najmniej 1 osoby na tym forum. Widziałem też zdjęcia na reddit (i innych forach) Aorusa i miał podobny glow co mój. Lenovo pod tym względem wypada znacznie lepiej. Niski BLB i mały glow potwierdza też kilka osób na pclabie.

 

Po za tym szkoda żeby glow był mocno widoczny skoro Lenovo jedzie na tej samej matrycy co LG który osiąga tragicznie słaby kontrast na poziomie 735:1, Aorus bez trudu trzyma się w zakresie 1100/1200:1

 

Tyle, że ta różnica jest niezauważalna w codziennym użytkowaniu. Może jakby postawił dwa monitory obok siebie to byłoby coś widać. Druga sprawa - Co z tego, że kontrast jest niby lepszy, skoro w ciemnym pokoju (a dopiero przy zgaszonym świetle kontrast ma znaczenie) glow rujnuje immersję w grze. To ja już wole ten niby "tragicznie słaby kontrast" od 4 pomarańczowych żarówek w każdym rogu. Jak dla mnie to Ty piszesz bzdury. Miałeś Ty w ogóle oba monitory, do porównania? Ja miałem i dla mnie do grania Lenovo jest znacznie lepsze i nigdy bym się na Aorusa nie zamienił. Zarówno pod względem szybkości matrycy (tutaj nokautuje Aorusa) jak i pod względem typowych wad IPS. W dodatku jest tańszy...

Edytowane przez pawel054

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie w tej cenie masz do wyboru 3 najlepsze modele:

 

LG 27GL850-B

Lenovo Y27Q

Aorus FI27Q

 

 

Aorus FI27Q z dopiskiem P różni się obsługą HBR3 i niczym więcej, umożliwia odpalenie 10 bit kolorów przy 165Hz, pozostałe modele wspierają 10 bit do 120Hz a przy 144/165Hz jest 8 bit, różnica mało istotna, na GPU dla graczy i tak wsparcie dla 10 bit kolorów jest mocno ograniczone.

 

 

 

Bzdurki jak zwykle, bez zrozumienia że Glow jest zależy od sztuki, u mnie po 2 tygodniach w Aorusie BLB i glow spadły do niewidocznego poziomu.

 

Po za tym szkoda żeby glow był mocno widoczny skoro Lenovo jedzie na tej samej matrycy co LG który osiąga tragicznie słaby kontrast na poziomie 735:1, Aorus bez trudu trzyma się w zakresie 1100/1200:1

 

U mnie na 3 monitorach Aorus FI270-P po dostawie z Niemiec BLB i glow były małe a teraz podobnie jak u DisconnecT niezauważalne. Tylko kabelki firmowe DP wymieniłem na Delocka bo nie chciał mi surround chodzić i chciałem mieć pewność 19 pinow. ( Zresztą kabelki polecił DisconnecT). DisconnecT wie co pisze. A dostępność w Polsce moniotrów to porażka zwłaszcza tych Lenovo. Sam chciałem kupić w x- comie nawet zamówiłem ale czekanie 2 miesiące to jest chore. Dostawy mikroskopijne. A w Niemczech drożej to fakt ale dostępne od ręki.

Edytowane przez dinozaur50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DisconnecT

Miałem Aorusa 2 miesiące i glow był masakryczny w porównaniu do Lenovo. I nie jest to wyłącznie moja opinia, ale też co najmniej 1 osoby na tym forum. Widziałem też zdjęcia na reddit (i innych forach) Aorusa i miał podobny glow co mój. Lenovo pod tym względem wypada znacznie lepiej. Niski BLB i mały glow potwierdza też kilka osób na pclabie.

Przypominam że FI27Q i FI27Q-P to nie jest AD27QD, czego najwyraźniej nie zauważasz, a fakty są takie, że te dwa nowsze modele mają zauważalnie poprawioną czerń, co zaobserwował nawet RTings.

Moja sztuka miała glow, na poziomie średnim, po 2 tygodniach użytku i 2 czyszczeniach matrycy, BLB praktycznie zniknęło i jest kompletnie nie widoczne w codziennym użytku.

Gdybyś miał minimalnie pojęcie o budowie matrycy to wiedział byś że wycieki podświetlenia powstają w wyniku naprężeń które działają na sprzęt w czasie dostawy z fabryki do klienta, temperatura i kilka lekki nacisk na wyświetlacz w czasie czyszczenia skutecznie zmniejszają widoczność tego zjawiska.

 

 

Tyle, że ta różnica jest niezauważalna w codziennym użytkowaniu. Może jakby postawił dwa monitory obok siebie to byłoby coś widać. Druga sprawa - Co z tego, że kontrast jest niby lepszy, skoro w ciemnym pokoju (a dopiero przy zgaszonym świetle kontrast ma znaczenie) glow rujnuje immersję w grze. To ja już wole ten niby "tragicznie słaby kontrast" od 4 pomarańczowych żarówek w każdym rogu. Jak dla mnie to Ty piszesz bzdury. Miałeś Ty w ogóle oba monitory, do porównania? Ja miałem i dla mnie do grania Lenovo jest znacznie lepsze i nigdy bym się na Aorusa nie zamienił. Zarówno pod względem szybkości matrycy (tutaj nokautuje Aorusa) jak i pod względem typowych wad IPS. W dodatku jest tańszy...

 

Tak jest dupnego kontrastu wcale nie widać, czerń która robi się niebieska to marzenie każdego użytkownika :E Idź opowiadać swoje bajki gdzie indziej, bo na Twoje nieszczęście miałem monitor który osiągał kontrast 750:1 i wiem jak dramatycznie to wyglądało.

Zarówno niski kontrast jak i glow są widoczne w ciemnych scenach, i potwierdzi to wiele osób które oceniają obiektywnie, a nie wchodzą do każdego tematu i pitolą jaki to mój sprzęt jest idealny, dziwne tylko że pomiary wykonane za pomocą profesjonalnej aparatury przeczą tym bredniom. ;)

 

Bajek o braku BLB i glow w Lenovo nawet nie chce mi się komentować, to zwykły rebrand LG 27GL850-B który został przepakowany do innej obudowy, a jak wiadomo wiele sztuk LG nawet na tym forum wzbudzała spore kontrowersje.

Każdy IPS bez filtrów OCF i sprzętowego wyrównania czerni ma w mniejszym bądź większym stopniu problem z wyciekami i srebrzeniem, trzeba najwyraźniej być ślepym żeby tego nie dostrzec.

 

Nie ma żadnego nokautu pod względem szybkości, to kolejny bełkot jaki sobie wymyśliłeś, wszystkie wymienione tutaj monitory osiągającą parametry które kwalifikują się do ścisłej czołówki pod względem szybkości, w ślepym teście byś nawet nie odróżnił który jest który.

Ale rozumiem jaranie się cyferkami, najwyraźniej jesteś dość cieniutkim graczem i liczysz że monitor zrobi z Ciebie pro :lol2: Przykro mi nie zrobi.

 

PS. Ciekawe jest to że tak mocno akcentujesz możliwe wycieki podświetlenia w Aorusie, za to w ogóle nie wspominasz o tym że G-Sync na Lenovo może nie działać i bez edycji tablicy EDID się nie obejdzie. :D

 

Jak mam to rozumieć? W gierkach to nie działa / nie widać będzie korzyści? Zależy od gry?

To znaczy że jak odpalisz 10 bit w panelu to nie zrobi to żadnej różnicy, żeby wykorzystać możliwości szerokiego gamutu (WGC), trzeba posiadać GPU z serii Pro i oczywiście oprogramowanie które będzie w stanie wyświetlić taką paletę barw.

 

Realnie tryb 10 bit można wykorzystać w domu tylko do konsumpcji treści HDR, tyle że różnica jest znikoma z dwóch powodów:

 

1. Wszystkie monitory dla graczy z tej półki cenowej dysponują tylko podstawowym wsparciem dla HDR400, sensowny HDR zaczyna się od 600, a prawdziwy od 1000.

2. Wszystkie monitory z tej półki dysponują jednie możliwością emulacji 10 bitowej palety na zasadzie 8+2 BIT FRC, natywnie wyświetlacze te nadal władają 8 bitową paletą.

 

U mnie na 3 monitorach Aorus FI270-P po dostawie z Niemiec BLB i glow były małe a teraz podobnie jak u DisconnecT niezauważalne. Tylko kabelki firmowe DP wymieniłem na Delocka bo nie chciał mi surround chodzić i chciałem mieć pewność 19 pinow. ( Zresztą kabelki polecił DisconnecT). DisconnecT wie co pisze. A dostępność w Polsce moniotrów to porażka zwłaszcza tych Lenovo. Sam chciałem kupić w x- comie nawet zamówiłem ale czekanie 2 miesiące to jest chore. Dostawy mikroskopijne. A w Niemczech drożej to fakt ale dostępne od ręki.

Do FI27Q dołączony jest 19pinowy przewód DP, więc w teorii powinno wszystko działać poprawnie, z drugiej strony ten kabel to chiński no name, także problemy są możliwe.

Okablowanie dołączane do monitorów i tak najczęściej jest na tyle krótkie, że jego użyteczność spada do minimum.

Ja nie używam żadnego kabla z zestawu, zasilanie i USB 3.0 mam od Della' a DP używam Edneta który także linkowałem na liście bezpiecznych kabli. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem właśnie FI27Q i narazie jest świetnie. Najważniejsze, że jest całkowicie zdatny do użytku, nie rzuca się w oczy żaden mankament, wszystkie piksele świecą, plam nie widać.

I jestem prawie pewien, że FHD na monitorze WQHD wygląda lepiej a napewno nie gorzej niż natywny FHD 27" Brzmi dziwnie ale tak samo było na moim poprzednim WQHD 27" i teraz też grałem w FHD i nawet o tym nie wiedziałem, tak dobrze wyglądało, a jeszcze kilka godzin temu na natywnym FHD 27" cały czas widziałem mankamenty tej rozdziałki na tej wielkości matrycy.

 

FHD na WQHD 27" wygląda na tyle dobrze, że nie ma sensu brać FHD 27"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypominam że FI27Q i FI27Q-P to nie jest AD27QD, czego najwyraźniej nie zauważasz, a fakty są takie, że te dwa nowsze modele mają zauważalnie poprawioną czerń, co zaobserwował nawet RTings.

Moja sztuka miała glow, na poziomie średnim, po 2 tygodniach użytku i 2 czyszczeniach matrycy, BLB praktycznie zniknęło i jest kompletnie nie widoczne w codziennym użytku.

Gdybyś miał minimalnie pojęcie o budowie matrycy to wiedział byś że wycieki podświetlenia powstają w wyniku naprężeń które działają na sprzęt w czasie dostawy z fabryki do klienta, temperatura i kilka lekki nacisk na wyświetlacz w czasie czyszczenia skutecznie zmniejszają widoczność tego zjawiska.

 

@DisconnecT czy pisząc o czyszczeniu matrycy masz na myśli zanieś zabiegi softowe czy zwyczajne czyszczenie monitora? Możesz to rozwinąć?

 

Po tym co piszesz faktycznie zastanawiam się nad FI27Q. Problem jaki mam to faktyczna i ewentualnie czy sensowna różnica między FI27Q a FI27Q-P.

Patrzyłem na stronie Gigabyte, pisałem do nich (odpowiedzi brak) i jedyne czego się doszukałem to 'HBR3, bandwidth of 32.4 Gbit/s'.

Z tego co udało mi się jeszcze doszukać to Nvidia informuje, że 'P' ma HDR400 bez 'P' nie ma.

Możesz wyjaśnić @DisconnecT

 

Czy podświetlenie z tyłu działa bez standu? Chcę zamontować na VESA.

Czy to podświetlenie działa z softem RGB Fusion 2.0 (plus, że bez instalacji kolejnego będę miał kontrolę dzięki temu że mam to już dla Gigabyte Z390 AORUS PRO WIFI)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DisconnecT czy pisząc o czyszczeniu matrycy masz na myśli zanieś zabiegi softowe czy zwyczajne czyszczenie monitora? Możesz to rozwinąć?

 

Po tym co piszesz faktycznie zastanawiam się nad FI27Q. Problem jaki mam to faktyczna i ewentualnie czy sensowna różnica między FI27Q a FI27Q-P.

Patrzyłem na stronie Gigabyte, pisałem do nich (odpowiedzi brak) i jedyne czego się doszukałem to 'HBR3, bandwidth of 32.4 Gbit/s'.

Z tego co udało mi się jeszcze doszukać to Nvidia informuje, że 'P' ma HDR400 bez 'P' nie ma.

Możesz wyjaśnić @DisconnecT

 

Czy podświetlenie z tyłu działa bez standu? Chcę zamontować na VESA.

Czy to podświetlenie działa z softem RGB Fusion 2.0 (plus, że bez instalacji kolejnego będę miał kontrolę dzięki temu że mam to już dla Gigabyte Z390 AORUS PRO WIFI)

 

DisconnecT pewnie ci odpowie że różnica jest żadna a we wcześniejszym poście w tym wątku wyjaśniał dlaczego. Mnie skrytykował że kupuję z literką P i nie warto przepłacać z HBR 3 a mimo to kupiłem. Ale szanuję jego zdanie. Co do podświetlenia to moje 3 monitorki wiszą na Vesa i z tyłu świecą . Nie bawię się RGB Fusion i podświetlanie mnie zupełnie nie interesuje. Bo dla mnie komputer to nie choinka ale rozumiem że inni się jarają .

Edytowane przez dinozaur50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DisconnecT pewnie ci odpowie że różnica jest żadna a we wcześniejszym poście w tym wątku wyjaśniał dlaczego. Mnie skrytykował że kupuję z literką P i nie warto przepłacać z HBG 3 a mimo to kupiłem. Ale szanuję jego zdanie. Co do podświetlenia to moje 3 monitorki wiszą na Vesa i z tyłu świecą . Nie bawię się RGB Fusion i podświetlanie mnie zupełnie nie interesuje. Bo dla mnie komputer to nie choinka ale rozumiem że inni się jarają .

 

To jak? Oba monitory maja taka sama matryce tylko przepustowość jest większa i nadal będzie to 8 bit+ emulacja do 10bit?

Czy w tej wersji bez 'P' musze realnie z czegoś rezygnować z puli 165Hz, HDR, 10bit emulowane(?)? Na jakiej to zasadzie działa?

 

Pytam bo sporo w domu pracuje nad projektowaniem graficznym (pakiet Adobe CC, w tym szczególnie Illustrator, Photoshop, InDesign, Lightroom).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym co piszesz faktycznie zastanawiam się nad FI27Q. Problem jaki mam to faktyczna i ewentualnie czy sensowna różnica między FI27Q a FI27Q-P.

Patrzyłem na stronie Gigabyte, pisałem do nich (odpowiedzi brak) i jedyne czego się doszukałem to 'HBR3, bandwidth of 32.4 Gbit/s'.

Z tego co udało mi się jeszcze doszukać to Nvidia informuje, że 'P' ma HDR400 bez 'P' nie ma.

Możesz wyjaśnić @DisconnecT

 

Czy podświetlenie z tyłu działa bez standu? Chcę zamontować na VESA.

Czy to podświetlenie działa z softem RGB Fusion 2.0 (plus, że bez instalacji kolejnego będę miał kontrolę dzięki temu że mam to już dla Gigabyte Z390 AORUS PRO WIFI)

 

Sam mam tego FI27Q jak kolega Disconnect. Roznica pomiedzy modelami to jedynie HBR3 w wersji z P. Oba modele obsluguja HDR400.

 

RGB z tylu monitora dziala bez standa (specjalnie sprawdzilem :P ) i tak, dziala z RGB Fusion 2.0

 

Ja sam rowniez jak kolega Disconnect jestem bardzo zadowolony z monitorka. Dziala az milo :)

 

To jak? Oba monitory maja taka sama matryce tylko przepustowość jest większa i nadal będzie to 8 bit+ emulacja do 10bit?

Czy w tej wersji bez 'P' musze realnie z czegoś rezygnować z puli 165Hz, HDR, 10bit emulowane(?)? Na jakiej to zasadzie działa?

Dokladnie tak, tylko przepustowosc jest wieksza dzieki DP 1.4, to wszystko. Wersja bez P chodzi w 10 bitach (8+FRC) przy 120Hz. Powyzej tego odswiezania wskakuje 8bit. W wersji z P mozesz wlaczyc 165Hz w "10bit" i HDR w tym samym czasie, zgadza sie, ALE...praktycznie nie zauwazysz roznicy miedzy 8bit, a 10bit. Ja nie widze, ale ja sie nie znam...:P

Edytowane przez rager84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ktoś mi może faktycznie objaśnić czym jest i z czym wiąże się ta równica w postaci HBR3?

- szczególnie w kwestii pracy grania/pracy graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam tego FI27Q jak kolega Disconnect. Roznica pomiedzy modelami to jedynie HBR3 w wersji z P. Oba modele obsluguja HDR400.

 

RGB z tylu monitora dziala bez standa (specjalnie sprawdzilem :P ) i tak, dziala z RGB Fusion 2.0

 

Ja sam rowniez jak kolega Disconnect jestem bardzo zadowolony z monitorka. Dziala az milo :)

 

 

Dokladnie tak, tylko przepustowosc jest wieksza dzieki DP 1.4, to wszystko. Wersja bez P chodzi w 10 bitach (8+FRC) przy 120Hz. Powyzej tego odswiezania wskakuje 8bit. W wersji z P mozesz wlaczyc 165Hz w "10bit" i HDR w tym samym czasie, zgadza sie, ALE...praktycznie nie zauwazysz roznicy miedzy 8bit, a 10bit. Ja nie widze, ale ja sie nie znam...:P

 

 

Czy to dzieje się samo? Czy mam nad tym jakąś kontrole? np. wyłączając HDR zawsze mam to symulowane 10bit niezależnie od odświeżania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to dzieje się samo? Czy mam nad tym jakąś kontrole? np. wyłączając HDR zawsze mam to symulowane 10bit niezależnie od odświeżania?

HDR możesz włączyc niezależnie od odświeżania, chodzi nawet przy 165Hz jednak przy tym odświeżaniu nie możesz przełączyć się na 10bit. Żeby odpalić HDR, 10Bit potrzebujesz zmienić odświeżanie na 120Hz. Kontrolę masz taką, że jeśli chcesz mieć 10bit to zjeżdzasz odświeżaniem na 120Hz...jeśli chcesz mieć wyższe odświeżanie bo np. odpalasz grę...to ustawiasz wyższe odświeżanie, a 10bit się samo wyłączy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem właśnie FI27Q i narazie jest świetnie. Najważniejsze, że jest całkowicie zdatny do użytku, nie rzuca się w oczy żaden mankament, wszystkie piksele świecą, plam nie widać. I jestem prawie pewien, że FHD na monitorze WQHD wygląda lepiej a napewno nie gorzej niż natywny FHD 27" Brzmi dziwnie ale tak samo było na moim poprzednim WQHD 27" i teraz też grałem w FHD i nawet o tym nie wiedziałem, tak dobrze wyglądało, a jeszcze kilka godzin temu na natywnym FHD 27" cały czas widziałem mankamenty tej rozdziałki na tej wielkości matrycy.FHD na WQHD 27" wygląda na tyle dobrze, że nie ma sensu brać FHD 27"

Zapewne niebawem zostaniesz posądzony o kłamstwo, bo przecież Aorus nie może się trafić bez wad, muszą być 4 żarówy w rogach, za to Lenovo jest ah i oh, niskiego kontrastu przecież nikt nie widzi :E

Ten sprzęt ma dość sensowny skaler więc 1080p wygląda dobrze, ale w dalszym ciągu zauważalnie słabiej od natywnego 1440p, z drugiej strony trochę bez sensu brać monitor 1440p i używać go na 1080p.

 

@DisconnecT czy pisząc o czyszczeniu matrycy masz na myśli zanieś zabiegi softowe czy zwyczajne czyszczenie monitora? Możesz to rozwinąć?Po tym co piszesz faktycznie zastanawiam się nad FI27Q. Problem jaki mam to faktyczna i ewentualnie czy sensowna różnica między FI27Q a FI27Q-P.Patrzyłem na stronie Gigabyte, pisałem do nich (odpowiedzi brak) i jedyne czego się doszukałem to 'HBR3, bandwidth of 32.4 Gbit/s'.Z tego co udało mi się jeszcze doszukać to Nvidia informuje, że 'P' ma HDR400 bez 'P' nie ma.Możesz wyjaśnić @DisconnecTCzy podświetlenie z tyłu działa bez standu? Chcę zamontować na VESA.Czy to podświetlenie działa z softem RGB Fusion 2.0 (plus, że bez instalacji kolejnego będę miał kontrolę dzięki temu że mam to już dla Gigabyte Z390 AORUS PRO WIFI)

Oczywiście chodziło mi o mechaniczne czyszczenie matrycy, żadne rozwiązania softowe nie są w stanie naprawić problemów z wyciekami. Rozwiązanie jest dość proste, nowa zabawka to większa chęć do dotykania ustawiania ruszania, przez co zostają ślady czy to na matrycy czy na obudowie stąd był czyszczony dwa rady. Najlepsze efekty osiąga się po zdjęciu monitora z podstawy, położeniu na płasko np. na łóżku i użycie szmatki może być nasączona delikatnie płynem do szyb, po dociśnięciu następuje proces zwany często masowaniem matrycy, to zauważalnie niweluje zjawisko krwawienia, choć trzeba przyznać że samo używanie kilka dni też poprawia ten stan rzeczy, nacisk z góry i wyższa temperatura zmieniają stopień naprężeń przez to wada się zmniejsza.Oczywiście ten płyn do szyb nie jest potrzebny przy luzowanie naprężeń matrycy, można to robić suchą ale delikatną ścierką, płynu używam do wyczyszczenia matryc ze wszelkich śladów i właściwie to najtańszy i najlepszy sposób na wyczyszczenie matrycy bez smug, w żaden sposób nie szkodzi, a przy odpowiednim wytarciu ekran jest jak z fabryki. Pianki dedykowane do LCD to temat mocno przereklamowany.

 

Różnica między FI27Q i FI27Q-P to tylko wersja złącza, ten pierwszy to DP 1.2a, drugi to DP 1.4, czy różnica jest warta dopłaty? Moim zdaniem nie, z prostego powodu, nowsze złącza umożliwia odpalenie trybu 10 bit kolorów powyżej 120Hz i to właściwie tyle. HDR na obydwu modelach działa przy 165Hz tylko w tym pierwszym na 8 bit palecie kolorów, wizualnie różnic nie uświadczysz, pisałem dlaczego tak się dzieje wyżej, raz że w trybie SDR 10 bit kolor jest nieobsługiwany przez domowe karty graficzne, dwa wszystkie monitory dla graczy z tej półki i tak jedynie emulują elektronicznie wsparcie dla 10 bit, sama matryca nadal natywnie obsługuje tylko 16.7 mln kolorów co przekłada się na 8 bit. Już całkowicie nie wspominam o oprogramowaniu które musi obsłużyć taką paletę barw, co jest praktycznie znikome w domowym użytku.

 

Nie sprawdzałem czy RGB działa bez postawy, ale raczej powinno, oczywiście tylko te dwa paski będą świecić, bo reszta jest w podstawie, oprogramowanie RGB Fusion 2.0 obsługuje ten sprzęt, ja go jednak użyłem tylko raz na test i odinstalowałem, samo też RGB wyłączyłem, zwyczajnie efektu świetlnego i tak nie widać z przodu, więc nie ma sensu marnować prądu.

 

DisconnecT pewnie ci odpowie że różnica jest żadna a we wcześniejszym poście w tym wątku wyjaśniał dlaczego. Mnie skrytykował że kupuję z literką P i nie warto przepłacać z HBR 3 a mimo to kupiłem. Ale szanuję jego zdanie. Co do podświetlenia to moje 3 monitorki wiszą na Vesa i z tyłu świecą . Nie bawię się RGB Fusion i podświetlanie mnie zupełnie nie interesuje. Bo dla mnie komputer to nie choinka ale rozumiem że inni się jarają .

To nie chodzi o krytykę, tylko kontekst bezsensu, gdyby FI27Q-P był bez problemu dostępny w kraju i to za zbliżone pieniądze, też bym wziął mimo tego że HBR3 nic nie wnosi dla tego sprzętu, ale skoro jest zauważalnie drożej i trzeba się gimnastykować to uznałem że nie robi to różnicy. Właściwie HBR3 ma sens dopiero przy rozdzielczościach 3440x1440 i wyżej przy których potrzebna jest znacznie większa przepustowość przekraczająca możliwości DP 1.2a.

 

Jeżeli chcesz znać konkretne różnice, to możesz odpalić CRU (Custom Resulution Unity) i wyeksportować profil EDID do pliku bin, następnie podrzucić go tutaj na forum, porównam ze swoim i dam znać czy chociażby poprawili kwestię polaryzacji wyświetlacza przy 165Hz która we wszystkich monitorach dla graczy jest przycięta względem normy. Ja już ten sprzęt przerobiłem trochę pod względem profilu, chociażby dodałem więcej trybów odświeżania przez co lista obsługuje 60 -> 85 -> 100 -> 120 -> 144 -> 155 -> 165 Hz, od razu uprzedzę że modyfikacje CRU nie wpływają na gwarancję, bo zmiany odbywają się poziomie rejestru systemowego. ;)

 

Rager84 używa tego mojego profilu na swoim FI27Q i wedle tego co pisał jest zadowolony i nie ma problemów, podobnie jak i ja.

 

To jak? Oba monitory maja taka sama matryce tylko przepustowość jest większa i nadal będzie to 8 bit+ emulacja do 10bit?Czy w tej wersji bez 'P' musze realnie z czegoś rezygnować z puli 165Hz, HDR, 10bit emulowane(?)? Na jakiej to zasadzie działa?Pytam bo sporo w domu pracuje nad projektowaniem graficznym (pakiet Adobe CC, w tym szczególnie Illustrator, Photoshop, InDesign, Lightroom).

Zgadza się, obydwa monitory to dokładnie ten sam sprzęt, model z literką P ma nowszą wersję procesora który obsługuje DisplayPort, nic po za tym. HDR przy 165Hz chodzi w obydwu monitorach, rezygnujesz jedynie z 10 bitowej palety powyżej 120Hz, tylko że z lektury powyżej powinieneś już wyciągnąć wnioski i zrozumieć że tryb 10 bit w sprzęcie dla graczy to nadal nieco naciągany bajer który ciężko wykorzystać.

 

Ale czy ktoś mi może faktycznie objaśnić czym jest i z czym wiąże się ta równica w postaci HBR3?- szczególnie w kwestii pracy grania/pracy graficznej?

HBR3 (High Bit Rate 3) to mechanizm pozwalający skompresować sygnał w sposób bezstratny tak aby zwiększyć przepustowość magistrali DisplayPort, wersja 1.4 podobnie jak 1.2a dysponuje maksymalnym zegarem na poziomie 655 MHz, które przekłada się na 21.60 Gbit/s.

Dzięki dodaniu obsługi kompresji za pomocą HBR można tą przepustowość DP 1.4 podbić do 32.40 Gbit/s mimo tego że czas zegara nadal pozostaje na poziomie 655 MHz.

 

W zwykłej pracy i w czasie rozgrywki nie odczujesz różnicy, gdyż samo działanie HBR jest całkowicie niewidoczne z poziomu użytkownika. Mówiąc w ostatecznym skrócie, HBR w tym sprzęcie pozwoli uruchomić 10 bit na kanał przy 144 i 165Hz, mimo tego bez karty typu NV Quadro i AMD FirePro nie jesteś w stanie wykorzystać 10 bit w trybie SDR, zaś w przypadku HDR obsługa 10 bit przy domowych kartach jest dostępna, ale także nie daje to korzyści z prostego powodu HDR400 to zbyt mało aby czerpać pełnię możliwości z 8 bit, monitory pod względem HDR nadal są w plecy względem telewizorów oferujących HDR1000 albo nawet 1200.

 

Czy to dzieje się samo? Czy mam nad tym jakąś kontrole? np. wyłączając HDR zawsze mam to symulowane 10bit niezależnie od odświeżania?

10 bit zawsze będzie emulowane, matryca jest 8 bitowa we wszystkich modelach z tej półki cenowej, natomiast wybór oczywiście jest, z poziomu ustawień Windows i panelu sterownika GPU można przełączyć się pomiędzy 8 i 10 bit.

HDR nie ma nic do rzeczy, działa poprawnie na emulowych 10 i natywnych 8 bitach.

 

Napomnę tylko że w przypadku posiadania GPU i oprogramowania dla pro widać korzyści z zastosowania nawet emulacji 10 bit, zwiększa się płynność przejścia barw i gradienty, także emulacja ma sens, tyle że wszystko powyżej 8 bit jest traktowane jako WGC (Wide Gamut Color) i praktycznie obsługiwane jest tylko w sprzęcie i sofcie dla grafików.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ViewSonic Elite XG270QG wydaje się być nieopłacalny - sporo droższy od LG i Lenovo, a nie zanosi się by był monitorem lepszym. Coraz bardziej skłaniam się ku Lenovo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dotrzeć do bardzo fajnych i konkretnych informacji w sprawie Viewsonic Elite.

Po kontakcie i rozmowach z polskim dystrybutorem marki otrzymałem odpowiedź

 

Niestety cena o połowę wyższa od LG 27GL850-B. Jak za Moduł G-sync przy tej samej matrycy i możliwość OC do 165Hz to jednak trochę dużo. DO tego jednak czekanie kolejne prawie 2 miesiące.

 

Orientacyjnie, jaka dopłata wydawałaby się Wam uzasadniona za wspomniane różnice? Cytat odnosi się do wymienionego w tytule "ViewSonic Elite XG270QG".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nvidia od serii 20XX obsługuje 10 bit.

10 Bit to od dawna jest obsługiwane, już nawet kepler to oferował, co innego możliwość realnego wykorzystania na poziomie sterownika.

 

Orientacyjnie, jaka dopłata wydawałaby się Wam uzasadniona za wspomniane różnice? Cytat odnosi się do wymienionego w tytule "ViewSonic Elite XG270QG".

 

Powinien być tańszy? Elektronicznie to poziom Asusa PG279Q który premierę miał w 2015 roku, do tego to sprzęt 144Hz podkręcany na 165Hz, a nie oferujący natywne 165Hz, to zasadnicza różnica.

G-Sync oparty o moduł to zabawka mająca 7 lat, uniemożliwia wykorzystanie HDR i nowszych lepszych złącz, 144/165Hz możliwe tylko do osiągnięcia na DP, HDMI to stare 1.4 obsługujące max 60Hz.

 

Próbują wydoić ostatnich naiwniaków który polecą na "sprzętowy" moduł, już widziałem kilku artystów na tym forum który otwarcie twierdzili że G-Sync jest sprzętowo obsługiwany, natomiast Freesync jedynie programowo.

Większych głupot dawno nie słyszałem, Freesync także jest obsługiwany sprzętowo, tylko użyto do tego sporo tańszego dedykowanego układu który robi dokładnie to samo i jest zintegrowany bezpośrednio z płytą główną monitora, przez co nie generuje takich ograniczeń jak ten koszmarnie drogi uniwersalny modulik FPGA z 2013 roku. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobistych przytyków użytkownika DisconnecT nie chce mi się nawet komentować, to tylko świadczy o jego poziomie kultury...

 

Ale do meritum, padło w tym wątku kilka rzeczy:

Zgadzam się z tym, że 10bit do gier jest na wyrost. Nie odczujemy tego, podejrzewam, że mało która gra potrafi to wykorzystać. Jest to bardziej psychologiczna sprawa, trochę jak podkręcenie CPU z 4,9GHz na 5,0GHz :P Generalnie nie brałbym tego parametru pod uwagę.

 

Owszem porównywałem AD27QD z Lenovo, a nie FI27Q. Być może Gigabyte poprawił nowszy model.

 

Co do szybkości matrycy to się nie zgodzę - owszem tego nie widać, ale "czuć" podczas grania - szczególnie jak przejdziemy z szybszej matrycy na wolniejszą, wtedy wyraźnie odczuwamy różnicę. Lenovo w trybie "Normal" jest tak szybki, a być może i szybszy od najszybszego trybu overdrive w AD27QD. Tylko, że AD27QD w najszybszym trybie ma powidoki/overshoot, a Lenovo w trybie "Normal" nie, więc komfort grania jest zdecydowanie wyższy.

 

Nie chcę nikogo na siłę przekonywać do niczego, chciałbym tylko przekazać swoje spostrzeżenia, bo miałem dwa monitory i nie zamieniłbym Lenovo na Aorusa, pomimo tego, że Aorus to nie jest zły monitor - jest dobry. Po prostu gram głównie w FPSy (nie, nie w CS:GO :P) i do tego znacznie lepiej nadaje się Y27q-20.

Edytowane przez pawel054

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...