Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, GalanTobi napisał:

Wpiernicze swoje trzy grosze.

Raz piszesz 650W poradzi sobie z palcem w d...., drugi raz 750W, zwracasz uwagę, że ludzie to czytają - głupoty potem robiąc...?

Ja zdurniałem do reszty...

A sam jeszcze zapas masz, ba będziesz zmieniał na większy!

Nic nie pisałem o 650W tylko odpowiadałem na niektóre dziwne posty np. odnośnie kalkulatorów :E

Ale jeśli chodzi o 650W i przy normalnym kompie z prockiem pokroju 10700 czy ryzenem 3700 + 3080 na stock to tak 650W sobie spokojnie poradzi. Bo przy takim zestawie pobór z gniazdka będziesz miał na poziomie ~450-500W podczas grania w wymagające gry.

Oczywiście mowa o dobrym markowym zasilaczu, a nie jakimś szrocie.

I faktycznie czas zakończyć tą rozmowę, bo zasilacze były tutaj już wałkowane nie raz.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na obecnym etapie rozwoju tego “problemu” jedyny solidny dowód to to że producenci zmieniali przed samą premierą te “poscap”.

plus to co od evga wyszło

 dAfZUZQ.png

czyli

During our mass production QC testing we discovered a full 6 POSCAPs solution cannot pass the real world applications testing. It took almost a week of R&D effort to find the cause and reduce the POSCAPs to 4 and add 20 MLCC caps prior to shipping production boards, this is why the EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 series was delayed at launch.

ftw3 ich najmocniejsza karta z wysokim PL nie spełniała norm. Mogli nawet testować boosty właśnie 2000 lub wyżej.

Natomiast seria niższa…

EVGA GeForce RTX 3080 XC3 series with 5 POSCAPs + 10 MLCC solution is matched with the XC3 spec without issues.

Już spełniała normy. Tu stawiam że nie testowali powyżej np 1900MHz.

Oczywiście przy tych częściach które użyli. Różni producenci różne "poscapy" dali np  220 470 330. Nie wiem jakie evga miała.

Kwestia taka że ludki narzekają że na wysokim zegarze im wywala a na fabrycznym jest ok.

Oczywiście to co napisałem jest na podstawie komunikatu od producenta. Ale to jedyny solidny kawałek wiedzy jaką obecnie mamy. I takie moje wywody logiczne z tej wiadomości wynikające.

Do tej pory byle gówno(nie mówię o jakiś mini) robiło ponad 1900MHz dobijając do 2000MHz nawet jeśli trzeba było max rpm zrobić a zegar bliski 2000MHz był tylko parę minut lub obciążenie było lżejsze. ?

Więc ludzie się przyzwyczaili.

Jak to się rozwinie dalej to czas pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, brelik napisał:

To forum to dno porównując z zagranicznymi :D Najpierw czekanie i płacz, że nie powinno być premiery, później wywyższanie produktu, który opłacił recenzje, następnie szukanie czego się tylko da, żeby się doczepić. Tymczasem my - nabywcy, już na tych kartach gramy i nic nam się nie dzieje i nie musimy doszukiwać się problemów na siłę. Ooo bym zapomniał, są jeszcze Ci co wszystko wodują i robią zdjęcia kąkuterów, nie korzystając z mocy obliczeniowej jakiej mają w jednostce nawet w 1/3 :) Każdy ma jakieś hobby, a tutaj 1 strona zjadłaby drugą etc. DNO.

O jakich zagraniczynych forach mówisz? ocuk? tam wątek zakupowy i "czekanie i płacz" ma kilkaset stron, ocn? tam też kilkadziesiąt stron. jakies inne? Akurat to forum jest naprawdę nieźle na bieżąco ludzie wrzucają praktycznie od razu wszystkie istotne info. A to, że kart nie ma i wiele osób chciało je kupić (nvidia sama zapewniała że karty będą) i teraz jest problem to nie wina osób o tym piszących. Skoro jesteś "nabywcą" to graj i daj innym pogadać o tych kartach... 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc to karty spełniają warunki gwarancji.

Boost Clock (GHz)1.71

Base Clock (GHz)1.44

Problemy robią się powyżej 2010MHz jeśli dobrze myślę to Nvidia zrzuci winę na podproducentów bo ich FE działają dobrze. Zresztą jeśli naprawdę problem jest w kondensatorach to Nvidia nie ma nic do tego to nie jest ich projekt PCB. Ich PCB spełnia wymogi i działa stabilnie.

Ciekaw jestem jak do tego podejdą niezależni producenci. Czy wydadzą biosy obniżające BOOST ? 

Aktualnie wiadomo dla czego karty mają tak niski OVER Power limit - raptem kilka procent. Czyżby wiedziano o tym już wcześniej ale parcie na szybką premierę było priorytetem ?

Wiele pytań zobaczymy niedługo jaka jest prawda i kto lub co jest temu winne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś komu udało się kupić RTX 3080 i zatrzymał go dla siebie (;)) mógłby (jeśli mu wysypuje się z wysokim zegarem do pulpitu) czy podobnie będzie:

1. jeśli wyłączy się HAGS (bywało sporo cyrków z tym... łącznie z wyrzucaniem do pulpitu z grami)

2. zdegraduje sterowniki do tych "przed Ampere" (najpierw usunąć sterowniki DDU)

3. zamieni sterowniki Game Ready na wersję STUDIO (widziałem komentarz na reddit, że komuś pomogło) [najpierw usunąć sterowniki za pomocą DDU]

4. wyłączy MSI AB oraz RTSS

 

Z góry dzięki! :)

Edytowane przez MadSpot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, MadSpot napisał:

 

3. zamieni sterowniki Game Ready na wersję STUDIO (widziałem komentarz na reddit, że komuś pomogło) [najpierw usunąć sterowniki za pomocą DDU

 

Sterownik studio ogranicza over Boost GPU. Więc problemu nie będzie - oczywiście jeśli karta sama z siebie nie osiągnie ponad 2010MHz.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, RsNeo napisał:

Ogólnie rzecz biorąc to karty spełniają warunki gwarancji.

Boost Clock (GHz)1.71

Base Clock (GHz)1.44

Problemy robią się powyżej 2010MHz jeśli dobrze myślę to Nvidia zrzuci winę na podproducentów bo ich FE działają dobrze. Zresztą jeśli naprawdę problem jest w kondensatorach to Nvidia nie ma nic do tego to nie jest ich projekt PCB. Ich PCB spełnia wymogi i działa stabilnie.

Ciekaw jestem jak do tego podejdą niezależni producenci. Czy wydadzą biosy obniżające BOOST ? 

Aktualnie wiadomo dla czego karty mają tak niski OVER Power limit - raptem kilka procent. Czyżby wiedziano o tym już wcześniej ale parcie na szybką premierę było priorytetem ?

Wiele pytań zobaczymy niedługo jaka jest prawda i kto lub co jest temu winne. 

Myśle że właśnie ślepe dążenie do wersji "OC" ich zgubiło a sam OPL właśnie z tego powodu jest tak niski, to tez tłumaczy dlaczego 3080 jest tak blisko 3090, te GPU po prostu są na granicy wytrzymałości.

Edytowane przez kadajo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, RsNeo napisał:

Ogólnie rzecz biorąc to karty spełniają warunki gwarancji.

 

Według mnie i tak i nie. Biorąc pod uwagę suche liczby ze specyfikacji, to tak, producent gwarantuje działania dla tych zegarów. Tylko nie można zapominać że również producent zaimplementował funkcjonalność podbijania zegarów, na którą użytkownik nie ma do końca wpływu. 

Albo producenci będą ratować się aktualizacją biosu, albo to idealnie się nadaję nawet nie pod gwarancję, ale pod rękojmię jako produkt z wadą fabryczną 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, STALKERqwe napisał:

Według mnie i tak i nie. Biorąc pod uwagę suche liczby ze specyfikacji, to tak, producent gwarantuje działania dla tych zegarów. Tylko nie można zapominać że również producent zaimplementował funkcjonalność podbijania zegarów, na którą użytkownik nie ma do końca wpływu. 

Albo producenci będą ratować się aktualizacją biosu, albo to idealnie się nadaję nawet nie pod gwarancję, ale pod rękojmię jako produkt z wadą fabryczną 

Produkt z wadą fabryczną - to słowo KLUCZ według mnie. 

Ale tylko u producentów niezależnych od NVidii bo ich wersja FE działa idealnie to producenci niezależni zawinili dając tak wysoki BOOST. 

Tak jak pisałem ciekaw jestem co zrobią - wydadzą nowy bios czy może przeprojektują PCB. Jeśli  to wina samego GPU to już nic nie mogą zrobić, tylko Nvidia może go "poprawić" lub olać sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już takie cyrki miałem przy GTX970 od Asusa. Wywalał się bo boostował zbyt wysoko. Od tamtej pory nie kupuję kart Asusa.

Edytowane przez malko
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ogarną sterami to ogarną biosem. Rękojmia? Wyślesz do sklepu na rękojmię wgrają nowy bios i karta jak nowa. Karta sprawna, spełnia spec.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, malko napisał:

Ja już takie cyrki miałem przy GTX970 od Asusa. Wywalał się bo boostował zbyt wysoko. Od tamtej pory nie kupuje kart Asusa.

Asus się dużo nauczył od tamtego czasu ;) Aktualnie to chyba tylko właśnie Asus nie ma problemów z "wywalaniem" gier powyżej 2010MHz.

1 minutę temu, lukadd napisał:

Jak nie ogarną sterami to ogarną biosem. Rękojmia? Wyślesz do sklepu na rękojmię wgrają nowy bios i karta jak nowa. Karta sprawna, spełnia spec.

I tego się obawiam. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bank będą Biosy z "poprawką". Zotac już to wyczaił przed wypuszczeniem i ich karty nie boostują tak wysoko.

Edytowane przez malko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wcześniej o tym pisaliśmy, jeśli faktycznie w tym tkwi problem, to na 99% zostaną wydane nowe biosy, NV pewnie przymusi partnerów do przyjmowania zwrotów (na swój koszt) i robienia "aktualizacji" i odsyłania. Chyba, że problem jest inny, ale póki co, same spekulacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wcale mnie nie dziwi że w tych kartach nie ma praktycznie miejsca na OC, zobaczcie jakie TDP i niskie OPL. Nie ma sensu nawet katować ich wyższymi zegarami, one są na granicy wytrzymałości. Niestabilność jak widać gwarantowana. Co do samych producentów po prostu dadzą nowe biosy z niższymi zegarami, przeproszą i po wszystkim. A ze ktoś się będzie z nimi kłócił to już ich problem. Tutaj trzeba podjeść logicznie do tematu a nie udawać jakiegoś Janusza biznesu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z ciekawości sprawdziłem sobie ten kalkulator dla zasilaczy.  Zestawik z sygnaturki wg. tego kalkulatorka łyka tyle

BxflCmj.jpg

Natomiast po włożeniu 3080 tyle

U5RRjx9.jpg

Niby PC od biedy się zgadza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, lukadd napisał:

Jak nie ogarną sterami to ogarną biosem. Rękojmia? Wyślesz do sklepu na rękojmię wgrają nowy bios i karta jak nowa. Karta sprawna, spełnia spec.

Jeśli wyjdą nowe biosy to tak, temat gwarancji/rękojmi jest zamknięty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza sesja.:

-2 pełne testy w 3dmarkt zakończone powodzeniem 

-1 godzina MW Multi na ultra 4k

-5 godzin Control na ultra z Ray Tracing 1440p@4k Dlss RT High.

Zero problemów. 

Karta bez UV ,zegar biega do 2010Mhz (Może więcej, nie patrzę się w licznik cały czas).Max temperatury 67 stopni.

 

ZASILACZ 650w.

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 3
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osiągnęli ten sam limit co osiąga zwykły procesor po prostu ich GPU nie działa poprawnie powyżej 2010MHz i tyle. Procesory też da się podkręcić do jakiejś wartości X a potem sypie błędami. 

Tu mamy to samo tyle że producenci niezależni  przeholowali troszkę z tymi zegarami i karty trafiły do konsumentów. 

Moim zdaniem dadzą nowe biosy i temat się zakończy na 1900MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gamers Nexus 

"POSCAP issue might only be with a few boards. Seems like the main issue is boosting too high on some of these cards -- so it's two separate issues, as discussed on stream, that affect different boards." 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że w kwestii wydajności 3080 między 10 GB a 20 GB nie będzie różnicy, między 3080 a 3090 jest bardzo mała różnica czy 3080 Ti ma sens ? gdzie ona sie tam zmieści ? hehe Karty co najwyżej będą miały w nazwie 10 GB VRAM i 20 GB VRAM i tyle a wydajnosć ta sama.

Edytowane przez shakal84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie ma się czym niestety podniecać jeśli chodzi o nowe karty. Ta cała seria 3000 to jest odgrzewany kotlet. Nic szczególnego że jest wydajniej skoro potrzeba więcej energii.  Więc jak dla mnie narazie postęp stanął w miejscu. RTX 2080 TI ma TDP 250, teraz 3080 ma TDP 320 a 3090 już 350 wg tych dostępnych specyfikacji. Idąc tym tokiem seria 4000 będzie miała TDP ~450 ?

Przełom będzie gdy wyjdą karty gdzie cena będzie akceptowalna, wydajność wysoka i pobór mocy niski. Czyli pewnie nie prędzej jak za ładnych parę lat.

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, stami napisał:

Gamers Nexus 

"POSCAP issue might only be with a few boards. Seems like the main issue is boosting too high on some of these cards -- so it's two separate issues, as discussed on stream, that affect different boards." 

Jeśli to się potwierdzi to - zacytuję sam siebie ;)

Osiągnęli ten sam limit co osiąga zwykły procesor po prostu ich GPU nie działa poprawnie powyżej 2010MHz i tyle. Procesory też da się podkręcić do jakiejś wartości X a potem sypie błędami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Pioneer83 napisał:

Z ciekawości sprawdziłem sobie ten kalkulator dla zasilaczy.  Zestawik z sygnaturki wg. tego kalkulatorka łyka tyle :

@Up u mnie wyszło, że łyka pod maksymalnym obciążeniem do 600W, a rekomendowane 650W. Realnie w grach mam po wszystkim na mocnym OC ~350W, a aby dobić pod 400W to już muszę mocno się postarać, no chyba, że zajadę kompa jakimś totalnymi wygrzewaczami CPU + GPU.

6 minut temu, kadajo napisał:

Ogólnie wcale mnie nie dziwi że w tych kartach nie ma praktycznie miejsca na OC, zobaczcie jakie TDP i niskie OPL. Nie ma sensu nawet katować ich wyższymi zegarami, one są na granicy wytrzymałości. Niestabilność jak widać gwarantowana. Co do samych producentów po prostu dadzą nowe biosy z niższymi zegarami, przeproszą i po wszystkim. A ze ktoś się będzie z nimi kłócił to już ich problem. Tutaj trzeba podjeść logicznie do tematu a nie udawać jakiegoś Janusza biznesu...

Mnie tylko zastanawia co skłoniło nvidię, aby te karty tak mocno wyżyłować bo i FE jest wyżyłowany, a zapas OC ma też bardzo mizerny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...