Skocz do zawartości
ProVis

HT w grach.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak jest wasze zdanie? 8 rdzeni wystarczy czy HT mocno się przyda?

Pytam w zakresie aktualnych tytułów i trendu z tym związanego.

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest wasze zdanie?

 

 

 

- HT mocno się przyda-je ;)

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest wasze zdanie? 8 rdzeni wystarczy czy HT mocno się przyda?

Pytam w zakresie aktualnych tytułów i trendu z tym związanego.

 

pzdr

 

ponad 3 letnia gra, 12 wątków na lekko kręconym r5 2600 @4,0ghz 70-80% użycia

na 8 wątkowym i7 potrafiło do 100 % dobijać, bf5, nowe assasiny to samo ;)

ba, nawet takie wyścigi jak nfs payback i już 12 wątków ma robotę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z tego jak dobija prawie do 100% jak nie ma to przełożenia czętsto na wynik ;)

 

Widzę, że raz lepiej z, raz bez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tej pory 8 wątków starczało do niemal wszystkiego bo miałeś/masz 8 rdzeniowe konsole, za rok 16 wątkowe wyjdą ps5 i nowy xbox i zobaczysz jak popuchną 8-wątkowce/8 gołych jaj, pierwsze lepsze porty z konsol i podejrzewam ze i 12 będzie mało na PC ;)

 

a co do przełożenia na wynik, jak patrzysz na jakieś tytuły mało obciążające cpu, to i 6 a nawet 4 mocno taktowane gołe rdzenie będą często lepsze od 12 czy 16 wątków

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest wasze zdanie? 8 rdzeni wystarczy czy HT mocno się przyda?

Pytam w zakresie aktualnych tytułów i trendu z tym związanego.

 

pzdr

Przyda sie bardzo mocno, kazdy procesorowy tyt mocno korzysta, gole rdzenie dzis sie czesto zapychaja a nowe procesory intela nie ebda juz pozbawione HT wiec era golasow sie skonczy w przyszlym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konsole miały premierę w 2013 roku, skłoniło to do lepszego gospodarowania rdzeniami? Ogólnie nie. Wyłamuje się Ubisoft i ich silnik, 90% gier w dalszym ciągu robi użytek z wysokiego zegara i IPC.

Kupowanie nad wyrost większej ilości rdzeni nie ma sensu, przykład to 3600 vs 2700X, jeden ma więcej rdzeni, ale to ten pierwszy sprawuje się lepiej w grach, większy zegar, zmiany w architekturze, lepsze IPC. Ci co wieszczą nagłe zapotrzebowanie 16 rdzeni to bajki, źle zrobiony port owszem będzie tego wymagał, ale w dalszym ciągu w tych 90% gier pograsz na gołym 6 rdzeniowcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy ja składałem kompa to myślałem nad jakim xeonem 8/16, ale taka liczba przyda się w nowych grach i w przyszłości, a ja po przesiadce z laptopa z celeronem miałem już dość dużo wybranych tytułów w które chciałbym zagrać, a one nie wykorzystały by potencjału xeona, więc wziołem i7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TheMr tak sobie pograsz w przyszłości na sześciu gołych jajkach jak obecnie sobie grasz na czterech :lol2: większość gier będzie powodowała zapchanie na 100% i związane z tym przycinki - no ale może niektórym to nie przeszkadza, jak mi to się zaczęło dziać na i5 2500k, to miimo, że dobrze się kręcił zmieniłem na i7 2600 bez k i znów była bajka

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TheMr tak sobie pograsz w przyszłości na sześciu gołych jajkach jak obecnie sobie grasz na czterech :lol2: większość gier będzie powodowała zapchanie na 100% i związane z tym przycinki - no ale może niektórym to nie przeszkadza, jak mi to się zaczęło dziać na i5 2500k, to miimo, że dobrze się kręcił zmieniłem na i7 2600 bez k i znów była bajka

Yup, a teraz odleć w stronę marzeń i popracuj trochę w IT albo poszukaj info na temat silników gier, przy dobrej optymalizacji 6/8 gołych rdzeni to będzie wystarczająca wartość, jak deweloper zrobi na odwal się to nawet 16 rdzeni Ci nie pomoże bo wyniki będą płaskie. Tak jak wyżej, gier wykorzystujących więcej niż 6 rdzenie obecnie mamy może 10? (4 od UBI, BF V, RDR II, Insurgency). Na przestrzeni wydanych gier na poziomie ~240 w ciągu roku? :E Czyli od czasów 2013 roku, coś w okolicy 1000 gier wydanych, na palach jednej ręki można policzyć wykorzystanie więcej niż 6 rdzeni, a co dopiero 8. Konsole mało to zmienią, bo w dalszym ciągu liczy się bardziej GPU, wyższa rozdzielczość = mniejszy bottleneck od strony CPU. Biorąc pod uwagę fakt, że 50% osób dalej siedzi na 4 core, a niemała grupa na 2 core według Steam, "rewolucja" rdzenowia wprowadzona przez AMD przez Ryzeny trochę czasu zajmie, a deweloper raczej nie chciałby tworzyć gier pod 10% graczy którzy korzystają z HT. HT przez lata nie miało znaczenia, dopiero od niedawna HT pokazuje różnicę między 4 a 4/8, miną kolejne lata niczym zobaczysz różnicę między 6/12 a 6/6, czyli prędzej wymienisz CPU na coś z silniejszym IPC/niższym procesem/wsparciem DDR5/6 niż zostaniesz z większą ilością rdzeni z HT ale w starszej technologii.

 

Kupowanie rdzeni na "zapas" to bzdura.

 

W sumie, jesteś z tych którzy bronili 1060 3 GB, więc nie mam zamiaru po raz kolejny tłumaczyć twoich błędów, no ale rób z kasą co chcesz.

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to dobrze że od przyszłego roku Intel dołączy do AMD i zacznie oferować SMT we wszystkich półkach cenowych, w końcu skończą się te bezsensowne wojenki i naciąganie faktów z obydwu stron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe marne HT się przyda, proteza protezą ale jednak zawsze coś... Nawet po to by można było w tle zostawić pierdylion szmelcu typu przeglądarka itp.

 

Nie można sie tylko zapatrywać pod kątem gier bo to nie konsola, nie wiem czy tam coś w tle sobie smiga bo nigdy nie miałam konsoli nie licząc ps1 :E . Kupicie sobie 6 rdzeni włączycie grę która zje 98% procesora i będziecie wyłączać zatrzymane yt, hbo czy netflixy by zdobyć płynność w rozgrywce i kilka fps więcej ? :E

 

 

Ilu z was tylko gra na pc i ma czysciutki system bez badziewia tylko z biblioteką gier he? :E

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@The.Mr

nie obchodzi mnie (jak i pewnie setek tysięcy graczy na świecie), czy wyjdzie 5 czy 15 gier w roku obsługujących więcej niż 8 wątków czy rdzeni - ja gram od początków istnienia w serię BF, w bf1 już 4 jaja zdychały (jak pisałem , miałem i5 2500k) a w bf5 to juz w ogóle nie da sie grać na 4 rdzeniach i dla mnie przejście na 6/12 to było jakbym nową grę uruchomił - mimo starszej generacji ryzena i grania bez OC nie ma mapy, żebym miał fps poniżej 75 (tak mam ustawioną blokadę), a mój starszy i7 2600 na niektórych mapach już nie dawał rady 60 utrzymać, jak się więcej działo

 

ty to chyba w ogóle z pamięcią TheMr. masz problemy bo już w przeszłości sytuacja 3 razy sie powtarzała - na początku 2 rdzenie, krzykacze jak ty pisali, że 4 nie potrzebne, raptem 4 stały się standardem to po czasie ludzie znowu, że po co 8 wątków - wyszedł Crysis 3, gta5 w 2013r i raptem 8 wątków zaczęło się i w grach przydawać. Obecnie za winklem 16 wątków w konsolach i większość portów na PC będzie w minimalnych wymaganiach miało 6 jajowe golasy, żeby to jakoś płynnie działało - pewnie na 4 uruchomisz, ale to jak granie w bf5 obecnie na 2 (no przecież też ludzie na i3 2/4 w tysiące gier grają :lol2:)

 

a co do 1060 3gb, broniłem i będę bronił, bo nie było gry w którą bym nie pograł w minimum 60 kl/s w 1080p (tylko jacyś idioci kupowali tą kartę do grania w ultra :E)

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję 7900X z wyłączonym HT i dwoma rdzeniami. Jak dotąd nie widzę potrzeby włączenia tychże. :choinka:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TheMr tak sobie pograsz w przyszłości na sześciu gołych jajkach jak obecnie sobie grasz na czterech :lol2: większość gier będzie powodowała zapchanie na 100% i związane z tym przycinki

Jakie znowu większość? Garstka gier Ubisoftu i kilka multi to jest większość? Dopiero co zmieniłem CPU z 6600K@4.6 i żadna z większości gier nie miała z tym procem żadnego problemu, 60 FPS zawsze utrzymane. Nie gram w gry Ubisoftu ale nie powiedziałbym, że to większość gier na rynku :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Te 6/12 w porownaniu do 6/6 moze sie przydac ale...przy matrycach 120/144/240 hz. Jesli ktos gra na 60/75 hz to w takim BF V zwykly golas 6/6 nie jest zadnym problemem, tak samo w origins, odyssey czy fc5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie znowu większość? Garstka gier Ubisoftu i kilka multi to jest większość? Dopiero co zmieniłem CPU z 6600K@4.6 i żadna z większości gier nie miała z tym procem żadnego problemu, 60 FPS zawsze utrzymane. Nie gram w gry Ubisoftu ale nie powiedziałbym, że to większość gier na rynku :hmm:

naucz się czytać ze zrozumieniem, pisałem o przyszłych grach

i co to za przykład, wszyscy zaraz co mają 4 rdzenie to 6600k i 4,6ghz? no i argument, nie gram w gry ubisoftu :lol2: pewnie w bf5 też nie? to po co się w ogóle wypowiadasz w dyskusji? to jakbym ja wskoczył do działu ps4 i im pisał o exach, z których sie naoglądałem gameplay-i na yt , ale przecież nie mam ps4 i nie gram w te gry

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to dobrze że od przyszłego roku Intel dołączy do AMD i zacznie oferować SMT we wszystkich półkach cenowych, w końcu skończą się te bezsensowne wojenki i naciąganie faktów z obydwu stron.

Wydają SMT tylko z marketingowego punktu widzenia, żeby to jakoś wyglądało przeciwko ofercie AMD, w grach wiadomo jak to wygląda, 95% będzie dobrze działać na gołych rdzeniach, już nawet RDR II dostał odpowiedni patch. Chociaż nie powiem, HT się przydało w przypadku starszej serii kiedy 4 rdzenie to było za mało, jeśli uznamy HT za pół rdzenie, to właśnie 6-8 gołych będzie złotym środkiem. Pewnie HT się przyda, w grach pod koniec życia next-genu.

 

Jakie znowu większość? Garstka gier Ubisoftu i kilka multi to jest większość? Dopiero co zmieniłem CPU z 6600K@4.6 i żadna z większości gier nie miała z tym procem żadnego problemu, 60 FPS zawsze utrzymane. Nie gram w gry Ubisoftu ale nie powiedziałbym, że to większość gier na rynku :hmm:

Cicho, przecież on już zrobił sobie tezę i jej broni, jak typowy wykopek z 60 IQ, nie psuj mu świata :E

 

@The.Mr

nie obchodzi mnie (jak i pewnie setek tysięcy graczy na świecie), czy wyjdzie 5 czy 15 gier w roku obsługujących więcej niż 8 wątków czy rdzeni - ja gram od początków istnienia w serię BF, w bf1 już 4 jaja zdychały (jak pisałem , miałem i5 2500k) a w bf5 to juz w ogóle nie da sie grać na 4 rdzeniach i dla mnie przejście na 6/12 to było jakbym nową grę uruchomił - mimo starszej generacji ryzena i grania bez OC nie ma mapy, żebym miał fps poniżej 75 (tak mam ustawioną blokadę), a mój starszy i7 2600 na niektórych mapach już nie dawał rady 60 utrzymać, jak się więcej działo

 

ty to chyba w ogóle z pamięcią TheMr. masz problemy bo już w przeszłości sytuacja 3 razy sie powtarzała - na początku 2 rdzenie, krzykacze jak ty pisali, że 4 nie potrzebne, raptem 4 stały się standardem to po czasie ludzie znowu, że po co 8 wątków - wyszedł Crysis 3, gta5 w 2013r i raptem 8 wątków zaczęło się i w grach przydawać. Obecnie za winklem 16 wątków w konsolach i większość portów na PC będzie w minimalnych wymaganiach miało 6 jajowe golasy, żeby to jakoś płynnie działało - pewnie na 4 uruchomisz, ale to jak granie w bf5 obecnie na 2 (no przecież też ludzie na i3 2/4 w tysiące gier grają :lol2:)

 

a co do 1060 3gb, broniłem i będę bronił, bo nie było gry w którą bym nie pograł w minimum 60 kl/s w 1080p (tylko jacyś idioci kupowali tą kartę do grania w ultra :E)

Twoje głupoty aż szkoda komentować. Żyjesz w swoim świecie, z zerową wiedzą. Ode mnie koniec dyskusji z Tobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 2004r dołączyłeś @Mr tyle , że u ciebie widzę wraz z latami zamiast się rozwijać, to jakaś cofka następuje, :D najlepiej osobiście komuś wyjechać i napisać , ze się końćzy dyskusję - z tego jesteś słynny, "fachofcu" (a właśnie, w temacie o 1060 3gb też błyszczałeś, że na tej karcie nie da się grać :lol2: )

Siedź sobie na tych 4 rdzeniach (może i na tym i5 z podpisu) jeszcze z 5 lat, nie moja brocha, ba , nawet tego durona se do gier odpal :lol2:

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naucz się czytać ze zrozumieniem, pisałem o przyszłych grach

i co to za przykład, wszyscy zaraz co mają 4 rdzenie to 6600k i 4,6ghz? no i argument, nie gram w gry ubisoftu :lol2: pewnie w bf5 też nie? to po co się w ogóle wypowiadasz w dyskusji? to jakbym ja wskoczył do działu ps4 i im pisał o exach, z których sie naoglądałem gameplay-i na yt , ale przecież nie mam ps4 i nie gram w te gry

Normalny, nie wiem co w tym dziwnego. Tak, w BF5 też nie gram. Dlatego stwierdzam, że żadna gra nie docisnęła mojego poprzedniego 6600K, bo poza paroma gniotkami Ubi i może jakimiś multi, aktualnie 4 szybkie gołe rdzenie spokojnie starczają. Zanim zatkamy 8 rdzeni minie parę lat, aktualnych 16 wątkowców nie wiem czy gry zdążą rozpracować, prędzej i tak braknie wydajności pojedynczego wątku, tak jak 8 rdzeniowe Bulldożery dalej nie potrafią łyknąć i5-tek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 8600K i kupilem go jesienia 2018 roku. Podjalem swiadomy wybor ktory rowniez byl podyktowany cena. Wychodze z zalozenia ze jak bedzie za malo to wtedy pomysle o zmianie na cos z HT i raczej bedzie to zmiana platformy na AMD z bardzo prostego powodu. Taniej bedzie kupil nowa plytke i ryzena 3600 niz zmienic tylko procka na i7. Test Liptona oczywiscie pokazal pewne rzeczy gdzie mamy porownanie 9600k z 3600 i wyniki w niektorych sa przykra prawda dla posiadaczy 8600k/9600k gdzie w takim WD2 czy Odyssey ryzen ma w krytyczym miejscu lekko 15 fps przewagi. To jest bardzo duzo biorac pod uwage cene obu platform

 

Aktualnie nie ma powodu do paniki i naglego wyrzucania do smieci wszystkiego co jest slabsze od ryzena 3600. Tak jak pisalem wczesniej. Do 60/75 hz taki goly 6/6 a tym bardziej 8/8 jest tip top i nic lepszego nie jest potrzebne. Do 144 hz tez niekoniecznie bo przeciez mozna miec monitor z gsync i w zasadzie nie odczucwac zadnego dyskomfortu z powodu mniej stabilnej liczby fps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalny, nie wiem co w tym dziwnego. Tak, w BF5 też nie gram. Dlatego stwierdzam, że żadna gra nie docisnęła mojego poprzedniego 6600K, bo poza paroma gniotkami Ubi i może jakimiś multi, aktualnie 4 szybkie gołe rdzenie spokojnie starczają. Zanim zatkamy 8 rdzeni minie parę lat, aktualnych 16 wątkowców nie wiem czy gry zdążą rozpracować, prędzej i tak braknie wydajności pojedynczego wątku, tak jak 8 rdzeniowe Bulldożery dalej nie potrafią łyknąć i5-tek.

 

Bulldozer nie miał nigdy żadnych 8 rdzeni, Vishera także, już AMD beknęło w Stanach karą za wprowadzanie w błąd. Te procesory były 4 modułowe, moduł nie miał wystarczającej ilości wszystkich jednostek obliczeniowych aby można było określić to jako dwa nowoczesne na ówczesne czasy rdzenie. Ale jako że FX'y miały odpowiednik SMT w postaci CMT to uznaje się umownie że moduł składał się na jeden rdzeń i dwa wątki.

 

Dlaczego ten procesor nadal nie dogonił i5? I5 2500k z którym walczył już właściwie przegonił i to tylko dlatego że i5 się zaczęła zapychać i krztusić, więcej jednak nie osiągnie bo ten procesor był zwyczajnie bardzo słaby, raz że został popełniony ten sam błąd co w P4 polegający na sztucznie wydłużonym potoku wykonawczym, co sprawiało że efektywność czasu zegara była słaba, to jeszcze padły wtopy na poziomie pamięci podręcznej.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 2500K wysiadł kiedy ile miał lat? 6? Przecież ten procesor jeszcze 2 lata temu nadawał się do 99% gier.

2 rdzeniowce odeszły do lamusa dopiero 4-5 lat temu.

Czyli ich okres życia to były 3 generację konsol, teraz nagle za sprawą konsoli PC ma potrzebę zwiększenia rdzeni/HT na poziomie 200%? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 2500K wysiadł kiedy ile miał lat? 6? Przecież ten procesor jeszcze 2 lata temu nadawał się do 99% gier.

2 rdzeniowce odeszły do lamusa dopiero 4-5 lat temu.

Czyli ich okres życia to były 3 generację konsol, teraz nagle za sprawą konsoli PC ma potrzebę zwiększenia rdzeni/HT na poziomie 200%? :E

EA: "Cloud gaming is going to bring in another billion players" CTO Ken Moss on EA's huge investment in AI, cloud streaming and tech

 

EA chce tworzyć gry na 16+ rdzeni serwerowych, bo wg nich 6/12 intela ich ogranicza ;)

 

Nawet zacytuje:

 

"If you apply that to an actual game like Battlefield... DICE prides itself on amazing destruction. They blow stuff up better than anyone. But the simulations they do for destruction are very limited compared to what they would really like to do, because they have a certain amount of GPU and a certain amount of CPU and they have to do it in real time. If they could have a pool of servers up there that can be running our physics engine in Frostbite and be calculating better destruction, it can be like real life.

 

"And you can apply that not just to blowing things up. You can apply that to really every part of the game; the size of the world, the immersion of the world, the quality of the characters... That's where it's really going to transform everything in gaming."

 

Ofc tylko granie w chmurze, bo piniądze w abo korcą ich mocno, no ale jeżeli będą chcieli zrobić down-scale do dzisiejszych trendów i komputerów stacjonowanych w domach oraz konsolach, to te marne 4/8 może się udławić.

 

EA dużo szczeka, mało z tego wychodzi więc się zobaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może wrzucę taki filmik:

 

https://www.youtube.com/watch?v=llw4N-8XqFg

 

Jak widać tragizmu nie ma, ale 1% low będzie niższy, dropy, a jak masz jeszcze coś w tle odpalone, antywir, TS, discord itp, to przełączanie się między aplikacjami "zabije" 4 samotne rdzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Mozesz jeszcze pomyslec nad RX 6800XT, ta karta jest z poprzedniej generacji ale w czystej rasteryzacji okolo 25% mocniejsza od 4060ti a cenowo okolo 2000 tyle ze lubi jesc wiecej pradu Tak dwa razy wiecej.
    • Był, był, zwłaszcza po wprowadzeniu stawek na mieszkańca i po wprowadzeniu 5 grup segregacji, ogólnie bylo lepiej jak temat się przewijał. Później był COVID, modne zaczęły być wędrówki po lasach i górach, ale u wielu kultura została w domu. ROD też nie są objęte opłatą i wielu działkowiczow nie chce zwozic swojego pierdolnika do domu, więc wyrzucają po drodze. No i oczywiście jak wspomniales kultura naszych wschodnich sąsiadów szkodzi najbardziej.
    • Odświeżam  6399zl + kw Bez allegro 6299zł    https://allegrolokalnie.pl/oferta/asus-rog-strix-g16-i5-13450hx-32gb-4070-win11
    • A mi się też już tam nie chciało odpowiadać bo wkleiłem bez żadnego podtekstu i dorabiania tezy że jeśli oni mogą to my też.    W Polsce / na zachodzie i tak społeczeństwo w 90%+ jest świadome o dbanie o środowisko w jakimś stopniu. Azja czy Afryka są dosłownie 200 lat za nami cywilizacyjnie w tej kwestii. Ja bym prędzej tą kasę na ochronę klimatu z poziomu UE (mówimy o ok 20% całego budżetu UE) w jakimś sensownym stopniu przeznaczył na edukację oraz jakieś efektywne rozwiązania dla zacofanych krajów Azji/Afryki i zacząć od jakiś podstaw a nie robienie z siebie zbawców świata. Tylko w ten sposób nie można przy okazji nakraść pieniędzy do własnej kieszeni i tutaj jest spory problem.  Powiem na przykładzie RPA bo mam jakąś wiedze (nawet praktyczną) jak to wygląda: rząd wprowadza naprawdę spore dopłaty / subwencje dla organizacji oraz firm, które segregują śmieci lub przeznaczają je do recyklingu. Naprawdę jest to wielokrotnie bardziej opłacalne niż w Europie. Powiem więcej - opłaca się zakładać firmy aby skupić się wyłącznie na recyklingu / segregacji śmieci itp - wszystko w celach zachęty do dbania o środowisko. Oczywiście mały % społeczeństwa jest tego w pełni świadomy i trzeba zacząć od uświadamiania społeczeństwa oraz odpowiedniej edukacji. Uważam, że ten sposób długoterminowo jest dużo bardziej efektywny niż to co robi UE - nałożyć mnóstwo podatków i robić ekologię siłą a nie zachętą - gdy cała reszta świata nie robi prawie nic lub robi to z głową.    
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...