Skocz do zawartości
Lukaszosz

Kupiłem wadliwe ramy? 3200mhz nie działa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Kupiłem Patriot Viper 4 3200mhz 16cl i próbuję je wbić na 3200 mhz, niestety bez szans. Nie śmiga na xmp profile, ręcznie też nie.

Udało mi się utrzymać stabilne 2866mhz przy 1,37v na timingach 16 18 18 36. RAM-y sprawdzałem i były kompatybilne z płytą oraz z procesorem. Są dobrze włożone, po prostu powinno śmigać!

 

Płyta główna: MSI b450 gaming plus max

Procesor: Ryzen 7 2700x

 

Jakieś porady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nikt Ci nie zagwarantuje odpowiedniego taktowania ram :( Jak sprzęt świeży i sprzedawca ok , to ja bym to wymienił na Crucial 3000 CL 15/ 3200 CL 16 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw zalecane napięcie przez producenta a j ak nie zadziała to zwrot i wymień na G.skill.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, niestety dopiero po 20 dniach się zorientowałem, że nie zużywam pełnego potencjału ramu :D aż mi smutno jak o tym pomyślę. Także jeśli chodzi o zwrot to odpada, ciekawy jestem jak wypadnie reklamacja... czyli żadnej szansy, tipów na ich zmartwychwstanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ma najnowszy BIOS? Jak nie to wgraj i wtedy jeszcze powalcz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najnowszy, nie wiem jak z napięciami wchodzić, na 1.4v na 3200mhz nie wstawał :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie te ramy na 3200 lecą bez problemu, ale kość kości nie równa a i pewnie na różnych płytach, różnie się zachowują. Z ciekawości zapytam, w które sloty włożyłeś pamięć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a2 i b2, ustawiłem 2933 mem test i o dziwo jest stabilnie, zauważyłem tylko coś przezabawnego, gdy dam full obciążenie to procek stopniowo rozgrzewa się (uwaga!) ciągle w górę! trwa to powoli, ale temperatura rośnie. Cóż, przy boxowym chłodzeniu najwidoczniej nie jest to dobrym pomysłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw zalecane napięcie przez producenta a j ak nie zadziała to zwrot i wymień na G.skill.

G.Skill jest przereklamowany !!! Miałem 2x8 3200 CL 15 -na B-Die- które nie chciały iść ani oczko wyżej :P 3200 CL 14 był ich max ...

 

Crucie 3000 zamiatają je pod dywan ... synchro 3666 robiąc , a asynchro 4000/4000+ CL 16 .

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś złe robisz, na MSI to nawet ramy fury 2400mhz da się puścić na 3200mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na GB B450 DS2H Goodram 2400 CL 15 koledze lata na 3000 CL 15 @ 1.35 [V] ( z ryzen 2200G ) ... ale to nie reguła ....

 

Seria Ryży 2X00 ma niestety też spore wymagania i rozbieżności / rozrzuty ..

 

Miałem Ryża 2600 który do 4 GHz miał ciężko dobić :( ( ok. 1,4 [V] !!! )

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, stabilnie mam na taktowaniu 2866 16-18-18-18-38, przy 1.360v. Dalej nie idzie, nie wiem co mógłbym robić źle...

Edytowane przez Lukaszosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym też skorzystać z dram calculator for Ryzen, jednak nie ma tam wybrania typu kości od Nanya Technology niestety :/ Macie może jakieś porównanie? Szukałem tego na sieci, ale niestety nie udało mi się znaleźć dobrego info.

 

https://ibb.co/L5hSxJS

 

oraz

 

https://ibb.co/FWQScBH

 

To są raporty z Thaiphoon Burner, może to coś pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować podnieść napięcie dla SoC na 1.0125/250 do 1.1V i procOTD na 53/60 i wyłączyć Gear Down Mode.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj pamięci zamienić miejscami, a jak dalej będzie lipa to zamontuj w pierwsze sloty. Nie ma opcji muszą latać wink.gif

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj pamięci zamienić miejscami, a jak dalej będzie lipa to zamontuj w pierwsze sloty. Nie ma opcji muszą latać wink.gif

 

Z tego co pamiętam to przy AM4 pamięci montowało się zawsze w 2 i 4 slot od procesora, Co zresztą potwierdza instrukcja do jego płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, montujemy te ramy do różnych płyt b450 i trafiłeś na wadliwa sztukę. Co jakiś czas ten sam problem nie idą wyżej niż 2800. Spokojnie powinni przyjąć ci je w ramach gwarancji. Chyba że sklep będzie robił problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może problem leży w jakimś slocie RAM od płyty głównej, a nie w kościach. Albo jedna z kości jest trefna i nie pozwala na lepsze OC. Najlepiej przetestować oddzielnie każdy slot(2 i 4) i każdą kość RAM również oddzielnie. W sumie będziesz musiał wykonać 4 oddzielne OC żeby zobaczyć i to z pominięciem 1 i 3 slotu. Jeśli się okaże że jeden slot albo jedna kość wykazuje o wiele gorsze możliwości OC to można próbować dać na rękojmię lub zwykłą gwarancję. RAM dopiero co kupiłeś więc obowiązuje rękojmia.

 

Sam trudziłem się z OC ramu parę miesięcy po czym okazało się że jeden slot nie pozwalał na stabilne 3600 i to w przypadku Patriot Viper Steel, DDR4, 16 GB,4400MHz, CL19 (PVS416G440C9K). Tak samo jak autor myślałem że moje corsairy są wadliwe, a na końcu okazało się że to wina płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzą na 3200 to zwróć do sklepu i skorzystaj z rękojmi thumbup.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwróci do sklepu. Reklamacja z tytułu rękojmi wynosi minimum rok więc bez pośpiechu. Niech przetestuje i upewni się czy to płyta główna czy ram. Jeśli będzie wiedział że jedna kość ramu jest do kitu to zawsze dodatkowy argument, żeby rozpatrzyli reklamację pozytywnie. Mi sprawdzenie każdego banku i pamięci zabrało jakąś godzinę. Posłużyłem się programem testmem5 który bardzo szybko wykrywa błędy. Dopiero później można sprawdzać bardziej szczegółowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zapytam, czy te Patrioty autora tematu są na liście QVL jego płyty? Jeśli nie to może być problem z gwarancją (nie mylić z reklamacją z tytułu rękojmi, tu nie powinno być problemu, jeśli sklep jest OK). Napisałem ostatnio wiadomość do Corsaira i otrzymałem odpowiedź, że pamięci, które nie są na liście QVL nie będą wymieniane na gwarancji jeśli były jakieś problemy. Dodatkowo prędkość z XMP nigdy nie jest gwarantowana bo ma na to wpływ wiele czynników. Producenci tak niestety się zabezpieczają, więc zawsze najlepszym wyjściem jest skorzystanie z 14-dniowego zwrotu lub po prostu zakup pamięci standardowych bez XMP po niższej cenie i pogodzenie się z gorszą wydajnością.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz o tym że na tej liście nie ma podanych wszystkich kości ram? Tylko te które przetestowali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz o tym że na tej liście nie ma podanych wszystkich kości ram? Tylko te które przetestowali.

 

Oczywiście, że wiem i ubolewam, że ta lista jest tak uboga. Jednak jeśli kupujecie pamięć Corsaira to jeśli nie ma go na liście to można pożegnać się z gwarancją. Napisałem bezpośrednio do Corsaira i otrzymałem takie info, więc nie są to informacje niesprawdzone. Podobnie może być z innymi producentami, lecz nie mam pewności jaka jest ich polityka bo się z nimi nie kontaktowałem. Napisałem to w ramach ostrzeżenia, że warto jednak na tą listę spojrzeć ;)

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z powodów czemu podchodzę sceptycznie do zwykłej gwarancji. Czasami jest tak stworzona, żeby móc olać klienta. Niemniej powiedz mi PeterQ skąd wiedzą jaką mam płytę główną jak im wyślę tylko RAM na gwarancję? W formularzu można skłamać i podać inną płytę główną. XMP nie jest gwarantowane, ale jeśli jedna kość robi 3600 a druga prawie wcale to coś jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z powodów czemu podchodzę sceptycznie do zwykłej gwarancji. Czasami jest tak stworzona, żeby móc olać klienta. Niemniej powiedz mi PeterQ skąd wiedzą jaką mam płytę główną jak im wyślę tylko RAM na gwarancję? W formularzu można skłamać i podać inną płytę główną. XMP nie jest gwarantowane, ale jeśli jedna kość robi 3600 a druga prawie wcale to coś jest nie tak.

 

Można skłamać, ale jeśli faktycznie problem będzie polegał na braku kompatybilności (brak stabilności systemu, blue screeny) i podasz inną płytę główną, a producent stwierdzi, że RAM jest sprawny to zostaniesz na lodzie. Jak wiadomo producenci często zmieniają chipy w swoich pamięciach i ten sam model ramu za rok lub dwa może być na micronach zamiast hynixach wówczas może nie działać z płytą główną, choć jest na liście QVL. Wówczas teoretycznie i tak powinni Ci uznać gwarancję bo skąd mogłeś wiedzieć, że zmienili producenta i teraz sprzęt nie jest kompatybilny (podejrzewam, że wówczas będzie trzeba udowodnić, że posiadasz akurat tą płytę)? Producenci nie dzielą się informacjami odnośnie stosowanych chipów. Natomiast najlepiej skorzystać chyba z rękojmi, ale z tym również różnie bywa. Ja osobiście prawdopodobnie nie będę ryzykował i kupię RAM z listy QVL.

 

P.S. Tutaj jest fajny, stary artykuł, który wiele wyjaśnia jak to jest z gwarancją pamięci: https://pclab.pl/art41568-7.html

Tak czy siak moją wiedzę oparłem na konwersacji z marką Corsair, w przypadku innych producentów może to wyglądać inaczej, najlepiej samemu zapytać przed decyzją odnośnie zakupu.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...