Skocz do zawartości
mac89

Problem z botowalnym dyskiem HDD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

musiałem zainstalować windows 10 na laptopie, nie miałem pendrive więc użyłem nieużywany dysk hdd 250GB ( mam takie urządzenie gdzie się umieszcza dysk HDD, do tego jest zasilanie, kabel usb i wykrywa dysk ) . Przy użyciu narzędzia od microsoft zrobił mi bootowalny dysk , zainstalowałem system na laptopie wszystko gra ! Lecz gdy podłączam dysk do stacjonarnego komputera zamiast 250gb mam 31,9 GB na 31,9 GB ! Sformatowałem ten bootowalny dysk i nadal to samo ... Dodam, że jak wchodzę we właściwości dysku daje na zakładkę sprzęt to mam dwa dyski, WDC WD 10EZEX-22rkka0 i WDC WD25 00ks-00mjb0 - usb device . Dodam, że na tym 250GB miałem parę mniej istotnych danych jak je stracę to trudno. Jak wrócić do poprzednich ustawień ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co znaczy sformatowałem dysk - sformatować można partycje, nie dysk

 

w jakim trybie instalowałeś - jeśli uefi prawdopodobnie narzędzie microsoftu zrobiło ci partycje fat32 na tym dysku, bo tylko z takiego wystartuje instalator uefi - miałeś pewnie ntfs, więc przeformatowało partycję, albo usunęło i utworzyło nową, itp - niemniej fat32 powinien być normalnie widoczny, więc dziwne

 

danych raczej nie ocalisz (choć normalnie przy konwersji fat32 - ntfs i odwrotnie się zachowują); użyj diskpart, sprawdź, jak widzi dysk, i ewentualnie zastosuj polecenie clean - wyczyści tablicę partycji i dysk powinien być widoczny w całości, dalej utwórz partycje w zarządzaniu dyskami, itd

 

gdybyś zrobił wszystko sam, tzn utworzył małą partycję fat32, przerzucił na nią instalatora, zrobił fat aktywną itd, miałbyś dysk ok, i dane, i system zainstalowany - swoją drogą narzędzie ms obeszło się troche bezceremonialnie z dyskiem i danymi na nim

 

ale poczekaj na inne posty, bo te 2 dyski b. dziwne - nie wiem, jak można zrobić 2 na 1 dysku, w dodatku 1 widziany jako pen, itp - i gdzie to wszystko może być zapisane, raczej nie w tablicy partycji; ewentualnie może ten kreator zrobił 1 cześć, tę niewidoczną, w gpt, czyli jako oddzielny dysk w gpt, a reszta jest normalnie w mbr - ale też nie wiem, jak to zrobić na 1 dysku; w każdym wypadku jednak dane chyba stracone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...