Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, sideband napisał:

A po co mu ta taśma skoro nie grzeje hot-em ?

Heh jeszcze ten krowiasty grot ?

POSCAP-y dwa musiał zdjąć hotem albo termopęsetą - w ogóle jestem lekko zdziwiony, że lutuje to takim ogromnym grotem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czepiacie się, zawsze mogło być gorzej. :) Nadal nie rozumiem po co on to właściwie robi, jest prawie pewne, że nie w tym tkwi problem lub w najlepszym razie (dla tego eksperymentu) nie tylko tym.

Edytowane przez Mripper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Mripper napisał:

Nadal nie rozumiem po co on to właściwie robi, jest prawie pewne, że nie w tym tkwi problem lub a najlepszym razie (dla tego eksperymentu) nie tylko tym.

To jak eksperyment wykaże, że nie w tym jest problem, to będzie się parę źródeł na niego powoływać i rozpoznawalność wzrośnie. Win-win. :)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Fjubens napisał:

To jak eksperyment wykaże, że nie w tym jest problem, to będzie się parę źródeł na niego powoływać i rozpoznawalność wzrośnie. Win-win. :)

To raz, a dwa, że facet dla wielu jest w pewnym sensie guru, więc być może jest jakaś presja z jego otoczenia na niego, lub sam z siebie chce się wykazać ;)
Inna sprawa, że producenci u siebie już dawno to sprawdzili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, mikolaj612 napisał:

POSCAP-y dwa musiał zdjąć hotem albo termopęsetą - w ogóle jestem lekko zdziwiony, że lutuje to takim ogromnym grotem :E

A tak widać, że były przylutowane. Do termopęsety taśma zbędna.

To mógł to zrobić hot-em i "cyną w płynie". Poszło by szybko, ale raczej nie jest za pan brat z lutowaniem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, mikolaj612 napisał:

Taśma kaptonowa (polimidowa), dobry topnik, cyna + zapas kondensatorów.
Godzina roboty dla mnie, dla kogoś kto codziennie robi coś takiego pewnie mniej ;)

Gdybym mógł położyć na tym łapki swoje to raz dwa bym się pobawił - z czystej ciekawości.

9n769bb4ifp51.jpg

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, mikolaj612 napisał:

To raz, a dwa, że facet dla wielu jest w pewnym sensie guru, więc być może jest jakaś presja z jego otoczenia na niego, lub sam z siebie chce się wykazać ;)

Guru, uśmiałem się. Nie żebym cokolwiek do niego miał, ale to taki trochę "eksperyment" jak @Fjubens napisał - dla klików i pozostałych, co za chwilę zrobią z tego 100 kolejnych materiałów, które wnoszą do temu dokładnie... nic.

Cytat

Inna sprawa, że producenci u siebie już dawno to sprawdzili.

No raczej; nawet bardzo dawno.

Edytowane przez Mripper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, bardziej mnie dziwi, że firmy nadal uparcie stosują termopady zamiast np: K5 PRO na swoich kartach graficznych.
W laptopach większość firm stosuje K5 PRO bo jest szybciej, wygodniej i po prostu taniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mikolaj612 napisał:

 


W kwestii zasilaczy można powiedzieć, że jesteśmy już blisko ściany albo wręcz tulimy się do niej - straty będą zawsze czy to na PCB, elementach czy samych układach, cała magia polega na ich minimalizowaniu.
Mając ponad 90% sprawności można powiedzieć, że to już bardzo dobry rezultat, mając 95% lub więcej traktowałbym za rewelacyjny rezultat.
To co można zmieniać to po prostu design (wew. oraz zew.) oraz integrować coraz więcej funkcji czy elementów w formę układów co obniży stopień komplikacji oraz ceny samych urządzeń.

W kwestii zasilaczy jedyna zmiana jaka może nas czekać to porzucenie oraz aktualizacja normy ATX, która może wymusić pewne większe bądź mniejsze zmiany, ale sprawności na poziomie ~95% w zasadzie przekroczyć wręcz nie sposób.
Zasilacz PC to jedna z niewielu rzeczy, która zachowuje świeżość mimo upływu lat, gdzie cała reszta co chwila przechodzi mniejszą lub większą rewolucję.

 

Nawet najlepsze przetwornice DC-DC nie osiągają 99%, przeważnie up to 98% straty zawsze muszą być (i tak większość z nich robi up to 90-92%)

Titanium up to 96% (230V) to już chyba szczyt możliwości, by zbliżyć się w zasilaczach ATX AC-DC do 97-98% to trzeba by dać 400V do gospodarstw domowych... napięcie że strach się bać :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mikolaj612 napisał:

Nawet gdyby ktoś się wychylił z BSOD/CTD itp. to zostałoby to zrzucone na kart niedopracowanych BIOS/sterowników, nieumiejętnego testowania lub niestabilnej platformy.
Ostatecznie (gdyby wychyliło się więcej osób na premierę) producent powie, że karty to wersja preview, nie mają finalnych BIOS czy elektroniki i temat zostałby zamknięty tego samego dnia bo nie byłbyś w stanie wykorzystać żadnego sensownego argumentu, bo nie masz dowodu, że producent mówi (nie)prawdę.
Takie rzeczy działy się już przecież w przeszłości.

 

Spisek jak w Z Archiwum X i walka Muldera o prawdę ☺️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wii napisał:

 

@RyszardGTS

Ten widzioł i powiedzioł...

 

No chociaż ten widzioł i powiedzioł, chociaż jedyn łodważny się znalozł

ps. Pewnie sam kupił za zarobione pienionszki ale i tak od 17.09.2020 (data recenzji) jest na czarnej liście Nvidii i żodnej karty Nvidii nigdy za darmochę nie dostanie, żodnej! ;) 

Godzinę temu, Aldatha napisał:

Lisa 28 października :

"Ampere users, it is safe to upgrade now" ;)

:thumbup: 

Też czekam co pokaże AMD (a dokładniej co pokażą recenzje bo Lisa podobnie jak Jensen, oboje lubią trochę ściemniać :E )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, RyszardGTS napisał:

Nawet najlepsze przetwornice DC-DC nie osiągają 99%, przeważnie up to 98% straty zawsze muszą być (i tak większość z nich robi up to 90-92%)

Titanium up to 96% (230V) to już chyba szczyt możliwości, by zbliżyć się w zasilaczach ATX AC-DC do 97-98% to trzeba by dać 400V do gospodarstw domowych... napięcie że strach się bać :E 

https://www.businesswire.com/news/home/20180604006523/en/Seasonic’s-New-High-Efficiency-1.6-kW-Platform

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, sideband napisał:

A po co mu ta taśma skoro nie grzeje hot-em ?

Heh jeszcze ten krowiasty grot ?

Nie ma co się śmiać, transformatorówki nie użył :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, mikolaj612 napisał:

Wiecie, bardziej mnie dziwi, że firmy nadal uparcie stosują termopady zamiast np: K5 PRO na swoich kartach graficznych.
W laptopach większość firm stosuje K5 PRO bo jest szybciej, wygodniej i po prostu taniej ;)

Jakiś czas temu pytałem, nikt nie chciał oficjalnie odpowiedzieć. Nieoficjalnie - zmiana systemu produkcyjnego, wdrożenie, zwyczajnie nie mają obecnie dla nich ekonomicznego sensu, termopady są "wystarczająco dobre" więc nie czują potrzeby inwestować....

Edytowane przez Mripper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mikolaj612 napisał:

Poza tym jak wspomniałeś wyżej - to jest hajs i to wcale nie jakiś drobny, pewnie niejeden z youtuberów czy recenzentów na różnych portalach przytulił nowego RTX-a za dobre słowo czy po kosztach ;)

Pewnie średniaki dostali za darmo, największym to się pewnie konkrentie dopłaca. Wątpie by np: Linus robił recenzję przykładowo RTX 3090 "za to że dostał RTX 3090 za darmo", tam musiała dodatkowo wpłynąć na konto odpowiednia kwota  :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Mripper napisał:

Jakiś czas temu pytałem, nikt nie chciał oficjalnie odpowiedzieć. Nieoficjalnie - zmiana systemu, wdrożenie, zwyczajnie nie mają obecnie dla nich ekonomicznego sensu, termopady są "wystarczająco dobre" więc nie czują potrzeby inwestować....

To ciekawe, bo większość tych firm produkuje (albo sygnuje swoim logiem) laptopy, taki ASUS, MSI, HP - mam lapka z RTX-em, przy CPU siedzą termopady, ale już wokół GPU K5 PRO wszędzie.
Nie jednego lapka rozebrałem i to jest od kilku lat wdrażane na większą skalę. Chyba Apple zapoczątkowało ten trend - skądinąd bardzo dobry, jest mniej roboty (nie trzeba nic przycinać itp.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, RyszardGTS napisał:

odpowiednia kwota

Linusowi to myślę że taka nvidia spokojnie płaci 5 cyfrową kwotę w dolkach ofc. Rozmowa o pieniążkach, ciągle mamy rozmowę o pieniążkach..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, sideband napisał:

No i to jest konkret, chociaż dzisiaj falownik na stringu paneli 600V ma sprawność up to 98%, a sprawność "namierzania punktu mocy słoneczka" w wbudowanym w niego MPPT sięga up to 98-99%, no i można sobie ładować elektryka :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, mikolaj612 napisał:

To ciekawe, bo większość tych firm produkuje (albo sygnuje swoim logiem) laptopy, taki ASUS, MSI, HP - mam lapka z RTX-em, przy CPU siedzą termopady, ale już wokół GPU K5 PRO wszędzie.
Nie jednego lapka rozebrałem i to jest od kilku lat wdrażane na większą skalę. Chyba Apple zapoczątkowało ten trend - skądinąd bardzo dobry, jest mniej roboty (nie trzeba nic przycinać itp.).

Domyślam się, że tutaj też jest kwestia kontraktów zazwyczaj podpisywanych na konkretne wolumeny i lata. Natomiast miałem okazję być w kilku fabrykach kart graficznych i innych podzespołów np. Pc Partner (Zotac) czy Palita i widząc na własne oczy jak to wszystko jest spięte na ostatni guzik (również finansowo) to taka zmiana, która dla większości wydaje się błaha - trwa długie lata, jest stopniowa i kosztuje konkretnie. 

Nie wypowiem się jak jest w Asus czy MSI, bo oni mają nieco inną strukturę i metodykę funkcjonowania, a co ważniejsze u nich nie ma szans aby się dostać do jakiegoś inżyniera i pogadać, to jest praktycznie takie samo korpo jak NV czy AMD w modelu funkcjonowania. Możliwe, że w przypadku laptopów się to zwyczajnie opłaca, wszak na nich marża jest wielokrotnie większa niż na kartach graficznych.

12 minut temu, KotekzPiekła napisał:

Linusowi to myślę że taka nvidia spokojnie płaci 5 cyfrową kwotę w dolkach ofc. Rozmowa o pieniążkach, ciągle mamy rozmowę o pieniążkach..

Nvidia nigdy, nigdzie nie płaci za premierowe recenzje czy mowa o Linusie czy np. PurePC. Dostają karty, wszyscy chcą mieć premierowe recenzje. Pieniądze płyną przez akcje kwartalne partnerów z budżetów marketingowych, które im finansuje NV; ich wielkość zależy od realizacji targetów sprzedażowych GPU dla danego partnera i regionu.

Edytowane przez Mripper
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, mikolaj612 napisał:

Wiecie, bardziej mnie dziwi, że firmy nadal uparcie stosują termopady zamiast np: K5 PRO na swoich kartach graficznych.
W laptopach większość firm stosuje K5 PRO bo jest szybciej, wygodniej i po prostu taniej ;)

Wybacz głupie pytanie :P

Rozumiem, że to całe K5-PRO to zamiast termopadów na pamięci czy sekcję karty?

Na rdzeń karty też mogliby to dawać?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie tam gdzie oryginalnie były/są termopady ;)
Na rdzeniu tego nie widziałem - ciekawe jakby się to sprawdziło :)

Plus jest taki, że nic nie docinasz i nie przejmujesz się grubością ani regularnością miejsca gdzie to nakładasz (z termopadem tak dobrze nie ma ;) ).
K5 nadaje się od 0.1mm do 3mm z tego co pamiętam, a termopady musisz mieć zawsze odpowiednio dobrane, a tutaj jedna mieszanka załatwia cały temat.

Wpisz na ebay K5-PRO i testuj :E

Edytowane przez mikolaj612
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mikolaj612

Ciekawe czy sprawdziłoby się pod LC na blok GPU? Bo jest inna grubość padów na pamięciach a inna na sekcji, w przypadku mojego Radeona. Żeby nie wyszedł problem z dociskiem bloku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MarcoSimone napisał:

Wybacz głupie pytanie :P

Rozumiem, że to całe K5-PRO to zamiast termopadów na pamięci czy sekcję karty?

Na rdzeń karty też mogliby to dawać?

 

Mam to K5-PRO, struktura podobna do plasteliny, źle się to nakłada bo się "paćka" i nigdy nie wiadomo ile tego dać, ja zawsze daję za dużo i rozłazi się po PCB :E Na rdzeń się nie nadaje, za mała przedowność cieplna.

Używam tego przeważnie do starych laptopów i GPU jak gdzieś były termopady bo jest szybciej i nie muszę mierzyć ani szukać odpowiednich termopadów. Nie przewodi prądu czyli wystarczy walnąć kleksa na VRAM czy VRM i robi robotę. Nie wiem na ile to się nadaje do nowych GPU z wielkimi VRM i kupą kostek VRAM ale np. w moim Zbooku G6 z RTX3000 też było coś w stylu K5-PRO na VRAMie.

Edytowane przez
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Mam to świństwo K5-PRO, struktura podobna do plasteliny, źle się to nakłada bo się "paćka" i nigdy nie wiadomo ile tego dać, ja zawsze daję za dużo i rozłazi się po PCB :E 

Dajesz to pod blok wodny?

Edit: dzięki...to nie zawracam sobie tym dupy. 

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem posta, przeważnie do starych GPU i laptopów. Nie jest fajnie to usuwac, włazi pod kostki itp i trzeba wypłukiwać izopropanolem.

Edytowane przez
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...