Skocz do zawartości
Arael

OC Ryzen 3xxx - zwiększenie Base Clock bez wpływu na Precision Boost 2/XFR2

Rekomendowane odpowiedzi

Nie dotykałem wynalazków AMD od prawie dekady, a że pojawiły się ponownie ku temu powody, to analizuję problem OC Ryzenów 3xxx.

 

Póki co fakty wydają się wyglądać tak:

 

1. Wymuszenie all core OC nie ma sensu dla zastosowań nie stricte multicore, bo tracimy boost zegarów dla jednego wątku

2. Szukanie per rdzeń max zegara jest czasochłonne i najczęściej nie daje sensownie lepszych rezultatów vs. zostawienie default

3. Podkręcenie wszystkich rdzeni nie ma sensu ponieważ skutkuje równaniem w dół do najsłabszego rdzenia i taktowaniem 4.2-4.3GHz

 

Wydaje się więc, że jedyny sensowny ruch dla Ryzenów z boost powyżej tych 4.2-4.3GHz to zrezygnowanie z manipulowania zegarami...

(powyżej, bo np. dla Ryzena 3600 warto ustawić all-core OC na 4.2GHz, ponieważ tutaj z kolei boost dalej nie sięga, więc zawsze mamy zysk).

 

Jedynym wyjątkiem byłaby sytuacja gdyby możliwe było pozostawienie PB2/XFR2 w spokoju jednocześnie wymuszając Base Clock 4.2-4.3GHz.

 

I tu jest sedno tego wątku: Czy to możliwe? Byłoby cudnie, ponieważ gwarantowałoby to max wydajność multicore nie upośledzając boost zegarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile to roboty wklepać zegar i Vcore w Ryzen Master , a że to będzie np. 4,3 [GHz] zamiast niespełna 4,4 na 1 rdzeniu - to mały pikuś .

 

Ja jadę 4.0 na 1.170 [V] lub zmieniam na 4.2/1.300 lub 4.3/1.375 ... dalej nie ma sensu "męczyć pacjenta" .

Oczywiście każdy CPU jest inny , niemniej jednak po "padakach" w OC- poprzednich CPU- jakie miałem, wziąłem 3600 z X :P ( jak był za 899 ,- )

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla 3800X to będzie już 4.5GHz (przynajmniej w teorii), nie mówiąc o wyższych modelach, gdyby chcieć wymienić sam procek w przyszłości na miarę potrzeby (co jest zresztą najbardziej atrakcyjne w platformie od AMD w tej chwili).

 

Jechać na Ryzenie 3600 na 4GHz to jak przesiąść się na prawie już 5-letniego i7-6700K... (w większości zastosowań, dla multicore to gorzej niż niekręcony i7-8700K od dwóch lat, a one się kręcą na 4.7-5GHz przy zbliżonym IPC...).

 

Inaczej mówiąc: Bez sensu.

 

Jeśli nie ma możliwości zachowania boost w przypadku np. 3800X i jednoczesnego zagwarantowania, że póki nie zacznie się thermal throttling (czyli nigdy na Noctua NH-D15) nie będzie schodził poniżej 4.2-4.3GHz to trochę lipa.

 

W takiej sytuacji lepiej poczekać na i5-10600K (albo i na i7-10700K) i cisnąć go na 5.2-5.3GHz all-core (tak, wiem, że cena na pewno nie ta sama, ale i wydajność też nie ta sama - nawet +1GHz przy porównywalnym średnim IPC!).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząć na 9900k to te 5.2 ghz na ac będzie cyrkowa sztuczką :E

 

Zresztą jak te Intele zawitaja na półki, to juz będą czuć oddech ulepszonych Ryży i powtórzy sie obecna sytuacja.

 

Zmieni się tylko to ,że Ryzen będzie już tylko tracić na zegarze, bo ipc zapewne dogoni intela albo nawet zrobi psikusa i będie lepsze. Tak czy siak rok 2020 będzie ciekawy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...