Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Pioneer83 napisał:

Nvidia wypuszcza kartę dla ... no właśnie - dla kogo? Chyba tylko do gotowców z reklamy "dysk tysionc, grafika dźifors 12 giga!".:szczerbaty:

To akurat jest w pewnym stopniu usprawiedliwione.

192-bitowa szyna ma to do siebie, że pozwala na obsługę z pełną przepustowością tylko 6GB VRAM lub 12 GB VRAM.

6GB to już dzisiaj mało, nawet dla karty ze średniej półki, więc zostaje 12GB...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Paw79 napisał:

To akurat jest w pewnym stopniu usprawiedliwione.

192-bitowa szyna ma to do siebie, że pozwala na obsługę z pełną przepustowością tylko 6GB VRAM lub 12 GB VRAM.

6GB to już dzisiaj mało, nawet dla karty ze średniej półki, więc zostaje 12GB...

Dla średniej półki 6 giga to za mało. Tylko przy tych zawirowaniach na rynku tak naprawdę nie wiadomo jakim segmentem jest 3060 - czy jeszcze półka średnia, czy może nieco wyższy low end (nie chodzi mi o ceny - to osobny temat). Jak wyższy "le" to te 6 giga jest w sam raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 giga dla takiego kastrata jest w sam raz, do starszych gier wystarczy, a przy nowszych to i tak gpu zdechnie prędzej niż pamięci zabraknie (no chyba, że ktoś w 30-40 kl/s będzie kosił :E )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kochan4 napisał:

 (no chyba, że ktoś w 30-40 kl/s będzie kosił :E )

W segmencie low end 30-40kl/s jest w pełni akceptowalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie możliwe że 3060 12GB miał dostać 3840 CUDA, ale księgowi z Nvidii zobaczyli co się dzieje i przycięli do 3584.

Dla górnika różnica niewielka. :szczerbaty:

3050Ti z 6GB VRAM, wydajnością pomiędzy 2060 a 2060S i ceną ~150$ byłby bardzo ciekawym wyborem do FullHD, jednak raczej już nikt się nie łudzi że tak to będzie wyglądać.

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3050Ti raczej będzie ciut poniżej 2060 z wydajnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem pewną rzecz z zegarami w 3060 ti i power limitem. Jak to możliwe, że koleś na tym filmiku: 

https://www.youtube.com/watch?v=3XrwPJ-bzYU

utrzymuje stabilnie 1950 mhz na gaming oc na jednej wtyczce 8 pin i power limitem 104%, gdy tymczasem u mnie na tufie, również jedna wtyczka, ale pl 108% (tu akurat różnica i tak niewielka) zegary tańczą w pełnym zakresie 1900-1980 (mniej więcej, nie pamiętam dokładnie, bywa też poniżej 1900). Widzę, że faktycznie moja karta dobija do 215W. Jedyne wytłumaczenie to takie, że na tym filmie benchmark jest tak skonfigurowany, że karta nie dobija do pl. Nie widzę informacji na jakich nastawach zostało to puszczone. 

Mało, tego. On robi oc do 2025 ze skokami 2040 na rdzeniu i 8000 pamięci. Żadnych spadków poniżej tych wartości. 

Gdy ja chcę zrobić takie oc, boost skacze jak piłeczka pingpongowa. Ogólnie zrobiłem sobie przyjemne uv i 1980 rdzeń, 8000 mhz pamięci i pasuje mi takie coś. W mojej małej budzie takie nastawy są w sam raz, a i tak uważam, że oc gdzie karta przy dwóch wtyczkach miałaby brać <250W nie jest warte tej dodatkowej energii i hałasu względem faktycznej wydajności w grach. 

Zastanawia mnie tylko kwestia czy z moich tufem jest coś nie tak, czy to po prostu testy w pewnych określonych warunkach, a rzeczywistość jest zupełnie inna i podobnie będzie z każdą kartą z limitem na 210-220W.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AvengerGT

Też się nad tym zastanawiałem, bo mam identyczną kartę. Doszedłem do wniosku, że ten jego benchmark jest sporo mniej wymagający niż TimeSpy w 3Dmark czy Cyberpunk 2077. Sam mogę ustawić twarde jak skała 1965-1980 Mhz (tzn. ustawiam 15 Mhz niżej, a karta i tak podbija potem o te 15 Mhz). Mogę też ustawić 2040-2050 Mhz, ale Power Limit mi wówczas zabija wydajność i są spadki zegarach. 

Co do testu, to np. w FireStrike w 3DMark karta działa na 98%, a w TimeSpy już na 100 %, dlatego teraz testuję tylko w TimeSpy, a potem w grach (Cyberpunk). Tutaj temu youtuberowi  zużycie karty waha się od 93 do 97 %. To nie jest maksymalne obciążenie, więc łatwiej trzyma się zegary. I w tym właśnie jest chyba cała tajemnica. Ściągnij sobie ten benchmark i sam przetestuj. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tuf oc 3080 mocno przereklamowany. Na ustawieniach stock z biosem P nie da sie wysiedziec obok PC bo 2200rpm ale za to temp oscyluje w granicach 65 stopni, przy biosie quiet temp dobija do 76 stopni przy 1770rpm.

Po UV ktore jest w 100% stabilne w Exodus czyli na 0.875v i 1785mhz na rdzeniu przy biosie q karta robi 72 stopnie przy 1650rpm dobijajac do 300w.

Albo ja robie cos zle albo te karty to pieprzone grzalki i czas sie przeprosic z 3070

Edytowane przez Valeri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Valeri Albo robisz coś źle albo masz kiepski obieg w budzie / słabe chłodzenie. TUF OC to jest zdecydowanie TOP 3 jeśli chodzi o kulturę pracy. Zrób jak Ci mówiłem, performance mode ON, profil UV pod gry z wentylami sztywno na 65% i zapisz go. Wtedy wrzucasz sobie w AB -> ustawienia -> profile. W zakładce 3D wrzucasz profil 3D z wentylami na 65% a w zakładkę 2D wrzucasz sobie domyślny profil z wentylami na auto. Afterburner sam się przełącza między profilami w zależności od aplikacji (bynajmniej starsze wersje, najnowsza ma jeszcze czasem problemy z zarządzaniem profilami). Na biosie QUIET jest spora różnica w temperaturach, u mnie w Strixie prawie 10 stopni na stock settings. I sprawdź czy masz wszystkie wentylatory w budzie zapięte bo jest za ciepło trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, addept napisał:

@AvengerGT

To nie jest maksymalne obciążenie, więc łatwiej trzyma się zegary. I w tym właśnie jest chyba cała tajemnica. Ściągnij sobie ten benchmark i sam przetestuj. 

Heaven Benchmark mam i tam też dobijam do limitu mocy - dopiero jak zjadę z ustawieniami nie zrzuca mi zegara. 

W sumie tak na logikę, na dwóch wtyczkach ludzie robią oc typu 2100mhz na rdzeniu, 8k na pamięciach, przy tym na pewno nie mogą zejść z napięcia stockowego, a pobór to jakieś 250W na karcie. Tutaj po prostu za bardzo nie ma miejsca żeby było coś po środku (pomijając specyficzne warunki typu jaką się ma budę i jak wentylowaną oraz tolerancję chipa na podane napięcie) bo albo uv z dobrymi/satysfakcjonującymi zegarami albo mocne oc i pogodzenie się z poborem mocy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AvengerGT

Aż sam sprawdziłem. I co się okazało dosłownie po 2-3 minutach prób na tym benchmarku? Rozdzielczość. Youtuber testował kartę w Full HD. Sam mam FHD, więc uruchomiłem najpierw grę w tej rozdzielczości. Wszystko pięknie się trzymało, tak jak na filmiku. Na moim profilu w MSI Afterburner, który mam ustawiony 2040 Mhz na rdzeniu, w benchmarku szło w w dużej mierze właśnie 2040-2055 Mhz (tak jak wspominałem, karta podbija u mnie napięcie o 15 Mhz w stosunku do ustawień). Przerwałem benchmark po minucie i potem uruchomiłem DSR i rozdzielczość 2560x1440. No i zaczęły się spadki do takich wartości, o których pisałeś. Ot, cała tajemnica. Rozdzielczość, a tym samym i kwestia obciążenia karty graficznej, o czym wcześniej wspominałem. 

No i trzeba zwrócić uwagę na konkretne fragmenty filmiku i porównywać wartości w tych samych lokacjach. Najlepiej nagraj sobie własny filmik, w Full HD i wtedy weź się za porównywanie konkretnych lokacji. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie widzę, że na biosie OC nieźle Gigabyte poszalał z napięciem, 1,081 V na rdzeniu, będzie z czego schodzić. Na razie mam tylko aide zainstalowaną, na chwile puściłem test żeby sprawdzić wstępnie co i jak.

Jakie macie taktowanie vram po obciążeniem? Zauważyłem, że pod obciążeniem spada z 1750 MHz na 1700 u mnie.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Saren7 napisał:

Wstępnie widzę, że na biosie OC nieźle Gigabyte poszalał z napięciem, 1,081 V na rdzeniu, będzie z czego schodzić. Na razie mam tylko aide zainstalowaną, na chwile puściłem test żeby sprawdzić wstępnie co i jak.

u mnie też defualtowo jest 1.081v , to chyba standardowo na 3060ti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.081v to standardowe napięcie dla Ampere. Max 1.1v czyli wyższe niż w przypadku Pascala i Turinga.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też vram spada u Was pod obciążeniem z 1750 na 1700 MHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim nam opada pod obciążeniem. Nie analizuj, tylko rób testy w 3Dmarku i od razu bierz się za maksymalizację wyników. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Valeri napisał:

Tuf oc 3080 mocno przereklamowany. Na ustawieniach stock z biosem P nie da sie wysiedziec obok PC bo 2200rpm ale za to temp oscyluje w granicach 65 stopni, przy biosie quiet temp dobija do 76 stopni przy 1770rpm.

Po UV ktore jest w 100% stabilne w Exodus czyli na 0.875v i 1785mhz na rdzeniu przy biosie q karta robi 72 stopnie przy 1650rpm dobijajac do 300w.

Albo ja robie cos zle albo te karty to pieprzone grzalki i czas sie przeprosic z 3070

Otwórz obudowę na początek. BO wygląda na piekarnik w środku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Minciu napisał:

Otwórz obudowę na początek. BO wygląda na piekarnik w środku. 

Jak sciagne boczny panel to temp leci w porywach do 3 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Valeri Czyli z otwartą obudową masz tylko 3 stopnie mniej? 

A jakaś karta dźwiękowa pod RTXem nie siedzi?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Minciu napisał:

@Valeri Czyli z otwartą obudową masz tylko 3 stopnie mniej? 

A jakaś karta dźwiękowa pod RTXem nie siedzi?

Tak, jak otworze panel boczny to temp spada o 3 stopnie. Pod karta nic nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Valeri napisał:

Tuf oc 3080 mocno przereklamowany. Na ustawieniach stock z biosem P nie da sie wysiedziec obok PC bo 2200rpm ale za to temp oscyluje w granicach 65 stopni, przy biosie quiet temp dobija do 76 stopni przy 1770rpm.

Po UV ktore jest w 100% stabilne w Exodus czyli na 0.875v i 1785mhz na rdzeniu przy biosie q karta robi 72 stopnie przy 1650rpm dobijajac do 300w.

Albo ja robie cos zle albo te karty to pieprzone grzalki i czas sie przeprosic z 3070

300wat na Suprim w 3070 oraz 3080 ( nieco inne konstrukcje radiatorów - widać różnice wizualnie od boku ) bez problemu ogarnia się na znacznie niższych rpmach.

Ale jak miałem TUF3070 ( tez inny niż 3080 mocno okrojony ) to 240wat wystarczało aby karta kręciła pod 1500rpm. Więc bez rewelacji. Chyba średnio było 1350-1600rpm na tym TUFie. 

2 minuty temu, Valeri napisał:

Tak, jak otworze panel boczny to temp spada o 3 stopnie. Pod karta nic nie ma

Zerknij jeszcze, czy wszytkie 3 wentylatory się kręcą. Słabo to wygląda z opisu.

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_asus_tuf_gaming_geforce_rtx_3080_oc_najlepszy_model_na_rynku-14102.html

Wiedźmin

1300rpm 69*C

1800rpm 62*C

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, addept napisał:

@AvengerGT

Sam mam FHD, więc uruchomiłem najpierw grę w tej rozdzielczości. Wszystko pięknie się trzymało, tak jak na filmiku. Na moim profilu w MSI Afterburner, który mam ustawiony 2040 Mhz na rdzeniu, w benchmarku szło w w dużej mierze właśnie 2040-2055 Mhz (tak jak wspominałem, karta podbija u mnie napięcie o 15 Mhz w stosunku do ustawień).

Jaki preset uruchamiasz? Jeśli extreme, ustawienia są odpowiednio quality:ultra, tesselation: extreme, aa: x8, resolution 1600:900

Wybrałeś full hd więc może przestawiałeś coś jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, addept napisał:

Wszystkim nam opada pod obciążeniem. Nie analizuj, tylko rób testy w 3Dmarku i od razu bierz się za maksymalizację wyników. 

V w dół MHz w górę? Na ile mniej więcej ten model pozwala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Minciu napisał:

300wat na Suprim w 3070 oraz 3080 ( nieco inne konstrukcje radiatorów - widać różnice wizualnie od boku ) bez problemu ogarnia się na znacznie niższych rpmach.

Ale jak miałem TUF3070 ( tez inny niż 3080 mocno okrojony ) to 240wat wystarczało aby karta kręciła pod 1500rpm. Więc bez rewelacji. Chyba średnio było 1350-1600rpm na tym TUFie. 

Zerknij jeszcze, czy wszytkie 3 wentylatory się kręcą. Słabo to wygląda z opisu.

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_asus_tuf_gaming_geforce_rtx_3080_oc_najlepszy_model_na_rynku-14102.html

Wiedźmin

1300rpm 69*C

1800rpm 62*C

 

 

Tak wszystkie wentyle w obudowie dzialaja.

Byc moze Noctua blokuje oddawanie ciepla przez karte i fizycznie karta jest cieplejsza ale z drugiej strony zdjecie bocznego panelu prawie nic nie dane

Edytowane przez Valeri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...