Skocz do zawartości
kzawar

Modernizacja PC na wydajniejszy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie jestem w temacie informatycznym :( jestem mechanikiem samochodowym proszę o wyrozumiałość :)

Dostałem PC całkowicie za darmo (nie targowałem się ;) chciałbym go zmodernizować proszę o poradę co można by lekko wymienić i czy jest taka opcja ...

Mogę włożyć w niego około 1200 tys +- ,wkurza mnie trochę wolna praca i chrobotanie jak myśli nad jakimś zadaniem (chyba dysk twardy takie wydaje dźwięki )

chciałbym wymienić procesor ,dołożyć ramu i może jakiś cichy dysk lub zastąpić go dyskiem SSD

Proszę o opinie co wg was można wymienić ,nie jestem jakimś typem gracza ale od czasu do czasu lubię zagrać w strategie typu civilization football manager

jeśli źle zamieściłem posta to przepraszam

 

podaje szczegóły swojego PC

Proccesor

Intel Core i3 3220 clocked at 3.30 GHz Processor frequency measure (core0): 1.60 GHz Number of cores: 2 physical, 4 logical Processor socket: Socket 1155

Motherboard

ASUSTeK COMPUTER INC. P8H61-M LX R2.0 Rev X.0x Serial number (motherboard): 120902592502755 SKU Number:

Chipset

Northbridge : Intel Ivy Bridge Revision ID: 09 Southbridge : Intel H61 Revision ID: B3

Memory

4 GB total memory type DDR3 to 665.11 MHz Memory timing: 9.0 clocks-9 clocks-9 clocks-24 clocks-1 TT Memory chip Kingston of 2 GB Maximum frequency: 667 MHz Max bandwidth: PC3-10700 Memory chip Kingston of 2 GB M

Graphics card

NVIDIA GeForce GTX 460 DirectX version installed: 11.0 Core clock: 50 MHz Shaders clock: 101 MHz Memory clock: 135 MHz

Harddrive

Harddrive SAMSUNGHD103SJ of 931.51 GB SATA II Firmware: 1AJ10001 SATA version: SATA Rev 2.6 Serial number: S246J9FZ812525 HDD Temperature: 35 °C Power time: 17423 hours

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie grasz,. to po prostu kup dysk SSD nawet najtańszy 120-240 Gb + dodatkowe 4GB Pamieci DDR3. Do przeglądania internetu, filmów, nic Ci więcej nie trzeba.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie grasz,. to po prostu kup dysk SSD nawet najtańszy 120-240 Gb + dodatkowe 4GB Pamieci DDR3. Do przeglądania internetu, filmów, nic Ci więcej nie trzeba.

 

 

ok dzięki

podpowiedz mi proszę czy dobrze zamawiam

na allegro zamawiam 1 x pamięć 8GB teraz mam zamontowane 2x2GB https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-8gb-1600mhz-ddr3-dimm-do-kazdej-plyty-7923370133

oraz dysk 512m GB wolę większy ,proszę doradź czy potrzebuję jakiś adaptery żeby podłączyć sata zamiast HDD ? https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-goodram-cx400-512gb-sata3-550-490-mb-s-7807827653

 

sporo zaoszczędziłem ale nie daje mi spokoju procesor jestem skłony wymienić go na nowszy z serii intela i3 tylko który ? i co wiąże się z koniecznością wymiany procesora czy sam sobie poradzę ,czy są konieczne modyfikacje Biosa itp ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowolny SSD na SATA nie wymaga żadnych przejściówek, adapterów itd. A to jest podstawa dla mnie.

 

Jeśli Cię budżet nie ciśnie, to ja bym wziął 2x8 DDR3 - nie jest to może konieczne, ale jednak komfort jest większy, szczególnie jak otwierasz grę mając zostawioną pod spodem przeglądarkę itd. A mając teraz 2x2, musisz się co najmniej 1 kości pozbyć.

 

W temacie CPU wg mnie kluczowa jest kwestia GPU, bo jeśli chcesz zostawić tę 460kę, to jedynie na jakąś i5 dla sprawniejszego działania systemu. A jak za chwilę zechcesz wstawić tu np. RX 470, 580, to nawet zabawa z jakimś i7/Xeonem 8-wątkowym ma sens. Zresztą taki komp pozwoli pograć prawie że we wszystko - ale czy jest sens to musisz sam ocenić, bo piszesz że aż takiego parcia nie masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowolny SSD na SATA nie wymaga żadnych przejściówek, adapterów itd. A to jest podstawa dla mnie.

 

Jeśli Cię budżet nie ciśnie, to ja bym wziął 2x8 DDR3 - nie jest to może konieczne, ale jednak komfort jest większy, szczególnie jak otwierasz grę mając zostawioną pod spodem przeglądarkę itd. A mając teraz 2x2, musisz się co najmniej 1 kości pozbyć.

 

W temacie CPU wg mnie kluczowa jest kwestia GPU, bo jeśli chcesz zostawić tę 460kę, to jedynie na jakąś i5 dla sprawniejszego działania systemu. A jak za chwilę zechcesz wstawić tu np. RX 470, 580, to nawet zabawa z jakimś i7/Xeonem 8-wątkowym ma sens. Zresztą taki komp pozwoli pograć prawie że we wszystko - ale czy jest sens to musisz sam ocenić, bo piszesz że aż takiego parcia nie masz.

 

 

Widzę sens modernizacjo tego PC ,dostałem go za free na nowego mnie nie stać a pomalutku chciałbym go rozbudować tak aby mi jeszcze trochę posłużył ...

Doradź mi jaki procesor przy karcie RX470 widziałbyś ? procesor zrobiłbym teraz a kartę na wiosnę .

Poradzę sobie sam z wymianą procesora ? Zamawiam 2 8GB DDR3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo zależy od tego w co chcesz grać i czy w ogóle.

 

 

Problem w tym ze jest to stara platforma i moim zdaniem nie bardzo opłaca się jej modernizować. Jeśli nie ma parcia na gry, to do netu wystarczy sam dysk i ram i wcale nie trzeba ładować 16GB.

 

Jeśli jednak chodzi o gry, to pasowałoby kupić procka np. i7-2600 za nie więcej jak 300zł a to i tak dużo. Do tego kartę grafiki, np. wspomniany RX 470. Nie śledzę cen, ale jak rzuciłem okiem, to ceny zaczynają się od 350 zł tylko trzeba uważać, i na pewno nie brać pod uwagę wersji "MINING". Procek + karta powiedzmy 700zł, zostaje 500 na ram + dysk SSD i być może zasilacz, bo nie wiem jaki masz obecnie.

 

 

Można tez zostawić sobie obudowę, dyski a resztę sprzedać w cholerę, dołożyć troszkę i kupić skromny zestaw na częściach z obecnej epoki.

 

No i opcja 3. Dokupić jak na początku dysk SSD, ram, by mieć komputer do filmów i internetu a za resztę kupić konsolę do gier.

 

 

Jak duży jest ten plus 1200zł? :E

 

AMD Ryzen 3 1200 BOX 229 zł

MSI B450M PRO-VDH MAX 269zł

2x 4 GB Patriot Viper 154 zł

Crucial BX500 250GB 135 zł

SPC Vero L2 500W 189 zł

SilentiumPC Signum SG1 139 zł

 

Daje razem 1115zł

 

Do tego przydałoby się dorzucić ze 350 zł na nowego RX 460, lub używanego RX 470. Z tamtego komputera mozesz wyciągnąć dysk HDD a resztę sprzedać, choćby w jakimś lombardzie za ile się da.

 

Plus jest taki, ze to prawie cały (jeśli kupisz używaną kartę), lub cały nowy komputer, na pełnej gwarancji z możliwością sporej rozbudowy w przyszłości. A i gry, o których wspomniałeś już będą na nim chodzić.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedź :)

widać że znasz się w temacie

 

W mojej głowie jest teraz sporo wątpliwości

 

Ciekawy jest ten twój pomysł aby sprobować go sprzedać ...

 

póki co kupię tylko 8GB ddr3 i dysk SSD ale 512 GB dysk jak coś oddzyskam a pamieć jest stosunkowo tania więc dużo nie stracę

 

Zacznę pomału coś składać na wiosnę ,nie ma sensu kupować nowych gratów do starej płyty głównej na pamięć ddr3

 

budżet mam wydać nawet 3 tys to nie problem ale musi być w tym logika i jakiś sens aby sprzęt się nie marnował (przez ostatnie 10 lat jestem na usługach laptopa ) ale to nie to samo

 

muszę mieć jakiś obrany kierunek !

jeśli możesz pomóż mi go obrać zróbmy jakiś szkic

do czego mam zmierzać jestem zwolennikiem rozwiązań intela w laptopie mam serie i5 i bardzo sobie ją chwalę

jeśli uważasz że to dobry kierunek podsuń jakąś kombinację ,nie lubię obudowy święcących itp "tanich podzespołów " z którym mogą być problemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich latach na rynku PC sporo się zmieniło a przyszły rok szykuje się jeszcze ciekawszy. AMD wydał już 3 serie wydajnych i opłacalnych procesorów, Intel zaś, został zalany falą luk bezpieczeństwa, dziur w swoich procesorach a do tego problemami w ich produkcji i z przejściem na niższy proces technologiczny. To wszystko przyczyniło się do(w pewnym sensie) przejęcia pałeczki na rynku CPU przez AMD, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię wydajność/cena.

 

W chwili obecnej najbardziej opłacalną platformą na rynku komputerów stacjonarnych jest AM4 właśnie od AMD. Na dziś dzień można kupić w dobrej cenie, bardzo dobre procki praktycznie do wszystkiego, od mocno budżetowych procesorów do biura/multimediów, przez procesory do gier, po bardzo wydajne procki do poważniejszych zastosowań.

 

 

Jeśli komputer chcesz kupić na wiosnę, to nie ma sensu zbyt bardzo o tym dyskutować bo trochę czasu zostało i wszystko(głownie ceny) mogą ulec zmianą. do tego około lata (może wcześniej) odbędą się premiery nowych procesorów, od obu producentów.

 

W chwili obecnej standardem stają się procesory 6 rdzeniowe oraz 6 rdzeniowe i 12 wątkowe. 16Gb szybkiej pamięci RAM a karty? Wszystko zależy od budżetu.

 

Na chwilę obecną mozesz tak jak mówisz kupić sobie dysk SSD, który w przyszłości bez problemu będziesz mógł przełożyć do nowego komputera i pamięć, z której odsprzedażą problemów pewnie dużych tez nie będzie. Taki upgrade znacznie poprawi responsywność systemu i ogólny komfort korzystania z PC. Jakiś czas powinieneś na tym wytrzymać a jak już będziesz chciał złożyć konkret, to podasz budżet i jak nie ja, to kto inny szybko Ci coś co będzie miało ręce i nogi poskłada.(bez względu na producenta)

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Piszę po prawie miesięcznym testowaniu pc po modernizacji.wymienikm pamięć na 8gb i dysk na SSD.

Komputer chodzi w miarę ale martwi mnie to że mój styl pracy czyli dużo uruchomionych programów, poczta , jakaś gra i program do zmiany formatu filmu i robi się problem

Zastanawiam się nad wymianą jednak procesora na wydajniejszy nie musi być z górnej półki ale żeby pasował do płyty głównej ,w poprzednich postach podałem jakimi dysponuje podzespołami...

Proszę o opinie czy warto wymienić z i3 na i5. Jaki ewentualnie wybrać model i co będę potrzebował do jego wymiany ?

Denerwuje mnie że obróbka filmu trwa do 5 godzin i trochę mnie to spowalnia

Z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do obróbki filmów w tle 2x8GB to takie chyba rozsądne minimum. Ryzen 1600AF + nowa płyta. Może nawet lepiej Ryzen 2700 ale to też nowa płyta. Ryzen 2700 to taki odpowiednik dwóch procesorów i7-2600, lub co najmniej czterech i3-3220, który teraz posiadasz.

 

Na starą płytę wsadzisz co najwyżej i7-2600 ( tak zdroworozsądkowo ) a to jest ciągle słabo przy Ryzenie.

 

 

 

Chyba cały temat źle zacząłeś. Pisałeś:

"civilization football manager".

 

A kończysz teraz z:

"mój styl pracy czyli dużo uruchomionych programów, poczta , jakaś gra i program do zmiany formatu filmu i robi się problem... Denerwuje mnie że obróbka filmu trwa do 5 godzin i trochę mnie to spowalnia"

 

To trochę jak: "chcę kupić sobie auto na niedzielne wypady po okolicy", ( kabriolet, coupe ? ) a po miesiącu piszesz, że "Twoja firma przeprowadzkowa jednak nie jest zadowolona z samochodu służbowego".

 

 

Twój styl pracy wymaga wydania planowanych 3 tysięcy złotych, a stary komputer możesz oddać komuś innemu :) Tylko SSDka nie oddawaj :P

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pc dostałem za darmo także póki co zakupiłem dysk ssd

trochę jestem rozczarowany jego mocą w konwertowaniu filmów ,mój 5 letni laptop ma lepsze osiągi ...

 

Chce sobie to wszystko przekalkulować tzn wymianę procesora i płyty głównej wymiana pamięci na ddr4 o czymś zapomniałem ?

dysk ssd zostawiłbym oraz kartę graficzną (mam nadzieję że podejdzie do nowej płyty głównej )

 

co do gier nie mam żadnych większych wymagań ale chciałbym mieć moc obliczeniową na poziomie ...

 

 

 

 

Do obróbki filmów w tle 2x8GB to takie chyba rozsądne minimum. Ryzen 1600AF + nowa płyta. Może nawet lepiej Ryzen 2700 ale to też nowa płyta. Ryzen 2700 to taki odpowiednik dwóch procesorów i7-2600, lub co najmniej czterech i3-3220, który teraz posiadasz.

 

Na starą płytę wsadzisz co najwyżej i7-2600 ( tak zdroworozsądkowo ) a to jest ciągle słabo przy Ryzenie.

 

 

 

Chyba cały temat źle zacząłeś. Pisałeś:

"civilization football manager".

 

A kończysz teraz z:

"mój styl pracy czyli dużo uruchomionych programów, poczta , jakaś gra i program do zmiany formatu filmu i robi się problem... Denerwuje mnie że obróbka filmu trwa do 5 godzin i trochę mnie to spowalnia"

 

To trochę jak: "chcę kupić sobie auto na niedzielne wypady po okolicy", ( kabriolet, coupe ? ) a po miesiącu piszesz, że "Twoja firma przeprowadzkowa jednak nie jest zadowolona z samochodu służbowego".

 

 

Twój styl pracy wymaga wydania planowanych 3 tysięcy złotych, a stary komputer możesz oddać komuś innemu :) Tylko SSDka nie oddawaj :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...