Skocz do zawartości
sln

Ryzen 3900x wybór chłodzenia / obudowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam dylemat jeśli chodzi o wybór obudowy i chłodzenia do stacji roboczej na 3900x. Komp wykorzystywany będzie głównie do renderowania, na początek na 1 GPU, później pewnie na 2.

Potrzebuję jak najchciszego połączenia przy równoczesnym utrzymaniu bezpiecznych (niekoniecznie najniższych!) temperatur. Komp będzie często renderować w nocy, a ja chcę spać :)

Zamierzam na to combo przeznaczyć max 2000 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy w obudowie beda jakies dyski hdd, ktorych dzwiek bedziesz chcial wytlumic?

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy w obudowie beda jakies dyski hdd, ktorych dzwiek bedziesz chcial wytlumic?

 

Nie, mam zewnętrzny dysk pod usb 3.0.

W środku będzie dysk na system i jakiś pojemny ssd.

Ogólnie komputer nie musi wyglądać, nie potrzebuję szkła i rgb itd. Będzie stać pod biurkiem i na siebie zarabiać. Także biorę pod uwagę wszystkie opcje, midi tower, full tower, powietrze, aio itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzuciłbym jednak Noctua 15 z 2 wentylami - w sporą obudowę- z odpowiednia wentylacją ...

+ zastosował ew. regulator obrotów-manualny- do niektórych wentyli .. chociaż płytą można też odpowiednio je wysterować ... i "wentyle" brał ciche :)

 

www.morele.net/obudowa-cooler-master-cm-690-iii-cms-693-kwn1-621312/ w swej cenie bdb buda , ew. mały -za umiejscowienie portów pod klapką ... choć niekoniecznie jest to złe rozwiązanie ... ( nie "syfi" się :P , może się nie podobać komuś co często włącza i wyłącza PC oraz często korzysta z portów USB z przodu ) .

Można tez pomyśleć o Corsair 500R -zwłaszcza do SLi , lecz w/w CM miałem w "łapkach" i jest niezły :)

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku potencjalnie dwoch GPU w komputerze dobrym wyborem obudowy bedzie np. Fractal Design Meshify S2 + do tego chlodzenie CPU FD Celsius 36 na top (lub jakies inne AiO 360).

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje. A czy takie połączenia :

Lian li o11 xl + jakieś AIO

Be quiet! Dark base 700/900 + dark rock pro 4

 

mają sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lian Li bardzo fajna obudowa. W worklogach jest temat z podstawową wersją O11. Wydajne AIO fajna rzecz, ale żeby było względnie cicho i wydajnie niestety jest bardzo drogo. Osobiście wybrał bym O11 XL + Noctua NH-D15 chromax.black. Mega wydajność i cisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku LL O11 XL masz w budzie konwekcję wspomaganą pracą wentylatorów 3x bottom +3x top

tzn airflow z dołu w górę więc Noctua D15 spox tego proca ogarnie w przypadku long sesji renderingu w nocy i będzie cisza.

AIO zbędne bo D15 przy 1000rpm na wentylatorach raptem 2-3*C gorzej wypada jak AIO 240mm z 1000rpm fan.

Obadaj sobie testy D15 vs AIO.

 

Potwierdziło się to u mnie,porównałem nową Noctua D15 all black z autorskim LC

i dopóki nie przyładuję wysokiego OC które tylko LC ogarnia to Noctua radzi sobie w Blender.

Przy 4.6GHz all 12-core Noctua wyrabia w Blender 4K.

 

 

 

 

20191219_224259nik72.jpg

 

 

 

 

Przy 4.8GHz all 12-core Noctua wymięka,tu nawet na autorskim LC mam tempy 80-85*C przy renderingu 4K.

 

 

 

 

20191231_153457l0k7g.jpg

 

 

 

Przy 18-core i9 to nawet nie próbowałem D15 montować,bez sensu...

tu przy superpower LC gdzie 2x480 mm chłodnice sam CPU chłodzą jest piekło przy 4.7GHz all 18-core

a pobór mocy jak w spawarce...W Blender 4K sam CPU wpierdziela 530W.

 

 

Masz sporo chłodniejszy CPU od mojego,NOCTUA D15 nie brzęczy po nocy pompką i nie zabije proca jak pompka zdechnie w AIO.

Autorskie LC super wydajne ale droga opcja więc olej to.

Jedno ale.

Jak wpakujesz dwie karty graficzne do PC to jest koniec zabaw z AC...tylko LC to ogarnie.

Edytowane przez ELDER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powietrzne chłodzenie cpu i silverstone rv02/ft02, tylko musisz zobaczyć czy brak miejsca na kable z tyłu Tobie przeszkadza i czy zmieści się karta graficzna. Mam kartę 300mm i jest na styk. Ewentualnie coś nowego ale z tą sama zasadą działania, płyta główna obrócona o 90 stopni i przepływ powietrza na zasadzie komina.

 

supXOMYl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz dzięki.

 

 

Jedno ale.

Jak wpakujesz dwie karty graficzne do PC to jest koniec zabaw z AC...tylko LC to ogarnie.

 

Na 99% będę dokładać drugie GPU w przyszłości, także zdecyduję się chyba na O11 XL bo ma mnóstwo miejsca na 2 karty

No i na jakieś AIO na początek (FD celsius 36?) + BQ pure wings 2

 

 

jeszcze jedno pytanie: widzę, że jest też wersja "Air" tej budy: czy dałaby radę temu prockowi i 2x GPU przy dołożeniu tych kilku wiatraków z przodu i z boku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AiO przy całonocnym renderowaniu może być złym pomysłem. AiO jest fajne do krótkich testów i do grania ale jak obciążysz proca przez 2-3h to woda w układzie wskoczy na 50+ stopni i będzie głośniej i cieplej niż na dobrym powietrzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AiO przy całonocnym renderowaniu może być złym pomysłem. AiO jest fajne do krótkich testów i do grania ale jak obciążysz proca przez 2-3h to woda w układzie wskoczy na 50+ stopni i będzie głośniej i cieplej niż na dobrym powietrzu.

 

Bez przesady, nie przy 360mm chlodnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zobacz ile jest płynu w AiO 360 a ile w custom loopie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.techspot.com/review/1875-ryzen-3900x-wraith-prism-rgb-vs-liquid-cooler/

 

Cytat:

 

Stock cooler 3900X trzyma 86 C przy słyszalnym poziomie 2935 obr./min,

podczas gdy AIO Castle 360EX obniżył temperaturę w obciążeniu do zaledwie 68 stopni

a trzy wentylatory na chłodnicy wirowały z prędkością około 1934 obr./min.

To spadek temperatury o 18 stopni.

Jednak nawet przy nieco ponad 1900 obr./min trzy wentylatory 120 mm na AIO były dalekie od ciszy.

 

Nocna cisza i rendering przy wentylatorach na 1900 obr./min...no to sobie pospałeś przy tym :)

 

Po OC piekło na AIO.

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ryzen_9_3900x_jeszcze_wincyj_rdzyniuf?page=0,27

 

Cytat:

 

Temperatura AMD Ryzen 9 3900X pod obciążeniem na ustawieniach fabrycznych jest całkiem znośna (74C),

aczkolwiek pamiętajcie, że używamy Corsair H1150i PRO, czyli wydajnego systemu chłodzenia cieczą.

Osobiście bałbym się trzymać tego dwunasto-rdzeniowca na fabrycznym chłodzeniu.

Podkręcanie pokazuje zresztą, że takie AiO nie wystarczy do utrzymania normalnych temperatur przy wyższym napięciu i/lub taktowaniu,

bo czujniki wskazywały ponad 100C.

Tutaj AMD Ryzen 9 3900X może sobie przybić piątkę z Intel Core i9-9900K.

Edytowane przez ELDER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli bez custom loopa lepiej nawet nie podchodzić do renderowania po OC? Trudno, zostawię go narazie na stocku, przeskok z i5 2500k i tak pewnie będzie bardzo odczuwalny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej obudowy Lian Li możesz dać jakieś powietrze, nie trzeba custom loopa, ani aio, w XL masz więcej możliwości, jak dobrze pamiętam to do 170mm wysokości chłodzenie można w nią wrzucić. Krakena nie polecam, chyba że chodzi ci o wygląd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez custom LC loop oversize czyli tak skoksowanego jak u mnie na 2x 480 mm SR2 +8szt EloopPWM 900rpm to OC Twojego CPU nie ma sensu.

Zostaw na stocku CPU bo 12-core daje tak potężnego kopa w renderingu względem i5 2500K

że narzekał nie będziesz.

 

Rendering to inna liga,tutaj nie ma porównania do obciążenia generowanego w przypadku najbardziej wymagających gier

bo gry nigdy nie dojadą tak proca jak sesje renderingu.

Wymaksowane Metro Exodus w 4K przy max OC CPU daje u mnie 20 stopni niższe tempy core CPU jak rendering w Blender.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.12.2019 o 09:47, amsztel napisał:

Pytanie czy w obudowie beda jakies dyski hdd, ktorych dzwiek bedziesz chcial wytlumic?

Raczej będę szedł tylko w ssd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...