Skocz do zawartości
dominik889998

Windows 10 i Windows Xp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Posiadam na moim komputerze oryginalnie zainstalowany Windows 10 od zakupu ale chciałbym zainstalowac także Windowsa Xp na tym laptopie chce zapytać cxy to mozliwe ,jesli tak jak to zrobic ? Czytałem różne wpisy na ten temat ale nic nie ma wyjasnione dokladnie jak sie do tego zabrać . Jeżeli sie tak nie da moge takze zrezygnowac z windowsa 10 i zainstalować samego Xp ake tez nie wiem cxy tak mozna czy to bedzie dzialac , prosze o pomoc . Uwazam ze windows 10 nie jest dla mnie same aktualizację po za tym najlepiej zawsze komputer obsługiwało mi sie na Xp .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. XP nie ma już aktualizacji, za to mogę się założyć, że ma całą masę dziur, które nie zostaną już załatane.

2. Jak masz nowy komputer na którym domyślnie był zainstalowany Windows 10 to jest spora szansa, że nie znajdziesz nawet sterowników do XP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XP? Bleh, 98 było najlepsze ;)

A z ciekawości ile masz RAM na tym lapku nowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4gb ramu

 

Poprostu mam dość tego Windowsa 10 , tylko że gdyby nie działał Windows Xp to żeby został ten 10 , ale mam rozumieć że nic nie da się zrobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To od początku:

Pomijając fakt, że XP od lat nie jest już wspierany przez MS więc nie ma do niego aktualizacji, producenci sprzętu porzucili wsparcie więc nie będzie doń sterowników to masz przed sobą "delikatne problemy"

- Masz jeden dysk, na którym preinstalowano Win10. Więc masz TYLKO dwie partycje (obecną, na której stoi system i gdzie wrzucasz programy oraz dokumenty/muzykę/filmy) oraz recovery (gdzie ukryto pliki potrzebne do ewentualnego odzyskiwania systemu).

 

By postawić WinXP musiałbyś zaorać ów dysk usuwając partycje (wójek gógiel się kłania jak to zrobić :P ), postawić na nim co najmniej dwie partycje.

C - podstawowa/aktywna/systemowa by w ogóle móc uruchomić system

D - podstawowa

Na D instalujesz XP modląc się o to, by instalator właściwie rozpoznał dysk (nie mówiąc o podzespołach kompa). Jeśli instalator przetrwa ten etap to na C utworzy odpowiednie pliki startowe.

Gdy skonfigurujesz XP, w co wątpię, będziesz mógł próbować instalować Win10 na C.

 

Generalnie ta wojenka to strata czasu i jeszcze większa strata nerwów i siwych włosów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie zadziała, na WinXP nie ma już softu, sterowników, niczego.

 

Jeśli denerwuje cie Windows to próbuj dla sportu Linuksa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konkretnie - sprawdź czy w biosie jest możliwość przełączenia trybu działania kontrolera dysku sata\ahci na ide - jeśli nie nie zainstalujesz xp, chyba że zintegrujesz z nim sterowniki sata

 

jeśli jest możliwość włączenia ide można zainstalować xp, obok 10, jeśli 10 zainstalowany w trybie legacy\mbr (ale musisz zrobić pena ratunkowego 10, jeśli nie masz płytki, żeby go przywrócić, bo xp nadpisze jego kody startowe) - jeśli natomiast 10 zainstalowany w trybie uefi możesz tylko usunąć 10, i zainstalować xp; ewentualnie potem możesz doinstalować 10, nie pogryzą się

 

jaki masz procesor, z którego roku laptop - bo mogą być problemy ze sterownikami (do sieci i dżwięku)

 

ps - ale też bym odradzał xp - raczej np 7, można pewno tanio kupić; b. podobny w obsłudze do xp; 7 nie wymaga ide

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...