Skocz do zawartości
jaceksi76

Problem skrętka 5E zwarcie na 3 parach

Rekomendowane odpowiedzi

Hey.

W przeciągu ostatniego tygodnia przebudowałem w swoim domu sieć internetową.

Z uwagi na podłączenie się do usługi Orange światłowód, postanowiłem nieco bardziej profesjonalnie podejść do dystrybucji dostępu do neta w obrębie mojego domu, oraz domu teściów.

W skrócie wygląda to tak że do szafy Rack zapakowałem wraz z modemem Orange, gigabitowy switch Tp-Link TL-SG1008 oraz PatchPanel, całość dopełnia monitoring wizyjny.

Chciałbym się jednak skupić wyłącznie na internecie dostarczanym do domu obok - ponieważ w obrębie mojego domu wszystko działa poprawnie (zarówno po skrętce - połączenia gigabitowe

pomiędzy switchem a routerem wifi po skrętce są zachowane, podobnie do komputerów PC podłączonych po kablu).

 

Problem mam jednak z domem obok ponieważ tam osiągam ledwie 100 megabitów, mimo zastosowania urządzenia gigabitowego.

Kabel pomiędzy urządzeniami to skrętka żelowana kat 5E, zarobiona w standardzie 568A po obu stronach, próbowałem również opcji 568A > 568B, niestety bez zmian.

Do sprawdzenia żył/skrętki użyłem testera Vellman DVM1000, podczas testu pokazuje że pomiędzy parami/przewodami 1-2 / 3-6 / 4-5 mam zwarcie (SHO), 7-8 jest wporządku.

Dorzucam screen z pdf opisu testera.

Czy macie jakieś pomysły co jeszcze mogę sprawdzić?

Mierzyłem przewody między sobą zwykłym miernikiem na zamknięcie obwodu, pomiędzy żyłami brak zwarcia.

post-608215-15765417302252_thumb.jpg

post-608215-15765417360506_thumb.jpg

Edytowane przez jaceksi76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno się czyta po nieprzespanej nocy, ale spróbuję odpowiedzieć.

Generalnie fajnie, że postanowiłeś zrobić sobie infrastrukturę w miarę profesjonalnie, mam tu na myśli szafę krosowniczą, patchpanele, switch rackowy, okablowanie. Generalnie urządzenia typu PC-switch łączymy kablem prostym, a urządzenie sieciowe-sieciowe krosowym. Teoretycznie.

Z tych wykresów niewiele mogę się polapac poza tym, że wygląda to na zamianę par przewodów w skrętce. Skoro masz 100 Mbps pomiędzy sieciami (do konca nie wiem jak masz zbudowaną sieć) lub pomiędzy host-urządzenie sieciowe , to by znaczyło że na bezpośrednim połaczeniu poimiędzy tymi obiektami jest problem. Ja bym wymienił lub sprawdził. Są testery, które pokazują w którym miejscu odległościowo jest problem, czy nawet z niepoprawnym zaciśnięciem końcówek. Zakładam, że konfiguracja interfejsu na urządzeniach sieciowych nie jest żadna autonegocjacja, tylko po bozemu masz ustawioną predkosc 1000 i już.

 

Reasumując, : 1 para działająca = 10 Mbps, 2 określone pary działające = 100 Mbit, 4 pary działające = 1 Gbps.

 

Jak możesz machnij odręcznie rysunek sieci i zaznacz miejsca pomiędzy ktorymi masz 100Mbps i daj tutaj. Będzie łatwiej, pomimo ze sprawa nie wydaje się skomplikowana.

Edytowane przez Bulsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem mam jednak z domem obok ponieważ tam osiągam ledwie 100 megabitów, mimo zastosowania urządzenia gigabitowego.

Kabel pomiędzy urządzeniami to skrętka żelowana kat 5E, zarobiona w standardzie 568A po obu stronach, próbowałem również opcji 568A > 568B, niestety bez zmian.

Do sprawdzenia żył/skrętki użyłem testera Vellman DVM1000, podczas testu pokazuje że pomiędzy parami/przewodami 1-2 / 3-6 / 4-5 mam zwarcie (SHO), 7-8 jest wporządku.

Dorzucam screen z pdf opisu testera.

Zasadnicze pytanie. Jak długa jest ta skrętka żelowana? Poza tym jak już zaciskasz kabel to zaciskaj jednakowo po obu stronach. Jak z jednej strony masz 568B to z drugiej tak samo. Jak już zaciśniesz to żeby działał Fast Ethernet sprawne muszą być połączenia na pinach 1,2,3 i 6. Chcesz mieć gigabit, to to sprawne muszą być wszystkie piny.

Jak można jeszcze sprawdzić? Obetnij wtyczki, odizoluj końcówki skrętki, z jednej strony połącz ze sobą przewody jednej pary, a z drugiej sprawdź czy jest przejście (np. tym pultimetrem - sprawdzanie ciągłości obwodu). I tak na wszystkich parach. Będzie przynajmniej pewność, czy kabel ma ciągłość na wszystkich ośmiu przewodach czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka odległość pomiędzy domami jeśli <100 m to musisz zastosować wzmacniacze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno się czyta po nieprzespanej nocy, ale spróbuję odpowiedzieć.

Generalnie fajnie, że postanowiłeś zrobić sobie infrastrukturę w miarę profesjonalnie, mam tu na myśli szafę krosowniczą, patchpanele, switch rackowy, okablowanie. Generalnie urządzenia typu PC-switch łączymy kablem prostym, a urządzenie sieciowe-sieciowe krosowym. Teoretycznie.

Z tych wykresów niewiele mogę się polapac poza tym, że wygląda to na zamianę par przewodów w skrętce. Skoro masz 100 Mbps pomiędzy sieciami (do konca nie wiem jak masz zbudowaną sieć) lub pomiędzy host-urządzenie sieciowe , to by znaczyło że na bezpośrednim połaczeniu poimiędzy tymi obiektami jest problem. Ja bym wymienił lub sprawdził. Są testery, które pokazują w którym miejscu odległościowo jest problem, czy nawet z niepoprawnym zaciśnięciem końcówek. Zakładam, że konfiguracja interfejsu na urządzeniach sieciowych nie jest żadna autonegocjacja, tylko po bozemu masz ustawioną predkosc 1000 i już.

 

Reasumując, : 1 para działająca = 10 Mbps, 2 określone pary działające = 100 Mbit, 4 pary działające = 1 Gbps.

 

Jak możesz machnij odręcznie rysunek sieci i zaznacz miejsca pomiędzy ktorymi masz 100Mbps i daj tutaj. Będzie łatwiej, pomimo ze sprawa nie wydaje się skomplikowana.

Wrzucam na szybko rysunek jak to mniej więcej u mnie wygląda, wraz z opisem. Zwróć uwagę że wszędzie zastosowany jest kabel prosty typu patchcord nawet na długich odległościach około 50 metrów, i osiągam ten 1 Gigabit, oprócz tego jednego połączenia. Czy łączenie UY2 może mieć aż tak duże znaczenie że wskazuje zwarcie?

Kabel żelowany który użyłem - został zamontowany około 3 lata temu to ten dokładnie UTP KABEL TELEINFORMATYCZNY

Grubość tego przewodu jest znacznie większa niż standardowe kable, i niestety nie było możliwości - nawet gdybym chciał - założyć plastikowej końcówki. Jedyna opcja to zaciski etc...

post-608215-15765788488693_thumb.jpg

Edytowane przez jaceksi76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gigabit ma w specyfikacji mdi/mdix, i teoretycznie jak jest po jednej stronie A, a po drugiej B, to jest wbrew specyfikacji. Wszędzie mają być kable proste przy gigabicie i już (czyli np B-B).

Piszesz, że masz zwarcie na 3 parach, a osiągasz 100mbit. Trochę to dziwne. No nic.

Jak ty ten kabel poprowadziłeś? to jest w ziemi? w powietrzu między budynkami? Jak długi jest kabel? Czy jesteś pewien, że przy przeciąganiu go przez ściany, strop czy co ten kabel pokonuje, nie przetarłeś go? Może był bardzo mocno zagięty? Możliwe, że w pozycji, gdzie mierzyłeś zwarcie, żyły się nie stykają. Możliwe też, że same końcówki masz jakieś lipne (może kabel masz typu CCA, i się ukruszył? raczej żyły nie są za grube, skoro to tylko 5e)?

 

Edit: a już rozumiem, kabel był "łączówkowany". Więc tak, to wina połączenia. Jeśli musisz używać tych złączek, to nie możesz dopuścić do sytuacji, gdzie skrętka jest rozpleciona na dużym odcinku. Najlepiej też, gdy same złączki są od siebie oddalone, ale generalnie nawet jak osiągniesz gigabit, to realna prędkość to może będzie z połowa przy bardzo dobrym zarobieniu.

 

Ja lepsze efekty uzyskiwałem ze złączką prostą, gdzie z obu stron wtyka się rj45, niż z tymi telefonicznymi zaciskami, ale oba rozwiązania są mocno tymczasowe.

 

edit2: a i oczywiście, między budynkami najlepiej używać światłowodu - bo zapewnia izolację galwaniczną.

Edytowane przez 1minuser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadnicze pytanie. Jak długa jest ta skrętka żelowana? Poza tym jak już zaciskasz kabel to zaciskaj jednakowo po obu stronach. Jak z jednej strony masz 568B to z drugiej tak samo. Jak już zaciśniesz to żeby działał Fast Ethernet sprawne muszą być połączenia na pinach 1,2,3 i 6. Chcesz mieć gigabit, to to sprawne muszą być wszystkie piny.

Jak można jeszcze sprawdzić? Obetnij wtyczki, odizoluj końcówki skrętki, z jednej strony połącz ze sobą przewody jednej pary, a z drugiej sprawdź czy jest przejście (np. tym pultimetrem - sprawdzanie ciągłości obwodu). I tak na wszystkich parach. Będzie przynajmniej pewność, czy kabel ma ciągłość na wszystkich ośmiu przewodach czy nie.

Skrętka żelowana ma nie więcej niż 60 metrów. Jednak jest pewne ale. Stara sieć była zlokalizowana w piwnicy w innym miejscu. Jako że kabel do drugiego domu jest w formie przewieszkowej (żelowany), należało wykonać jego wydłużenie.

Od Patchpanela jest zastosowany fargment przewodu z Patchcorda (3m), następnie jest połączony złączami UY2 z żelowaną skrętką (50m), przed kolejnym routerem jest znów łączenie UY2 do kabla Patchcord (3m). Całość łączenia (kabel wersja prosta).

 

Jeśli chodzi o sprawdzenie pod kątem ewentualnego przetarcia i możliwości że któreś przewody się zwarły, z jednej strony odłączyłem kabel od routera, a na drugim końcu pomierzyłem 8 przewodów każdy z każdym, aby sprawdzić czy pomiędzy którymś obwód się nie zamyka. Jest czysto.

Edytowane przez jaceksi76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gigabit ma w specyfikacji mdi/mdix, i teoretycznie jak jest po jednej stronie A, a po drugiej B, to jest wbrew specyfikacji. Wszędzie mają być kable proste przy gigabicie i już (czyli np B-B).

Piszesz, że masz zwarcie na 3 parach, a osiągasz 100mbit. Trochę to dziwne. No nic.

Jak ty ten kabel poprowadziłeś? to jest w ziemi? w powietrzu między budynkami? Jak długi jest kabel? Czy jesteś pewien, że przy przeciąganiu go przez ściany, strop czy co ten kabel pokonuje, nie przetarłeś go? Może był bardzo mocno zagięty? Możliwe, że w pozycji, gdzie mierzyłeś zwarcie, żyły się nie stykają. Możliwe też, że same końcówki masz jakieś lipne (może kabel masz typu CCA, i się ukruszył? raczej żyły nie są za grube, skoro to tylko 5e)?

 

Edit: a już rozumiem, kabel był "łączówkowany". Więc tak, to wina połączenia. Jeśli musisz używać tych złączek, to nie możesz dopuścić do sytuacji, gdzie skrętka jest rozpleciona na dużym odcinku. Najlepiej też, gdy same złączki są od siebie oddalone, ale generalnie nawet jak osiągniesz gigabit, to realna prędkość to może będzie z połowa przy bardzo dobrym zarobieniu.

 

Ja lepsze efekty uzyskiwałem ze złączką prostą, gdzie z obu stron wtyka się rj45, niż z tymi telefonicznymi zaciskami, ale oba rozwiązania są mocno tymczasowe.

 

edit2: a i oczywiście, między budynkami najlepiej używać światłowodu - bo zapewnia izolację galwaniczną.

Przewody są rozplecione przed złączkami na nie więcej niż max 2 cm.

Zastanawiam się czy nie lepiej zastosować zamiast złączy UY2, coś takiego jak poniżej w linkach:

ŁĄCZNIK PRZEWODÓW KAT.5e TYPU KRONE lub

ŁĄCZNIK PRZEWODÓW KAT.6 TYPU KRONE pytanie tylko czy ten łącznik mogę użyć przy kat. 5E?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, to Ty ten kabeł łączówkowałeś w DWÓCH miejscach? nie dało rady całego wymienić? Moja rada: tam gdzie masz UY2, wstaw zwykłe gniazdko ethernet, ale na prawdę powinieneś po prostu przeciągnąć kabel jak zasady montaży okablowania strukturalnego nakazały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, to Ty ten kabeł łączówkowałeś w DWÓCH miejscach? nie dało rady całego wymienić? Moja rada: tam gdzie masz UY2, wstaw zwykłe gniazdko ethernet, ale na prawdę powinieneś po prostu przeciągnąć kabel jak zasady montaży okablowania strukturalnego nakazały

Tak, kabel jest łączony w dwóch miejscach, z uwagi na fakt że ma on dość dużą średnicę i niema możliwości zarobienia we wtyczkę RJ45.

Dlatego zastosowałem takie połączenie, które wydawało mi się dość prawidłowej.

Jest opcja zastosowania łączników takich przewodów - pytanie tylko czy to coś zmieni.

Linki do nich wrzuciłem post wyżej przed twoim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie lepiej zastosować zamiast złączy UY2, coś takiego jak poniżej w linkach:

ŁĄCZNIK PRZEWODÓW KAT.5e TYPU KRONE lub

ŁĄCZNIK PRZEWODÓW KAT.6 TYPU KRONE pytanie tylko czy ten łącznik mogę użyć przy kat. 5E?

A kable masz drut cy linka? Bo to będzie działało dobrze dla drutu... Lepiej zakończyć oba końce wtyczką i połączyć takim łącznikiem. Ale skoro ciężko zarobić całego kabla, to zrób tak aby weszły tylko same żyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kable masz drut cy linka? Bo to będzie działało dobrze dla drutu... Lepiej zakończyć oba końce wtyczką i połączyć takim łącznikiem. Ale skoro ciężko zarobić całego kabla, to zrób tak aby weszły tylko same żyły.

Główna przewieszka, czyli skrętka żelowana to drut. Z kolei fragmenty dosztukowane na obu jej końcach po 3 metry to linka. Jednak w domu mam linkę na długości 30m zwykły Patchcord, i działa bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odczep te dosztukowane linki (i Zrób test tego podwieszonego, może gdzieś na łączeniach jest coś nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główna przewieszka, czyli skrętka żelowana to drut. Z kolei fragmenty dosztukowane na obu jej końcach po 3 metry to linka.

 

Jednak w domu mam linkę na długości 30m zwykły Patchcord, i działa bez problemu.

Widzisz różnicę między powyższymi przykładami? W pierwszym masz kabel dwukrotnie sztukowany (kilka potencjalnych punktów awarii). No i na dokładkę drut jako przewieszka. Jesteś w 100% pewien że jest sprawna?

 

Wszyscy tu Ci piszą że sztukowanie jest złe, ale Ty tego nie widzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No po widzę, że temat się rozhulał i super. Dobra, generalnie jeśli mamy pokrosowane przewody, to trzeba wymienić końcówki. Ale jak jest sytuacja, że coś nie łączy prawidłowo, albo łączysz odcinki, to ja unikałbym wszelkich wynalazków typu mufy. Owszem są jeszcze scotchlocki (szybkozłączki np. żelowe), ale to zajmuje nieco miejsca. Najlepiej, o ile pozwalają możliwość techniczne, jest chyba polutować. Można jeszcze sprawdzić przewody jakimś miernikiem. 50 m to nie tragedia.

 

Ps. coś z tym przewodem o którym piszesz w tytule jest nie tak (lub z wynikami testu). Bo gdybyś miał odwalone 3 pary, to miałbyś max 10 Mbps.

Edytowane przez Bulsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz różnicę między powyższymi przykładami? W pierwszym masz kabel dwukrotnie sztukowany (kilka potencjalnych punktów awarii). No i na dokładkę drut jako przewieszka. Jesteś w 100% pewien że jest sprawna?

 

Wszyscy tu Ci piszą że sztukowanie jest złe, ale Ty tego nie widzisz.

Dopuszczam taką możliwość że może być coś nie tak z samą przewieszką. Jednak w między czasie już wszystko rozpiąłem, i sam przewieszkę / czyli skrętkę żelowaną przemierzyłem na dwa sposoby, tzn:

1. Na obu końcach druty (8 sztuk), nie połączone, zmierzone każdy z każdym czy któryś z nich niema zwarcia w samej skrętce. Wynik > brak zamknięcia obwodu.

2. Na jednym końcu wszystkie druty skręcone razem, zmierzone między sobą każdy z każdym na zamknięcie obwodu. Wynik > wszystkie zamykają obwód...brak przerwanego przewodu.

 

Spróbuję wobec tego rozwiązania polegającego na zastosowaniu popularnie nazywanej "beczki", zarobię końcówki we wszystkich punktach i zobaczę jaki będzie wynik.

 

Pytanie tylko w jakim standardzie zarobić każdy odcinek > punkt po punkcie zakładając że > rysunek:

post-608215-15765913387732_thumb.jpg

Edytowane przez jaceksi76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpopularniejszy jest B,

weż zarób tą przewieszkę po obu końcach, jak Pan Bóg przykazał, w standardzie B i puść z jakichś 2 urządzeń przykładowy plik 1GB wtedy będziesz miał widok na to jaki jest transfer, jak ustalimy, że przewieszka jest w 100% sprawna, będziemy mogli zabrać się za 'dorabianie' reszty odcinków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No po widzę, że temat się rozhulał i super. Dobra, generalnie jeśli mamy pokrosowane przewody, to trzeba wymienić końcówki. Ale jak jest sytuacja, że coś nie łączy prawidłowo, albo łączysz odcinki, to ja unikałbym wszelkich wynalazków typu mufy. Owszem są jeszcze scotchlocki (szybkozłączki np. żelowe), ale to zajmuje nieco miejsca. Najlepiej, o ile pozwalają możliwość techniczne, jest chyba polutować. Można jeszcze sprawdzić przewody jakimś miernikiem. 50 m to nie tragedia.

 

Ps. coś z tym przewodem o którym piszesz w tytule jest nie tak (lub z wynikami testu). Bo gdybyś miał odwalone 3 pary, to miałbyś max 10 Mbps.

 

Ok, mufy żelowe o których piszesz to właśnie UY2 i takie mam obecnie zamontowane w dwóch miejscach. No właśnie zaczynam się zastanawiać czy aby miernik z funkcją pomiarów nie był uwalony i wprowadza w błąd.

Na chwilę obecną pomiary które robię speed testem na tym routerze wyglądają jak na załączniku pierwszym "czyli nie dochodzą do 90Mbps", a powinny wyglądać jak na załączniku drugim, tzn w okolicy 300Mbps.

Myślę czy nie kupić najprostszego dziadostwa w stylu:

Tester sieciowy

post-608215-15765920871397_thumb.jpg

post-608215-15765921025767_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, mufy żelowe o których piszesz to właśnie UY2 i takie mam obecnie zamontowane w dwóch miejscach. No właśnie zaczynam się zastanawiać czy aby miernik z funkcją pomiarów nie był uwalony i wprowadza w błąd.

Na chwilę obecną pomiary które robię speed testem na tym routerze wyglądają jak na załączniku pierwszym "czyli nie dochodzą do 90Mbps", a powinny wyglądać jak na załączniku drugim, tzn w okolicy 300Mbps.

Myślę czy nie kupić najprostszego dziadostwa w stylu:

Tester sieciowy

jak jesteś na śląsku, to mogę podjechać i użyczyć Ci swojego, nieco bardziej zaawansowanego.

Ps. przeczytam jeszcze raz, tym razem uważnie i coś napiszę. Przypuszczam, że nie wniesie to nic nowego poza tym co chłopaki już napisali.

 

Update

 

ok, odniosę się do Twojego szkicy sieci w zakresie pomarańczowo oznaczonego przewodu. Jak na moje oko, nietypowe połaczenie bo masz dwa połączenia UY2 (ja to nazywam scotchlock). Problem ze skrętką jak zapewne wiesz, jest taki że poszczególne pary przewodów maja znosić "promieniowanie" elektromagnetyczne. W przypadku który uczyniłeś, wyobrażam sobie że jednak troszkę tych przewodów rozparowałeś na sporych odcinach kilku cm-trowych, czy nie są poskręcane plus teoretycznie średnia odległość.Nie robiłem takich wielokrotnych połączeń (max 1-krotne) a i tak z 1-krotnymi miałem problemy takie jak Ty. Nie było kopotów przy innym jednokrotnym połączeniu, ale zlutowanym. Przy dwóch mogą się dziać cuda..

 

Co ja bym zrobił, ale to tylko wskazówka, to:

 

1) sprawdziłbym czy port w routerze jest ustawiony na 1 Gbps 

2) sprawdziłbym czy port w routerze nie jest uszkodzony 

3) sprawdziłbym jakimś sensownym miernikiem jeszcze raz cały odcinek z dwoma przejściami UY2 (najlepiej pomierzyć) 

4) sprawdziłbym moduł keystone rj45 na patchpanelu też profilaktycznie lub przełączył przewód do innego keystone'a.

5) jak pkt 1-4 nie da odpowiedzi, rozparowałbym te złącznik i pomierzył każdy z odcinków z osobna (niestety albo miernik, albo zaciskasz RJ-ki) - czyli 3m, 50m, 3m. 

 

 

Coś z tego musi wyjść. 

 

ps. być może ktoś to sugerował, co tu spłodziłem, ale nie wiem bo nie czytałem całego wątku. Jak coś to sry.

 

Edytowane przez Bulsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jesteś na śląsku, to mogę podjechać i użyczyć Ci swojego, nieco bardziej zaawansowanego.

Ps. przeczytam jeszcze raz, tym razem uważnie i coś napiszę. Przypuszczam, że nie wniesie to nic nowego poza tym co chłopaki już napisali.

 

Update

 

ok, odniosę się do Twojego szkicy sieci w zakresie pomarańczowo oznaczonego przewodu. Jak na moje oko, nietypowe połaczenie bo masz dwa połączenia UY2 (ja to nazywam scotchlock). Problem ze skrętką jak zapewne wiesz, jest taki że poszczególne pary przewodów maja znosić "promieniowanie" elektromagnetyczne. W przypadku który uczyniłeś, wyobrażam sobie że jednak troszkę tych przewodów rozparowałeś na sporych odcinach kilku cm-trowych, czy nie są poskręcane plus teoretycznie średnia odległość.Nie robiłem takich wielokrotnych połączeń (max 1-krotne) a i tak z 1-krotnymi miałem problemy takie jak Ty. Nie było kopotów przy innym jednokrotnym połączeniu, ale zlutowanym. Przy dwóch mogą się dziać cuda..

 

Co ja bym zrobił, ale to tylko wskazówka, to:

 

1) sprawdziłbym czy port w routerze jest ustawiony na 1 Gbps 

2) sprawdziłbym czy port w routerze nie jest uszkodzony 

3) sprawdziłbym jakimś sensownym miernikiem jeszcze raz cały odcinek z dwoma przejściami UY2 (najlepiej pomierzyć) 

4) sprawdziłbym moduł keystone rj45 na patchpanelu też profilaktycznie lub przełączył przewód do innego keystone'a.

5) jak pkt 1-4 nie da odpowiedzi, rozparowałbym te złącznik i pomierzył każdy z odcinków z osobna (niestety albo miernik, albo zaciskasz RJ-ki) - czyli 3m, 50m, 3m. 

 

 

Coś z tego musi wyjść. 

 

ps. być może ktoś to sugerował, co tu spłodziłem, ale nie wiem bo nie czytałem całego wątku. Jak coś to sry.

 

 

ad1. Router działa bez problemu, kiedy podpinam go pod sieć w moim domu sygnalizuje 1000BASE, po podłączeniu na drugim końcu po przewieszce jest tylko 100BASE

ad2. Uszkodzenie portu wykluczone.

ad3. Pomierzone, wszystko jest OK.

ad4. Zmieniłem moduł na PatchPanelu, i podłączyłem na odcinku od PatchPanleu do skrętki żelowanej przewód typu drut "linke wywaliłem", ponadto po tej stronie na obu kablach założyłem wtyczkę i połączyłem je typową beczką.

 

Na razie daje sobie na wstrzymanie do jutra bo już późno. Jutro popołudniu zajme się drugą stroną i zobaczę czy dało to efekty.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość zarobienia bezpośrednio przewieszki po obu stronach i zestaweinie na niej poółaczenia router(twoj dom)-> laptop(drugi koniec przei8weszki ) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1. Router działa bez problemu, kiedy podpinam go pod sieć w moim domu sygnalizuje 1000BASE, po podłączeniu na drugim końcu po przewieszce jest tylko 100BASE

i tu jest problem

 

czekamy na ciąg dalszy :)

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey.

Zajęło mi kilka dni sprawdzenie różnych możliwości na tyle na ile mogłem w tej chwili.

Przede wszystkim wszystkie odcinki zaprawiłem wtyczkami w kategorii 5E typ T-568B, oraz wymieniłem

odcinek pierwszy podłączony do PatchPanela, na skrętkę drut.

Po wykonaniu pomiaru miernikiem VELLMAN DVM1000 + MASTER NS-468, oraz transferów, wynik jest następujący:

Odcinek pierwszy / Punkty A<>B / Test poprawności zaprawienia wtyczek (DVM1000 -OK- / NS-468 -OK-), jest połączenie 1000BASE

Odcinek trzeci / Punty E<>F / Test poprawności zaprawienia wtyczek (DVM1000 -OK- / NS-468 -OK-), jest połączenie 1000BSE

Zatem na krótkich odcinkach wszystko jest w najlepszym porządku.

 

Problem jednak jest bardziej złożony przy przewieszce, której długość to 50 metrów. Skrętka żelowana ekranowana.

Pomiar wykonany jak wyżej. Najpierw użyty miernik VELLMAN DVM1000 z funkcją testowania okablowania.

Nadal usilnie otrzymuję komunikaty jak niżej:

Pin 1 i 2 komunikat "SHO" Wskazuje na zwarcie

Pin 3 i 6 komunikat "SHO" Wskazuje na zwarcie

Pin 4 i 5 komunikat "SHO" Wskazuje na zwarcie

Pin 7 i 8 komunikat "OK" Poprawność połączenia

 

Następnie użyłem testera MASTER NS-468

Po sprawdzeniu wszystkich żył, test wyszedł chyba pozytywnie, piszę chyba ponieważ na

widać że diody żył świecą mocniej.

 

Ponadto po raz kolejny sprawdziłem miernikiem wszystkie żyły skrętki pod kątem zwarcia pomiędzy którąś z nich. Miernik ustawiłem na

pomiar zamknięcia obwodu i zmierzyłem pomiędzy sobą każdą żyłę z każdą. W żadnej możliwej konfiguracji nie uzyskałem zamknięcia obwodu który wskazywałby na zwarcie.

 

Pytanie więc jak tłumaczyć powyższy komunikat o zwarciu "SHO", oraz nie pełną możliwość uzyskania transferów do 1 Gigabita, można max do 100 Megabitów.

 

Najprościej byłoby wymienić całą skrętkę, jednak na te chwilę jest to mocną utrudnione, tym bardziej że muszę ściągać też inne okablowanie które jest na tej samej przewieszce,

to znaczy jeszcze jedna taka sama skrętka którą jest transmitowany sygnał cyfrowy z kamer AHD monitoringu.

 

Pytanie mam jeszcze takie. Czy skrętka ekranowana powinna być uziemiona, czy nie ma to większego znaczenia?

post-608215-15770945599474_thumb.jpg

Edytowane przez jaceksi76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaleca się, żeby była uziemiona, ale faktyczne testy, gdzie pod ekran podłączyli prąd zmienny z gniazdka pokazują, że nie ma to znaczenia i jest to mit.

Zalecenie bierze się nie w związku z transferem, a z powodu bezpieczeństwa dla nas - na ekranie może zebrać się ładunek albo indukować prąd, i kopnąć nas jak złapiemy za wtyczkę.

Sam ekran, nawet nie uziemiony, pomaga w uzyskaniu wyższego transferu, zwłaszcza przy 10GBe - ewentualne zakłócenia, które wyindukowałyby się na żyłach, idą na ekran.

 

Tu masz prezentację o tym, gdzieś na 22 stronie porównują szumy na nieekranowanym i ekranowanym, które nie są uziemione.

http://www.pennington.net/archives/cabling/BICSI_Mythbusting_Shielded_Cabling.pdf

 

A przy tylu miejscach, gdzie kabel masz rozpleciony i łączówkowany, to i tak dobrze, że masz 100mbit. Specyfiakcja ethernetu po miedzi nie przewiduje takich odstępstw.

Edytowane przez 1minuser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, jeśli masz taką możliwość, czy fizycznie nie widać żadnych przetarc, uszkodzeń na niej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...