Skocz do zawartości
pPanSilent

Wymiana karty graficznej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Parę lat temu, gdy premierę miała trzecia czesć przygód Geralta, zdecydowałem sie na wymianę komputera na taki, który udźwignie dzieło REDów. Popełniłem wtedy błąd i kupiłem gotowy zestaw. Po zebraniu przytłączającej ilości negatywnych opinii i pomocnych rad od znajomych zamierzam wymieniać jego "bebechy" osobno, tak jak powinno się robić.

 

Celem głownym jest wymiana karty graficznej która już w roku zakupu była średnia a dzisiaj to wstyd mówic, że taką się posiada. Na przeszkodzie do kupna stoi rozmiar obudowy i płyty głównej.

Szukam więc karty która zmieści się zarówno fizycznie w obudowie jak i również w rozsądnym przedziale cenowym (nie szukam tegorocznego mostrum za kilka tysięcy) który zdoła udźwignąć RDR2 oraz Cyberpunk 2077 na dość akceptowalnych ustawieniach.

 

Niewiele się znam na komponentach i tym podobnym, więc dodatkowe informacje podam jak będą potrzebne..

 

Sam komputer to Lenovo H50-50 90B600GSPB

Grafika: NVIDIA GeForce GTX 745

Procek: Intel® Core i7-4790 CPU @ 3.60 GHz (8 CPUs) ~3,6GHz

RAM: 8GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poczekał na premiere Cyberpunka, bo nic na razie nie wiadomo. Zasilacz napewno będzie do wymiany i nie podałeś budżetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Jaki budżet.

2.Obudowa + zasilacz do wymiany.

3.16GB RAM wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak... Chwila.

 

Powoli zbieram pieniądze na kartę ale uważam, ze mogę sobie pozwolić na coś skromnego do 1500zł

 

RAM też zamierzam dokupić ale uważam wymianę karty za priorytet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej obudowy może wejdzie mini ITX 1660 super, ale zasilacz i tak będzie prawdopodobnie do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Tego co czytałem to jest tam zasilacz 280w pewnie niskich lotów więc do wymiany, Jest jedna kość 8gb 1600 mhz drugi slot jest wolny więc prawie by było miejsce na drugą kość. CO do karty to jest spora szansa, że wejdzie 1660 super normalnych rozmiarów ale trzeba zmierzyć. Taki zestaw będzie OK i można się zmieścić w 1500 zł.

Edytowane przez brajan007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Tego co czytałem to jest tam zasilacz 280w pewnie niskich lotów więc do wymiany, Jest jedna kość 8gb 1600 mhz drugi slot jest wolny więc prawie by było miejsce na drugą kość. CO do karty to jest spora szansa, że wejdzie 1660 super normalnych rozmiarów ale trzeba zmierzyć. Taki zestaw będzie OK i można się zmieścić w 1500 zł.

Pewnie wejdzie tylko pytanie: czy ktoś chce mieć w dalszym ciagu piekarnik i po wymianie karty narzekać, że ma głośny komputer itp. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wejdzie tylko pytanie: czy ktoś chce mieć w dalszym ciagu piekarnik i po wymianie karty narzekać, że ma głośny komputer itp. :hmm:

 

 

Taaa, jedną z zalet obecnego komputera jest to, że praktycznie go nie słychać. Przed zakupem miałem mostrum które ryczało jak nurkujący Stuka :)

Edytowane przez pPanSilent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pan umiejętności montażowe to kup pan se karte nvidia 1650super i będzie pan zadowolony. Do tego procesora i do tej gry idealna. Cena w okolicach 700zł. +- 100zł

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wejdzie tylko pytanie: czy ktoś chce mieć w dalszym ciagu piekarnik i po wymianie karty narzekać, że ma głośny komputer itp. :hmm:

 

Jak te karty wydzielają niewiele ciepła, piekarnika nie zrobi no chyba, że da tam rx 580 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pan umiejętności montażowe to kup pan se karte nvidia 1650super i będzie pan zadowolony. Do tego procesora i do tej gry idealna. Cena w okolicach 700zł. +- 100zł

Najlepsza opcja i PSU nie trzeba wtedy wymieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dołożył do 1660 Super te ~1100zł za nią nie jest dużo + zasilacz ~200zł jakiś sensowniejszy i kość ramu 8gb ~100zł. Nie wiadomo jakie wymagania będzie mieć cyberpunk. A tak to se pogra zawsze na wyższych ustawieniach.

Edytowane przez sprzetowiec90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pan umiejętności montażowe to kup pan se karte nvidia 1650super i będzie pan zadowolony. Do tego procesora i do tej gry idealna. Cena w okolicach 700zł. +- 100zł

 

 

To akurat ciekawie brzmiąca opcja tylko ciekawi mnie jedno: W prognozowanych wymaganiach zalecanych widnieje Nvidia GeForce GTX 1070 8GB. Czy zalecana przez Ciebie karta która posiada mniej GB będzie sie dobrze spisywać?

 

 

Potrzebowałbym tez od reszty komentujących konkretniejszych informacji o kościach RAM'u bo pomimo kuszącej ceny, to wole chodzić po pewniejszym gruncie niż "taka do 100zł"

 

Autorze postu taka jest tam mobo ? https://www.ebay.com/itm/223092616276

 

 

Nic nie było wymieniane od czasu zakupu, więc najpewniej to ta. Dla znawców moge podrzucić screeny z programu CPU-Z który mi , ale polecono. Dla mnie to oczywiście brzmi jak suahilii ale z pewnością Wy skorzystacie z tych informacji.

 

3hMQ9k3.png

 

gxK804q.png

Edytowane przez pPanSilent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij do środka kompa, bo przy zmianie PSU jak byś chciał mocniejszą kartę to będziesz potrzedował przejściówki do zasilacza "24-Pin to 14-Pin Cable" coś takiego https://allegro.pl/oferta/adapter-zasilania-atx-24pin-do-14pin-dell-lenovo-8503876594

Edytowane przez Daryzda67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki wielkie wszystkim i każdemu z osobna za podzielenie się wiedzą.

 

Pierwotnie planowałem wydac 1500 "peelenów" na samą kartę graficzną, ale widząc bardziej korzystne oferty zdecydowałem sie na wybór GeForce GTX 1650 GAMING X 4G (chociaż nie jestem pewny czy mniejsza ilość GB pozwoli na akceptowalny poziom zabawy w Cybera) i zasilacza do 600W.

 

Prosiłbym jeszcze o dokładniejsze informacje co do kości RAM, bo jest mnóstwo typów a ja nie chcę zrobić wtopy z zakupem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież ta karta to najgorszy wybór. Jak już to 1650 super. Z tego co piszą inni forumowicze w innych tematach to za 900-1000 zł można wyrwać 1660 super na allegro nową od sklepu oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki wielkie wszystkim i każdemu z osobna za podzielenie się wiedzą.

 

Pierwotnie planowałem wydac 1500 "peelenów" na samą kartę graficzną, ale widząc bardziej korzystne oferty zdecydowałem sie na wybór GeForce GTX 1650 GAMING X 4G (chociaż nie jestem pewny czy mniejsza ilość GB pozwoli na akceptowalny poziom zabawy w Cybera) i zasilacza do 600W.

 

Prosiłbym jeszcze o dokładniejsze informacje co do kości RAM, bo jest mnóstwo typów a ja nie chcę zrobić wtopy z zakupem.

Nie bierz zwykłej GeForce GTX 1650, musi być koniecznie GeForce GTX 1650 SUPER. Bo to są inne karty. I wymierz czy karta ci się zmieści. Mógł byś zrobić zdięcie zasilacza bo może do tej karty nie bedziesz musiał go wymieniać. Prawdopodobmie jest tam Fortron FSP280-40EPA i nie będzie można podłączyć karty z dodatkowym zasilaniem, także PSU też będzie potrzebny.

Edytowane przez Daryzda67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj rad o zakupie GTX 1650 Super. Kupisz tą kartę i za kilka miesięcy będziesz żałował, że wziąłeś padlinę z 4GB pamięci VRAM. 4GB na karcie to była norma już w 2014 roku, kiedy królował GTX 970, a nie w 2020...

Edytowane przez AmbaFatima

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj rad o zakupie GTX 1650 Super.

Świetnie... Szkoda że gadasz głupoty. Wszyscy w wątku radzą zakup gtx 1660 super z wyjątkiem qrek1. Co akurat mnie również zdziwiło, ponieważ qrek1 lubi kupować mocniejsze karty graficzne niż są zwykle potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie... Szkoda że gadasz głupoty. Wszyscy w wątku radzą zakup gtx 1660 super z wyjątkiem qrek1. Co akurat mnie również zdziwiło, ponieważ qrek1 lubi kupować mocniejsze karty graficzne niż są zwykle potrzebne.

 

Aha. Gadam głupoty bo wszyscy radzą co innego. Jak wszyscy rozpędzą się i walną głową w ścianę to ty też powtórzysz ich działanie? Pogratulować własnego rozumu a właściwie jego braku. A odnośnie pisania głupot to czy ty nie jesteś przypadkiem tym gościem który opowiadał bajki że wymienił bratu procesor z i5 na xeona i miał ogromny wzrost wydajności w jakiejś starej grze? A potem się okazało że w tej grze więcej wątków nic nie daje? I zostałeś nieźle wyjaśniony przez innych użytkowników? Zaraz zaraz gdzie to było. A mam

https://forum.pclab.pl/topic/1296594-Zast%C4%85pienie-GTX-770/page__st__40

W takiej sytuacji jesteś ostatnią osobą która może komuś wypominać pisanie "głupot"

 

ps. nadal mam ubaw czytając ten fragment :E

 

j18hRzH.png

Edytowane przez AmbaFatima

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1660/Ti/Super jeszcze by z 6GB obleciało.

 

Niemniej obecnie 1650 Super (4GB) namieszało we współczynniku cena/wydajność, ale kto wie, czy nowa generacja nie pójdzie z zasobożernością VRAM w stronę ostatnich Wolfensteinów, i szybko będzie to za mało.

 

Poza wspomnianą 1660 Super może być jeszcze warto obserwować ceny RX 590 (8GB), czy np. 5500 XT może jeszcze potanieje, ale na razie 1660 Super (6GB) jest lepszym pomysłem wydajnościowo na tę chwilę.

 

Co do sprawy Hopesa, tam było pisane na podstawie jakiegoś filmiku o faktycznie realnie niewielkim wzroście wydajności, jakoś 6-8 klatek, tylko że on pisał, że do tego trzyma jeszcze YT otwarte, co samo w sobie w zależności od CPU na 4/4 potrafi używać od 10 do nawet 30%. Jeśli w rezultacie użycie CPU faktycznie dochodziło do 100%, to ja się nie dziwię, że miał zauważalnie wyższą wydajność na Xeonie. Ba, może się zdarzyć, że przy podobnym FPS jest lepiej odczuwalna płynność na 4/8. Spotkałem się z tym na przykładzie GTA V, choć pewnie lepiej korzysta z HT, ale zdecydowanie też nie wzorowo. Że jeszcze warto wspomnieć tutaj o frame time.

Niewiele, ale przy premierze coś tam HT pomagało w GW2, i nie była to tylko kwestia różnicy 0.1GHz między i5 a i7:

https://gamegpu.com/mmorpg-/-onlayn-igry/guild-wars-2-test-gpu.html Tutaj nawet by była mniejsza różnica niż na YT.

W przypadku Xeona dochodzi jeszcze więcej L3 i cache niż na tamtym 3470 co prawda (już poza jeszcze wyższym taktowaniem niż tam), ale w dodatku ciężko powiedzieć jakie patche jeszcze gra dostała przez lata, i jak dalece jeszcze bardziej obciążają CPU, a do tego czy może faktycznie coś przy optymalizacji wątków nie było poprawione. Ja to jego tłumaczenie raczej kupuję, ale faktem jest, że w części starszych gier HT przeszkadza, i bywała wtedy lepsza wydajność przy jego wyłączeniu, i warto nawet sprawdzić takie GW2 z HT on/off na tym samym CPU, ale przy multi taskingu (przeglądarka w tle), i W10, które potrafi robić, co chce i kiedy chce w tle, i do tego wszystkich aktualnych łatach CPU, to wcale bym się nie zdziwił, jeśli to wszystko prawda. Poza tym, że titi dał tam sporo trafnych argumentów, to w dużej mierze zachowywał się niczym agresywny trol, i ja bym na Twoim miejscu nie podążał jego drogą polemiki z userami. Chociaż Wam na kontach z kilkudziesięcioma postami na takich rzeczach może nie zależy, bo nie wiadomo czy to już nie któreś multi z kolei, które dziś jest, a jutro może go nie być.

 

Poza tym fajnie wiedzieć, że Xeon E3-12xx V3 4/8 hula na płytach 1150 i da się go dostać za 320 zł. Na Aliexpress już 290 zł, i pewnie będą dalej spadać. Inna sprawa, że za 360 zł można tam 5 1600 dostać, choć RAM DDR4 zawsze droższy.

Że wspomniane wyżej E3-1240 v2 śmigają na 1156 to akurat znany temat.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakutalizuj ceny bo DDR 4 obecnie jest tańszy od ddr3, nawet w dziale sprzedam ktoś ma kości 2*8gb 3000 cl 15 za 200 zł ?

Edytowane przez brajan007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wszystkie kostiumy:     Jest ich 30, aż dziwne, że część z nich nie wylądowała w jakimś sklepiku   biorąc pod uwagę, że devi robili wcześniej gry na mobilki.:D Niektóre z nich...   Nie wiem też skąd tyle narzekania. Są też "normalne" stroje, nie każdy musi latać z "gołą pupą".
    • Ale to co zostało kupione skoro ten xeon E3-1230V2 z linku wchodzi na tą płytę główną? Może Ci wysłali inny?
    • Szczerze mówiąc wydajność 4090 z niższym poborem W i ceną by mi wystarczyły. No ale właśnie, tu pojawia się kwestia ceny.   W ogóle to zastanawiam się czy do 5080/5090 przebiedować jeszcze na obecnej platformie pod 1440p UW, czy raczej nie ma to sensu. Bottleneck CPU będzie się zdarzać, ale myślę że to naprawdę tragiczne przypadki.   Jeśli budowałbym nową platformę to już raczej na 8800/9800X3D (nie wiadomo jakie oznaczenie będzie miała następna seria). 
    • Na prawdę chcemy tutaj udowodnić globalne ocieplenie na podstawie 60 ostatnich lat?  To chyba trolling. Nawet co do tych danych z lat 50.: czy narzędzia / technologia użyta do pomiarów wtedy jak i dzisiaj jest taka sama? Czy punkty pomiarowe znajdują się w takich samych odległościach od zurbanizowanych części miast, aby nie zaburzać pomiarów? Jeśli choćby 1 z tych 2 rzeczy jest inne to te pomiary nie są dokładne, bo staramy się w nich zbadać średnie odchylenia o dziesiąte części stopni. Wiarygodne dane byłby by np. z ostatnich 150-200 lat gdy spełnione byłby by takie same warunki co do miejsc pomiaru i za pomocą takich samych narzędzi. Co i tak jest tylko analizą danych w krótkoterminowych okresie i nijak ma się do wahań temperatur w większej skali.   Albo te wykresy powyżej dotyczące np. poziomu pokrywy śnieżnej i temperatury zimą - cały w ciągu ostatnich 50 lat są wahania w tym ostatni pomiar wychodzący poza normę. Ponownie jednak - brak jakichkolwiek szczegółów w jakich warunkach i za pomocą jakich narzędzi były prowadzone pomiary. Na pewno na przestrzeni lat były one bardziej dokładne - co poddaje tylko w wątpliwość wcześniejsze pomiary gdzie margines błędu jest wyższy.  W bardziej długoterminowym okresie czasu wygląda to mniej więcej tak: http://www.faculty.ucr.edu/~legneref/bronze/climate.htm Albo tak: A Temperature reconstruction with 95% confidence intervals shown, from Loehle and McCullough (published in Energy and Environment, 2008): Correction to: A 2000 year global temperature record based on non-tree ring proxies. As this reconstruction is based soley on proxy data, the recent, measured global average temperature was not added to the end of the record as was done by Mann. The last data point represents a 29 year average centered around 1935   Albo tak, dla zwolenników globalnego ocieplenia. Nawet ten wykres nie do końca jest dla nich korzystny. Jest on kwestionowany ze względu na duzą niedokładność: czarna linia poziom uśredniony, żółte linie - niepewność ""Hockey stick" reconstruction of global average temperature changes over 1000 years (ending in 1998). Reconstruction performed using proxy data before 1900 and instrumental data after 1900. Yellow and red shading show author's estimation of uncertainty in the reconstruction."   Dlatego męczą mnie te teksty, że globalne ocieplenie to niepodważalna prawda i jest milion dowód nie do obalenia, bo tak nie jest. 
    • Widzę, że sam nie wie co chce kupić, ale CCC nadal działa 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...