Skocz do zawartości
grefry

SSD nie chce bootować

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, do tej pory korzystałem z jednego dysku HDD, mianowicie Toshiba P300 (HDWD110EZSTA) i na nim miałem zainstalowanego windowsa 10. Podłączyłem wczoraj do komputera nowy dysk SSD (Patriot Burst). Zainstalowałem na nim windowsa 10 z płytki cd, ustawiłem w UEFI (mam płytę główną asrock z370 pro4) priorytet bootowania na dysk SSD, ale gdy włączyłem komputer, to windows i tak się mnie pytał z którego woluminu ma być uruchomiony windows. Po wybraniu woluminu z SSD komputer się uruchamiał i wszystko elegancko działało. Uznałem więc, że jeżeli sformatuję partycję z Windowsem na HDD, to wtedy komputer nie będzie miał wątpliwości i rozruch będzie szedł z SSD. No i to był błąd, bo po sformatowaniu HDD, komputer nie chciał się bootować z samego SSD i w trakcie uruchamiania wyświetla się komunikat na czarnym ekranie "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key". Gdy chciałem od nowa zainstalować windowsa na HDD, to w instalatorze miałem napisane, że windows może zostać zainstalowany tylko na dysku GPT. W wierszu poleceń sformatowałem i przekonwertowałem dysk HDD na GPT, a następnie zainstalowałem na nim system. Obecnie, gdy bootuje z HDD to komputer się włącza, ale już mnie nie pyta z którego woluminu korzystać (a na SSD windows dalej jest, tylko że on też jest jako MBR). Z SSD również dalej komputer nie chce bootować.

 

Więc moja sytuacja wygląda teraz następująco: mam windowsa 10 na obu dyskach, rozruch idzie tylko z HDD, a z systemu na SSD nie da się korzystać. Planuję sformatować SSD, zmienić go na GPT i od nowa zainstalować na nim windowsa 10. Czy muszę podjąć jeszcze jakieś kroki żeby SSD był w stanie bootować samodzielnie? Czy wystarczy, jeżeli w trakcie następnej instalacji po prostu odłączę dysk HDD i będzie podlaczony tylko SSD?

Edytowane przez grefry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawym na "Ten komputer" -> "Właściwości" -> zakładka "Zaawansowane" -> pod "Uruchamianie i odzyskiwanie" klik w "Ustawienia".

 

Instalowałeś Windowsa na SSD z Windowsa zainstalowanego na HDD zamiast przez pendrive?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

instalowałem windowsa na ssd z płytki cd

 

 

wszedłem w te ustawienia i co potem?

Edytowane przez grefry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabootowałeś CD czy uruchomiłeś w systemie? :D

 

No i w tych ustawieniach powinien być wybór systemu jeżeli masz ich więcej. Tak jak czas pytania o to który chcesz wybrać itp.

Edytowane przez 111013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wyłączyłem komputer, otworzyłem igłą stację dysków bo nie wysuwała się gdy komputer był włączony, włożyłem płytę cd i jak włączyłem ponownie komputer to uruchomił się instalator. nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, w końcu sytuacja posunęła się dalej, więc prosiłbym o skupienie się na tym pytaniu

 

"Czy muszę podjąć jeszcze jakieś kroki żeby SSD był w stanie bootować samodzielnie? "

 

w ustawieniach jest tylko jeden windows 10 do wyboru

Edytowane przez grefry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując masz już tylko jeden system na SSD i nie chce zabootować. Najprościej bez tłumaczenia zainstaluj go jeszcze raz. Nie musisz mieć GPT.

 

Przy instalacji systemu usuń wszystkie partycje i utwórz nową. Najlepiej jak HDD będzie odłączony wtedy będzie to lepiej widoczne.

Edytowane przez 111013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie musisz instalować, zabootuje z ssd, ale za pośrednictwem systemu z hdd - tzn możesz dodać system na ssd do wyboru z hdd - zabootuje jednak po restarcie, tzn jak wybierzesz system na ssd komputer sie zresetuje, i załaduje system na ssd - jesli ci odpowiada pisz, możesz dodać ręcznie system z ssd do wyboru programikiem bcdedit

 

inne rozwiązanie, i lepsze - możesz zainstalować na nowo bootladrea na ssd, w trybie mbr - wtedy ssd będzie bootował po przełączeniu na legacy w uefi; natomiast z hdd zabootuje po przełączeniu na uefi

 

dodam, że jeśli wybierzesz 1 rozwiązanie, tzn start z wyboru z hdd, chyba? system na hdd możesz usunąć, wystarczy, że zostawisz na hdd bootloadera, tzn wybór systemów

 

niemniej oba te rozwiązania są dosyć nieporęczne, najlepsza byłaby jednak reinstalacja na ssd w trybie uefi (ale odłącz hdd, bo wtedy znów będzie bootował z hdd); no i ssd musisz przekonwertować na gpt

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi, problem rozwiązany, gdyby kogoś to interesowało na przyszłość przy podobnym problemie, to postąpiłem następująco:

 

1. sformatowałem SSD

2. przekonwertowałem SSD z MBR na GPT poprzez zarządzanie dyskami

3. odłączyłem dysk HDD

4. włożyłem bootowalny pendrive z windowsem 10

5. zainstalowałem system na SSD

6. podlaczylem powrotnie HDD, ale w ustawieniach UEFI ustawilem bootanie na "windows boot manager patriot burst"

7. komputer bootuje sie z dysku SSD niezależnie od podlaczenia HDD, wiec wszystko cacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...