Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, ci4stek napisał:

no chyba 3060ti to nie jest highend tylko właśnie średnia półka w zasadzie 3070 to też średni segment, 3080 to high ale jak ktoś chce totalny odpał to bierze 3090, 3060 i 3050 to w zasadzie low end

Low end to GT. Nie wiem czemu trzeba powtarzać po raz kolejny gdzie co leży. 

Nv w zależności od serii xx60Ti pozycjonuje raz w mid raz w high bo to kastrat x70. 

Ale zgodnie z seria 3xxx mamy coś takiego. 

Screenshot_20210111_085015.jpg

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kowal napisał:

To nie tak działa. Są gry, szczególnie te na przedpotopowych/ułomnych silnikach, które nawet po latach kiepsko działają na aktualnym sprzęcie bo zwyczajnie nie potrafią skorzystać z dostępnej mocy w pełni. Znajdziesz całe multum starszych gier, które pomimo posiadania mocnego konfigu i tak będą chodziły mizernie. Ja często odpalam starsze gry w 4k i można się zdziwić. Niby mocy jest dużo, a gra chodzi kiepsko.

Powody są najróżniejsze. Czasem ograniczenia silnika, czasem jakieś porzucone rozwiązania, słabo wspierane na nowym sprzęcie (Physix), czasem to my wgrywamy za dużo modów, o których autorom się nie śniło ;)

Ale bywają też gry z efektami, które po prostu słabo się skalują wraz ze wzrostem rozdzielczości. To co robiło akceptowalny narzut przy rozdzielczości FHD, nagle ubija każdą kartę w 4k, na przykład screen space reflections w Quantum Break. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, TheMr. napisał:

Low end to GT. Nie wiem czemu trzeba powtarzać po raz kolejny gdzie co leży. 

Nv w zależności od serii xx60Ti pozycjonuje raz w mid raz w high bo to kastrat x70. 

Ale zgodnie z seria 3xxx mamy coś takiego. 

Screenshot_20210111_085015.jpg

Tym razem to się zgadza chociażby ze względu na cenę. 2k a mówimy o msrp to nie jest kasa średnio półkowa. Chociaż mogę być trochę biased bo ostatnia moja karta to HD 4870 kosztujący 300$ msrp a był to chyba odpowiednik półki rtx xx70-xx80 także ten...

Eh kiedyś to były czasy xd

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, blubaju napisał:

Pamiętam jak w 2016 @Black  w recenzji GTX1080Ti z zachwytem mówił "mamy kartę do 4K" Czas to zweryfikował. ? Przy każdej nowej generacji jest ten sam tekst "Mamy kartę do 4K"

AMD swojego Radka 390 swojego czasu reklamowało jako gpu do grania w 4k. Czas wszystko weryfikuje, a co ~2 lata mamy nowe mocniejsze GPU. 

RTX 3080/3090 pozwalają grać już całkowicie na innym poziomie w 4k. Ale jak ktoś jest niewolnikiem ultra to nigdy mu nie dogodzi. Ja wychodzę z założenia, że jak w 95% gier w które gram mam 60fps+ w 4k bez większych kombinacji z detalami to jest świetnie. Do tego cześć wcale nie starych gierek i wcale nie słabych graficznie pozwala na granie w 100-120hz jak np. FH4, F1, Doom etc. dla mnie bajka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, madrala napisał:

Eh kiedyś to były czasy  xd

No właśnie, kiedyś to było ... młodziki nie pamiętają: duży postęp, co roku nowe gatunki gier, ciągle innowacje, po 2 latach nie było problemu na jaką nową kartę (w tej samej cenie) zmienić, dopracowane gry, bez mikrotransakcji, bez pierdyliarda DLC.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, Kynareth napisał:

No właśnie, kiedyś to było ... młodziki nie pamiętają: duży postęp, co roku nowe gatunki gier, ciągle innowacje, po 2 latach nie było problemu na jaką nową kartę (w tej samej cenie) zmienić, dopracowane gry, bez mikrotransakcji, bez pierdyliarda DLC.

Coś w tym jest mimo wszystko ja wiem że to takie pierdzielenie często ale jednak gry 2000-2006 bodajże to był inny poziom. Jakoś tak do czasu elder scrolls iv oblivion. Potem się zaczęło wszystko psuć. Nawet osławiony Crysis to była raczej przeciętna gra poza grafiką żeby nie powiedzieć taka sobie a teraz pewnie byłoby 10/10 ign. 

Nie mówię że teraz w ogóle nie ma fajnych gierek ofc ale teraz często gęsto jest masówka i trzeba szukać różnych mniejszych studiów ale wybór jest w sumie bardzo duży

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, maro112 napisał:

Czy jeśli w grze (Hunt: Showdown) użycie GPU 3060ti stosunkowo często spada do ~90% a czasami i niżej to jest to raczej wina samej gry czy sterów od Nvidii? O bottlenecku nie ma mowy bo gram w 1440p i z 3700x którego max. użycie w grze to coś koło 45-50%.

Mam ten sam procesor tylko po OC i gram w hunta, spróbuj wyłączyć SMT z moich testów nieco lepiej to działa, druga sprawa że jeżeli masz odpowiednią ilość fps to co ci przeszkadza użycie gpu na osd ? :E Jak coś to najwięcej klatek w tej grze ubija oświetlenie, między high a low (średnie ma jakiegoś buga z cieniami trawy) można zyskać 20-25fps.

12 godzin temu, someI napisał:

Żeby nie było zdziwienia z tym 4k, ostatnio grałem w Quantum Break i AC syndicate, w obu trzeba ciąć opcje, bo w 4k są spadki poniżej 50fps. A to gry sprzed 5 lat ?

Jest masa gier w których trzeba tak zrobić i to nawet starszych ;) ktoś kupuje topowy sprzęt jedzie ze wszystkimi suwakami i opcjami pod korek i jest płacz że coś słabo chodzi bo gra ma spapraną optymalizację po odpaleniu niektórych "smaczków" :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, RENMEi napisał:

No na szybko w innych grach też sprawdziłem + 3DMarku to grafa wtedy raczej nie przekracza 350W w peaku na 0,9v. A buda to Lancool II z wentylami Arctica P12 (3 przód + 1 tył) i P14 (2 góra) i wszystko ustawione na 1200 RPM. Ogólnie nawet w Q2 RT jak grafa potrafi łyknąć ponad 420W nie czuć gorąca od budy, jest chłodna a powietrze z niej wylatujące nawet specjalnie ciepłe nie jest wtedy :). Tyle, że podczas testów w pokoju miałem ok 24 stopnie, co też pewnie bez znaczenia nie jest. W IDLU Suprim stabilizuje mi się na 32 stopniach.

Wentyle na tunel zasilacza dodaj.

Lancool II to gowno. Lancool II Mesh to epicka buda.

Jak masz ta pierwsza to nie dziw się że 400wat ciepła źle odprowadza na zewnątrz. Pierwsza wersja nie nadaje się pod takie GPU.

Możesz jeszcze panel boczny otworzyć na testy.

Przy okazji na tak ustawionych wentylach masz ciśnienie negatywne w budzie i będzie kurz zaciągać. Tym bardziej wolałbym mesha.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, RENMEi napisał:

No mi się udało trochę potestować Suprima 3080. Z racji małej ilości czasu kartę tylko testowałem w Quaku II RTX. I to co udało mi się wycisnąć: Rock solid 1965MHz@0,9V, pamięci +500. Karta na tych ustawieniach w Quaku ociera się o PL 430W :E. Podkręcenie wyżej pamiątek powoduje czasami już spadek taktowania GPU. Ujdzie, czy mam kaszalota? :E

Max temperatura 70 stopni na GPU@2200RPM w zamkniętej budzie. (karta poniżej 400W rzadko kiedy schodzi)

ależ ujdzie te suprimy 3080 wyglądają jakby wszystkie chodziły przy podobnych taktach i napięciu. Najfajniej się testuje w CP2077 jak tam się nie sypnie to wtedy przeciągamy stress testem timespy i jak się nie złoży to jest spoko. Kłak 2 RTX niestety mnie zawiódł i tam gdzie się nie wywalił tam cp2077 jak najbardziej.
Swoją drogą wyobraź sobie co by było jakbyś nie kupił największej krowy na rynku a przy 400W i więcej to 70 stopni to imo nie ma tragedii. Ja nie pałując wentyli na więcej niż 1000rpm w budzie mam coś 68-69 stopni i też gdzieś i z 2100-2150 rpm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaśmiecając wątku sprzedażowego zapytam tutaj: myślicie że do 3070 (pewnie MSI) mój 5 letni Thermaltake SE 630W wystarczy? Do tej pory sprawował się bez zarzutu, ale nie podkręcałem nic nigdy ani go bardzo nie żyłowałem - ot, gry. 

A jeśli jest ryzyko, że nie wystarczy to co wtedy? Karta nie wstanie, albo MOBO? Czy coś dużo gorszego - uszkodzenie jakiegoś elementu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta wstanie ale możesz mieć problemy pod obciążeniem (restart pc) mimo że swego czasu polecany to dosyć kiepska jednostka na grupowej regulacji napięć, moja r9 290 jeszcze jakoś działała przy tym zasilaczu swego czasu ale drop na pci-e był spory nie dużo brakowało do spadku poniżej normy, mimo wszystko 3070 stockowo żre mniej prądu, wsadzisz i będziesz obserwował, ten psu tragiczny nie jest i nie jest z czarnej listy :P ma zabezpieczenia i potrzebne okablowanie :D 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiajac zegar 1740 na napieciu 0,8 duzo trace wzgledem stock ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Valeri napisał:

Ustawiajac zegar 1740 na napieciu 0,8 duzo trace wzgledem stock ?

Zależy czy na stock trzyma Ci ~2000MHz, czy np. ~1860MHz.

1740MHz to już dość konkretne zejście z zegarem.

Z drugiej strony Afterburner oferuje możliwość zapisania 5 profili, które da się przełączać dwoma kliknięciami, więc...

Tu masz porównanie wydajności 1750MHz ze stock i innymi ustawieniami (choć nie wiem czy Rainbow Six Siege to najbardziej reprezentatywny przykład):

https://www.youtube.com/watch?v=FqpfYTi43TE#t=5m54s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, TheMr. napisał:

Low end to GT. Nie wiem czemu trzeba powtarzać po raz kolejny gdzie co leży. 

Nv w zależności od serii xx60Ti pozycjonuje raz w mid raz w high bo to kastrat x70. 

Ale zgodnie z seria 3xxx mamy coś takiego. 

Screenshot_20210111_085015.jpg

Ale to chyba nieaktualne bo w turingach chyba już nie było GT a karty dla entuzjastów to właśnie 3090 i nadchodzący rtx 3080ti, cenowo i wydajnościowo rtx 3080 to karta dla bogatszego plebsu przynajmniej takie były założenia z ceną wyjściową 3200zl

Edytowane przez ci4stek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Paw79 napisał:

Zależy czy na stock trzyma Ci ~2000MHz, czy np. ~1860MHz.

1740MHz to już dość konkretne zejście z zegarem.

Z drugiej strony Afterburner oferuje możliwość zapisania 5 profili, które da się przełączać dwoma kliknięciami, więc...

Tu masz porównanie wydajności 1750MHz ze stock i innymi ustawieniami (choć nie wiem czy Rainbow Six Siege to najbardziej reprezentatywny przykład):

https://www.youtube.com/watch?v=FqpfYTi43TE#t=5m54s

Na stock trzyma 1840-1860 skacze sobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa jest w nowych sterownikach na RTX 3080.

Ja używam kompa tylko z projektorem (JVC RS2000) czyli 4k HDR i 60 Hz (60 fps).

Dlatego we wszystkich grach mam 4k i 60fps. Uzywam opcji v-sync aby mieć jak najpłynniejszą rozgrywkę (na projektorze, ze względu na specyfikę wyświetlania obrazu, zupełnie inaczej odczuwa się płynność, nawet 50 fps przy 50Hz jest idealnie płynne).

I teraz do rzeczy:

W nowych sterach w opcjach zasilania jest opcja normal i max power. Poprzednie opcje zniknęły.

Kiedy ustawię na normal karta chodzi na dużo niższych taktach, kiedy nie potrzeba jej mocy. A kiedy potrzeba dobija do maksymalnych ustawień  - w moim przypadku takich jakie ustawiłem krzywą UV w MSI Afterburner. Dzięki temu karta z reguły pobiera mało prądu i jest dość chłodna. Ale jak potrzeba mocy to przyciśnie zegary.

W związku z tym ustawiłem krzywą na 2100Mhz przy 1.01V i karta pięknie przyciska i dobija do 2100 w najbardziej tresujących momentach (np momenty w CP2077). Podoba mi się to bo dzięki temu mam dostępną maksymalną wydajność kiedy tego potrzebuje ale nie marnuje prądu i nie grzeje karty kiedy nie mam zapotrzebowania na taką moc. Nie trzeba zmienaić profili w MSI AB bo karta sama się dostosowuje z zegarami do mniej wymagających gier.

Takie zalety są oczywiście w moim przypadku i mam UV jak i MAX OC w jednym. Jeżeli ktoś używa karty w maksymalnym obciążeniu cały czas to pewnie nawet takiej zmiany nie zauważył :)

Dla mnie w każdym razie super opcja 2 w 1 :)

Dla przykładu:

Gram teraz w Horizon Zero Down i tam mając non stop stałe  60fps 4k karta chodzi w okolicach 1800MHZ (około 200W) z dołkami niżej oraz wyżej (są momenty że i 2085/2100MHz na karcie pokaże i wtedy z 370W na chwilę)

Pogrywam też w CP2077 -  tam generalnie zegar około 2085Mhz ale są sekwencje że schodzi w okolice 1800 Mhz gdzie jest małe zapotrzebowanie na moc i dzięki temu nie musi się non stop grzać :)

 

 

Edytowane przez Konradox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to chyba nic się nie zmieniło poza samą nazwą ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, SebastianFM napisał:

Z tego co piszesz to chyba nic się nie zmieniło poza samą nazwą ustawień.

Zmieniło się bo wcześniej karta mi cały czas trzymała podczas rozgrywki 2070-2085 Mhz. W menu i podczas ładowań tylko spadało.

Zresztą na reddicie ludzie wypisują że z nowymi sterami zegary im bardzo skaczą. No bo skaczą - podczas rozgrywki mam zegary od 1400 do 2100 MHZ (nie liczę menu i tego typu sytuacji). Z nowymi sterami mam mniejsze zużycie prądu i chłodniejszą kartę dzięki tak dynamicznie zmieniającym się zegarom.

Edytowane przez Konradox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem o co ci chodzi. Jednak skoro u ciebie częstotliwość pracy GPU spada podczas gry aż do 1400 MHz to chyba świadczy, że CPU nie wyrabia z przygotowaniem odpowiedniej ilości FPS, żeby w pełni obciążyć kartę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej to wynika z tego, że blokuje klatki V-synciem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, ci4stek napisał:

Ale to chyba nieaktualne bo w turingach chyba już nie było GT a karty dla entuzjastów to właśnie 3090 i nadchodzący rtx 3080ti, cenowo i wydajnościowo rtx 3080 to karta dla bogatszego plebsu przynajmniej takie były założenia z ceną wyjściową 3200zl

Tak ja to widzę:

DOLNA PÓŁKA : RTX 3050, RTX 3050 Ti (nie można wykluczyć też pojawienia się karty 3030 lub 3040)

ŚREDNIA PÓŁKA: RTX 3060, RTX 3060 Ti, RTX 3070

WYSOKA PÓŁKA: RTX 3080, RTX 3080 Ti, RTX 3090

Wszystkie ceny MSRP powinny być moim zdaniem ½ tego co Nvidia ustala. Ktoś zapyta: "ale jak to 3070 za $249". No takto, bo ta karta ma kurde tylko 8 GB pamięci, a GTX 1060 w 2016 miał 6 GB za też $249 (a RX 580 8 GB za $229). Chyba oczekiwanie ⅓ więcej po 5 latach to nie jest zbyt wiele, co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, 5hogun napisał:

Raczej to wynika z tego, że blokuje klatki V-synciem.

Dokładnie. Mam cały czas stałe 4k 60fps więc nic nie blokuje. 

12 minut temu, SebastianFM napisał:

Teraz rozumiem o co ci chodzi. Jednak skoro u ciebie częstotliwość pracy GPU spada podczas gry aż do 1400 MHz to chyba świadczy, że CPU nie wyrabia z przygotowaniem odpowiedniej ilości FPS, żeby w pełni obciążyć kartę?

Nie. Po prostu wystarcza mocy przy niskiej częstotliwości. Klatki są stałe 60fps 4k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kynareth napisał:

Wszystkie ceny MSRP powinny być moim zdaniem ½ tego co Nvidia ustala. Ktoś zapyta: "ale jak to 3070 za $249". No takto, bo ta karta ma kurde tylko 8 GB pamięci, a GTX 1060 w 2016 miał 6 GB za też $249 (a RX 580 8 GB za $229). Chyba oczekiwanie ⅓ więcej po 5 latach to nie jest zbyt wiele, co?

Rozumiem, że jesteś w stanie określić wszystkie koszty wytworzenia i badań, wliczone w ceny tego sprzętu, że piszesz o cięciach cen o połowę. Bo to taka tradycyjna mowa trawa, którą widzę szczególnie wśród osób, które akurat nie znają się raczej na tym, na temat czego się wypowiadają.

A że Nvidia/AMD doją i będą doić to wiadomo. Byliby kretynami, gdyby nie doili ludzi, którzy się dają doić. Do tego jeszcze w sytuacji, w której schodzi im dosłownie wszystko, więc jakby ustalili jeszcze wyższe ceny, to też by zeszło. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Kynareth napisał:

Chyba oczekiwanie ⅓ więcej po 5 latach to nie jest zbyt wiele, co?

image.jpeg.5ae09ab6bc4911f47de8ffe024088178.jpeg

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, BladyPL napisał:

image.jpeg.5ae09ab6bc4911f47de8ffe024088178.jpeg

Facepalm to za mało. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę że ta osoba ma prawa wyborcze. 

  • Like 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...