Skocz do zawartości
Szaju

Czy dbacie o baterię w swoich telefonach?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Natknąłem się dzisiaj na artykuł mówiący o prawidłowym ładowaniu baterii w telefonie.

Na YouTube Kuba Klawiter mówi że prawidłowy przedział to 20-80%.

Zainstalowałem sobie AccuBaterry i pokazuje mi że moja bateria ma 93% efektywności po pół roku użytkowania(P30Pro).

Chciałbym się dowiedzieć ile jest w tym prawdy? Zawsze ładowałem telefon do pełnej wartości. Rzadziej udało mi się go rozładować do zera nie licząc pierwszych tygodni użytkowania.

Więc jak to jest z bateriami we współczesnych smartfonach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie.

 

Dla mnie telefon jest do tego aby go używać a nie sprawdzać ile jest już naładowane i przy 80% go odłączać od ładowarki.

 

Mam galasy S7 już leci jej 3 rok. Każdego wieczoru podłączany jest do ładowarki na całą noc.

 

Jak bateria nie będzie mi wystarczać na 1 dzień wtedy zmiennie telefon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem Honor 4x 4 lata,ładowałem normalnie do 100%,nic się nie zmieniło do dziś...

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duzo telefonów ma programowo już zabezpieczenie , to że pokazuje 100% nie znaczy że ta bateria na pewno w tylu jest naładowana ;) osobiście tez nigdy nie zwracam uwagę na ładowanie i jakoś nie mam problemów , ba w pracy zarzadzam 70 smartfonami i nikt nie zgłosił się do mnie w z problemem baterii wynikającym z szybkiego zuużycia szybciej jak 2 lata od wydania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bawiłem się w ładowanie 20-80% i przestalem. Nawet zenka 4 teraz ładuje na zasilajce od HTC i strasznie szybko nabiera %. Aż jestem zaskoczony, bo ładuje się szybciej niż u12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa, po podpięciu do zasilacza czuwam przy telefonie i czekam, aż wskoczy 80 proc., żeby go odłączyć. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bateria, o którą dbasz, przetrwa jakieś 2 lata.

Te, o które się nie dba, po około 24 miesiącach mają problemy.

Twój wybór, czy będziesz pilnował ładowania ze stoperem w ręce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa, po podpięciu do zasilacza czuwam przy telefonie i czekam, aż wskoczy 80 proc., żeby go odłączyć. :lol2:

 

Na to jest apka ale ja to zastosowalem tylko w fonie ktory mi sluzy za karte wifi w kompie :E

 

Tak to bez sensu ogolnie, jedynie lepiej uzywac slabszych ladowarek a szybkie ladowanie uzywac wtedy gdy nam jest potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją Xperię Z1 ładuję najczęściej w przedziale 40-90% pojemności baterii.

Niezależnie czy dedykowaną ładowarką czy przez kompa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa, po podpięciu do zasilacza czuwam przy telefonie i czekam, aż wskoczy 80 proc., żeby go odłączyć. :lol2:

 

Instalujesz accu i tak Ci halasuje fon przy 80%, że dla świętego spokoju odepniesz go z ładowarki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, żę są takie aplikacje. Ale te zalecenia 20-80 proc. to taka bzdura, że aż zęby bolą. :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zabawy z bateriami to tylko dla ludzi ktorym sie nudzi i maja na to czas

Dla mnie telefon ma przezyc 2 lata (co tyle zmieniam). Nie interesuje sie czy sie rozladowal do konca, czy naladowalem na 100%. Podlaczam pod ladowarke, odlaczam gdy potrzebuje telefon

 

I tak u mnie w domu telefony dzialaja, z bateriami nie ma problemu. Swoj fon podpinam pod ladowarki wolniejsze (5V 2A) a jak trzeba mi wiecej papu na szybko to pod ladowarke od mojego fona z FastCharge (czy jak sie tam zwie)

 

Nie mam jakos manii dmuchac, chuchac na baterie

 

Wiadomo, ze baterie maja ilosc cykli ladowania itd. Katowanie z 90-95% na 100% kilka razy dziennie i usilne posiadamie 100% oczywiscie nie jest zbyt dobre (ale to juz podchodzi pod nerwice natręctw :E )

 

Normalne uzytkowanie, ladowanie gdy to jest naprawde potrzebne i baterie przerzywaja do konca zywotu telefonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedynie lepiej uzywac slabszych ladowarek

Moja ma 1,5A - oczywiście na 5V.

 

Wiem, żę są takie aplikacje. Ale te zalecenia 20-80 proc. to taka bzdura, że aż zęby bolą. :-D

Ja słyszałem z kolei,że ładowanie baterii od 40 do 90% jest najlepszą metodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze podam przyklad z mojego uzytkowania telefonu

 

1. Ide spac, widze 60%, spoko, wstane rano, bedzie 50 pare, na dzien wystarczy, wroce z 15-20 i naladuje

2. Ide spac, widze 40%, nie starczy na nastepny dzien. Jak chce mi sie z wyra podniesc, podepne pod wolniejsza ladowarke, do rana sie nastuka papu. Nie chce sie wstac z wyra to rano przed praca te 20-30min na FastCharge wstuka 20-30% dodatkowych, wystarczy

 

Nie trzymam sie sztywno, ze miedzy cos tam a cos tam. Czesto moj telefon lata w przedzialach 10-30% i przezywaja bez problemu baterie

Ludzie tez maja przeswiadczenie, ze ponizej 20% jak telefon krzyczy, ze trzeba wlaczyc oszczedzanie baterii to dzieje sie cos zlego itd. Po prostu daje znac, ze dlugo juz nie pochodzi i zeby intensywnie nie uzywac jesli nie ma mozliwosci podladowania w najblizszym czasie.

 

Uzytkuje smartfony roznych firm na przestrzeni lat. HTC, Samsung, Huawei, OnePlus, Honor i nie miewalem problemow z bateriami (poza ktoryms HTC, chyba M9 ktory juz zauwazalnie mial zjechana baterie ale to bylo po 2 latach uzytkowania i akurat te fony byly znane z nienajlepszych baterii). Predzej padaja mi w telefonie inne rzeczy (glosnik, mikro, czujniki) niz bateria :E

 

Zreszta do dzis widze u wielu, ze "formatuja" nowe baterie choc to juz nie jest wymagane (bylo to chyba przy bateriach NiMH) nascie lat temu

Edytowane przez eNeSik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa, po podpięciu do zasilacza czuwam przy telefonie i czekam, aż wskoczy 80 proc., żeby go odłączyć. :lol2:

 

zawsze można wynająć jakiegoś Ukraińca który popilnuje i zawoła jak będzie 80%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A. I zapamietac 3 rzeczy

 

1 - doladowywanie telefonu nie jest szkodliwe (pod warunkiem, ze nie robimy tego kilka/kilkanascie razy dziennie :E )

2 - Ladowanie do 100% i trzymanie pod ladowarka (np. przez noc) nie zabije Ci baterii

3 - Rozladowanie do 0 (i wylaczenie telefonu) nie zabije Ci baterii. Ma za mało papu aby utrzymac fon przy zyciu ale wystarczajaca aby napiecie nie spadlo ponizej niebezpiecznej wartosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A. I zapamietac 3 rzeczy

 

1 - doladowywanie telefonu nie jest szkodliwe (pod warunkiem, ze nie robimy tego kilka/kilkanascie razy dziennie :E )

2 - Ladowanie do 100% i trzymanie pod ladowarka (np. przez noc) nie zabije Ci baterii

3 - Rozladowanie do 0 (i wylaczenie telefonu) nie zabije Ci baterii. Ma za mało papu aby utrzymac fon przy zyciu ale wystarczajaca aby napiecie nie spadlo ponizej niebezpiecznej wartosci

 

 

a to nie dotyczy też rodzajów ładowania i typu baterii w smartfonie?

 

Rozumiem ładować stałym prądem 10W jakkolwiek i gdziekolwiek a co ze zmiennym prądem powyżej 20W latającym od 12V-9V-7V?

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładowanie 40-80 nie jest bzdurą. Faktycznie baterie najwięcej tracą pojemności z czasem, gdy są używane w pełniejszych zakresach rozładowania i naładowania.

 

Ale na litość boską, jak 30 lat temu bateria w kamerze kosztowała półtorej wypłaty to się dbało. Jak masz mega drogi pakiet w modelarstwie, droniarstwie czy innym wyspecjalizowanym temacie - spoko, dbaj i się módl. Ale w takim telefonie to bateria z wymianą kosztuje 150-200pln a będzie to konieczne po 3-4 latach od zakupu. Serio jest się czym przejmować?

 

 

Dbam baterię w taki sposób, że nie przerywam ładowania. ładuję np co dwa dni do pełna w nocy i praktycznie nie zdarza mi się 'podładować' kwadrans czy pół godziny bo jestem daleko od domu a jakoś muszę wrócić. Po prostu jak już podłączę to ładuję do końca. I żadnych zabiegów więcej robić nie warto, o ile chce się dbać. Bo jak się nie chce - to tak jak już napisano - sprzęt ma służyć Wam, a nie Wy sprzętowi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcecie spać spokojnie kupcie sobie wolniejszą ładowarkę i zostawiajcie na noc,a gdy potrzebujecie podładować szybko (powyżej 15W) to użyjcie szybszej. Jednakże według mnie powinno się to tyczyć droższych smartfonów, bo tanie zazwyczaj sie wymienia co 2 lata a producenci nie robią problemów z wymianą na nowy/podzespołów

 

dla mnie cały ajwaj o baterie to przerost formy nad treścią. Po to jest wbudowana na 2 lata, żeby smartfon działał dwa lata. Nie działa - gwarancja.

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powerbank 5V 2A oraz fabryczna ładowarka o identycznych parametrach do telefonu dadzą ten sam efekt ? :E Mam na myśli, czy jest jakaś różnica oprócz takiej ze powerbank kiedyś trzeba będzie podładować ? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jakie masz tam ogniwo tam, ja w mi maxie 3 5500mAh więc mocniejsza ładowarka nie robi wrażenia na takiej baterii, jak masz 3/4Ah w telefonie to można 1A jak i mniejszą sobie ładować jak i tak się na noc podłączony smartfon zostawia to co to za różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja obecnie mam 40W, dlatego żeby nie ładować od pustego do pełna w 45 minut kupiłem sobie ładowarkę QI 10W. Teraz w niecałe 4h kapie w baterię przez noc. Wolniejsze ładowanie zawsze zdrowsze dla baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p30 pro mam od sierpnia i jakos nie zauwzylem spadku wydajnosci pracy baterii, zazwyczaj doładowuje telefon gdy mam juz 10-20%.. natomiast w moim rocznym s9+ zauwzylem spadek wydajnosci akumulatora juz po 2-3 miesiacach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S9 od listopada 2018. Gdzieś do lata wykręcałem prawie 3 Sot i ładowanie co +/- 72H, bateria zazwyczaj na poziomie 15 %, Wifi, dane cały czas w tle, synchronizacja etc powłączane, żadnych gierek. Ładowanie zawsze do pełna, oryginalna ładowarka, żadnego ładowania przez całą noc i żadnego doładowywania w trakcie. Od kilku miesięcy widzę jak bateria coraz krócej trzyma. Obecnie jak łąduję co dwa dni i mam te 1,5-2 H Sot`u to jest sukces. Oczywiście telefon użytkowany bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze? jakbym mial wszystkim w zyciu sie przejmowac jak glupia bateria w telefonie, nie ma baterii laduje, doladowuje itd.

mam 20% wychodze za 10 min? szybkie ladowanie i starcza na pare godzin, zapomne ze ladowalem telefon, to do 100%

 

oneplus i pochodne z szybkim ladowaniem maja ten plus ze sie telefon tak nie grzeje i bateria tak nie dostaje po dupie, ponad 2 lata na liczniku i nie czuje spadku wydajnosci, poza takim ze mlody moj gra na telefonie i mam uruchomiony ciagle mi fit

jesl inie jest grane dzien wytrzymuje bez problemu, telefon i tak za jakis czas bedzie wymieniany, zastanawiam sie tylko w co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...