Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, forfun napisał:

UV to proteza, przy której można dodatkowo sobie uwalić kartę(z jakiegoś powodu producent daje takie i takie napięcia, Forest to już dokładnie tłumaczył u siebie i omawiał uszkodzone w ten sposób egzemplarze). 

Na 3070 od Gigabyte są spieprzone biosy. Karty mają słabe coolery, a power limity pociągnięte tak jak nie mają tego Trio X(1,5kg) i TUF :D(1,2kg). Gaming i Vision ważą niecały kilogram :D. Eagle chyba 800g(wersja OC ciągnie tyle samo prądu co Trio X :D). Gaming OC i Vision mają 270W, kiedy ich odpowiednik od MSI(Ventus 3X) 220W. Ktoś tam oszalał i potem ponad 2000rpm przy 70 stopniach.

tiaaa

Forest niby się zna na naprawach kart i to szanuję, ale czasami ma jakieś dziwne teorie. Z tym UV to popłynął ostro niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, forfun napisał:

Ja wiem, że dla takiego specjalisty od kart graficznych jak Ty jest to śmiech na sali, ale najpierw mógłbyś się pochwalić swoim doświadczeniem w naprawach kart graficznych, w omówieniu ich konstrukcji, działania, itd. Zweryfikujemy twoją wiedzę i doświadczenie ;). Serio znajdzie się jakiś kosmita, który chce dyskutować z tym, że producent nie ma racji(bo przecież każdy chip jest ten sam) :D? Rozumiem, że to nie jest forum elektroniczne(jak widać), ale trochę logiki.

Rozsądne UV(czyli do 0,1V) - tak. Przesadzone i długotrwałe doprowadzi do degradacji GPU(nawet jak będzie działał w pełni stabilnie) po jakimś czasie.

Żarnik w żarówkach też wam się szybciej przepala przy niższym napięciu zasilania?

Edytowane przez Griszah
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, PonuryX napisał:

Super dzięki za opinie. Daj znać ile masz RPM 

 

3 godziny temu, Send1N napisał:

No aż jestem ciekawy ile to u ciebie rpm przy 70% :E że jest taka cisza ;) ja mam przykładowo na obecnej 2070S przy 70% - 2170rpm i jest dobra suszara już :E poza 55% nigdy nie wychodzę (ustawiam na sztywno)

 

2 godziny temu, lukadd napisał:

Te procenty jakoś dziwnie są liczone :E

Gdzieś na jakimś zagranicznym forum widziałem w jaki sposób czy tam od jakich wartości te % są liczone dla różnych kart. Ale nie pamiętam gdzie i o co tam chodziło. Strix 3080 na 50% ma ~860rpm, 70% ma ~1700rpm, a na 100% 3000RPM

Panowie sprawdze to jak bede w domu. Badzcie cierpliwi. Moze byc tak jak @lukaddpisze. Przykladowo, moj byly tymczasowy Asus GTX 980 Ti Strix suszarka byl juz powyzej 52%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Griszah napisał:

Jak to jest z gwarancją przy wygranym innym biosie? Rozumiem, że w razie draki i uwaleniu karty gwarancji brak ?

Jeżeli nie uda Ci się wrócić do oryginalnego biosu, to masz loterię albo się zorientują albo pójdzie bokiem, różni ludzie pracują na serwisach i różne historie z tego wynikają. Mi się kiedyś udało bez problemu wyreklamować sprzęt ze zmodyfikowanym wsadem, ale ryzyko jest oczywiste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tu jest karta, nie to co wasze Gigaszroty

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, forfun napisał:

UV to proteza, przy której można dodatkowo sobie uwalić kartę(z jakiegoś powodu producent daje takie i takie napięcia, Forest to już dokładnie tłumaczył u siebie i omawiał uszkodzone w ten sposób egzemplarze). 

Na 3070 od Gigabyte są spieprzone biosy. Karty mają słabe coolery, a power limity pociągnięte tak jak nie mają tego Trio X(1,5kg) i TUF :D(1,2kg). Gaming i Vision ważą niecały kilogram :D. Eagle chyba 800g(wersja OC ciągnie tyle samo prądu co Trio X :D). Gaming OC i Vision mają 270W, kiedy ich odpowiednik od MSI(Ventus 3X) 220W. Ktoś tam oszalał i potem ponad 2000rpm przy 70 stopniach.

Tak, tak, tłumaczenie Foresta w tej sprawie wyglądało następująco, miałem kilka padniętych kart w których ktoś zrobił nadmierne UV - innych czynników nie biorę pod uwagę. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Monn napisał:

Tu jest karta, nie to co wasze Gigaszroty

 

To jest dopiero dobra recenzja karty :E:E
"No, po minucie granka przed OC 1846MHz na rdzeniu, po super OC 1872MHz" ?
I to niedowierzanie, że karta przed zwolnieniem PL ma tylko 63 stopnie. Coś pięknego :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dla 99,999% graczy nie ma to zadnego znaczenia czy to jest 1850mhz czy 1950mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, forfun napisał:

Ja wiem, że dla takiego specjalisty od kart graficznych jak Ty jest to śmiech na sali, ale najpierw mógłbyś się pochwalić swoim doświadczeniem w naprawach kart graficznych, w omówieniu ich konstrukcji, działania, itd. Zweryfikujemy twoją wiedzę i doświadczenie ;). Serio znajdzie się jakiś kosmita, który chce dyskutować z tym, że producent nie ma racji(bo przecież każdy chip jest ten sam) :D? Rozumiem, że to nie jest forum elektroniczne(jak widać), ale trochę logiki.

Rozsądne UV(czyli do 0,1V) - tak. Przesadzone i długotrwałe doprowadzi do degradacji GPU(nawet jak będzie działał w pełni stabilnie) po jakimś czasie.

Osobie która nie zna matematyki jesteś  wstanie wmówić, że 2+2 = 6 

To samo jest z Tobą tylko Ty nie znasz fizyki ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy karta graficzna podczas startu pobiera dużo energii ? Chodzi mi ogólnie o wszystkie rtx. Zastanawiam się czy może to powodować niestabilność mojego kompa podczas wychodzenia ze stanu uśpienia. Mam zasilacz 1000w i podłączone dwie kary i ciekawi mnie pobór podczas staru, może zasilacz przez chwilę nie daje rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zasilacz miałby być problemem to miałbyś niestabilność nie tylko przy wychodzeniu z uśpienia. 

Jak wychodzą z uśpienia to karty wchodzą na chwilę na wysokie taktowania tylko to będzie pobór mocy poniżej 200W dla dwóch kart.

Ps. spróbuj wyłączyć fast startup.

Edytowane przez sideband
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej można uszkodzić tranzystor zbyt niskim napięciem. Niedostateczne napięcie na bramce spowoduje, że tranzystor nie otworzy albo nie zamknie się całkowicie i nadal będzie przewodził prąd, ale ze zwiększoną rezystancją. Nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, gdy doprowadzi to do przegrzania tranzystora albo uszkodzenia elementów do niego podłączonych. 

A czy to ma przełożenie na undervolting kart graficznych - nie mam pojęcia. Możliwe, że zanim do czegoś takiego dojdzie, karta dawno się wyłączy albo wysypie sterownik. Ale parametry i tolerancje pracy tranzystorów w GPU to znają inżynierowie w nVidii i AMD, a nie eksperci z forum czy youtube. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, forfun napisał:

UV to proteza, przy której można dodatkowo sobie uwalić kartę(z jakiegoś powodu producent daje takie i takie napięcia, Forest to już dokładnie tłumaczył u siebie i omawiał uszkodzone w ten sposób egzemplarze). 

Gość nie ma pojęcia o czym mówi. Robię UV od wielu lat i jeszcze nigdy niczego "nie uwaliłem" oprócz uszkodzenia plików windowsa (bo w momencie zawieszki systemu spowodowanej niestabilnością z powodu zbyt dużego UV akurat nadpisywał/zapisywał jakiś swój ważny plik) i trzeba było robić naprawę plików albo nawet reinstalka od nowa. Fizycznie (spalenie/częściowe uszkodzenie np: jakby pamieci RAM albo VRAM w gpu zaczęły wywalać błędy już na stałe nawet po podniesieniu napięcia a błedy były dzięki UV) NIGDY NICZEGO NIE UWALIŁEM POPRZEZ UV (nie tylko sobie, ale też czy to rodzinie, znajomym czy nawet klientom gdy miałem firmę providerską plus dodatkowo sklep/serwis IT i wykonywałem różne usługi w tym UV)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, forfun napisał:

UV to proteza, przy której można dodatkowo sobie uwalić kartę(z jakiegoś powodu producent daje takie i takie napięcia, Forest to już dokładnie tłumaczył u siebie i omawiał uszkodzone w ten sposób egzemplarze). 

Na 3070 od Gigabyte są spieprzone biosy. Karty mają słabe coolery, a power limity pociągnięte tak jak nie mają tego Trio X(1,5kg) i TUF :D(1,2kg). Gaming i Vision ważą niecały kilogram :D. Eagle chyba 800g(wersja OC ciągnie tyle samo prądu co Trio X :D). Gaming OC i Vision mają 270W, kiedy ich odpowiednik od MSI(Ventus 3X) 220W. Ktoś tam oszalał i potem ponad 2000rpm przy 70 stopniach.

UV czyli  niższe napięcie to dłuższe życie GPU jak już ;D  Fabryczne nastawy mają mieć wykop w testach a nie życie ponad 3 lata ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie na dzień dobry wgrałem najnowszy, więcej update nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Czy trzeba przeinstalować sterowniki GPU jak zmieniam na tę samą kartę tylko innego producenta? 

2 Czy trzeba przeinstalować stery jak dokładam kolejna kartę do płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PonuryX 

@Send1N

@lukadd

Obudowa Phanteks P600S - bardzo dobrze wytłumia hałas, aczkolwiek gram i tak bez przedniego i górnego panelu by poprawić cyrkulację powietrza. 

Front: Phanteks PH-F140MP 2x140 840 RPM 

Rear:  Corsair AF140 1x140 1170 RPM

Top: Corsair AF140 2x140 1680 RPM

CPU: Arctic Freezer 34 eSports DUO 1260 RPM

GPU: RTX 3070 Aorus Master 1645 RPM, rdzeń: 1965MHz, pamięć +500, UV 1.000 V.

Temperatury w mało wymagających grach 60 - 63 (np. multi BF1), w bardziej wymagających (Metro Exodus) od razu jest 70 i raczej się utrzymuje, Unigine Heaven Benchmark 68 stopni.

Karta jest cicha. Bardziej odczuwam hałas wiatraków od obudowy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, .PaVLo. napisał:

Zmienialiście BIOS z swoich kartach?. Tak patrzę na stronę Asusa i do 3080TUF OC jest jakiś i wydaje się nowszy niż mam, a wprowadza aktualizację dla wentylatorów ?

https://www.asus.com/pl/Motherboards-Components/Graphics-Cards/TUF-Gaming/TUF-RTX3080-O10G-GAMING/HelpDesk_Download/

Podważysz próg od którego włączają się wentylatory. około 50 stopni. Napięć chyba nie rusza. Jadę już na UV i ina swojej krzywej do chłodzenia.

Na 0.875 clok 1830 i daje to 288W, 60 stopni przy 60% około 15XX rmp, chyba zejdę  z obrotami niżej

Na 0.9 clok 1900-1930 i daje to 310-320W, 66 stopni przy ~60% około 15XX rmp

Tak na szybko w Gear Tactics.

Edytowane przez KaszaWspraju
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, srekal34 napisał:

Producent ustawia takie napiecie ktore 100% sprawnych chipow spelni. Co oznacza ze 90% chipow bedzie dzialac z nizszym.

Tego ze producent nie musi miec racji nie trzeba daleko szukac-konfiguracja poscapow niezgodna z wytycznymi zeby zaoszczedzic 2 centy na sztuce.

Twoj post jest jedna z najwiekszych bzdur jakie tu przeczytalem, ale co sie dziwic jak masz takiego guru?

To już napisałem koledze i teraz proszę Ciebie o wyjaśnienia kim Ty jesteś :). Podzielisz się? Chciałbym znać twoje wykształcenie, wiedzę, doświadczenie w elektronice, doświadczenie w naprawach sprzętu elektronicznego, itd. Zupełnie co innego miałem na myśli. Poza tym, kilka osób nie potrafi czytać tu ze zrozumieniem ;)(a mi się nie chcę wszystkiego tłumaczyć, bo jasno się wyraziłem). W dodatku powtarzasz to co ja napisałem :D. Dramat.

Odnoszę wrażenie, że tu takie spece że inżynierowie kart graficznych powinni się uczyć :). Kiedy masz jakieś spotkanie u zielonych i czerwonych? Przedstawisz swoje szerokie tłumaczenia nt. żywotności podzespołów kiedy nie dostarczasz im wystarczającego napięcia w dłuższej perspektywie czasowej. Byłbym wdzięczny o linki do twoich badań :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej ci zasilacz zawini niż UV forfun. Napięcie może być za wysokie by coś uszkodzić(poza specyfikacją) lub temperatura. W momencie gdy kręcisz zegar tak by nawet wyjść lekko ponad jej faktyczny pobór lub niższy to raczej chyba problemu być nie powinno. To że ci się gdzieś zostało napięcie bo było przez producenta tak cała karta sklecona(wyskalowana) to nie wiem czy różnice w ASIC nie powinny według Foresta wpływać na awaryjność kart. Niższe napięcie ,chłodzenie lepiej nadrabia(no teraz boosty są) a to dalej ma wpływ na napięcie(chyba że jakieś bieda chłodzenie w szczelnej puszce). Vram jak i cała reszta też ma swoje sekcje i rozkład zasilania które nie złapie dużo więcej prądu bo z vrm GPU zostało. Nie oglądam go zaznaczam więc stronie od oceny tego co mówi. Tu trzeba się kierować do kogoś kto zęby na projektowaniu kart zjadł,czy taki graniczny UV może coś zrobić karcie. Miałeś ostatnio stream evga z zawodów Jezus vs Jay i nie wiem czy ktoś o to nie pytał kingpina(akurat tu może więcej ten hindus powiedzieć).

Zresztą rozmawiamy o samym UV czy i underclocku? jak ktoś się godzi na niższą wydajność ten chyba może brać tańsze modele(3070 zamiast 80 a z lepszym chłodzeniem), jak ma podcinać skrzydła ustawiając powerlimit na 50% bo nawet zapas vram to chyba tylko by to w przyszłości odkręcać. Tam gdzie się kończy skalowanie lub chłodzenie się podkręca... Jak underclock ma być ratunkiem od złej wentylacji lub chłodzenia to ok kupujcie droższe karty... Ktoś się pewnie ucieszy...

https://youtu.be/28YfTL0titc

Więc można popsuć GPU jakąś starą grą która nie użyje całego chipu? Bądź jak na zmianę będzie się bootelneck zmieniał między CPU a GPU?

Prawda taka że są elementy które nie trzymają założeń, źle zaprojektowane jak i uszkodzone/niesprawne bądź z czasem pogarszające swoje parametry. Płasko-ziemców też jest podobno dużo. Każdy ma swoje teorie :lol2:

Tak pamiętam filmiki jak te pascale evgi bez kabli od zasilania wpiętymi w nie potrafiły dawać całkiem fajny pokaz :E

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, someI napisał:

Jak najbardziej można uszkodzić tranzystor zbyt niskim napięciem. Niedostateczne napięcie na bramce spowoduje, że tranzystor nie otworzy albo nie zamknie się całkowicie i nadal będzie przewodził prąd, ale ze zwiększoną rezystancją. Nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, gdy doprowadzi to do przegrzania tranzystora albo uszkodzenia elementów do niego podłączonych. 

A czy to ma przełożenie na undervolting kart graficznych - nie mam pojęcia. Możliwe, że zanim do czegoś takiego dojdzie, karta dawno się wyłączy albo wysypie sterownik. Ale parametry i tolerancje pracy tranzystorów w GPU to znają inżynierowie w nVidii i AMD, a nie eksperci z forum czy youtube. :)

 

Taka sytuacja może mieć miejsce gdy faktycznie zakłócisz sterowanie bramką tranzystora, skutki mogą być opłakane zwłaszcza gdy pojawi się prąd w miejscu i  o czasie gdy go tam nie powinno być.
Tyle że to nie ma zastosowania do UV, każdy układ scalony ma swoje parametry znamionowe i zakres pracy, generując profil na podstawie krzywej w tablicy boost i tak tańczysz jak Ci NV zagra, więc fizycznie nie ma możliwości wyjścia ponad specyfikację, w najgorszym wypadku, przeciągniesz zegar za wysoko i układ się zawiesi.

Po za tym o ile pamiętam, w tym wypadku uszkodzeniu uległa przetwornica zasilania po stronie slotu PCIe, usterka jakich wiele i może się zdażyć w dowolnym przypadku, Forest ma w zwyczaju dorabianie ideologii do przypadków, nie biorąc pod uwagę tysięcy innych czynników, potem jest zdziwiony że ludzie z nim wchodzą w utarczki, zamiast robić swoje, zwłaszcza że facet wcale głupi nie jest, potrafi sporo ogarnąć mając do dyspozycji dość ograniczone zaplecze techniczne.

4 godziny temu, forfun napisał:

To już napisałem koledze i teraz proszę Ciebie o wyjaśnienia kim Ty jesteś :). Podzielisz się? Chciałbym znać twoje wykształcenie, wiedzę, doświadczenie w elektronice, doświadczenie w naprawach sprzętu elektronicznego, itd. Zupełnie co innego miałem na myśli. Poza tym, kilka osób nie potrafi czytać tu ze zrozumieniem ;)(a mi się nie chcę wszystkiego tłumaczyć, bo jasno się wyraziłem). W dodatku powtarzasz to co ja napisałem :D. Dramat.

Odnoszę wrażenie, że tu takie spece że inżynierowie kart graficznych powinni się uczyć :). Kiedy masz jakieś spotkanie u zielonych i czerwonych? Przedstawisz swoje szerokie tłumaczenia nt. żywotności podzespołów kiedy nie dostarczasz im wystarczającego napięcia w dłuższej perspektywie czasowej. Byłbym wdzięczny o linki do twoich badań :).

Błądzisz i to straszliwie, najpierw powielasz głupotę człowieka, który nie ma wykształcenia elektronicznego i nawet się z tym nie kryje, gdyż jest mechanikiem o ile dobrze pamiętam.
Co innego mnie jednak śmieszy, walisz głupotę nie mając żadnego pojęcia w temacie i nagle wymagasz od innych aby przedstawiali swoje wykształcenie? Pochwal się swoim i skoro stawiasz otwarcie jakąś teorię, to przedstaw też przy okazji argumentację na poparcie tej tezy.
Jak na razie krążysz wokół tematu i najwyraźniej liczysz że wszyscy zgubią wątek wdając się z Tobą w inwektywy, które w tym wypadku są całkowicie zbędne. ;)

Edytowane przez DisconnecT
  • Like 3
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, forfun napisał:

To już napisałem koledze i teraz proszę Ciebie o wyjaśnienia kim Ty jesteś :). Podzielisz się? Chciałbym znać twoje wykształcenie, wiedzę, doświadczenie w elektronice, doświadczenie w naprawach sprzętu elektronicznego, itd. Zupełnie co innego miałem na myśli. Poza tym, kilka osób nie potrafi czytać tu ze zrozumieniem ;)(a mi się nie chcę wszystkiego tłumaczyć, bo jasno się wyraziłem). W dodatku powtarzasz to co ja napisałem :D. Dramat.

Odnoszę wrażenie, że tu takie spece że inżynierowie kart graficznych powinni się uczyć :). Kiedy masz jakieś spotkanie u zielonych i czerwonych? Przedstawisz swoje szerokie tłumaczenia nt. żywotności podzespołów kiedy nie dostarczasz im wystarczającego napięcia w dłuższej perspektywie czasowej. Byłbym wdzięczny o linki do twoich badań :).

xD Czego ty chcesz rozpatrywać jakieś nierealne scenariusza użytkowania? Powiedz mi najlepiej jak chcesz dostarczyć karcie graficznej niewystarczające napięcie korzystając z softu? Bardzo mnie to interesuje

To że się napatrzyłeś na filmiki typa który dla niepoznaki nie dodał żółtych napisów i próbuje to wcisnąć jako legitną teorię to jedno ale już to że tym bullshitem próbujesz zainteresować innych i pytasz kim ktoś jest jak ma beke z tych banialuk, to już jest wyższa szkoła jazdy xD

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, KaszaWspraju napisał:

Podważysz próg od którego włączają się wentylatory. około 50 stopni. Napięć chyba nie rusza. Jadę już na UV i ina swojej krzywej do chłodzenia.

Na 0.875 clok 1830 i daje to 288W, 60 stopni przy 60% około 15XX rmp, chyba zejdę  z obrotami niżej

Na 0.9 clok 1900-1930 i daje to 310-320W, 66 stopni przy ~60% około 15XX rmp

Tak na szybko w Gear Tactics.

Jeśli zmienia tylko próg, to ja zrobiłem to sam krzywą w MSI AF od około 40st.
Co to UV, to u mnie przy 0.875 rdzeń bostuje pod 1860-1890, muszę znaleźć stabilne wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...