Skocz do zawartości
Filip112

Ryzen 5 3600 vs i5-9400F

Rekomendowane odpowiedzi

I5 9400f na b360 nie ma podjazdu do ryzena 3600 , takie są realia . Bardziej trzeba te procesory chociażby patrząc na cenę porównywać do r5 2600 / 2700 . Na razie testy w miarę możliwości udało mi się przeprowadzić w 2 grach . I5 z ramem 2666 się krztusi w grach, dopiero jak ustawilem z palca tylko 3300mhz, trfc , glowne timingi na rowne 14 , i5 rozwija skrzydła . Co nie zmienia faktu , że robiłem testy +400mhz na rdzeniu względem 9400f :) . Już wstępnie wiem , co jest problemem mojej nowej platformy - wadliwy core3 w Cpu. Po ustawieniu na sztywno z dosc sporym napięciem, pc pracuje od 9.20 do teraz bez żadnego bsoda , wczoraj zaczął tak sypac bsodami, ze nie raz nie dało rady wejść do systemu . Bsody zwiazane z Cpu:) .

Jak najbardziej jestem w stanie skręcić na sztywno proca na 3.9ghz i zrobić testy na ramie 2666mhz i np 3800mhz , żeby ukazać ile daje podkrecenie . W apexie nie ma benchmarka , wiec może występować roznica na poziomie +-10fps , w cs go mogę śmiało robić testy w fps benchmark . W sumie mogę tez zrobić symulacje w Forza horizon 4

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt poza najbardziej bezkompromisowymi wojownikami Intela nie twierdził, że 9400F na chipsecie spoza serii Z ogra 3600, bo to niemożliwe ;) Co do Twojego sprzętu, ogarnij go, a dopiero potem zabierz się za testy, bo na razie wygląda to nieciekawie (proc na ustawieniach fabrycznych musi działać stabilnie, może rzeczywiście jest uszkodzony).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios po resecie zworka , ram 2133mhz cl15 bo tak ustawiła plyta , do minuty w prime95 wywala core3 , sprawdziłem 3x i jeśli tylko nie mam bsoda to do minuty jest błąd 3 rdzenia. Vid przy prime95 1.14v . Temperatury ponizej 60* . Oczywiście piszę o Small fft.

 

Dziś ustawilem sztywno 1.35v 4.5ghz i wydaje się być stabilny ten nastaw . Trzeba też brać poprawke , ze mam ram 3733mhz cl14 na ostro ustawiony na ryzenie , a tu jednak jak na razie ustawilem 3300mhz co też wpływa na wydajność . Muszę zamówić inne Cpu na przeczekanie , zanim ten wróci z rma , więc do tego czasu mogę się pobawić w jakieś testy . Bo na innej sztuce bede kręcił cpu+ ram w opor:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacze dziś jak to wygląda, bo kupiona na raz plyta i Cpu, wiec nie mam na razie możliwości wykluczenia wady np plyty . Piny sa 100% proste i ich nie uszkodzilem . Mogę spróbować zamontowac jeszcze raz Cpu w sockecie , nic to nie kosztuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinuj, gorzej być przecież nie może :D Spróbuj może innej wersji BIOS-u, bo czasem producenci kombinują i obniżają napięcia przy stock ustawieniach. Chociaż z drugiej strony, skoro sztuka i tak padlina, to fakt nietrzymania stabilności przy fabrycznych parametrach to dobry powód do RMA, nawet jak faktycznie trochę wytwórca mobasa przeholował ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinuj, gorzej być przecież nie może :D Spróbuj może innej wersji BIOS-u, bo czasem producenci kombinują i obniżają napięcia przy stock ustawieniach. Chociaż z drugiej strony, skoro sztuka i tak padlina, to fakt nietrzymania stabilności przy fabrycznych parametrach to dobry powód do RMA, nawet jak faktycznie trochę wytwórca mobasa przeholował ;)

Na mojej płycie system z najnowszym biosem 4.30 jest niestabilny , bsody :kwasny:

Na wcześniejszym 4.20 zero problemów.

Ale ASRock wprost pisze :

* User will not able to flash to previous BIOS once upgrading to this BIOS version.

** We don't recommend users to update the BIOS if their system is already running normally

Edytowane przez DariŽ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę sobie przypomnieć kolejnosc, bo pierwszy bsod pojawił się po około godzinie - 2 ,a robiłem w sumie wszystko na raz, sterowniki , akrualizacje , nowszy bios (był f8) wrzuciłem f10c . Może ktoś bardziej doświadczony w platformie intela , orientuje się , czy z390 aorus elite ma możliwość wylaczenia w Cpu jednego core ? Najprostszy test , jak na auto z core3 off by pc śmigał to już 100% pewności, ze wina leży po stronie Cpu. Chociaż już teraz jestem na 99% pewny , ze cpu ma problem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj, może znajdziesz ;) Nie miałem tej płyty, ale np. na X299 Taichi (wiem, że to inna platforma :E) mam opcję wyłączania poszczególnych rdzeni.

 

PS. Załóż nowy temat, to tam będziemy dyskutować na temat Twoich problemów, bo tutaj robimy offtopic (oj tam oj tam :lol2:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś bardziej ufam jemu niż tym jutubom z samymi wykresami z kosmosu ;D

 

A problem ze sprzętem to chyba tylko te jutuby miały.. o ile w ogóle ten sprzęt miały.

Jeśli ktoś ma 5 3600 + RX 580 (wow nie jestem fanboyem intela mam kartę AMD :lol2:) ,chętnie porównam swoją i5 :thumbup:

 

A co do problemów to własnie widziałem w wątku o Navi kto ma :hmm: . Ja na swoim i5 +RX 580 mam lepszy min FPS ,wiec co tu więcej mówić o zaufaniu i rzetelności testów ?

Edytowane przez DariŽ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co ty chcesz z tak słabą kartą porównywać? chyba, że na low w 720p, wtedy różnice między cpu jako takie wyjdą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co ty chcesz z tak słabą kartą porównywać? chyba, że na low w 720p, wtedy różnice między cpu jako takie wyjdą

No przecież nikt takich cpu nie kupuje do 2080ti itp tylko raczej do kart ze średniej półki.

Chcę zobaczyć ile te przyszłościowe dodatkowe wątki Ryzena dadzą w porównaniu z nie przyszłościowymi gołymi rdzeniami intela w grach na takim sprzęcie :lol2:

Edytowane przez DariŽ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież nikt takich cpu nie kupuje do 2080ti itp tylko raczej do kart ze średniej półki.

Chcę zobaczyć ile te przyszłościowe dodatkowe wątki Ryzena dadzą w porównaniu z nie przyszłościowych gołych rdzeniach intela w grach na takim sprzęcie :lol2:

jak nie masz pojęcia co to znaczy, jak karta blokuje wydajność/fps to tym bardziej nikt ci nie wytłumaczy co dają dodatkowe wątki :lol2:

a do twojego rx-a to wystarczy 4 wątkowa stara sklejka i5 6600k

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie masz pojęcia co to znaczy, jak karta blokuje wydajność/fps to tym bardziej nikt ci nie wytłumaczy co dają dodatkowe wątki :lol2:

a do twojego rx-a to wystarczy 4 wątkowa stara sklejka i5 6600k

Wiem co to jest bottleneck bo komputery składam chyba dłużej niż ty masz lat.

A co do mojego RX to bottleneckuje go już lekko i3 8100 bo mam drugiego kompa z tym cpu a co dopiero i5 szóstej generacji ;)

Edytowane przez DariŽ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież nikt takich cpu nie kupuje do 2080ti itp tylko raczej do kart ze średniej półki.

Chcę zobaczyć ile te przyszłościowe dodatkowe wątki Ryzena dadzą w porównaniu z nie przyszłościowymi gołymi rdzeniami intela w grach na takim sprzęcie :lol2:

 

Ja mam gtx1080ti. Novi ma 5700xt. to już są tym podobne do 2080TI czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to jest bottleneck bo komputery składam chyba dłużej niż ty masz lat.

A co do mojego RX to bottleneckuje go już lekko i3 8100F bo mam drugiego kompa z tym cpu a co dopiero i5 szóstej generacji ;)

współczuję twoim klientom, serio

i co to niby ten i3 8100? wydajność mojego starego i5 2500k na 4,4ghz?

nie przypadkowo ci napisałem 6600K, bo chodziło mi o wersję kręconą , która zjada i wypluwa te twoje i3 8100

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, że wrzucam o temacie o 9400f , ale @ DariŽ dasz radę strzelić cb r20 ? Tu mam na 4.5ghz :

 

b9dc5f491917cfc3.jpg

 

Ps. Co ciekawe , na auto cpu boostuję do 4.7ghz, może tu jest problem ?

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękować, czyli teoretycznie zbytnio z cpu nic mi nie broi , więc kwestia fps w ROTR to może być sterownik np . W biosie podniosłem limity wyżej niż wcześniej i mam +50pkt multi w r20 dodatkowo.

Czytam specyfikację 9600kf i wychodzi , że powinien boostować do 4.6ghz, u mnie widziałem 4.7ghz na auto, może tu jest pies pogrzebany i ma problem z zapewnieniem tego boosta i sypie bsodami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chętny pomóc w rozwiązaniu problemu to zapraszam tu : https://forum.pclab.pl/topic/1302762-Problem-z-i5-9600kf-z390-aorus-elite-na-stocku/

 

@Up. Zaraz zobaczę po resecie biosu, jeśli cały czas cpu daje boost na stock do 4.7ghz (pulpit, mało obciązające zadania) to faktycznie tu może być cały ten problem (wykracza boost poza specyfikację).

Jak na razie ponad 10h stabilnie , komp był już resetowany. Zaraz zobaczę czy rdzeń da radę pójść wyżej niż to miało miejsce rano, przeszperałem bios na spokojnie, i limity za nisko ustawiłem , może dlatego było niestabilne wyższe oc ? I umknęła mi jedna opcja oszczędzania energii, teraz kagańce mam zdjęte wszystkie.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledze Novi chodziło o wyniki intela do porównania bo ma problemy z system ;)

 

Ja mam gtx1080ti. Novi ma 5700xt. to już są tym podobne do 2080TI czy nie?

RX5700XT to średnie Navi na duże jeszcze czekamy , a 1080ti :hmm: to chyba też już można do średnich zaliczyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledze Novi chodziło o wyniki intela do porównania bo ma problemy z system ;)

 

Chciałem tylko nawiązać do tematu "Ryzen 5 3600 vs i5-9400F" :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko nawiązać do tematu "Ryzen 5 3600 vs i5-9400F" :lol2:

To nie ten temat, tu dyskutujemy o cpu w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...