Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, MarcoSimone napisał:

Budę masz cieniawą do tego procka. Karta go gotuje.

Albo duża buda albo banchtable.

Trochę tak, a trochę nie widzę związku między temperaturą wewnątrz (przynajmniej w tych zakresach, które są u mnie) a efektywnością działania tego chłodzenia. Noctua sobie ledwie radzi z odbieraniem ciepła z rdzenia a sama nie nagrzewa się jakoś szczególnie, mogę zrobić w środku huragan i sytuacja nie zmienia się jakoś drastycznie. Zresztą nie bez powodu nawet ludzie z custom loop marudzą, że w takim Warzone 5800X czy nawet 5900X dobija im do temperatur, których na Zen 2 nie widzieli. No bo jądro jest gorące ale samo chłodzenie ma raptem 140W (w grach to nawet bliżej 100W) do ogarnięcia i to nie jest duży problem. Full optymistycznie 150W procek i 250W RTX 3070 to nie są jakieś ekstremalne moce do odprowadzenia nawet dla budy wymiarów Fractal Define C (nie mini) ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Alyjen napisał:

Trochę tak, a trochę nie widzę związku między temperaturą wewnątrz (przynajmniej w tych zakresach, które są u mnie) a efektywnością działania tego chłodzenia. Noctua sobie ledwie radzi z odbieraniem ciepła z rdzenia a sama nie nagrzewa się jakoś szczególnie, mogę zrobić w środku huragan i sytuacja nie zmienia się jakoś drastycznie. Zresztą nie bez powodu nawet ludzie z custom loop marudzą, że w takim Warzone 5800X czy nawet 5900X dobija im do temperatur, których na Zen 2 nie widzieli. No bo jądro jest gorące ale samo chłodzenie ma raptem 140W (w grach to nawet bliżej 100W) do ogarnięcia i to nie jest duży problem. Full optymistycznie 150W procek i 250W RTX 3070 to nie są jakieś ekstremalne moce do odprowadzenia nawet dla budy wymiarów Fractal Define C (nie mini) ;) 

No tak. Zapomniałem jak niedawno sam miałem custom loop na 2x480 i szału nie było. Fortis 3 wcale daleko za tym układem nie jest. Raptem kilka stopni 8:E

U Ciebie największy problem z temperaturami, robi używanie PBO/auto.

 

Edytowane przez MarcoSimone
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, MarcoSimone napisał:

No tak. Zapomniałem jak niedawno sam miałem custom loop na 2x480 i szału nie było. Fortis 3 wcale daleko za tym układem nie jest. Raptem kilka stopni 8:E

 

Ktoś tu pisał parę postów temu, temperatura złącza (a tak naprawdę to pewnie nawet nie złącza, bo rdzenie są tak gorące ale sporo tego rozprasza się wcześniej) jest kosmiczna i z tym się trzeba pogodzić, ale mocy tak wiele nie idzie znowu. Następny przełom to będzie ogarnięcie jeszcze efektywniejszego odbierania ciepła z IHSa niż to ma miejsce obecnie, bo coolery mogące odebrać powyżej 300W to tylko do Intela ;)

Mocy to pompuje właśnie dużo GPU, 200W na 3070, ponad 300W i to ciągle a nie przez parę sekund boosta jak masz 3080. To potrafi ugotować cały system ;)

Edytowane przez Alyjen
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Alyjen napisał:

Trochę tak, a trochę nie widzę związku między temperaturą wewnątrz (przynajmniej w tych zakresach, które są u mnie) a efektywnością działania tego chłodzenia. Noctua sobie ledwie radzi z odbieraniem ciepła z rdzenia a sama nie nagrzewa się jakoś szczególnie, mogę zrobić w środku huragan i sytuacja nie zmienia się jakoś drastycznie. Zresztą nie bez powodu nawet ludzie z custom loop marudzą, że w takim Warzone 5800X czy nawet 5900X dobija im do temperatur, których na Zen 2 nie widzieli. No bo jądro jest gorące ale samo chłodzenie ma raptem 140W (w grach to nawet bliżej 100W) do ogarnięcia i to nie jest duży problem. Full optymistycznie 150W procek i 250W RTX 3070 to nie są jakieś ekstremalne moce do odprowadzenia nawet dla budy wymiarów Fractal Define C (nie mini) ;) 

5800x to piecyk. W necie pełno opinii ze 5800x jest bardzo gorące. 8 rdzeni na małej powierzchni robi swoje i nawet dobre chłodzenie nie daje rady odebrać ciepła

5900x to już inna historia. 12 rdzeni rozłożonych na 2 chiplety. Dodatkowo są to chiplety z lepszego binu niż 5800x. Do 5800x i 5600x idą chiplety które były za słabe do 5950x 5900x

Mój 5900x, co prawda na AIO, w grach typu CP2077 dobija max do ~60C. W benchmarkach ocieram sie o 70-75C jak cisnę wszystkie 12 rdzeni

Temperatura twojego procka nie ma nic wspólnego z GPU jak długo masz wystarczający airflow w budzie

 

 

 

Edytowane przez koniu22
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, koniu22 napisał:

5800x to piecyk. W necie pełno opinii ze 5800x jest bardzo gorące. 8 rdzeni na małej powierzchni robi swoje i nawet dobre chłodzenie nie daje rady odebrać ciepła

5900x to już inna historia. 12 rdzeni rozłożonych na 2 chiplety. Dodatkowo są to chiplety z lepszego binu niż 5800x. Do 5800x i 5600x idą chiplety które były za słabe do 5950x 5900x

Mój 5900x, co prawda na AIO, w grach typu CP2077 dobija max do ~60C. W benchmarkach ocieram sie o 70-75C jak cisnę wszystkie 12 rdzeni

60C.

 

Tak wiem przerabiałem to ;) Sprawdź Warzone, u mnie grzeja w opór i jak czytałem po sieci ot 5900X też się potrafi zapocić. Benach jest łatwiej choć moce są większe bo jednak trochę tego ciepła od grafiki dochodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zimowy set up RTX 3080 i R7 5800x :szczerbaty:

Edytowane przez Semi1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Semi1 napisał:

Zimowy set up RTX 3080 i R7 5800x :szczerbaty:

5800X nie nadaję się do grzania. On wydziela mało ciepła,

Problemem nie jest tutaj ilość ciepła bo CPU wydziela max ~100W na stock. Problemem jest odebranie tego ciepła z małej powierzchni rdzenia. Te same 100W np na 5900x daje 10-20C mniej bo powierzchnia czipletów jest 2 razy większa

 

Edytowane przez koniu22
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, sideband napisał:

pw.jpg

Dlatego AMD potrzebuje cudne profile. Tylko jak zarządzanie energii działa źle na poziomie podstawowym to trzeba się bawić. A Nv potrzebuje tylko dopieszczenia z wymuszaniem p-state.

Otóż to. Ten wykres mówi właściwie wszystko. Wczoraj grałem chwilę w rdr2, ogólnie gram na TV4k, ale krótki szpil, odpaliłem na monitorze, detale dopieszczone do 4k 60fps, te same detale w 1440p 60fps i maksymalny zanotowany pobór w hwinfo 168W, średni okolice 120W. Po co tworzyć jakieś niestabilne profile, jak podobny efekt masz z automatu :)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Doamdor napisał:

Do wiosny niedaleko, warto rozważyć wymianę termopadów. 

Zamiast opon warto zmienić termopady https://www.aquatuning.pl/thermalpady-i-pasty-termoprzewodzace/thermalpady/19471/alphacool-eisschicht-thermal-pad-17w/mk-120x20x1mm-2-stueck 17W nic tylko brać :E 

Edytowane przez Send1N
  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, koniu22 napisał:

5800X nie nadaję się do grzania. On wydziela mało ciepła

Tu się zgadzam, radiator na chłodzeniu nie jest za specjalnie gorący. 
a ten na karcie graficznej aż parzy jak się dotknie m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Send1N napisał:

No premiera była we wrześniu to dali termopady zimowe, na wiosnę trza zmienić na letnie ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kowal napisał:

Otóż to. Ten wykres mówi właściwie wszystko. Wczoraj grałem chwilę w rdr2, ogólnie gram na TV4k, ale krótki szpil, odpaliłem na monitorze, detale dopieszczone do 4k 60fps, te same detale w 1440p 60fps i maksymalny zanotowany pobór w hwinfo 168W, średni okolice 120W. Po co tworzyć jakieś niestabilne profile, jak podobny efekt masz z automatu :)

To nie chodzi o to żeby tworzyć, po prostu AMD dało wincyj opcji w panelu, wincyj myszką można klikać, więc w odczuciu co niektórych jest "better". ?
 

Godzinę temu, Send1N napisał:

Kogoś chyba bóg opuścił z tą ceną :E No i już widzę jak termopady przy tej rezystancji termicznej osiągają 17W, już lepiej kupić K5 Pro.

  

1 godzinę temu, koniu22 napisał:

5800x to piecyk. W necie pełno opinii ze 5800x jest bardzo gorące.

Heh, a jeszcze pamiętam jak hurtowo szła beka z Intela i temperatur na ich CPU, a tym czasem AMD po usprawnieniu arch. Zen  dotarło do tego samego punktu, no kto by się spodziewał, nagle zaczęły obowiązywać prawa fizyki i ludzie sobie zdali sprawę z tego że wysoka gęstość upakowania tranzystorów na stosunkowo małej powierzchni pogarsza przewodnictwo cieplne. Magia :)

Edytowane przez DisconnecT
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, koniu22 napisał:

Te same 100W np na 5900x daje 10-20C mniej bo powierzchnia czipletów jest 2 razy większa

Jeśli te 100W jest generowane przez obciążenie 4-6 wątków, to grzeje się tak samo bo wszystko ląduje na jednym cziplecie procesora a kontroler napięcia radośnie wrzuca 1.4-1.45V. Taki urok boosta na Ryzenach. 

Co innego przy OC na sztywno, wtedy przy tym samym obciążeniu napięcie masz niższe o 100mV albo i więcej. Dobra, tyle o procesorach :)

4 minuty temu, Kowal napisał:

No premiera była we wrześniu to dali termopady zimowe, na wiosnę trza zmienić na letnie ?

A co ma się niby zacząć dziać latem z pamięciami na GPU? Najwyżej szybciej złapią throttling jeśli ktoś przesadzi z OC i tyle. 

Ciekawe dlaczego absolutnie żadna 3080/3090 nie ma fabrycznie podkręconych pamięci, nawet HOF czy Kingpin :) Wygląda na ogdórny nakaz nVidii.

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-3090.c3622

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ale, ta sama sytuacja, czyli 3080 w budzie + 10900 które ładuje dużo więcej ciepła, i już dosyć łatwo doprowadzić do sytuacji, że grafika podgrzeje cooler tak, że jak odpalisz coś ciężkiego na CPU to temperatury lecą w kosmos 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, someI napisał:

Ciekawe dlaczego absolutnie żadna 3080/3090 nie ma fabrycznie podkręconych pamięci, nawet HOF czy Kingpin :) Wygląda na ogdórny nakaz nVidii.

Patrząc na to jak niektóre karty mają rozwiązane chłodzenie pamięci z autorskim FE od NV na czele, to raczej była to trafna decyzja. ;)
Po za tym w przypadku 3090 i 3080 przepustowość na start jest na tyle wysoka, że pseudo fabryczne OC nie dało by nic, co użytkownik by zauważył.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, someI napisał:

Jeśli te 100W jest generowane przez obciążenie 4-6 wątków, to grzeje się tak samo bo wszystko ląduje na jednym cziplecie procesora a kontroler napięcia radośnie wrzuca 1.4-1.45V. Taki urok boosta na Ryzenach. 

Na 10900k velocity boost robi to samo. Rdzenie boostują do 5,3GHz z napięciem >1,4V, ale tempy tak nie skaczą. Rdzeń jest po prostu duży i jest łatwiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostalem w zeszlym tygodniu mojego upolowanego Palita na Amazonie i jestem milo zaskoczony. Mimo ze kultura pracy wiatrakow przy wiekszych obrotach jest dosc nieprzyjemna, wchodzenie na wiecej niz 30% nie ma wiekszego sensu, bo karta jest chlodniejsza na stocku niz moj poprzedni RTX 2070S od gigusia po UV :) Pobawilem sie wczoraj troche z UV i osiagnalem przyzwoity balans wydajnosci/poboru energi/temperatury. Napiecie 0.925v, karta boostuje wyzej o 100Mhz niz na defie, , max 188W w RDR2, temperatura nie przekracza 62-64stp w zamknietej obudowie :) Pamieci niestety na 16Ghz nie sa do konca stabilne, wiec zjechalem na 15.2Ghz i wszystko gra. Pierwszy raz w zyciu mam Palita i za ta cene (zwlaszca w tych czasach) moge go szczerze polecic. Asusy na Amazonie chodza po 100 funtow wiecej i to troche duzo jak na pare stopni mniej podczas obciazenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kowal napisał:

Na 10900k velocity boost robi to samo. Rdzenie boostują do 5,3GHz z napięciem >1,4V, ale tempy tak nie skaczą. Rdzeń jest po prostu duży i jest łatwiej.

Albo pomiar jest uśredniany bądź z innego miejsca. Co tam się w środku dzieje dokładnie to wiedzą projektanci. Ciężko porównywać dwie konkurencyjne architektury, gdzie szczegóły są w niejawnych dokumentach chronionych NDA. 

Póki krzem działa w warunkach przewidzianych specyfikacją, to będzie działał długo, dotyczy zarówno CPU jak i GGDR6X :) Poprawiać fabrykę dla lepszego samopoczucia oczywiście można. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, RyszardGTS napisał:

Nie pamiętam od kogo to mam (może od Ciebie? bo masz Palita 3060Ti), jeden (a właściwie dwa podwójne screeny ;) ) obraz znaczy więcej niż tysiąc słów...dlaczego każdy UV jest potęgą i basta (nie musi być maksymalny, nawet na fabrycznym taktowaniu przy UV wiele można zyskać) :)

Ja jestem autorem tamtych screenów :D Kurcze mogłem dodać znak wodny z nickiem ?

A co do tych termopadów, jakie znaleźliście z najlepszym stosunkiem cena/jakość? Albo po prostu które polecacie? 6W/mK takie różowe z allegro wystarczą?
Testował ktoś może co by to dało jakby tak pomiędzy chłodzony element a nowy termopad dać jeszcze dodatkowo pastę termoprzewodzącą? :D

Szkoda, że w 3060Ti nie mam możliwości odczytu temperatury VRAM, ale po lekturze tego tematu na wszelki wypadek obniżyłem OC pamięci na +500 MHz. Przynajmniej dopóki sam ich nie wymienię ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, someI napisał:

Albo pomiar jest uśredniany bądź z innego miejsca.

Pomiar jest dobry, tylko powierzchnia oddawania ciepła dużo większa. Jeden chiplet zen ma poniżej 80mm^2, 10 rdzeniowy monolit kapkę ponad 200mm^2. 

 

28 minut temu, brzoza11 napisał:

Szkoda, że w 3060Ti nie mam możliwości odczytu temperatury VRAM, ale po lekturze tego tematu na wszelki wypadek obniżyłem OC pamięci na +500 MHz. Przynajmniej dopóki sam ich nie wymienię ?

Myślę, nie ma się czym zbytnio przejmować w przypadku gddr6. One się grzeją znacznie mniej. W przypadku mojej karty w którejś recenzji mierzyli temperaturę vram i pod obciążeniem grą zmierzyli 55*C. Niech przy słabszych kartach będzie 70*C, to nadal z zapasem ;)

Edytowane przez Kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, someI napisał:

Ciekawe dlaczego absolutnie żadna 3080/3090 nie ma fabrycznie podkręconych pamięci, nawet HOF czy Kingpin :) Wygląda na ogdórny nakaz nVidii.

Oc pamięci skończyło już nieco wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ktoś bez botów dostanie RTX 3060 na premierę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Saren7 napisał:

Ciekawe czy ktoś bez botów dostanie RTX 3060 na premierę.

Bez problemu, wystarczą znajomości.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...