Skocz do zawartości
Kacper2204

Problemy z opóźnieniem w grach online mimo dobrego pingu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Gram w gry online na PS4, a szczególnie w FIFE i Rocket League. Od maja mam internet od lokalnego dostawcy jakim jest Derkom. Prędkość pob. 120mb/s, wysyłania coś koło kilikunastu mb/s zależnie kiedy robi się test. Ping cały czas stabilne 30ms, a mimo to podczas jednego dnia gra się normalnie, po czym nagle coś się jakby przestawia i gameplay jest w slow motion. Najdziwniejsze jest to, że kiedy zresetuje modem albo zmienie DNS w konsoli to gra z powrotem chodzi jak trzeba, czyli da sie normalnie zabrać piłke, szybko wymieniać podania itp. Problem jest w tym, że trwa to tylko pare godzin, bo później znowu są straszne opóźnienia. Wykupowałem publiczne ip u operatora, wprowadzałem porty, włączałem DMZ, zmieniłem modem z ZTE F623 na ZTE F660 i dalej jest to samo. Nie jest to problem z konsolą czy monitorem na pewno. Pakietów mój internet niby też nie traci. Nie jest to problem z serwerami gier, tylko po mojej stronie, bo gram już chociażby w FIFE od 7 lat i mając internet od Orange 10 mb/s i 70 pingu grało się świetnie. Gram oczywiście przewodowo. W czym może leżeć przyczyna tego, że gry zaczynają chodzić dobrze tylko wtedy kiedy da się jakiś impuls na router typu jego reset, albo pozmienianie ustawień internetowych na konsoli lub routerze i czemu nagle z powrotem wszystko się psuje?

Edytowane przez Kacper2204

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zbieg okoliczności. Posiadam akurat dwa łącza, jedno z Derkomu drugie z 3PLAY, oba na ZTE F660 i też mam takie odczucia, szczególnie w CSGO, że często coś jest nie tak, pomimo stabilnego pingu i braku loss, często przeciwnicy oddają pierwszy strzał wcześniej niż to możliwe, nawet jeśli wykonam pierwszy ruch, mając przwagę (kąty, prędkość peekowania itd...), a doświadczenia w fpsach mam z 15 lat i reakcje bardzo ponad przeciętne (znaczy lepsze :) ). Jedyna rzecz, która dzieli te łącza to to, że Derkom ma lepsze statystyki dotyczące bufferbloat na dslreports.com.

Kiedyś na reddit wyczytałem, że zmiana routera z ZTE na coś innego pomogła u kogoś, ale ciężko mi znaleźć teraz ten post, możliwe że to coś z tymi routerami. Pamiętam, że mając internet z Multimedii było nieco inaczej. Zastanawiam się nad spróbowaniem z powrotem Multimedii aby mieć porównanie.

 

Poza tym ostatnio czytałem posty graczy FIFY i są opinie, że czasem gra jest w slow motion, jakby dostosowywało prędkość do pingu drugiego gracza. Jeśli problem występuje w obu grach, to podejrzewam, że jedyne rozwiązanie to zmiana dostawcy. Najlepiej to mieć u kogo porównać jeśli ma innego dostawcę internetu.

Edytowane przez haqqah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :)

Jak dzwonie do nich to mówią mi, że mają tylko routery ZTE, a niestety to od nich router musi być, bo światłowód jest do niego podpięty. To zjawisko jest bardzo dziwne. Na przykładzie Rocket League wygląda to identycznie jak na tym filmiku.

W fpsy gram także i da się wykręcać ciekawe wyniki w Battlefieldzie 5 na przykład, ale momentami też czuje dyskomfort podczas tej rozgrywki np. gorzej mi się obraca kamerą, trudniej jest nacelować itp.

Moje postanowienie noworoczne jest takie, że się z tym uporam, bo nie wyobrażam sobie przestania grać w FIFE :)

Nie wiem czy się da to jakoś zrobić, ale wierzę, że tak skoro mój brat mieszka 300m ode mnie i mając neta od Derkomu nie ma tych problemów. Co dziwne też ma F660.

W sumie nie wiem co mi pozostało. Pogram teraz na komputerze, który właśnie zamówiłem i sprawdze czy tam będzie identycznie, bo te problemy miałem na PS4.

Jak nic się nie zmieni to pozostanie tylko ogarnięcie wszelkimi sposobami routera innej firmy, bo dostawcy zmienić nie mogę.

Co do fify to ma ona problemy z połączeniem, ale ja gram w tą gre już 7 lat i wiem, że to nie jest wina serwerów. Zresztą reset routera albo zmiana DNS na konsoli z lokalnego dostawcy na np. 8.8.8.8 albo 1.1.1.1 i problem znika... Ale na pare godzin tylko. Musi coś być z routerem chyba, bo nawet jak mówisz, że masz 2 różne łącza z niskim pingiem i na obu jest ten problem to jest mało prawdopodobne. Ten problem co my ma może z max 5% graczy, a pingi i prędkości mamy pewnie lepsze niż większość.

Edytowane przez Kacper2204

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na błąd oprogramowania w routerze.

Kiedyś przed dinozaurami jak miałem WRT54GL wystarczyło tylko dać save w firewall i wracało do normy.

 

Dogadaj się z wymianą na Huawei.

Jak nie mają to żeby autoryzowali i skonfigurowali.

Jest mocno prawdopodobne że dostępu do ONT nie dadzą nie mówiąc o podaniu vlanow i hasła pppoe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 3PLAY nie chcieli zmienić i z tego co się dowiedziałem, to jeśli zakupisz swój router to musi być zgodny pewnymi parametrami z siecią i operator musi skonfigurować sieć tak, aby móc to podłączyć. Nie jest powiedziane, że nawet zechcą to zrobić taką konfigurację tylko pod jednego użytkownika. Ewentualnie może mają jeszcze inne routery w Derkomie, tam nie pytałem.

 

Ja mam oba routery F660 w trybie bridge, czyli jakiekolwiek funkcje przez nie wykonywane nie powinny niby mieć wpływu, bo w takim trybie są jakby przezroczyste i dopiero w Mikrotiku sobie ustawiam dane od operatora. Więć jeśli te routery coś robią, to coś naprawdę musi być skopane.

 

Więć tak naprawdę od strony konfiguracji sieci, poza wymianą F660 na coś innego, to zrobiłem wszystko co możliwe aby ominąć problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być zgodny z GPON. To żaden problem.

Konfiguracja 5min.

Najwiekszy problem to autoryzacja tego urządzenia na OLT bo trzeba to ręcznie zrobić jako obce urządzenie.

Jeśli admin główny pracuje jako outsourcing to będzie problem.

 

Problem jest tylko taki że operator nie będzie mógł go zdalnie skonfigurowac jak poleci factory default. Jeśli będzie problem z netem zawsze będzie zwalane na ONT klienta.

Więc jest to możliwe tylko musi być dobra wola operatora. Jeśli zobaczy że użytkownik jest niekumaty to się nie zgodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Zadzwonie do nich po świętach i zapytam czy mają jakieś modemy inne aniżeli z serii ZTE. Jeśli tak to pewnie kupie od nich i przetestuje i dam wam znać przy okazji czy to coś pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Derkom operuje tylko za modemach ZTE i nie ma możliwości wymiany na inne. Tak mi powiedzieli, więc Zawiozłem do brata, który mieszka 300m dalej i ma to samo łącze z Derkomu co ja Playstation 4 na pare dni. Byłem u niego graliśmy u niego w FIFE 20 i wszystko chodzi płynniutko. On też ma ZTE F660,tylko inną wersję oprogramowania tego modemu. Po długiej rozmowie z technikiem Derkomu i pracownikiem EA wniosek jest taki, że problem leży na drodze pakietów jakie muszą pokonać w drodze na serwer easo.ea.com. Jest to adres, który skierowuje nas do najbliższego nam serwera gry do którego się łączymy. Na dole załącze wyniki z outrace. Ping wynosi ok. 120 od 7 hopa, ale wątpie żeby tu był problem, bo w innych sieciach koledzy robili test i te same pingi im wychodziły, a mój brat ma identyczną drogę tych pakietów, a takiego delayu nie doświadcza :) W tych wynikach jest jedna rzecz, która zwróciła uwagę pracownika EA, który twierdzi, że na 1 hopie musi być twój adres IP routera, a u mnie jest 0.0.0.0. U wszystkich co mi wysyłali swoje testy rzeczywiście są ich adresy ip routerów, a u mnie nie ma. Po rozmowie z technikiem w ogóle się nie może załadować strona logowania do routera. Zawsze było 192.168.1.1, a teraz się nie da tam wejść. Jak wpisuje w cmd to ten adres ciągle tam jest. Podpięty jest router do komputera normalnie, reset był robiony też. Nie mam pojęcia czy coś sie tam poprzestawiało czy co, ale to może waszym zdaniem mieć wpływ na to, że w outrace jest 0.0.0.0 zamiast mojego adresu i czy to może stanowić w ogóle jakieś rozwiązanie tego problemu w kwestii tych opóźnień? Najgorsze jest to, że nie robiłem testów jak mogłem się zalogować do routera i nie wiem czy na 1 hopie był ten mój adres ip czy te zera.

Nowy dokument tekstowy (4).txt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po porównaniach okazało się, że w Multimedii przy nieco większym pingu granie jest inaczej odczuwalne, ale w wielu przypadkach ping był większy co trochę niwelowało efekt, więc zrezygnowałem. Ostatecznie okazało się, problem może tkwić w ZTE, mając go ustawionego na bridge, a w Mikrotiku miałem nadal źle ustawione MTU dla VLAN, które może być równe MTU interfejsu na którym działa lub mniejsze, u mnie było o ponad 100 mniejsze. Widocznie tworzy to jakąś różnice, może routerowi niepotrzebnie zajmuje to czas na przetwarzanie tej różnicy? Po przestawieniu tego nagle zacząłem mieć więcej czasu na reakcję a Kill Death Ratio skoczył do góry. :)

A różnica która jest u Ciebie a u brata to może coś faktycznie w wersji oprogramowania albo jakiś inny problem. Tak czy inaczej, warto się doszukiwać przyczyny, bo czasem to błahostka a natruć może ...

Edytowane przez haqqah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Derkom operuje tylko za modemach ZTE i nie ma możliwości wymiany na inne. Tak mi powiedzieli, więc Zawiozłem do brata, który mieszka 300m dalej i ma to samo łącze z Derkomu co ja Playstation 4 na pare dni. Byłem u niego graliśmy u niego w FIFE 20 i wszystko chodzi płynniutko. On też ma ZTE F660,tylko inną wersję oprogramowania tego modemu. Po długiej rozmowie z technikiem Derkomu i pracownikiem EA wniosek jest taki, że problem leży na drodze pakietów jakie muszą pokonać w drodze na serwer easo.ea.com. Jest to adres, który skierowuje nas do najbliższego nam serwera gry do którego się łączymy. Na dole załącze wyniki z outrace. Ping wynosi ok. 120 od 7 hopa, ale wątpie żeby tu był problem, bo w innych sieciach koledzy robili test i te same pingi im wychodziły, a mój brat ma identyczną drogę tych pakietów, a takiego delayu nie doświadcza :) W tych wynikach jest jedna rzecz, która zwróciła uwagę pracownika EA, który twierdzi, że na 1 hopie musi być twój adres IP routera, a u mnie jest 0.0.0.0. U wszystkich co mi wysyłali swoje testy rzeczywiście są ich adresy ip routerów, a u mnie nie ma. Po rozmowie z technikiem w ogóle się nie może załadować strona logowania do routera. Zawsze było 192.168.1.1, a teraz się nie da tam wejść. Jak wpisuje w cmd to ten adres ciągle tam jest. Podpięty jest router do komputera normalnie, reset był robiony też. Nie mam pojęcia czy coś sie tam poprzestawiało czy co, ale to może waszym zdaniem mieć wpływ na to, że w outrace jest 0.0.0.0 zamiast mojego adresu i czy to może stanowić w ogóle jakieś rozwiązanie tego problemu w kwestii tych opóźnień? Najgorsze jest to, że nie robiłem testów jak mogłem się zalogować do routera i nie wiem czy na 1 hopie był ten mój adres ip czy te zera.

Znalazłem u mnie przyczynę, której wyeliminowanie stworzyło jeszcze większą różnicę niż cokolwiek wcześniej. Problem po części związany z internetem, a mianowicie z kablem.

Kabel ethernetowy (UTP) poprzez to, że był blisko kabli zasilających (listwy, zasilacza AC/DC od lapka) tworzył jakieś zakłócenia, które widocznie się przedostawały na PC. Wystarczyło odsunąć kabel ( w tym przypadku 40cm), aby kompletnie wyeliminować problem. Nie wiem czy w każdym przypadku u każdego to może występować. Wiem, że technik mi mówił, że ten kabel nie jest zbyt dobry, więc może ma to coś do tego.

Niewiarygodne, ale to pierwszy raz kiedy czuję realną różnicę, która nie znika po kilku dniach i jest widoczna zarówno w grach online jak i offline. Celowanie stało się prostsze, bardziej stabilne, przeciwnicy już nie są bogami, którzy strzelają w 0.05s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...