Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, MarcoSimone napisał:

@mikolaj612

Ciekawe czy sprawdziłoby się pod LC na blok GPU? Bo jest inna grubość padów na pamięciach a inna na sekcji, w przypadku mojego Radeona. Żeby nie wyszedł problem z dociskiem bloku ?

No właśnie pod to jest idealne K5-PRO, w miejsca gdzie są nierówności itp.
Termopad ściśniesz maksymalnie o połowę i musisz dokładnie wiedzieć jaką grubość kupić + ładnie dociąć nożykiem.
A tutaj nakładasz szpatułką lub bezpośrednio (jak kupisz w sztyfcie) i voila.

To ma konsystencję bo ja wiem gumy do żucia, jest gumowate, rozciągliwe i ściśliwe, dlatego ładnie wypełnia szczeliny i łatwo się nakłada (zmywa także).
Kolor, zapach ma neutralny, toksyczne nie jest, można paluchem nakładać.

Ja u siebie w lapku miałem to na całej sekcji GPU gdzie normalnie musiałbym kupić termopady ~ 0.5mm do 1.5mm i docinać każdy na wymiar.
Przewodność cieplna jest na poziomie dobrych termopadów jak pamiętam ~6w/m.K to nie rzadko 2-3x więcej niż przeciętne termopady ;)
No chyba, że ktoś kupuje ThermalGrizzly, Gelida czy FujiPoly to może kręcić trochę nosem - z drugiej strony K5-PRO jest dość tanie i po prostu fajne w aplikacji.
Zestaw 100 gram za ok 100zł starczy na bardzo długo, a termopad jest jednorazowy - po demontażu chłodzenia nie przylega tak dobrze jak gdy był ściskany pierwszy raz.

Nadmiar zbierasz jakimś plastikową łyżeczką czy łopatką od pasty termoprzewodzącej (ja tak robię) a resztki (nalot) płatek kosmetyczny nasączony izopropanolem :)
Jak się ciężko nakłada to podobnie jak z pewnymi pastami, filiżanka gorącej wody i wsadzić na chwilę, złapie temperaturę to od razu mięknie i jest dużo łatwiej.

Ale faktycznie jak się tego nawali dużo to wypływa spod elementów, więc trzeba wyczuć po prostu i chwilę poeksperymentować.

Edytowane przez mikolaj612
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji mnie naszło: chodzą słuchy, że niekoniecznie w nowych RTX-ach są montowane POSCAP-y (Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitor), czyli po prostu kondensatory tantalowe nowej generacji (dla uproszczenia przyjmijmy takie rozróżnianie), a SP-Cap (Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors) - oba te kondensatory wyglądają tak samo, ale mają inną charakterystykę oraz oczywiście cenę (przez co używa się ich w innych miejscach).
Te drugie - o których myśli się, że są tantalowe - niestety ale nimi nie są. W skrócie są to tak naprawdę od dawna znane kondensatory polimerowe, używane od lat w kartach graficznych, płytach głównych lub po prostu porządnej elektronice.

Większość je kojarzy bo wyglądają tak :

 Lelon Electronics Corp.

A tak wyglądają SP-cap oraz POSCAP (są też jeszcze OS-cony) :

Kondensatory elektrolityczne polimerowe i hybrydowe - właściwości i  zastosowania | Elektronika B2B

Jak widać niemalże się niczym wizualnie nie różnią (na tym zdjęciu akurat rozmiarem, który pewnie wynika z innej pojemności i/lub napięcia), tak więc zgaduj zgadula ;)
Druga sprawa, że obejrzałem kilka PCB różnych kart i wartości kondensatorów wahają się od 220 do 470uF to nie są jakieś malutkie różnice, samo to świadczy, że problem jest bardziej skomplikowany albo ktoś błędnie wydedukował.
Poświęcę temu jeszcze chwilę to może znajdę nawet kto produkuje te kondensatory i co to dokładnie jest. Bo w zasadzie wszyscy używają takie same (sugerując się oznaczeniami :E ).
Póki co znam pojemności oraz potencjalną obudowę (D Case/ SMD-2917).
 

 

Edytowane przez mikolaj612
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Szybkie pytanko. Dużo stracę fps w grach (tylko w 4k), jeśli nie przesiądę się z i7 8700 na coś lepszego do ROG STRIXA 3090?

Edytowane przez estorek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, estorek napisał:

Cześć,

Szybkie pytanko. Dużo stracę fps w grach (tylko w 4k), jeśli nie przesiądę się z i7 8700 na coś lepszego do ROG STRIXA 3090?

jeśli dla Ciebie 1-3 klatek to strata, to stracisz:, ja bym nie wymieniał.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dari555 napisał:

jeśli dla Ciebie 1-3 klatek to strata, to stracisz:, ja bym nie wymieniał.

Ktoś pisał, że to fejkowy kanał i fejkowe wyniki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, estorek napisał:

Cześć,

Szybkie pytanko. Dużo stracę fps w grach (tylko w 4k), jeśli nie przesiądę się z i7 8700 na coś lepszego do ROG STRIXA 3090?

Wczoraj godzinę siedziałem na necie, bo miałem podobny problem (zmiana 8700k@4.5Ghz (luźne o/c), na 9900K/10900k). O ile w FHD czy nawet WQHD jest jakaś różnica, to w 4K praktycznie zanika, bo większe znaczenie ma już GPU. Dlatego podjąłem decyzję, że nie warto wywalać 4tys na proca i dobrą płytę główną, dla 1-4fps.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba rozwiązałem zagadkę :E

Przejrzałem fotki kilku niereferentów i oto moje wnioski ;)

Na pierwszy ogień referent NV :

back_full.jpg

 

Spójrzcie na kondensatory o oznaczeniu 107 16K - są to kondensatory 100uF 16V umieszczone po stronie pierwotnej regulatora napięć (przetwornicy), za nią mamy już całą baterię POSCAP-ów (najprawdopodobniej produkcji Panasonica, bo AVX oraz Kemet inaczej oznaczają obudowy, podobnie Vishay :E ).
Dlatego są na 16V bo trafia tam ~ 12V z waszych zasilaczy i slotu PCI-E, strona wtórna to kondensatory na stosunkowo niskie napięcie, pewnie w granicy 2.5V ;)
Pod samym rdzeniem mamy te same kondensatory - czyli POSCAP-y, widać NV sobie nie żałowała.

Pozostałe karty, które widziałem czyli MSI, Zotac, Palit (a także Gainward oraz PNY) cisną pod rdzeniem SP-cap, a skąd to wiecie dobry Panie? Zapytacie pewnie.
Otóż mistrz dedukcji sprawdził kilkadziesiąt zdjęć w necie, dokumentacji różnych firm i zauważył pewne cechy wspólne (bo sam POSCAP-y używałem wielokrotnie w swoich projektach), POSCAP-y bardzo często mają polaryzację oznaczoną plusem przy większych obudowach, SP-cap mają klasyczny pasek/kreskę - to pierwsza różnica którą złapałem.
Druga, bardziej subtelna jest taka, że POSCAP mają idealnie równomierną powierzchnię, na której jest nadruk oznaczeń, SP-cap posiadają dwa okrągłe, niezbyt głębokie wcięcia po przeciwległych stronach.
Dokumentacje produktów oraz zdjęcia w necie zdają się w dużej mierze potwierdzać moje obserwacje.
Oczywiście, może być tak, że POSCAP nie będzie miał plusa w oznaczeniu polaryzacji (bo będzie w małej obudowie, na której się nie da tego sensownie oznaczyć, wiec dadzą kreskę czy kropkę), ale przy tak dużej obudowie jak ta najpewniej będą to jakieś jednostkowe przypadki, poza tym te kondensatory produkuje niewielkie grono firm, które ma stosunkowo jednolite sposoby oznaczeń dla wielu grup produktów.

Nie traktujcie moich wpisów jako prawd objawionych, potwierdzenia czegoś czy jako wskazówki co kupić itp. ot traktuję to luźno, ale jak widać coś jest na rzeczy.

PS: bardzo podoba mi się layout zasilania referenta, ponieważ od jakiegoś czasu wiele firm forsuje obudowy układów tzw. flip-side/hot-rod, gdzie układ scalony zasilany jest poprzez dwa (lub więcej pinów) po przeciwległych stronach obudowy - cel jest prosty - częściowe niwelowanie pola magnetycznego, które powstaje dzięki przepływającemu w pobliżu układu prądu (powstają dwa, wzajemnie znoszące się pola magnetyczne o odwrotnych kierunkach), wpływa to pozytywnie na ilość generowanego na wyjściu szumu podczas przełączania (nie wiem jak to ładnie i idealnie przetłumaczyć na polski, bo rzadko muszę coś tłumaczyć i posługiwać się polską terminologią).
Jeśli tutaj coś podobnego by miało zastosowanie to byłoby to bardzo inteligentne i nawet dość nowatorskie posunięcie inżynierów NV.
Tak to wygląda w odniesieniu do samego układu/aplikacji przetwornicy: 

1227007323_Zrzutekranu2020-09-28085045.png.210343ffe77de488805687f1a06b8337.png
 

Edytowane przez mikolaj612
  • Thanks 1
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, mikolaj612 napisał:

Chyba rozwiązałem zagadkę :E

Przejrzałem fotki kilku niereferentów i oto moje wnioski ;)

Na pierwszy ogień referent NV :

back_full.jpg

 

Spójrzcie na kondensatory o oznaczeniu 107 16K - są to kondensatory 100uF 16V umieszczone po stronie pierwotnej regulatora napięć (przetwornicy), za nią mamy już całą baterię POSCAP-ów (najprawdopodobniej produkcji Panasonica, bo AVX oraz Kemet inaczej oznaczają obudowy, podobnie Vishay :E ).
Dlatego są na 16V bo trafia tam ~ 12V z waszych zasilaczy i slotu PCI-E, strona wtórna to kondensatory na stosunkowo niskie napięcie, pewnie w granicy 2.5V ;)
Pod samym rdzeniem mamy te same kondensatory - czyli POSCAP-y, widać NV sobie nie żałowała.

Pozostałe karty, które widziałem czyli MSI, Zotac, Palit (a także Gainward oraz PNY) cisną pod rdzeniem SP-cap, a skąd to wiecie dobry Panie? Zapytacie pewnie.
Otóż mistrz dedukcji sprawdził kilkadziesiąt zdjęć w necie, dokumentacji różnych firm i zauważył pewne cechy wspólne (bo sam POSCAP-y używałem wielokrotnie w swoich projektach), POSCAP-y bardzo często mają polaryzację oznaczoną plusem przy większych obudowach, SP-cap mają klasyczny pasek/kreskę - to pierwsza różnica którą złapałem.
Druga, bardziej subtelna jest taka, że POSCAP mają idealnie równomierną powierzchnię, na której jest nadruk oznaczeń, SP-cap posiadają dwa okrągłe, niezbyt głębokie wcięcia po przeciwległych stronach.
Dokumentacje produktów oraz zdjęcia w necie zdają się w dużej mierze potwierdzać moje obserwacje.
Oczywiście, może być tak, że POSCAP nie będzie miał plusa w oznaczeniu polaryzacji (bo będzie w małej obudowie, na której się nie da tego sensownie oznaczyć, wiec dadzą kreskę czy kropkę), ale przy tak dużej obudowie jak ta najpewniej będą to jakieś jednostkowe przypadki, poza tym te kondensatory produkuje niewielkie grono firm, które ma stosunkowo jednolite sposoby oznaczeń dla wielu grup produktów.

Nie traktujcie moich wpisów jako prawd objawionych, potwierdzenia czegoś czy jako wskazówki co kupić itp. ot traktuję to luźno, ale jak widać coś jest na rzeczy.

Nie chcę nic mówić ale to już było omówione pewnie kilkadziesiąt stron temu. Jeśli chodzi o sp-cap i mlcc. Dostało się Panasonicowi a to nie był nawet on xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden napisał książkę a drugi jeszcze to zacytował na pół strony :E uwaga na bany! ? (cyt obrazków)

@Dari555

Tu jest problem czy coś było czy nie było właśnie, w tym wątku jak cie nie ma jeden dzień to już po ptokach :D

Edytowane przez Send1N
  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mikolaj612

Wszystko byłoby fajnie tylko FE też się sypią. ;)

Dobra a teraz pytanie odnośnie procka, jak myślicie jest sens przechodzić 9700k-9900k, ze względu na HT ? zmiana podstawki atm nie wchodzi w grę mam z390 master, która troszkę mnie wyniosła. Meritum robilibyście taką przesiadkę ze względu na RTX 30080 ? 1440p 144hz. 

Edytowane przez stami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, stami napisał:

@mikolaj612

Wszystko byłoby fajnie tylko FE też się sypią. ;)

Dobra a teraz pytanie odnośnie procka, jak myślicie jest sens przechodzić 9700k-9900k, ze względu na HT ? zmiana podstawki atm nie wchodzi w grę mam z390 master, która troszkę mnie wyniosła. Meritum robilibyście taką przesiadkę ze względu na RTX 30080 ? 1440p 144hz. 

Zalezy od kwoty doplaty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, MarcoSimone napisał:

 

Mnie korci ten nowy xbox series x. Jednak chcialbym miec pewnosc ze te 60 fps bedzie standardem we wszystkich tytulach. Bo juz kilka razy probowalem sie przyzwyczaic na xbox one x do 30 fpsow i kompletnie nie moge. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Creati2k napisał:

Jednak chcialbym miec pewnosc ze te 60 fps bedzie standardem we wszystkich tytulach

Jakbym miał pewność że we wszystkich tytułach na Xboxa będzie 60fps to w kierunku rtx3000 w ogóle bym nie spojrzał.

Edytowane przez ombre070

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Creati2k napisał:

Zalezy od kwoty doplaty. 

Wiesz brałbym nowy, ewentualnie stary poleciałby do brata, bo mam drugą podstawkę pod niego. Tylko czy jest w ogóle sens ? Czy czekać na AMD/11 gen intela ?

Edytowane przez stami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ombre070 napisał:

Jakbym miał pewność że we wszystkich tytułach na Xboxa będzie 60fps to w kierunku rtx3000 w ogóle bym nie spojrzał.

Konsole zawsze stawiaja na rozdzielczosc kosztem plynnosci. Wolalbym zamiast tego ich 4k to 1440p ale wszedzie 60 fps do 120 fps w sieciowkach. Ewentualnie standard do wyboru 4k 30 fps, 1440p 60 fps. Kazdy gra jak chce.

Teraz, stami napisał:

Wiesz brałbym nowy, ewentualnie stary poleciałby do brata, bo mam drugą podstawkę pod niego. Tylko czy jest w ogóle sens ? Czy czekać na AMD/11 Gen intela. 

Na intela jeszcze troche nowego poczekasz. AMD to lada moment, do niego musialbys zmienic plyte glowna, i nie wiadomo jak z dostepnoscia bedzie. Pewnie jak z rtx 3080 lub jeszcze gorzej,

i9 9900k to taki i7 10700k tylko troche cieplejszy :P 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć, jaki był efekt wymiany kondensatorów przez der8auer'a? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dari555 napisał:

nie wiem czy to było, jak było to usuńcie :

 

 

Ogladam ten film i gosc ma na TUF PL 110%, znajomy ma tez ten model non OC i ma 117% tak jak tu jeden uzytkownik tez pokazywal 117%. WTF?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Creati2k napisał:

i9 9900k to taki i7 10700k tylko troche cieplejszy :P 

Dobra to inaczej, do samego grania byś wymieniał ? Na dzień dzisiejszy ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, bowipl napisał:

110% - TUF OC, 117% - TUF zwykły

Czyli wszystko się zgadza, PL jest tak samo postawiony na głowie jak cała premiera Ampere.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, stami napisał:

Dobra to inaczej, do samego grania byś wymieniał ? Na dzień dzisiejszy ? 

Na dzien dzisiejszy nie. Poczekalbym na amd co pokaze nowa generacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, stami napisał:

Dobra to inaczej, do samego grania byś wymieniał ? Na dzień dzisiejszy ? 

Napisz po prostu jaki masz procesor, wymiana 9900K na 10700k, to wymiana siekierki na drugą siekierkę, bo fizycznie to te same procki.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...