Skocz do zawartości
Dade Murphy

Jaki dysk SSD 500 GB do mojej płyty głównej?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak w temacie. Moja płyta główna to Asus M4A87TD EVO, więc mam tylko złącza SATA i PCIe.

 

Od 2011 używam Samsung HD502HJ, ale na obecne czasy już jest trochę ospały, a system wgrywa mi się prawie 5 minut.

 

W związku z powyższym, jaki dysk SSD o poj. 500 GB polecacie do mojego kompa? Najszybszy jaki się da, max. do 500 zł.

 

Proszę o pomoc.

Edytowane przez Dade Murphy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 500zł nie ma sensu brać 500GB dysku na SATA.

 

Crucial MX500 500GB za 299zł: https://www.ceneo.pl/58983508

Micron 1300 1TB za 369zł: https://www.ceneo.pl/85004002

Eee... ale przecież właśnie sam poleciłeś mi dyski SATA, no chyba, że źle Cię zrozumiałem?

 

A co z dyskami PCIe? Szczerze mówiąc mam blade pojęcie o technologii SSD, ale na tyle na ile zdołałem wyczytać to PCIe jest obecnie najszybszym interfejsem i skoro mam takie złącza na swojej płycie głównej to znaczy, że jestem w stanie taki dysk podłączyć, zgadza się?

Edytowane przez Dade Murphy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak będziesz na kupnie samochodu to będziesz się rzucać na najszybszy jaki zmieści się w garażu?

 

Patrzysz na liczby bez większego pojęcia co one oznaczają i błędnie wnioskujesz, że jak dysk PCIe ma 6x wyższe prędkości, to wszędzie wszystko będzie się działo 6x szybciej.

Takie a nie inne osiągi przydają się, owszem, ale w zastosowaniach w których jest z tego pożytek.

 

U Ciebie dysk PCIe jest niewskazany z dwóch powodów:

1) Pewnie nie zauważysz różnicy w stosunku do zwykłego na SATA (to co napisałem wyżej)

2) Bez kombinowania nie będziesz mógł go użyć jako dysk systemowy (stara płyta)

 

W takiej sytuacji lepiej brać dysk, który będzie mieć najlepszy stosunek cena-pojemność - ww. micron jest bezkonkurencyjny jeżeli chodzi o nowe dyski.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee... ale przecież właśnie sam poleciłeś mi dyski SATA, no chyba, że źle Cię zrozumiałem?

 

Napisałem, że 500zł za 500GB na SATA nie ma sensu ekonomicznego (m.2 / pcie zresztą też nie - SSD cały czas tanieją).

 

300zł za tego MX500/500GB czy niespełna 400zł za 1TB Microna jest już ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie to ja bym nawet 300 za MX500 nie dał. Pod kątem działania sytemu wszystkie SSD oprócz tych jakichś wadliwych konstrukcji działają tak samo. Za 500 zł spokojnie można kupić przyzwoite 1 TB i to polecam, a jeśli nie to 500kę za połowę tej kwoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak będziesz na kupnie samochodu to będziesz się rzucać na najszybszy jaki zmieści się w garażu?

 

Patrzysz na liczby bez większego pojęcia co one oznaczają i błędnie wnioskujesz, że jak dysk PCIe ma 6x wyższe prędkości, to wszędzie wszystko będzie się działo 6x szybciej.

Takie a nie inne osiągi przydają się, owszem, ale w zastosowaniach w których jest z tego pożytek.

 

U Ciebie dysk PCIe jest niewskazany z dwóch powodów:

1) Pewnie nie zauważysz różnicy w stosunku do zwykłego na SATA (to co napisałem wyżej)

2) Bez kombinowania nie będziesz mógł go użyć jako dysk systemowy (stara płyta)

 

W takiej sytuacji lepiej brać dysk, który będzie mieć najlepszy stosunek cena-pojemność - ww. micron jest bezkonkurencyjny jeżeli chodzi o nowe dyski.

OK, spoko, teraz już wszystko rozumiem. Wielkie dzięki. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 500zł nie ma sensu brać 500GB dysku na SATA.

 

Crucial MX500 500GB za 299zł: https://www.ceneo.pl/58983508

Micron 1300 1TB za 369zł: https://www.ceneo.pl/85004002

Ten MICRON kosztuje 600-700 zł ! Za 369 zł to go kupisz tylko w jednym sklepie. W sklepie/widmo/SZROT. Nikt tam nie kupuje co widać po ilości komentarzy o tym sklepie.

 

Tylko nie pisz, że gwarancja/reklamacja/14 dni i takie inne bzdety bo to infantylne jak...używanie e-papierosów. :Up_to_s:

Edytowane przez Juzuss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kupiłem. Podobnie jak parę innych osób z tego forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o digicomp.pl to sklep raczej sprawdzony. Uzytkownicy forum (w tym i ja) nie mieli zadnych zlych doswiadczen z tym sklepem, wrecz przeciwnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za odkop, ale pod koniec zeszłego roku jednak nie kupiłem dysku, bo udało mi się uniknąć formata, ale w tym roku już na pewno to zrobię, bo długie wgrywanie się systemu i aplikacji zaczyna mnie już poważnie irytować, a że zbliża się Smart! Week na Allegro to może rzucą jakieś ciekawe dyski w promocyjnych cenach. ?

W związku z powyższym chciałbym się dowiedzieć czy ten Crucial MX500 to w dalszym ciągu najlepszy wybór czy też przez ten rok coś się zmieniło na rynku dysków SSD?

A przy okazji czy możecie mi polecić jakiś dysk 250GB, bo może jednak wezmę mniejszy? Mam wziąć ten sam model tego Cruciala co wyżej ale o mniejszej pojemności czy też lepiej wziąć coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się zasadniczo nie zmieniło, ten Crucial jest dobry. Za 270 zł masz 500GB.

Edytowane przez Puma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiało możesz też brać WD Blue 3d. Cena taka sama, parametry również tożsame łącznie z 5 letnia gwarancja. Bierz, który tańszy. Crucial nie jest jedyny na świecie. Już linkowalem testy wskazujące na wyższość WD nad nim w niektórych aspektach. 

https://m.euro.com.pl/dyski-wewnetrzne-ssd/wd-blue-2-5-500gb_1.bhtml?gclid=EAIaIQobChMIhM_8pZqE7AIVgdKyCh00DgIVEAQYBCABEgL_V_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Jeśli chodzi i 250gb też nic się nie zmienia w modelach tylko ich pojemności.

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...