Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka, chcę wymienić w tym coolerze wentylator na coś przede wszystkim cichszego. Preferuję Be Quaiet! ponieważ mam jednego i spisuje się niesamowicie dobrze. Czy Be Quiet Silent Wings 3 120mm PWM będzie na 100% pasował bez żadnych przeróbek? Ewentualnie polecacie może jakiś inny cichy i wydajny wentylator, który na pewno będzie pasował?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy, standardowy 120mm PWM będzie pasował, co prawda na Fortisie 3 jest wentylator 140mm ale "oversized", więc to bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie szkoda Ci kasy na taki wentyl do Fortisa to zyskasz na kulturze pracy przy zachowaniu podobnych temperatur, ale według mnie lepiej sprzedać fortisa i kupić inne chłodzenie zamiast wydawać tyle na wentyl do fortisa ;) Wolał bym kupić Używkę Dark Rocka 3 ~130zł i byś miał ciszej lub wersję pro ~200zł i byś miał też chłodniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie szkoda Ci kasy na taki wentyl do Fortisa to zyskasz na kulturze pracy przy zachowaniu podobnych temperatur, ale według mnie lepiej sprzedać fortisa i kupić inne chłodzenie zamiast wydawać tyle na wentyl do fortisa ;) Wolał bym kupić Używkę Dark Rocka 3 ~130zł i byś miał ciszej lub wersję pro ~200zł i byś miał też chłodniej.

myślałem o tym, ale podobno przy dark rocku pierwszy najbliższy slot ram jest zajęty przez chłodzenie, a nie chcę pozbawić się możliwości rozbudowy o kolejne kości ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz bardzo wysokich ramów to podnosi się wentyl i nie ma problemu przy 4 kościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Musisz być bardzo wyczulony na słuch, wentylator obecny na Fortisie jest realnie słyszalny od około 1200 RPM. Wszystko poniżej to cisza. Co do SW3, miałem 140 MM wersje i to 2 sztuki, ni to ciche ni to wydajne. Sam nie wiem jaki był ich cel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam fortisa 3 v2 a w obudowie same silent wings 2, 3x 140 i jedną z tyłu 120 pisanie że sigma 140 jest słyszalna dopiero na 1200 rpm to chyba jak siedzisz w dzień i w koło są inne dźwięki :E nie chodzi o sigmę ale każda 140 już na 800-900 rpm jest dobrze słyszalna nawet przy zamkniętej obudowie. Moja sztuka kompletnie jest pozbawiona terkotania więc żaden inny wentylator 140 (oversized) nie przyniesie dużej poprawy jeżeli twoja sigma też nie terkocze. Leży mi nieużywany silent wings 3 120 też myślałem aby zastąpić mniejszym ale 140 jednak wydajniejsza przy mniejszym rpm no i lepiej owiewa w koło elementy, sam zastanawiałem się nad zmianą na jakiś inny oversized kiedyś miałem na innym chłodzeniu fractal venturi hp-14 (oversized) i był głośniejszy w dodatku terkotał że hej, ta sigma jest lepsza dołączona do fortisa :E Jak chcesz coś naprawdę porządnego to kup 140 oversized https://allegro.pl/oferta/noctua-nf-a15-hs-pwm-chromax-black-swap-mont-120mm-8444771815 o wartości całego chłodzenia :D

 

PS. BQ SW3 nie ma klasycznej ramki aby zamontować go tak jak np sigme.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz być bardzo wyczulony na słuch, wentylator obecny na Fortisie jest realnie słyszalny od około 1200 RPM. Wszystko poniżej to cisza.[...]

 

Chcialbym, zeby bylo tak jak piszesz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki masz cpu do tego ? bo może się okazać że nie potrzebny wcale wentylator

ryzen 5 3600

 

Jeśli nie masz bardzo wysokich ramów to podnosi się wentyl i nie ma problemu przy 4 kościach.

mam patrioty, wyglądające tak: https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-pv416g320c6k-828914/?gclid=Cj0KCQiA89zvBRDoARIsAOIePbDCRjkNhSOzuJj_5sKrg9COzffdNhrvRaZWefF5VUJrEW03Q9j6ItQaAnc1EALw_wcB

 

Dla mnie sigma jest okropnie głośna pomimo małych obrotów, miałem ją na fortisie przez kilka miesięcy, potem kupiłem bq silent wings 3 140mm i jakoś ten wentylator na "chama" zamontowałem i działał tak przez rok(potem prowizoryczne mocowanie odpadło), różnica kolosalna, jeżeli chodzi o ciszę. Temp spadła gdzieś tylko o 2/3 stopnie, ale nawet na max obrotach dopiero leciutko go było słychać(ale używałem go tylko gdzieś na 50% obrotów). Obecnie mam sigme na górze obudowy w poziomie i zagłusza pracę całego komputera pomimo obrotów ustawionych na 800. Przy 1200 obrotów jest tak głośny jakby komputer miał zaraz wystartować i wylecieć w powietrze więc jeżeli ktoś twierdzi, że przy 1200 obrotów staje się słyszalny to chyba ktoś albo jest przygłuchy albo mam felerną sztukę. A no i dodam, że właśnie ten wentylator wprowadza cały komputer w wibrację które tak denerwują, że nieraz mam ochotę go wyrwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kogoś u naszych zachodnich sąsiadów to proponuję zakup Scythe Ninja 5 lub Scythe Fuma II. Chodzą po 50 euro, a czasami w niektórych sklepach są kupony promocyjne. Mi się udało Ninja 5 kupić za 167zł(po przewalutowaniu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryzen 5 3600

 

 

mam patrioty, wyglądające tak: https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-pv416g320c6k-828914/?gclid=Cj0KCQiA89zvBRDoARIsAOIePbDCRjkNhSOzuJj_5sKrg9COzffdNhrvRaZWefF5VUJrEW03Q9j6ItQaAnc1EALw_wcB

 

Dla mnie sigma jest okropnie głośna pomimo małych obrotów, miałem ją na fortisie przez kilka miesięcy, potem kupiłem bq silent wings 3 140mm i jakoś ten wentylator na "chama" zamontowałem i działał tak przez rok(potem prowizoryczne mocowanie odpadło), różnica kolosalna, jeżeli chodzi o ciszę. Temp spadła gdzieś tylko o 2/3 stopnie, ale nawet na max obrotach dopiero leciutko go było słychać(ale używałem go tylko gdzieś na 50% obrotów). Obecnie mam sigme na górze obudowy w poziomie i zagłusza pracę całego komputera pomimo obrotów ustawionych na 800. Przy 1200 obrotów jest tak głośny jakby komputer miał zaraz wystartować i wylecieć w powietrze więc jeżeli ktoś twierdzi, że przy 1200 obrotów staje się słyszalny to chyba ktoś albo jest przygłuchy albo mam felerną sztukę. A no i dodam, że właśnie ten wentylator wprowadza cały komputer w wibrację które tak denerwują, że nieraz mam ochotę go wyrwać.

Masz uszkodzony wentyl skoro masz wyczuwalne wibracje. To jest powód najpewniej dlaczego tak jest ta Sigma głośna. Nie twierdzę że na 1200 jest cicha, ale nawet na 1400 rpm na Fortisie to nie jest jeszcze w moim odczuciu głośny wentyl (cichy tez nie oczywiście)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz uszkodzony wentyl skoro masz wyczuwalne wibracje. To jest powód najpewniej dlaczego tak jest ta Sigma głośna. Nie twierdzę że na 1200 jest cicha, ale nawet na 1400 rpm na Fortisie to nie jest jeszcze w moim odczuciu głośny wentyl (cichy tez nie oczywiście)

no to tak czy siak i tak muszę wymienić wentylator na jakiś inny i chcę żeby był jak najbardziej cichy jak to tylko możliwe przy zachowaniu dobrej wydajności i ceny, czyli gdzieś do 70zł. Preferuję be quaiety ponieważ mam jednego i wiem, że są ciche i dobrze wykonane. Potrzebuję tylko informacji jaka wersja wentylatora i czy będzie pasował na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to tak czy siak i tak muszę wymienić wentylator na jakiś inny i chcę żeby był jak najbardziej cichy jak to tylko możliwe przy zachowaniu dobrej wydajności i ceny, czyli gdzieś do 70zł. Preferuję be quaiety ponieważ mam jednego i wiem, że są ciche i dobrze wykonane. Potrzebuję tylko informacji jaka wersja wentylatora i czy będzie pasował na 100%.

Jak masz BQ to widzisz że on nie ma klasycznej ramki co za problem sprawdzić czy pasuje? założyć się da ale sposobem i na mocowania te gumowe zachaczyć te blaszki, w ogóle to masz wersję v2 ? bo one się różnią mocowaniem

1 https://gzhls.at/i/68/07/1326807-n8.jpg

v2 https://i.ytimg.com/vi/O9lWluQDQNY/maxresdefault.jpg

 

w 1 wersji normalnie złapiesz zaczep za otwory jakiegoś wentyla od BQ a w drugiej trzeba łapać w inne miejsce bo zaczepy są krótkie dlatego żę BQ nie ma klasycznej ramki takiej jak np sigma.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie się, czy da się do Fortisa bez problemów wpiąć NF-A15?

Z tego co widzę, ma otwory rozmieszczone tak jak 120mm wentylatory.

Edytowane przez Krzy5i3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie się, czy da się do Fortisa bez problemów wpiąć NF-A15?

Z tego co widzę, ma otwory rozmieszczone tak jak 120mm wentylatory.

nie ma problemu możesz smialo wymieniać :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może komuś się przyda info:

Wrzuciłem dziś BQ SW3 na fortisa i jest elegancko cisza i temperatury takie same jak na sigmie 140 (myślałem że się pogorszą względem 140) obroty ustawiłem maksymalne na 1250rpm przy 70c (na sigmie 140 miałem 1200 przy 70c) na ryzenie 3600 @ 4.2 temperatury praktycznie takie same ale teraz z SW3 na 1250rpm jest ciszej niż na tej sigmie na 1000rpm, ze standardowymi mocowaniami raczej nie ma szans na montaż ale na drugim zestawie (gumowym) bez problemu, dodatkowo pomalowałem zaczepy od fortisa na czarno sprayem matowym, taki dark rock się z niego zrobił :D:E :E Wrzucam parę fotek:

https://zapodaj.net/d67a3c7bbf8c5.jpg.html

https://zapodaj.net/f6270b1366ff1.jpg.html

https://zapodaj.net/9d7da28fe1a32.jpg.html

https://zapodaj.net/8af1f87b2f77f.jpg.html

https://zapodaj.net/9414d17519104.jpg.html

 

PS mogę mieć nawet fan step up time na 0.1s i wszystkie skoki w idle czy przy przeglądaniu internetu są zupełnie nie słyszalne, na sigmie to wrzuciłem step up 0.3 i stepdown 0.7 a i tak były skoki słyszalne ostro...

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może komuś się przyda info:

Wrzuciłem dziś BQ SW3 na fortisa i jest elegancko cisza i temperatury takie same jak na sigmie 140 (myślałem że się pogorszą względem 140) obroty ustawiłem maksymalne na 1250rpm przy 70c (na sigmie 140 miałem 1200 przy 70c) na ryzenie 3600 @ 4.2 temperatury praktycznie takie same ale teraz z SW3 na 1250rpm jest ciszej niż na tej sigmie na 1000rpm, ze standardowymi mocowaniami raczej nie ma szans na montaż ale na drugim zestawie (gumowym) bez problemu, dodatkowo pomalowałem zaczepy od fortisa na czarno sprayem matowym, taki dark rock się z niego zrobił :D:E :E Wrzucam parę fotek:

https://zapodaj.net/d67a3c7bbf8c5.jpg.html

https://zapodaj.net/f6270b1366ff1.jpg.html

https://zapodaj.net/9d7da28fe1a32.jpg.html

https://zapodaj.net/8af1f87b2f77f.jpg.html

https://zapodaj.net/9414d17519104.jpg.html

 

PS mogę mieć nawet fan step up time na 0.1s i wszystkie skoki w idle czy przy przeglądaniu internetu są zupełnie nie słyszalne, na sigmie to wrzuciłem step up 0.3 i stepdown 0.7 a i tak były skoki słyszalne ostro...

A tak z czystej ciekawości: sprawdzałeś czy zwiększyły się temperatury sekcji zasilania po wymianie wentylatora na 120mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z czystej ciekawości: sprawdzałeś czy zwiększyły się temperatury sekcji zasilania po wymianie wentylatora na 120mm?

Akurat tego nie zrobiłem bo przy tym cpu to bez znaczenia bardzo możliwe że tak się stało ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale są tu tacy, którzy dalej będą twierdzić, że żadna 120mm na fortisie nie poprawi kultury pracy przy takich samych temperaturach :E Na sekcji temperatury pewnie podskoczyły o kilka stopni, ale bez dramatu.. jak ja testowałem to było więcej 4-5*C, a kultura pracy to w zupełności rekompensuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale są tu tacy, którzy dalej będą twierdzić, że żadna 120mm na fortisie nie poprawi kultury pracy przy takich samych temperaturach :E Na sekcji temperatury pewnie podskoczyły o kilka stopni, ale bez dramatu.. jak ja testowałem to było więcej 4-5*C, a kultura pracy to w zupełności rekompensuje ;)

Ale że tak szybko zmieniasz swoje zdanie? Załączone zdjęcie dowodem, Może i wreszcie zrozumiesz że w Phanteksie P400 zdjęcie frontu coś jednak zmienia

1_cpu-only-phanteks-p400-rgb-review.png

 

Zakład Ci zaproponowałem, jak jesteś taki pewien swego (już wiemy że nie jesteś skoro zmieniłeś zdanie) to dlaczego go nie przyjąłeś?

post-286890-15769460917621_thumb.jpg

Edytowane przez Born

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale są tu tacy, którzy dalej będą twierdzić, że żadna 120mm na fortisie nie poprawi kultury pracy przy takich samych temperaturach :E Na sekcji temperatury pewnie podskoczyły o kilka stopni, ale bez dramatu.. jak ja testowałem to było więcej 4-5*C, a kultura pracy to w zupełności rekompensuje ;)

SW3 nadrabia ciśnieniem, jakaś kiepska 120stka pewnie by pogorszyła tempy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Born ty to inteligencją nie grzeszysz.. Noctua A12x25 o której była mowa jest lepszym wentylatorem od testowanego przez Send1N (i przeze mnie) SW3, więc spisywał by się jeszcze lepiej.. Albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, albo nie masz bladego pojęcia o czym piszesz.. A co do P400 to pokaż mi w którym momencie napisałem, że zdjęcie frontu w STOCKOWEJ budzie nic nie zmienia ?:E Ja pisałem, że po zamontowaniu 2 industriali na topie budy na full rpm (3000) przez tylny wentyl zasysa powietrze zamiast wydmuchiwać i zdjęcie front panelu nie zlikwidowało tego zjawiska.. Proszę wróć do szkoły i naucz się czytać ze zrozumieniem bo tylko robisz z siebie debila.

 

BTW. zdjęcie budy o niczym nie świadczy.. pewnie niewiele w niej testowałeś podczas gdy ja już miałem różne ciekawe układy w niej..

 

TYQnOh1.jpg

 

I nawet byś na to nie wpadł, ale 3 wentyl jest na samym dole z drugiej strony chłodnicy (tak mieści się przed frontem..)

Edytowane przez Draco0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Born ty to inteligencją nie grzeszysz.. Noctua A12x25 o której była mowa jest lepszym wentylatorem od testowanego przez Send1N (i przeze mnie) SW3, więc spisywał by się jeszcze lepiej.. Albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, albo nie masz bladego pojęcia o czym piszesz..

A ty nie będziesz grzeszył kontem tutaj niebawem :) Jeżeli jesteś tak pewien swego, to dlaczego nie przystąpisz do zakładu? To ja poniosę koszt zakupu chłodzenia z wentylatorami w wysokości ~300 zł. Masz odwagę czy nie w końcu?

 

A co do P400 to pokaż mi w którym momencie napisałem, że zdjęcie frontu w STOCKOWEJ budzie nic nie zmienia ?:E Ja pisałem, że po zamontowaniu 2 industriali na topie budy na full rpm (3000) przez tylny wentyl zasysa powietrze zamiast wydmuchiwać i zdjęcie front panelu nie zlikwidowało tego zjawiska.. Proszę wróć do szkoły i naucz się czytać ze zrozumieniem bo tylko robisz z siebie debila.

 

BTW. zdjęcie budy o niczym nie świadczy.. pewnie niewiele w niej testowałeś podczas gdy ja już miałem różne ciekawe układy w niej..

 

TYQnOh1.jpg

 

I nawet byś na to nie wpadł, ale 3 wentyl jest na samym dole z drugiej strony chłodnicy (tak mieści się przed frontem..)

Właśnie tutaj potwierdziłeś że także w twojej obudowie P400 zdjęcie frontu zmienić musi sytuację. Więc tylko się pogrążasz jeszcze bardziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapinki do Fortisa są na wentylator 120 mm. Ten zamontowany fabrycznie jest typu oversize. Czyli ma średnicę 140 ale zapięcia 120.Inna sprawa, że ta Noctua nie ma szans być i wydajniejszą i cichszą od oryginalnego wentyla :) Ale zawsze możesz sprawdzić jak mi nie wierzysz

 

Później napisałem o SW3

 

@Born jeśli myślisz, że ta Noctua nie będzie cichsza i wydajniejsza od oryginalnego wentyla fortisa to radzę iść po młotek i się puknąć w głowę.. trochę praktyki i własnych doświadczeń radzę, zamiast domniemań i tego co się wyczytało.. sekcja może mieć trochę wyższe temperatury, ale porządna 120 będzie lepsza od oryginalnej 140 pod względem kultury pracy, a wydajność nie będzie gorsza to na pewno. Sprawdzałem SW3 120mm i było znacznie ciszej przy tych samych temperaturach, a ta Noctua jest jeszcze lepsza więc..

 

 

Send1N sam przetestował SW3 i wyszło tak jak mówiłem

 

Może komuś się przyda info:Wrzuciłem dziś BQ SW3 na fortisa i jest elegancko cisza i temperatury takie same jak na sigmie 140 (myślałem że się pogorszą względem 140) obroty ustawiłem maksymalne na 1250rpm przy 70c (na sigmie 140 miałem 1200 przy 70c) na ryzenie 3600 @ 4.2 temperatury praktycznie takie same ale teraz z SW3 na 1250rpm jest ciszej niż na tej sigmie na 1000rpm..

 

I jeśli myślisz że Noctua A12x25 jest gorszym wentylem od SW3 i sprawdzi się gorzej na Fortisie to widać, że nie miałeś w rękach pewnie ani SW3 ani tej Noctuy.. I skończ już z tymi zakładami i nie wydawaj pieniędzy rodziców tylko skończ najpierw szkołę. Jak te Twoje testy mają wyglądać tak jak czytanie ze zrozumieniem to... :E

 

A co do

Właśnie tutaj potwierdziłeś że także w twojej obudowie P400 zdjęcie frontu zmienić musi sytuację. Więc tylko się pogrążasz jeszcze bardziej

To w którym miejscu to potwierdziłem ? :E Już wymyślasz [:|] Każdy głupi wie, że zdjęcie frontu w standardowej P400 zmniejszy temperatury, ale ja pisałem zupełnie o czym innym i może kiedyś jak już nauczysz się czytać ze zrozumieniem to ogarniesz o czym pisałem ;)

 

I jeszcze jedno

Ale są tu tacy, którzy dalej będą twierdzić, że żadna 120mm na fortisie nie poprawi kultury pracy przy takich samych temperaturach :ENa sekcji temperatury pewnie podskoczyły o kilka stopni, ale bez dramatu.. jak ja testowałem to było więcej 4-5*C, a kultura pracy to w zupełności rekompensuje ;)

 

Ale że tak szybko zmieniasz swoje zdanie? Załączone zdjęcie dowodem..

 

Jak byś potrafił czytać ze zrozumieniem to byś wiedział, że te 4-5* to było na sekcji zasilania o której pisałem a nie o temperaturach CPU..

 

 

Koniec tego, chyba każdy mądry już wyrobił sobie zdanie na Twój temat :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...