Skocz do zawartości
shezak

Podkręcanie HyperX Savage 3000mhz ddr4 cl 15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem ostatnio pamięć ram 2x 8 gb hyperX savage i próbowałem się trochę pobawić timingami bazując na wiedzy z neta i udało mi się ustawić timingi jakie są na miniaturce bo XMP ma najwyzsze taktowanie 2933. Pytanie czy takie timingi są dobre czy można próbować coś urwać. Proszę o rady i konkretne porady jak najlepiej ustawić. Dzięki z góry i czekam na odzew.

Moja platforma:

-msi b450 gaming plus

-ryzen 5 2600x

-rx 580 nitro+ 8gb

-deus g1 80+ bronze 500w

-ssd 500gb

P.S Cały ten zestaw jest na fabrycznych ustawieniach, więc jeżeli da się coś jeszcze polepszyć to jestem zainteresowany zrobieniem tego i proszę o opinie.

post-344901-15765273231141_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olej xmp i ustawiaj prędkość pamięci ręcznie - jak oryginalnie mają cl15 to atakowałbym spokojnie 3266/3333 z cl15, jak nie pójdzie to cl16 powinno bez problemu i 3466 zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak pozostałe 4 wartości ustalać załóżmy cl 15 x x x x albo 16 x x x x

 

i command rate 1 czy 2

 

 

 

te ,,x'' to przykladowo cl 15 16 16 16 39

Edytowane przez shezak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja np biore te wartości często z aida64 (jak robisz testy różne pamięci tam masz w porównaniu, ewentualnie w googlach można poszukać) - wiem , ze ta wartość 3x często jest podwojoną liczbą tej 2-iej i 3-iej, np moje patrioty mają 16-18-18-36, sypały błędami dla @ 3333mhz to je ustawiłem na 16-19-19-38 i zwiększyłem napięcie do 1,45v (z 1,39v, tyle mam przy 3266mhz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomóż się ryzen ram calculator, naprawdę fajny programik jak nie masz doświadczenia w kręceniu pamięci to ci dużo pomoże :thumbup: bo to co masz teraz na fotce z cpu-z to jest mega wolne, trc 70 przy 3000mhz to już jest w ogóle nastaw z tyłka brzydko mówiąc

 

https://zapodaj.net/73333d8959e2f.png.html < wrzuciłem ci nastaw z kalkulatora na 3200mhz savage są z tego co wiem na hynix AFR więc wbiłem takie pamięci i resztę pod twój zestaw i wypluło takie nastawy dla 3200mhz, oczywiście wszystko inne na tym obrazku też jest bardzo ważne nie same timingi, np ProcODT, RTT_NOM, RTT_WR, RTT_PARK. Poprzepisuj po prostu to co jest w tabelce "rec" cad_busy wszystkie na 24, procodt na 53 najlepiej przy ryzenie gen+ i testuj z pamięciami są dni roboty aby z nich wycisnąć ostatnie soki.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw to trzeba mieć doświadczenie w tym kalkulatorze, co z tego jak to włączyłem jak wszystkie pola były puste? z pupy tam nic nie wpiszę, bo jak zacząłem to głupoty jakieś wyskakiwały - druga sprawa, jak ujowy kontroler w cpu (a w serii ryśków 2000 przeważnie są ujowe, rzadko sie trafia sztuka co 3600mhz zrobi) to po co się wysilać i żyłować z 3200 na 3400 dla przykładu, jak to praktycznie nic nie daje oprócz cyferek w benchach - dam przykład od siebie - geekbench stock vs 4175mhz niby wzrost 15% wydajności - odpalam bf-a i fps praktycznie taki sam, jakby te 15% było wszędzie, to minimalny w bfie z 90 by na 99-100 wzrósł a tak nie jest, już wcześniej o tym pisałem, przy mocnych kartach może to być bardziej odczuwalne, ale nie przy takich ze średniej półki

a w grach typu ac origins, farcry to w ogole nic nie dało to oc ram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw to trzeba mieć doświadczenie w tym kalkulatorze, co z tego jak to włączyłem jak wszystkie pola były puste? z pupy tam nic nie wpiszę, bo jak zacząłem to głupoty jakieś wyskakiwały - druga sprawa, jak ujowy kontroler w cpu (a w serii ryśków 2000 przeważnie są ujowe, rzadko sie trafia sztuka co 3600mhz zrobi) to po co się wysilać i żyłować z 3200 na 3400 dla przykładu, jak to praktycznie nic nie daje oprócz cyferek w benchach - dam przykład od siebie - geekbench stock vs 4175mhz niby wzrost 15% wydajności - odpalam bf-a i fps praktycznie taki sam, jakby te 15% było wszędzie, to minimalny w bfie z 90 by na 99-100 wzrósł a tak nie jest, już wcześniej o tym pisałem, przy mocnych kartach może to być bardziej odczuwalne, ale nie przy takich ze średniej półki

a w grach typu ac origins, farcry to w ogole nic nie dało to oc ram

yy :D wybierasz tylko processor, memory type,płytę z serii jaką masz, częstotliwosć jaka cie interesuje i liczbę modułów jak nacisniesz calculate safe lub fast to wypluje wyniki na wszystkich polach, nie rozumiem w czym tu problem akurat ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw to trzeba mieć doświadczenie w tym kalkulatorze, co z tego jak to włączyłem jak wszystkie pola były puste? z pupy tam nic nie wpiszę, bo jak zacząłem to głupoty jakieś wyskakiwały - druga sprawa, jak ujowy kontroler w cpu (a w serii ryśków 2000 przeważnie są ujowe, rzadko sie trafia sztuka co 3600mhz zrobi) to po co się wysilać i żyłować z 3200 na 3400 dla przykładu, jak to praktycznie nic nie daje oprócz cyferek w benchach - dam przykład od siebie - geekbench stock vs 4175mhz niby wzrost 15% wydajności - odpalam bf-a i fps praktycznie taki sam, jakby te 15% było wszędzie, to minimalny w bfie z 90 by na 99-100 wzrósł a tak nie jest, już wcześniej o tym pisałem, przy mocnych kartach może to być bardziej odczuwalne, ale nie przy takich ze średniej półki

a w grach typu ac origins, farcry to w ogole nic nie dało to oc ram

 

Z tego co pamiętam to pisałeś że masz pamięci A-Die więc się nie dziw że nawet nie zbliżasz się w okolice 3600 MHz. Jak byś miał kostki na Micron E-Die lub Samsung B-Die, to w tedy mógł byś mówić że kontroler się skończył, ale nie przy tych pamięciach, tutaj to one się skończyły pierwsze.

A podkręcenie pamięci daje bardzo dużo, tylko trzeba też ustawić subtimingi, bez tego czy ustawisz domyślne 3200 MHz XMP czy podniesiesz częstotliwość blokując tylko timingi główne do 3400 MHz, czy 3600 MHz, różnica będzie niewielka, może 4-5 FPS więcej. Ja minimalny FPS w BF'ie na swoich Samsungach mam w okolicy 120 FPS gdzie normalnie było około 90 jak pisałeś.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

95% posiadaczy r5 2600 nie zbliża sie do 3600mhz - że ci się udało to powinieneś sie cieszyć (zresztą przy tak drogich ramach z takim zapasem częstotliwości 4400 mhz to i tak miałeś dużo łatwiej, to jak u mnie ustawienie 2400 na cl 14, też pewnie dużych problemów by nie było)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

95% posiadaczy r5 2600 nie zbliża sie do 3600mhz - że ci się udało to powinieneś sie cieszyć (zresztą przy tak drogich ramach z takim zapasem częstotliwości 4400 mhz to i tak miałeś dużo łatwiej, to jak u mnie ustawienie 2400 na cl 14, też pewnie dużych problemów by nie było)

 

To samo zrobiłem na Micron'ach E-Die (Pamięci za 300 zł) i tej samej płycie co ty, też 3600 MHz CL14. A Patrioty wyrwałem w okazyjnej cenie 520 zł to aż grzech nie brać, bo będą pod Ryzen'a 4000 jak znalazł. Dużo osób robi podobne wyniki nawet na Ryzen'ch 1600 na tych micron'ach. A te twoje pamięci nie polecą wyżej nawet na serii 3xxx. Więc zanim zaczniesz pisać że Ryzen się skończył, zapodaj mu pamięci na których naprawdę da się coś podkręcić.

 

 

 

XAbp0ok.png

 

 

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

one na 3466 wstają tylko są niestabilne - na 3400 już bardziej ale też w memtest mi błędy wywalało

tylko , że ja zmieniałem praktycznie samo napięcie i dałem 19-19-38 zamiast 18-18-36

Inna sprawa, nie wiem na jakiej mapie testowałeś tego bf-a (bo są mapy że i u mnie niżej 110 minimalny nie spada), ale na Roterdamie te 3400 vs 3266 dużej różnicy nie widzę, szkoda , ze nie ma wbudowanego powtarzalnego bencha jak w assasinach (o właśnie, tam też ram daje tyle co krew z nosa, moze jakbym testował jakieś 2400 vs 3200 to bym zobaczył, ale 3266 vs 3400 to na zasadzie błędu pomiarowego)

 

no i 3 rzecz, jak ja mam niby poznać, na jakich kościach mi ramy się trafią, he? Dla ciebie 520 na ramy to super okazja, ja musiałem kombinować, żeby w ogóle jakieś w miarę za max 280 kupić, bo budżet i tak był naciągnięty mocno

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

one na 3466 wstają tylko są niestabilne - na 3400 już bardziej ale też w memtest mi błędy wywalało

tylko , że ja zmieniałem praktycznie samo napięcie i dałem 19-19-38 zamiast 18-18-36

Inna sprawa, nie wiem na jakiej mapie testowałeś tego bf-a (bo są mapy że i u mnie niżej 110 minimalny nie spada), ale na Roterdamie te 3400 vs 3266 dużej różnicy nie widzę, szkoda , ze nie ma wbudowanego powtarzalnego bencha jak w assasinach (o właśnie, tam też ram daje tyle co krew z nosa, moze jakbym testował jakieś 2400 vs 3200 to bym zobaczył, ale 3266 vs 3400 to na zasadzie błędu pomiarowego)

 

no i 3 rzecz, jak ja mam niby poznać, na jakich kościach mi ramy się trafią, he? Dla ciebie 520 na ramy to super okazja, ja musiałem kombinować, żeby w ogóle jakieś w miarę za max 280 kupić, bo budżet i tak był naciągnięty mocno

 

 

Micron'y wstawały mi niestabilnie na 3866 MHz CL16, no więc. Dało się bez problemu zrobić testy w AIDA, a nawet chwilę pograć.

 

Pisałem już wyżej że jak będziesz porównywał 3200 MHz do 3400 MHz tylko blokując timingi główne to nie wyjdzie ci żadna różnica w wydajności. A dlaczego? Bo płyta całą resztę timingów drugorzędowych i trzeciorzędowych ci poluzuje po podbiciu częstotliwości, dlatego nie będzie różnicy w wydajności, albo będzie marginalna. Zablokuj sobie wszystkie timingi na takich jak masz przy 3200 MHz i dopiero podbijaj częstotliwość do góry, to sam zobaczysz!

 

A jeśli chodzi o mapy w BF'ie to właśnie na takich wymagających jak Rotterdam czy Spustoszenie mam minimalne w okolicach 120 FPS, AVG około 135 FPS. Na mapach luźniejszych dla procesora jak chociażby Sztorm na Pacyfiki 135 FPS to minimum a średnio jest około 150-160 FPS. Różnica jest ogromna, to jest wydajność Ryzen'a 3600 na stock'u z ram'em 3200 MHz XMP.

 

Wszystkie Curcial'e Balistixy 3000 MHz CL15 i 3200 MHz CL16 (kod AES w nazwie) są na Micron'ach E-Die, i to są największe pewniaki jeśli chodzi o kupowanie tanich pamięci do oc.

W HyperX'ach Predator'ach też zazwyczaj siedzą Hynix'y CJR które też dobrze się kręcą.

 

Do autora wątku!

@shezak

Sprawdź dla pewności programem Thaiphoon Burner (Zakładka Read) jakie masz kości, czy to na pewno Hynix AFR, a może coś innego ci się trafiło. I tak jak pisał kolega Send1N, Ryzen Dram Calkulator wpisz kości jakie posiadasz i próbuj coś wyrzeźbić z jego pomocą. Nawet 3200 MHz z dociśniętymi dalszymi timingami sporo daje!

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomóż się ryzen ram calculator, naprawdę fajny programik jak nie masz doświadczenia w kręceniu pamięci to ci dużo pomoże :thumbup: bo to co masz teraz na fotce z cpu-z to jest mega wolne, trc 70 przy 3000mhz to już jest w ogóle nastaw z tyłka brzydko mówiąc

 

https://zapodaj.net/73333d8959e2f.png.html < wrzuciłem ci nastaw z kalkulatora na 3200mhz savage są z tego co wiem na hynix AFR więc wbiłem takie pamięci i resztę pod twój zestaw i wypluło takie nastawy dla 3200mhz, oczywiście wszystko inne na tym obrazku też jest bardzo ważne nie same timingi, np ProcODT, RTT_NOM, RTT_WR, RTT_PARK. Poprzepisuj po prostu to co jest w tabelce "rec" cad_busy wszystkie na 24, procodt na 53 najlepiej przy ryzenie gen+ i testuj z pamięciami są dni roboty aby z nich wycisnąć ostatnie soki.

Zupełnie zapomniałem że dałem ten post , wszystko się zgadza tylko moje kości są rank 2 cokolwiek to znaczy.i wychodzi przy 3200 cl 16 a nie 14 jak u Ciebie w tabelce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...