Skocz do zawartości
1minuser

NAS czy FreeNAS do Veeam?

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się, co jest lepsze do backupu maszyn wirtualnych z hyper-v, z pomocą Veeam.

Do tej pory nie potrzebowałem rozwiązania do backupu, wystarczył zwykły eksport maszyny na dysk zewnętrzny raz na miesiąc, ale teraz chcę mieć to zautomatyzowne itd.

 

Generalnie jestem fanem FreeNAS, i nie lubię rozwiązań gotowych typu Synology czy QNAP, ze względu na sprzęt i customowe OS na nich, które zostawia mnie na łasce producenta(zwłaszcza łatki bezpieczeństwa), ale budżet mam ograniczony (jeszcze nie określony, ale na pewno mniej niż 3 tysiące).

Krótkie wyszukiwanie w google dało mi wyniki, że Veeam potrzebuje hosta linuksowego jako miejsca docelowego na kopie, i, żeby unikać tańszych NAS na prockach w architekturze ARM, bo są bardzo powolne.

Nie wiem które gotowe NAS pozwalają siebie użyć przez Veeam. Pomyślałem o FreeNAS, który powinien spełniać wymagania, a koszt pewnie wyjdzie zbliżony, jeśli nie mniejszy.

Z drugiej strony FreeNAS zwykle wrzuca się na sprzęt serwerowy o sporych gabarytach, i do tego głośny. Sam mam freeNAS w domu, ale na maszynie typu NUC, jako maszynę wirtualną z przekierowaniem dysków, bez pamięci ECC (którą zaleca się do ZFS, ale kto mi zabroni? Co innego w produkcji). Ciche, funkcjonalne, bardzo małe, jeszcze mnie nie zawiodło, ale to mało ważne domowe laboratorium.

W każdym razie, pamięć ECC to koszt nawet 800 zł, bo to SO-DIMM, a nawet nie mam pewności, że zadziała z tym mikrusem. Wymaga też sporo więcej uwagi przy konfiguracji samego systemu.

 

Doradzi ktoś coś, na co powinienem zrobić, macie doświadczenie? Czego nie dostanę od QNAPa albo Synology, a co da mi FreeNAS, albo na odwrót?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee? Ja w domowym labie maszyny Hyper-V backupuje automatycznie z Windowsa na Windowsa Veeamem własnie. Co prawda darmowa licencja nie pozwala na zrobienie tego automatycznie, ale nawet na stronie Veeam jest instrukcja, jak to obejść :)

https://www.veeam.com/blog/veeam-backup-free-edition-now-with-powershell.html

Jednym z parametrów tego skryptu jest katalog docelowy dla kopii i ja mam podany oddzielny dysk na tym samym serwerze, ale myślę, że dowolna ścieżka sieciowa do której ma dostęp Windows powinna wystarczyć.

Więc to, czy NAS będzie dedykowany, robiony na Linuxie, Windowsie czy co tam sobie jeszcze wybierzesz nie powinno mieć znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, sam tego nie wiem, byłem przekonany, że prawie dowolny udział sieciowy wystarczy - ale parę minut w google i nie byłem już tego taki pewien. Czytam o Veeamie i wychodzi na to, że będę potrzebował wolnej stacji roboczej na windows, na którym to będzie chodzić, oprócz agentów na samych maszynach.

Generalnie zamierzam nauczyć się obsługi tego rozwiązania, i nie chcę wydać cudzych pieniędzy na coś, co będzie działać jak aktualne rozwiązanie za pomocą skryptu i dysku zewnętrznego.

Wszelkie opinie mile widziane. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na VMkach których backup robi się Veeam nie mam oddzielnego klienta, ale mam go za to na wszystkich fizycznych maszynach z Windowsem. Jak będę miał chwilę i znajdę kartę 64GB to mogę spróbować postawić jakiś share na Raspberry Pi i spróbować na nią puścić backup.

Powershell (i ogólnie Windows) ostatnio mocno integruje się z Linuxowymi rozwiązaniami więc nie zdziwił bym się, gdyby dało się podrapować udział Linuxowy na czas działania skryptu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo mi to pomoże w wyborze. Veeam nie potrzebuje gdzieś przechowywać bazy SQLowej? czy to tylko w wersjach płatnych?

Zaraz, do testu wystarczy mi agent Veeam i share? To mogę przetestować na moim freenasie.

 

iwAGWvi.png

 

wychodzi, że powinno działać

Edytowane przez 1minuser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4e4jfM8.png

 

 

Darmowa wersja Veeam też tworzy bazę. Ale jak mówiłem wcześniej ja korzystam z tego w domowym labie, więc soft do backupu, Hyper-V i bazę mam na jednej maszynie.

Edytowane przez narmiak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dopiero teraz mógłbym to rozstawiać u siebie, więc zaoszczędziłeś mi sporo czasu. Bardzo dziękuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy veeam free pozwala już zrobić harmonogram backupu z GUI, ograniczenie do 10 zadań/maszyn - do weryfikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W robicie mam do testów starego R410. Na nim chodzi, pfSense, jakieś Windowsy do testów i jeden Windows z Veeam. Veeam mi kopiuje maszyny na Qnapa TS-453A. Backupy się robią w nocy. Szczerze to nie wiem jak długo. Veeam działa na bazie MS SQL. Podczas instalacji instaluje właśnie MsSQLa lub możesz mu wskazać inny serwer z bazą. Ja mam jeszcze serwer SQL z bazą Płatnika i systemem dostępu i tak sobie myślę, żeby tam przerzucić bazę i podpiąć Veeama. Na razie chodzi na własnej bazie. Też mam Freenasa na R230. Jest to najniższy model z DDR4 nie ECC jak się nie mylę. Freenas chodzi na tym od roku. Na początku były 4 dyski po 2 TB, teraz są 4 po 8 i wszystko elegancko śmiga. Dziennie się kopiuje kilkaset mega backupów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...