Skocz do zawartości
smog11

LC CPU od majfrendów

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Moje AIO (H115i) powoli zaczyna wysiadać. Jakby pompka się zacinała, albo brakowało płynu.

Mój zestaw w sygnaturce.

Wcześniej nigdy z WC DIY nie miałem do czynienia.

Nie wiem czy można w taki zestawie uzupełnić płyn, ale nawet jeśli to i tak myślę nad zmianą.

Jako, że w ostatnim czasie wiele artykułów z Ali jest co raz lepszej jakości przy zachowaniu rozsądnych cen, pomyślałem, żeby taki zestaw złożyć prosto z Chin.

Proszę o ocenę, czy wszystkie elementy do siebie pasują i jakiej grubości rurki giętkie powinienem wybrać dla tych złączek (10 mm prześwitu?).

Ewentualnie jeśli jednak jestem w błędzie, to proszę o podpowiedź jaki zestaw wybrać w PL sklepach (może być dużo droższy bo planuję jego przeniesienie za jakiś czas gdy będę zmieniał podzespoły).

 

chłodnica

 

blok

 

pompka z rezerwuarem

 

wentylatory x3

 

miernik przepływu

 

złączki

 

kolanko x2

 

uszczelki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalne graty Barrow są spoko, ale jak zamówisz jedną dużą paczkę, to masz sporą szansę, że chwycą Ci to celnicy i zapłacisz 23% VATu co pogorszy ogólny rachunek. Generalnie na Twoim miejscu kupiłbym na Ali rzeczy, z którymi zazwyczaj nie ma większych problemów w LC czyli przede wszystkim blok oraz złączki.

 

Przechodząc do konkretnych rzeczy:

 

1. Chłodnica jest ok, o ile nie boisz się, że obiją ją przy przesyłce przez cały świat. Jak chcesz coś lokalnie w dobrej cenie, to ten Magicool jest ok.

2. Blok jest ok, jeśli taki Ci się podoba.

3. Co do pompy, to nie jestem przekonany do tego konkretnego modelu. Niby w opisie jest informacja, że to D5, ale pojawia się to tylko w jednym miejscu. Dodatkowo nie pasuje moc pompy względem D5. Pamiętaj, że pompa to jedyny ruchomy elementu układu LC od którego sprawnej pracy zależy działanie całego układu. Na Twoim miejscu widziałbym 4 rozwiązania:

a. Ryzykujesz i bierzesz tą pompę Barrow, co do której osobiście nie jestem przekonany

b. Rozwiązanie budżetowe - kupujesz DCP- 450, która jest tanią i cichą pompą. W tej kasie fajny wybór. Kiedyś były problemy z tym pompami, obecnie zostały one wyeliminowane.

c. Kupujesz DDC czyli drugą najpopularniejszą pompę w LC.

d. Zamiast bawić się w pośrednie rozwiązania kupujesz to co biorą wszyscy, którzy siedzą w LC czyli D5, najlepiej w wersji PWM. Do tego combo i masz zestaw na lata. Najdroższe, ale i najlepsze rozwiązania, na którym prędzej czy później kończą wszystkie osoby bawiące się w LC.

4. Wentylatory - jak chcesz bling-bling RGB, to je bierz, ale do tego konkretnego modelu będziesz musiał dokupić jeszcze odpowiedni kontroler, ponieważ wtyczki odpowiedzialne za oświetlenie (3-pin ARGB 5V) są rozwiązaniem autorskim Barrow, a nie uniwersalnym. Jeśli chodzi o dobre i sprawdzone wentylatory na chłodnice - Noiseblocker B12-PS, Silent Wings 3, EK Vardar, Noctua NF-A12x25 PWM

5. To nie jest miernik przepływu tylko rezerwuar spiralny :P. Miernik przepływu w układzie nie jest Ci potrzebny, tak samo jak dodatkowy rezerwuar - jeden wystarczy :)

6. Złączki mogą być - używałem kilka razy tych złączek Barrow i są ok

7. Złączka kątowa też jak najbardziej ok

8. To są uszczelki do złączek na rurki, a nie węże. Nie są kompatybilne z tymi złączkami, które wybrałeś i nie musisz ich brać.

 

Co do tego czego Ci brakuje:

1. Płyn - polecam sprawdzone DP Ultra - wiele osób miało i nigdy nie było problemów. Dostępne jest w kilku kolorach. Do takiego prostego układu wystarczy 1l

2. Węże - pod te złączki potrzebne 10/16mm - dobry jest Mayhems Ultra Clear - 2m Ci wystarczą.

3. Warto pomyśleć nad zaworkiem, żeby prosto spuszczać płyn z pętli. Do tego potrzebujesz jakiś trójnik, żeby gdzieś ten zawór przykręcić, sam zawór, złączkę obrotową z gwintem male-male, żeby jakoś ten zawód do trójnika przykręcić oraz korek, żeby zaślepić zawór (kwestie wizualne + dodatkowe zabezpieczenie gdyby zawór przeciekał).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam sklep angela.pl ze względu na hobbistyczne i indywidualne podejście do każdego zamówienia. Do tego masz 100% pewne, że będzie jak w opisie i możesz zadać pytania obsłudze sklepu. Zostawiłem w tym sklepie już trochę ponad ehh no mniejsza :D ale nie żal mi żadnej złotówki z tych 7000 zł.

Mam tylko jeden element Barrow i jest to adapter wykonany bardzo poprawnie, nie ma zacieków itd. Jednak oczko wyżej są złączki i adaptery Alphacool i te bym polecał.

 

Niżej masz zestawienie ze sklepu "angela" jakby to wyglądało na podobnych częściach jakie ja używam. (Moja zabawka)

 

3clWLQ1.png

 

Do tego dolicz kranik i popatrz jakie adaptery kątowe potrzebujesz. Wyjdzie pod 2k zł w ten sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat złączki barrow-a biją na głowę jakością wykonania alphacoola. Jak koniecznie chcesz od chińczyków brać graty to jeszcze popatrz na bykski, upraszczając można powiedzieć że to taki poprawiony barrow.

 

Miernik przepływu przy takim prostym układzie jest zbędnym bajerem, lepiej już wrzucić czujnik temperatury cieczy. Na swojej płycie masz podejście pod czujnik temperatury także wystarczy ci najprostszy w korku bądź przelotowy. Jak chcesz na bajerze to masz jeszcze z ekranem : Mój link

 

 

Płyn weź tak jak radzi Zawisz, ewentualnie jeszcze popatrz na płyny mayhemsa, a na pewno odpuść sobie płyny ekwb, bo po tym jak przestał je robić mayhems to więcej z nimi problemów jak pożytku

 

Radze też wertować allegro, bo idzie dorwać fajne graty w sensownych pieniądzach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. delikatniejsze rzeczy zamawiałem, i obyło się bez problemów. Przynajmniej jak na razie wink.gif

2. Jeśli chodzi o blok, to przede wszystkim liczy się wydajność. Wygląd jest średnio/mało ważny.

3. ok, w takim razie ta D5, którą podałeś. PWM - czyli prędkość kontrolowana przez płytę główną? Czy będzie do niej pasował np.taki rezerwuar.

4. wentylatory nie muszą być świecące. Lepiej by wyróżniały się większą kulturą. Wybiorę któreś z tych, które podałeś. Które są najcichsze?

5. chyba miernik tylko w takim sensie że się kręci jak płynie woda. Ma się pewność że pompka działa. Ok - wywalam.

 

Płyn - a np. borygo?

węże - ok

zaworek - ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram Patryka - płyny EK sobie odpuść. Od kiedy EK robi sobie samo te płyny jest z nimi masa problemów. Złączki Alphacool mają średni lakier, Barrowy i Bykski są o niebo lepsze.

 

Jak chcesz oszczędzić na LC to wertuj allegro oraz dział "sprzedam" na forum, bo idzie kupić mało używane części w dobrych cenach - napisz sobie do użytkowników heat oraz DyndaS - mają tonę gratów do LC na sprzedaż.

 

Edit: Większość bloków ma zbliżoną wydajność. Różnice są rzędu 1-3 stopni. Nawet stare, 10-15 letnie bloki nadal dają radę :P.

 

Co do rezerwuaru, który linkujesz, to jest ot sam rezerwuar, którego bezpośredni odo D5 nie przykręcisz. Musisz wziąć linkowaną pompę, do niej top i połączyć pompę z tym rezem albo kawałkiem węża, albo złączką obrotową male-male.

 

Pompa w wersji PWM kontrolowana jest z poziomu mobo - ustawiasz sobie jej obroty jak zwykłego wentylatora podpiętego pod złącze 4-pin PWM.

 

Odnośnie wentylatorów - moim zdaniem B12-PS są najlepsze na chłodnice. Ewentualnie jak nie przeraża Cię wygląd i cena to NF-A12x25 PWM.

 

Płyn najlepiej linkowany DP Ultra. Borygo od biedy ujdzie.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory również polecam noiseblocker sam mam wersje 140mm i sprawują się wyśmienicie, wcześniej miałem noctua industrial i też kultura pracy bdb

Wąż masterkleer sobie odpuść używałem kiedyś i się piekielnie szybko odbarwia bierz mayhems

Płyn jak zawisza gada DP chyba że chcesz pastele to znów mayhems, nie zasyfi ci układu jak inne badziewiane pastele/opaque

Czujnik temperatury płynu bym dodał,masz na mobo header do takiego nawet aby mieć monitoring temp w układzie (doczytałem że Patryk już podpowiedział :) )

Edytowane przez tomsonx1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz borygo to wypadałoby je rozcieńczyć 1:1 z destylką co by pompy nie męczyć niepotrzebnie

 

 

 

A co do chłodnicy i temperatury cieczy w układzie, to barrow to ciekawie rozwiązał w tym modelu Mój link

Edytowane przez PatrykT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Patryk

Tia jako gadżet wyświetlający temperaturę to tak

Ale sensor wpięty w płytę umożliwi ustawienie krzywej wentylatorów w uefi względem temperatury płynu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę doradzić, to na pierwszego custom loopa brałbym używki. Wszystko poza pompką, chyba, że trafisz na taką z gwarancją.

Reszta rzeczy jak jest używana, w dobrym stanie, to nie ma prawa się z nią nic stać, a możesz naprawdę w dobrych cenach graty kupić, często poniżej 50% wartości nowych.

 

Złączki alphacoola tak już poprzednicy pisali sobie odpuść. Szukaj używek Barrow/Bitsa ewentualnie EK, ale w wersji silver/black nickel, bo czarny mat w starszych seriach EK jest słaby.

Jeśli chodzi o wentyle na chłodnice, to jedyny słuszny wybór to B12-PS od Noiseblockera. Nie jest to tania zabawa, ale uwierz na słowo, że nic tak nie denerwuje jak dupiate, terkoczące wentyle w idealnie skonfigurowanym LC ;)

Edytowane przez heat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co wiem:

pasta - Gelid GC

 

ANGELA (lub rynek wtórny)

pompa - Aquacomputer D5 pump motor with PWM

wentyle - 3x Noiseblocker 120mm NB-eLoop B12-PS

płyn - Aquacomputer Double Protect Ultra 1000ml

rurka - Mayhems Ultra Clear Tubing (3/8 - 5/8) 10/16mm

 

ALI

chłodnica - Barrow Dabel-30a 360

blok - Barrow LTFHB-04N-V2

złączki - Barrow TFHRKN38H, 3/8 "ID 5/8" OD 10x16mm

kranik - TLQFS-V1 Barrow

zaślepka - Barrow TZS1-A02 G1/4

kolanka - TWT90-v2.5 Barrow

trójnik - Barrow TX3T-A01 G1/4 "X4

 

Czego nie wiem:

Jaki czujnik temperatury?

Rezerwuar z częściami do montażu nad pompką. Ten zaproponowany wydaje mi się drogi, jak widzę po ile są na Ali. Ale jeśli nie będzie wyjścia, to wezmę ten zaproponowany. 

Znalazłem jeszcze coś takiego. Ale co trzeba dokupić by zgrać to z ww pompką. 

 

linkowaną pompę, do niej top i połączyć pompę z tym rezem albo kawałkiem węża, albo złączką obrotową male-male.
- jeśli możesz, proszę o najlepsze rozwiązanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego co reza podajesz to top odzielny musisz mieć

bierz combo jak koledzy podpowiadali

czujnik wpinany w układ i sprawa załatwiona

Edytowane przez tomsonx1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

 

Czego nie wiem:

Jaki czujnik temperatury?

Rezerwuar z częściami do montażu nad pompką. Ten zaproponowany wydaje mi się drogi, jak widzę po ile są na Ali. Ale jeśli nie będzie wyjścia, to wezmę ten zaproponowany. 

Znalazłem jeszcze coś takiego. Ale co trzeba dokupić by zgrać to z ww pompką. 

 

- jeśli możesz, proszę o najlepsze rozwiązanie. 

 

Ad2. To "cos takiego" co podlinkowales, to jest standalone rez - to zawsze wychodzi drozej i potrzeba na takie rozwiazanie wiecej miejsca niz na combo (rez, do ktorego podpinasz pompe bezposrednio)

TUTAJ jest przykladowy bardzo fajny rez do D5. Zerknij sobie na zdjecia, zeby miec pojecie jak to mniej wiecej powinno wygladac jesli bedziesz szukac na ali.

 

Ad1. Jesli chodzi o czujniki temperatury to najpopularniejsze dwa rodzaje:

 

nr1

 

nr2 (korkowy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za pomoc.

Mam jeszcze jedno pytanie przy okazji zmiany chłodzenia. Chciałem zrobić delliding swojego CPU.

pomyślałem otakiej maszynce. Czym jednak później przykleić IHS, bo podobno silikon jest średni. Klej B7000 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz się sam bawić to tu masz cały poradnik co i jak : delidding cpu z tym że ja bym zainwestował w lepszą maszynkę, albo wyślij do mnie to Ci to ogarnę, chyba że z wawy jesteś to ogarniemy od ręki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link.

Chcę ogarnąć sam, bo wydaje mi się, że w tym wszystkim właśnie o to chodzi szczerbaty.gif

Wybrałem taką. Co prawda sporo droższa ale wydaje się konkretniejsza i ma docisk pomocny przy składaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto to składa na stałe ?

ja nie składałem bo zawsze można się dostać i poprawić

ostrzem trapezowym delikatnie bardzo delikatnie ścinasz czapę i gitara

ja tak robiłem i się nic nie stało

tylko wyczucie w łapach trzeba mieć

czapy nei kleiłem z powrotem

cep żyje do dzisiaj u kumpla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz tylko swojego proca to nie ma sensu kupować DDM, kup lub wydrukuj sobie maszynkę na druku 3d ze 100% wypełnieniem i będzie git. Do tego sklejanie zrób w sockecie płyty i będzie git, tylko jak chcesz uzyskać najlepsze wyniki temperaturowe to klej na metode slim a nie jak intel oryginalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...