Skocz do zawartości
Sternquest

Dwa szybkie dyski obniżają pcie karty graficznej.

Rekomendowane odpowiedzi

Po zamontowaniu dwóch dysków jeden na m2 (SSD ADATA XPG GAMMIX S11 Pro 1TB), drugi na pcie (Dysk SSD Plextor M9PeY 512GB PCIe x4 (PX-512M9PeY) złącze w którym montuję kartę spada z x16 3.0 na x8 3.0. Dodatkowo w małym pci zamontowana jest karta dźwiękowa SB Titanium HD pokazuje x1. Zamiany slotów, różne kombinacje nic nie dają. Podejrzewam że chodzi o linie magistrali pcie. Może ktoś wie jak to poprawić-może jakieś ustawienia w biosie ? Płyta główna to MSI MEG Z390 ACE. Reszta sprzętu w sygnaturce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zamontowaniu dwóch dysków jeden na m2 (SSD ADATA XPG GAMMIX S11 Pro 1TB), drugi na pcie (Dysk SSD Plextor M9PeY 512GB PCIe x4 (PX-512M9PeY) złącze w którym montuję kartę spada z x16 3.0 na x8 3.0. Dodatkowo w małym pci zamontowana jest karta dźwiękowa SB Titanium HD pokazuje x1. Zamiany slotów, różne kombinacje nic nie dają. Podejrzewam że chodzi o linie magistrali pcie. Może ktoś wie jak to poprawić-może jakieś ustawienia w biosie ? Płyta główna to MSI MEG Z390 ACE. Reszta sprzętu w sygnaturce.

 

Tzn. "poprawic" ten mankament, o ktorym piszesz jest w miare latwo. Zmiana plyty na X299 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz co najwyżej wyciągnąć dysk z karto-adaptera i włożyć go do M.2 na płycie.

Upewnij się tylko wcześniej, czy na pewno demontaż nie unieważnia gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odpowiedzi, tak myślałem wyjąłem już Plextora - syn się ucieszy - pójdzie do niego :) Zatem przy tego rodzaju płytach lepiej iść w pojemność dysku niż w ilość. Adata mi na razie wystarczy, do gier może dokupię jeszcze za jakiś czas jakiś większy SSD na SATA. Szkoda też wyjmować go z adaptera, porządnie chłodzi dysk. Aha i nie kupowałem dwóch dysków - Plextor został mi z poprzedniego kompa :)

 

Możesz co najwyżej wyciągnąć dysk z karto-adaptera i włożyć go do M.2 na płycie.

Upewnij się tylko wcześniej, czy na pewno demontaż nie unieważnia gwarancji.

A właśnie czy drugi szybki dysk na M2 NvMe nie spowoduje takich samych problemów? Nie korzysta on z linii PCIe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nośniki NVMe zawsze korzystają z linii PCIe. Kwestia tylko tego, skąd te linie są na danej płycie brane - bo zarówno procesor jak i chipset posiadają kontroler PCIe. Te kontrolery są od siebie niezależne.

 

Gniazda M.2 magistrali CPU<-x16->GPU Ci nie przytną, ale część gniazd SATA może "wylecieć" - doczytaj szczegóły w specyfikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nośniki NVMe zawsze korzystają z linii PCIe. Kwestia tylko tego, skąd te linie są na danej płycie brane - bo zarówno procesor jak i chipset posiadają kontroler PCIe. Te kontrolery są od siebie niezależne.

 

Gniazda M.2 magistrali CPU<-x16->GPU Ci nie przytną, ale część gniazd SATA może "wylecieć" - doczytaj szczegóły w specyfikacji.

Dzięki za odpowiedź. W takim razie może lepiej dokupić jakiś drugi szybki M2. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytasz ze zrozumieniem co chłopaki napisały powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytasz ze zrozumieniem co chłopaki napisały powyżej.

Wydaję mi się że to chyba Ty nie do końca czytasz ze zrozumieniem. Kolega Mityczny Jeż napisał: że dwa dyski M2 nie powinny mi przyciąć PCIex16 i oto mi chodzi. Napisał też że mogą wyłączyć SATA (których mam 6) - instrukcja płyty głównej i wszystko będę wiedział . Mam dwa urządzenia pod SATA więc nawet jeżeli mi wyłączy 4 szt. i tak będę zadowolony. Więc nie rozumiem o co Ci chodzi? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem drugi dysk XPG Adata zamontowałem w dwóch gniazdach M2 1 i 3. Szybkość dysków wg producenta, PCIe karty graficznej nie obcięte - x16 3.0. Wszystko śmiga, porty SATA wszystkie dostępne :) Muszę stwierdzić że dyski na PCIe montowane w portach PCIe są jednak problematyczne. Powodują zmniejszenie PCIe karty graficznej do x8 3.0. Jak mamy taki dysk jeden to jest ok, ale w połączeniu z M2 to się niestety nie sprawdza. Szkoda bo mimo wszystko mają lepsze chłodzenie niż dyski na M2. Teraz zastanawiam się jeszcze co by się stało jakbym wykorzystał trzeci port M2 ? Na razie jednak wystarczy mi przestrzeni dyskowej. Przy okazji muszę pochwalić produkt Adaty myślałem że te blaszki które mają przypominać radiatory nic nie dają, a jednak dyski pracują w przyzwoitych temperaturach 40 do 50 max w stresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę stwierdzić że dyski na PCIe montowane w portach PCIe są jednak problematyczne. Powodują zmniejszenie PCIe karty graficznej do x8 3.0. Jak mamy taki dysk jeden to jest ok, ale w połączeniu z M2 to się niestety nie sprawdza.

Jesteś świadom, że to co piszesz to specyfika Twojego modelu płyty, a nie ogólna zasada?

Sam fragment z "Jak mamy taki dysk jeden to jest ok, ale w połączeniu z M2 to się niestety nie sprawdza." również jest błędny - możesz nie mieć nic w M.2, a dysk w PCIe i tak obetnie linie.

 

Teraz zastanawiam się jeszcze co by się stało jakbym wykorzystał trzeci port M2 ?

Pewnie wszystko stałoby się dokładnie tak, jak to zostało przedstawione w instrukcji.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś świadom, że to co piszesz to specyfika Twojego modelu płyty, a nie ogólna zasada?

Sam fragment z "Jak mamy taki dysk jeden to jest ok, ale w połączeniu z M2 to się niestety nie sprawdza." również jest błędny - możesz nie mieć nic w M.2, a dysk w PCIe i tak obetnie linie.

 

 

Pewnie wszystko stałoby się dokładnie tak, jak to zostało przedstawione w instrukcji.

Ok, jestem świadom, to sprawa płyty głównej. Zastanawia mnie jednak dlaczego dysk w adapterze w PCIe (montowany w PCIe) obniża PCIe karty, a dysk bez adaptera w porcie M.2 nie obniża. Przecież są to takie same dyski o identycznych parametrach i wymiarach, oba też korzystają z interfejsu PCIe. Tego nie mogę do końca zrozumieć. I tutaj chyba się ze mną zgodzisz że mimo wszystko dyski w adapterze PCIe są jednak problematyczne w tej konkretnej sytuacji.

A co do instrukcji to dokładnie jest opisana sprawa portów SATA które wyłączą się w różnych kompilacjach montażu dysków PCIe/SATA. Teraz jak się przyjrzałem to jasno z niej wynika że można obsadzić trzy dyski (PCIe) w portach M.2. Ale nie ma opisanej sytuacji jak będzie się zachowywać płyta gdy mamy część dysków z adapterem a część w porcie M.2. Oznaczono tylko dyski PCIe - a dla mnie dysk PCIe to ten z adapterem montowany bezpośrednio w PCIe i ten w M.2. Oba są nazywane jako dyski PCIe. Myślałem też że każdy z portów M.2 odpowiada portowi PCIe (jest ich po trzy) i można zastosować dysk z adapterem lub M.2 a jednak tak nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te diagramy powinny wyjaśnić wszystkie Twoje wątpliwości co do "albo albo" na tej platformie:

Całej platformy -> Z390

Tabela HSIO -> 300 series HSIO

 

Bądź świadom, że linie PCIe to nie jest coś przydzielonego programowo, a fizyczne ścieżki prowadzone w płycie od któregoś z kontrolerów do danego gniazda. Po drodze mogą być przełączniki, które kierują daną linię do różnych gniazd - tak są obsługiwane sloty x16 u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę stwierdzić że dyski na PCIe montowane w portach PCIe są jednak problematyczne. Powodują zmniejszenie PCIe karty graficznej do x8 3.0.

To nie wina dysku na PCIe, tylko szrotowego układu Z390, który też ogranicza transfery, bo Z390 połączony jest z CPU przy pomocy PCI-E x4 3.0 zwanego DMI 3.0 z 2015 roku. Przez to DMI 3.0 idzie wszystko (np. USB 3, Gigabit Ethernet, Audio, SATA, porty PCI-E - NIE te od GPU, M.2 PCI-E - te NIE zabierające linii z GPU). Także chipset śmiech na sali jak na 2019r. U AMD nie jest taki problem łączyć mostek z CPU przy pomocy PCI-E x4 3.0, bo tam są dodatkowe, osobne 4 linie PCI-E dla SSD bezpośrednio z CPU, dzięki czemu łącze CPU<=>mostek można odciążyć. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL masz rację, że DMI 3.0 to staroć ale on mówi o wkładaniu dysków NVME w adapterach do fizycznych PCi-E na płycie, w AMD w takiej sytuacji też mu GPU zwolni do x8. Wiadomo AMD ma więcej linii z CPU ale producenci płyt dają je do złącza na dysk na płycie a nie do fizycznych PCIe na płycie. W Intelu też wkładając dysk do złącz na płycie GPU ma dalej x16 ale dyski lecą przez chipset i stare DMI 3.0.

 

Ok, jestem świadom, to sprawa płyty głównej. Zastanawia mnie jednak dlaczego dysk w adapterze w PCIe (montowany w PCIe) obniża PCIe karty, a dysk bez adaptera w porcie M.2 nie obniża. Przecież są to takie same dyski o identycznych parametrach i wymiarach, oba też korzystają z interfejsu PCIe. Tego nie mogę do końca zrozumieć. I tutaj chyba się ze mną zgodzisz że mimo wszystko dyski w adapterze PCIe są jednak problematyczne w tej konkretnej sytuacji.

To generalnie proste. Wkładając do fizycznych PCI-E korzystasz z linii procesora a ten ma tylko 16 więc GPU musi zejść do x8 natomiast wkładając w złącza M.2 płyty korzystasz z linii PCI-E w chipsecie płyty który ma ich sporo i nie ma nic wspólnego z liniami z CPU ale może ograniczać Cię DMI 3.0.

Edytowane przez Mareek1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL masz rację, że DMI 3.0 to staroć ale on mówi o wkładaniu dysków NVME w adapterach do fizycznych PCi-E na płycie, w AMD w takiej sytuacji też mu GPU zwolni do x8.

Ściągnąłem instrukcję do MSI MPG X570 GAMING z :

https://pl.msi.com/Motherboard/support/MPG-X570-GAMING-PLUS#down-manual

 

i na stronie 15 pliku PDF (na tabelce w dolnej części), nie ma informacji, by po wpięciu czegoś w slot PCI_E3 (PCH) (to jest złącze x4) miało nastąpić spowolnienie slotu PCI_E1 (CPU) do trybu x8.

 

Ponadto X570 jest podpięty pod CPU magistralą PCI-E x4 4.0, więc dysk PCI-E x4 3.0 wpięty w PCH X570, nie jest w stanie zapchać magistrali w przeciwieństwie do tego co się dzieje na Z390 (gdyby złącze PCI-E x4 było wpięte w PCH Z390).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem instrukcję do MSI MPG X570 GAMING z :

https://pl.msi.com/Motherboard/support/MPG-X570-GAMING-PLUS#down-manual

 

i na stronie 15 pliku PDF (na tabelce w dolnej części), nie ma informacji, by po wpięciu czegoś w slot PCI_E3 (PCH) (to jest złącze x4) miało nastąpić spowolnienie slotu PCI-E1 (CPU) do trybu x8.

 

Ponadto X570 jest podpięty pod CPU magistralą PCI-E x4 4.0, więc dysk PCI-E x4 3.0 wpięty w PCH X570, nie jest w stanie zapchać magistrali w przeciwieństwie do tego co się dzieje na Z390.

 

Jak płyta umożliwia podłączenie pod chipset to wiadomo. W Intelu DMI 3.0 to mało ale nie przesadzajmy w zastosowaniach domowych (zwłaszcza autora tematu) raczej nie zapcha on magistrali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wina dysku na PCIe, tylko szrotowego układu Z390, który też ogranicza transfery, bo Z390 połączony jest z CPU przy pomocy PCI-E x4 3.0 zwanego DMI 3.0 z 2015 roku. Przez to DMI 3.0 idzie wszystko (np. USB 3, Gigabit Ethernet, Audio, SATA, porty PCI-E - NIE te od GPU, M.2 PCI-E - te NIE zabierające linii z GPU). Także chipset śmiech na sali jak na 2019r. U AMD nie jest taki problem łączyć mostek z CPU przy pomocy PCI-E x4 3.0, bo tam są dodatkowe, osobne 4 linie PCI-E dla SSD bezpośrednio z CPU, dzięki czemu łącze CPU<=>mostek można odciążyć.

 

Co ma mostek Z390 to faktu iż wpięcie nośnika w linie za które odpowiada CPU są przycinane? :hmm:

To procesor nie udostępnia więcej linii, stąd są cięcia, na tej płycie i samym Z390 można posadzić 3x NVMe bez obcinania prędkości GPU i ze stratą jedynie 2 portów SATA, DMI ograniczy transfer, ale nie bezpośrednio, żeby do tego doszło trzeba było by co najmniej 2 nośniki obciążyć dużą ilością danych.

 

Być może niektórzy sobie nie zdają sprawy ale chociażby X299 to tak naprawdę przerobione Z270, mostki są wszędzie praktycznie te same. ;)

 

Kupiłem drugi dysk XPG Adata zamontowałem w dwóch gniazdach M2 1 i 3. Szybkość dysków wg producenta, PCIe karty graficznej nie obcięte - x16 3.0. Wszystko śmiga, porty SATA wszystkie dostępne :) Muszę stwierdzić że dyski na PCIe montowane w portach PCIe są jednak problematyczne. Powodują zmniejszenie PCIe karty graficznej do x8 3.0. Jak mamy taki dysk jeden to jest ok, ale w połączeniu z M2 to się niestety nie sprawdza. Szkoda bo mimo wszystko mają lepsze chłodzenie niż dyski na M2. Teraz zastanawiam się jeszcze co by się stało jakbym wykorzystał trzeci port M2 ? Na razie jednak wystarczy mi przestrzeni dyskowej. Przy okazji muszę pochwalić produkt Adaty myślałem że te blaszki które mają przypominać radiatory nic nie dają, a jednak dyski pracują w przyzwoitych temperaturach 40 do 50 max w stresie.

 

Nie czytasz instrukcji od płyty głównej stąd tego typu problemy. Większość płyt która udostępnia 3 duże sloty PCIe w rzeczywistości dwa z nich ma podpięte do CPU, tryb pracy jest oczywisty 16x/0x albo 8x/8x dla trybu dual GPU. Trzeci ostatni slot jest podpięty do mostka i magistrali DMI, stąd też wpięcie nośnika PCIe NVMe nie spowoduje spadku prędkości na GPU.

 

W przypadku MSI MEG Z390 ACE, wykorzystano inny schemat, wszystkie 3 duże sloty PCIe są podłączone do procesora i tryb pracy jest następujący 16x/0x/0x - 8x/8x/0x - 8x/4x/4x, stąd stosowanie nośników PCIe jest bez sensu, ale nie ma na co narzekać bo dzięki temu płyta ta udostępnia aż 3 sloty M.2 na których można posadzić 3 nośniki M.2 NVMe i strata na portach jest minimalna, tylko 2x SATA wypada. Między nośnikami PCIe NVMe a M.2 NVMe nie ma żadnych różnic pod względem parametrów i funkcjonalności, różni się tylko sposób montażu i kształt gniazda.

 

Slotów PCIe x1 nie należy brać pod uwagę, te zawsze są podłączone do mostka na magistrali DMI więc ich wykorzystanie nie wpływa na GPU. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

op ma płytę pod 3-way SLI CF z dzielonymi liniami PCI-ex x16 z procesora

 

3 x PCIe 3.0 x16 slots

Support x16/ x0/ x0, x8/ x8/ x0, x8/ x4/ x4 modes

 

temat zamykam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma mostek Z390 to faktu iż wpięcie nośnika w linie za które odpowiada CPU są przycinane? :hmm:

To procesor nie udostępnia więcej linii, stąd są cięcia, na tej płycie i samym Z390 można posadzić 3x NVMe bez obcinania prędkości GPU i ze stratą jedynie 2 portów SATA, DMI ograniczy transfer, ale nie bezpośrednio, żeby do tego doszło trzeba było by co najmniej 2 nośniki obciążyć dużą ilością danych.

 

Być może niektórzy sobie nie zdają sprawy ale chociażby X299 to tak naprawdę przerobione Z270, mostki są wszędzie praktycznie te same. ;)

 

Core i9-10900X (Cascade Lake-X) Socket LGA2066 Processor - Retail, który obecnie w większości sklepów w UK jest out of stock ma 48 linii z CPU i kosztuje £699, więc mostek ma mało do gadania, skoro masz 2x PCIe 16 do dyspozycji podłączone bezpośrednio pod CPU i zostaje Ci jeszcze 12 linii na chociażby 2x10GbE bez lejka, czy cokolwiek innego + 4 do komunikacji z PCH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Core i9-10900X (Cascade Lake-X) Socket LGA2066 Processor - Retail, który obecnie w większości sklepów w UK jest out of stock ma 48 linii z CPU i kosztuje £699, więc mostek ma mało do gadania, skoro masz 2x PCIe 16 do dyspozycji podłączone bezpośrednio pod CPU i zostaje Ci jeszcze 12 linii na chociażby 2x10GbE bez lejka, czy cokolwiek innego + 4 do komunikacji z PCH.

 

Ty najwyraźniej masz jakąś manię błyskania, szkoda tylko że nie czytasz tego co się pisze. Wyraźnie wspomniałem że mostek nie ma nic do rzeczy, HEDT korzysta dokładnie z tych samych lekko przerobionych mostków co zwykły konsument z platformy mainstream, zaś spore możliwości konfiguracji dużej liczby portów osiąga się z pomocą linii procesora, w każdej instrukcji od płyt HEDT znajdziesz tabelkę porównawczą dostępnych zasobów na podstawie włożonego procesora, 48/44/40 linii vs 28 linii w tańszych modelach CPU ;)

 

Linii DMI nie wlicza się w dostępne zasoby wypisane w specyfikacji, procesor dysponuje osobnym 4 liniowym portem przeznaczonym dla DMI.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że wytworzyła się dyskusja. Dzięki niej dowiedziałem się sporo nowych rzeczy. Dzięki Panowie za konstruktywne posty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...