Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, gret napisał:

To podobnie jak mój Giguś tylko że ja mam 3080 1845/0.875 i ciągnie ~300W w Metro. 

0.025V to już pewna różnica. Na 0.875 to już 3080Ti żarłby 350, pewnie.

7 minut temu, RENMEi napisał:

Taki pobór w Metro to chyba z włączonym DLSS.  Ustawienia wysokie, 4k, RT OFF, odblokowany klatkarz:

Tak, RT on i DLSS on. Sprawdzę jak to będzie wyglądało później. To u mnie będzie tak samo. Odbije się pewnie od power limitu i spadna zegary, ciekawe na ile będzie w stanie utrzymać przy 360W limicie.

59 minut temu, mati142 napisał:

Jakie macie ustawione UV na 3070TI? Idziecie w performance czy raczej zbijacie napięcie jak najniżej?

Ja to zawsze robię tak samo. W TimeSpy na stocku sprawdzam minimalny zegar jaki będzie podczas testu. Do tego zegara dobieram najniższe potrzebne napięcie żeby przejść Time Spy stress test (20 pętli). Takie ustawienie zapewnia mi stabilność w większości gier. Te najbardziej wymagające nie będą raczej stabilne i trzeba będzie trochę obniżyć zegary (o ok 50-75MHz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, RENMEi napisał:

No u mnie temperaturki to latają nawet do 77 stopni, więc to podbijanie i opadanie zegarów zależnie od temperatury jest mega irytujące i dla stabilności trzeba brać zawsze pod uwagę sam peak taktowań.

To na pewno względu na te nieszczęsne podbicia taktowania. Dlatego koryguje o 30Mhz w dół i trzymam do temperatur by podbijało max 30Mhz.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu czemu znowu te ? noctua ma sporo czarnych modeli w stajni, w taki styl by mogli isc 

azshwdv57jm51.jpg

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę zapytać po co wykonywać undervolting? Pomijam kwestie temperatury, ale chyba nie tylko po to, aby płacić mniejsze rachunki za prąd? PC do gier ma wsysać jak najwięcej - podobnie jak sportowy samochód - im więcej pali, tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, malko napisał:

Czy mogę zapytać po co wykonywać undervolting? Pomijam kwestie temperatury, ale chyba nie tylko po to, aby płacić mniejsze rachunki za prąd? PC do gier ma wsysać jak najwięcej - podobnie jak sportowy samochód - im więcej pali, tym lepiej.

Po to żebyś miał wyższy średni zegar rdzenia, niestety na Ampere odbija się to jak od ściany i pewnie zwrócisz sobie uwagę, że zegar dość mocno skacze i co z tego, że peaknie Ci np. 2050MHz jak średnio patrząc będzie dużoo mniej. Nie da się wszystkich Ampere i pojedycznych sztuk zaszufladkować, ale na większości na UV typu 0.85-0.90v masz wyższe wyniki niż na Stocku.

Np. na sztuce 3060 Ti:
EQsAglX.jpg
vs UV 0.9v:
U1VDPl0.jpg

Edytowane przez Fjubens
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, dzięki za odpowiedź. Czy jest jakiś sensowny tutorial do undervoltingu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Send1N napisał:

Jezu czemu znowu te ? noctua ma sporo czarnych modeli w stajni, w taki styl by mogli isc 

azshwdv57jm51.jpg

Chromax od Noctua to chyba po prostu czarne wersje ich standardowych wentylatorów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie wersje są dostępne w chromaxie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam oryginalny kolor Noctua się podoba, z daleka widać z jakimi wentylatorami ma się do czynienia  :)

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, malko napisał:

Oki, dzięki za odpowiedź. Czy jest jakiś sensowny tutorial do undervoltingu?

Jest tego multum, wystarczy wpisać w Google. Pierwszy z brzegu  https://wccftech.com/undervolting-ampere-geforce-rtx-3080-hidden-efficiency-potential/   W tym temacie też ostatnio było dużo o tym, wystarczy się cofnąć kilka stron, polecam 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Fjubens napisał:

Po to żebyś miał wyższy średni zegar rdzenia, niestety na Ampere odbija się to jak od ściany i pewnie zwrócisz sobie uwagę, że zegar dość mocno skacze i co z tego, że peaknie Ci np. 2050MHz jak średnio patrząc będzie dużoo mniej. Nie da się wszystkich Ampere i pojedycznych sztuk zaszufladkować, ale na większości na UV typu 0.85-0.90v masz wyższe wyniki niż na Stocku.

Robił ktoś testy "praktyczne" przyrostu?
Bo wiadomo, że fajnie, jak jest i chłodniej i ciszej, ale w cyferkach, to kapci nie zrywa.
Pierwsze z brzegu googlowanko i takie cuś. Czyli - niby warto, bo dlaczego nie skoro można - ale...
 

 

26 minut temu, maras2574 napisał:

Jest tego multum, wystarczy wpisać w Google. 

Fajne screeny wykresowe.
Czyli nawet jak nie zerwie skalpu fps, to można urwać ze 70W w prundzie.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, RENMEi napisał:

Dla napięcia 0,775V w Metro 3080 TI wsysa ok 330W
Dla napięcia 0,85V 3080Ti w Metro potrafi wsysnąć 400W (sic!)

No dlatego tak wygląda dzielenie się wynikami na forach, każdy inne obciążenie, najlepiej mniejsze żeby lepszy zegar wbić w sygnę. A później jak gry zaczną się sypać to pojawiają się teorie o faszystach deweloperach co to psują gry. ?

14 godzin temu, severall napisał:

Edit: w Metro Exodus Gigabyte 3080Ti na 1800/0.85V ciągnie średnio ~280W (maksymalnie ok. 310W). Temperatura maksymalna 70C, hotspot 76C, pamięci 80C na customowej krzywej wentylatorów czyli około 1500 rpm.

To jakaś wyjątkowa ta karta, bo moja 3080 ciągnie w Exodus na takim napięciu po 330W ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DisconnecT napisał:

To jakaś wyjątkowa ta karta, bo moja 3080 ciągnie w Exodus na takim napięciu po 330W ;)

Wiadomo że zależeć to będzie od ustawień gry też jak ktoś wyżej zauważył;) U mnie taki pobór przy włączonym RT i DLSS. Ale też wydaje mi się (nie jestem pewny) że pobór rośnie też gdy zegary są wyższe nawet na tym samym napięciu.

Tak czy inaczej miałeś rację w tym że dużo trudniej ujarzmić z poborem 3080Ti. Trzeba się mocniej natrudzić żeby mieć sensowne zegary, wydajność i pobór prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany pytanie

jest możliwość zejścia z napięciem 3070Ti poniżej 800mv w 3d ? 

Ponieważ robię tablice od 750mv ale pomimo tego wbija 800/806mv jako najniższa wartość w grach ;/

Edytowane przez ABDUL-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, ABDUL- napisał:

Pany pytanie

jest możliwość zejścia z napięciem 3070Ti poniżej 800mv w 3d ? 

Ponieważ robię tablice od 750mv ale pomimo tego wbija 800/806mv jako najniższa wartość w grach ;/

NVidia inspector,  podstawowa zabawka górników na w10

 

Tablica też pewnie można ale będzie to bardziej upierdliwe 

Edytowane przez koneser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, koneser napisał:

NVidia inspector,  podstawowa zabawka górników na w10

 

Tablica też pewnie można ale będzie to bardziej upierdliwe 

Spoko :) górnikiem nie jestem - poprostu chciałem sobie ustawić niższe napicie np 1800mhz i 725-750mv

bo są gierki gdzie nie potrzeba az na 800mv ciasnać

niestety zabawa tablica nic nie daje ;/ minimalne napięcie 800mv od jakiego startuje w 3d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka. 
Przychodze z prośba i pytaniem. 
Na początek spec:

ryzen 5 3600

b450 gaming plus max

16gb 3200@cl16

Mam dwie dobre oferty na karty

3070ti w wersji suprim x za 3950

i 3080 gigabyte gaming oc za 5000

Tu rodzi się moje pytanie, zrobiłem research mały, ale wole tutaj tez zaczerpnąć głosu. 
Nie mam zamiaru upgradowac cpu conajmniej do drugiej generacji na ddr5

Monitor 1440/144

na hardware unboxed powstał filmik pokazujący słabe skalowanie się 3080 w 1440p względem 4k.

Biorąc pod uwagę fakt, ze nie mam zamiaru po zakupie karty nic grzebać przy komputerze przez dłuższy czas 3080 nie będzie overkillem do 1440p i 3600? 
ogolnie wiem, ze 5000 za 3080 to lepsza wycena niż 3950 za 3070ti, ale mimo wszystko to 1050zl w kieszeni. 
Mam spory mętlik w głowie w temacie tego zakupu i szukam jakiegoś ukierunkowania. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, kadajo napisał:

Chromax od Noctua to chyba po prostu czarne wersje ich standardowych wentylatorów ?

Nie. Chromaxy to zupełnie inne wersje. W NH-D15 są o 100 obrotów szybsze (1500 zamiast 1400) i znacznie głośniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, domin2805 napisał:

Siemka. 
Przychodze z prośba i pytaniem. 
Na początek spec:

ryzen 5 3600

b450 gaming plus max

16gb 3200@cl16

Mam dwie dobre oferty na karty

3070ti w wersji suprim x za 3950

i 3080 gigabyte gaming oc za 5000

Tu rodzi się moje pytanie, zrobiłem research mały, ale wole tutaj tez zaczerpnąć głosu. 
Nie mam zamiaru upgradowac cpu conajmniej do drugiej generacji na ddr5

Monitor 1440/144

na hardware unboxed powstał filmik pokazujący słabe skalowanie się 3080 w 1440p względem 4k.

Biorąc pod uwagę fakt, ze nie mam zamiaru po zakupie karty nic grzebać przy komputerze przez dłuższy czas 3080 nie będzie overkillem do 1440p i 3600? 
ogolnie wiem, ze 5000 za 3080 to lepsza wycena niż 3950 za 3070ti, ale mimo wszystko to 1050zl w kieszeni. 
Mam spory mętlik w głowie w temacie tego zakupu i szukam jakiegoś ukierunkowania. ?

Ja bym polecał jednak 3080, oczywiście jeżeli budżet się spina i możesz tyle dorzucić :D. Overkillem do 1440p zdecydowanie nie będzie a raczej sweetspotem, no chyba że grasz w jakieś mmo czy inne e-sportowe pierdoły. W grach AAA będzie idealnie to i przez dłuższy czas.  3600 będzie ją w jakimś stopniu ograniczał, oczywiście w zależności od gry ale to pytanie do ciebie czy utrata kilku, kilkunastu procent wydajności GPU w tytułach procesorowych będzie wielkim dramatem czy nie. Zawsze możesz proca i ram podkręcić ile się da żeby zminimalizować zjawisko ;) 3070ti to osiągi podkręconej 3070 przy poborze 3080 więc średnio aktrakcyjny wybór :E. Wiem z doświadczenia, że np 3070 często klęka w 1440p dużo szybciej niż mój ryzen i 3080 by tutaj zrobiła idealną robotę. Pytanie jeszcze co to dokładnie za 3080, bo jak bez LHR to bierz tu i teraz, a nawet jak ma LHR to i tak będzie dużo bardziej porządaną kartą z wyraźnie lepszą wyceną w razie odsprzedaży w porównaniu do 70ti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, domin2805 napisał:

Siemka. 
Przychodze z prośba i pytaniem. 
Na początek spec:

ryzen 5 3600

b450 gaming plus max

16gb 3200@cl16

Mam dwie dobre oferty na karty

3070ti w wersji suprim x za 3950

i 3080 gigabyte gaming oc za 5000

Tu rodzi się moje pytanie, zrobiłem research mały, ale wole tutaj tez zaczerpnąć głosu. 
Nie mam zamiaru upgradowac cpu conajmniej do drugiej generacji na ddr5

Monitor 1440/144

na hardware unboxed powstał filmik pokazujący słabe skalowanie się 3080 w 1440p względem 4k.

Biorąc pod uwagę fakt, ze nie mam zamiaru po zakupie karty nic grzebać przy komputerze przez dłuższy czas 3080 nie będzie overkillem do 1440p i 3600? 
ogolnie wiem, ze 5000 za 3080 to lepsza wycena niż 3950 za 3070ti, ale mimo wszystko to 1050zl w kieszeni. 
Mam spory mętlik w głowie w temacie tego zakupu i szukam jakiegoś ukierunkowania. ?

Miałem 3600x sparowanego właśnie z 3080ka i po upgradzie do 10700kf zyskałem do około 20% więcej klatek w niektórych grach jak np bordery czy warzone  grając w 1440p. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, DisconnecT napisał:

To jakaś wyjątkowa ta karta, bo moja 3080 ciągnie w Exodus na takim napięciu po 330W ;)

Teraz mam Suprima RTX3070Ti, ale miałem też przez chwilę TUF-a.
Przy podobnych zegarach TUF na napięciu 862mV generował taki sam pobór jak Suprim przy 837mV.
Równocześnie do uzyskania stabilności dla danych taktowań Suprim potrzebuje ok. 25-30mV mniej, więc perf./wat jest z grubsza identyczny.
Ergo: Vcore w jednym modelu GPU nie jest równy Vcore w drugim modelu.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mieszane uczucia co do tego Suprima 3070ti.

Po rozpoczęciu po raz pierwszy w życiu zabawy w undervolting i paru dniach zauważyłem że o ile benchmarki działają świetnie to już grając w jakieś metro exodus czy dotę mogę uświadczyć nagłych crashy/freezów (w przypadku doty zdarzały się o dziwo znacznie częściej freezy wymuszające ręczne zamknięcie przez managera. W metro 1 crash na parę godzin), mowa o 925mV przy zegarach 1890. Kiedy słucham z kolei jak inni bez problemu i zbytniego obniżania zegarów wyciągają nawet i 875 to zwyczajnie robi mi się smutno xd.

Na chwilę obecną podwyższyłem woltaż do 937 (zegary mimo próśb o 1890 wchodzą na 1905...) i przez kolejne parę dni zobaczymy czy wciąż będą się pojawiać crashe, w teorii póki co spadek poboru energii o 15-20% i temperatury 8 stopni w dół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Fowo napisał:

Mam mieszane uczucia co do tego Suprima 3070ti.

Po rozpoczęciu po raz pierwszy w życiu zabawy w undervolting i paru dniach zauważyłem że o ile benchmarki działają świetnie to już grając w jakieś metro exodus czy dotę mogę uświadczyć nagłych crashy/freezów (w przypadku doty zdarzały się o dziwo znacznie częściej freezy wymuszające ręczne zamknięcie przez managera. W metro 1 crash na parę godzin), mowa o 925mV przy zegarach 1890. Kiedy słucham z kolei jak inni bez problemu i zbytniego obniżania zegarów wyciągają nawet i 875 to zwyczajnie robi mi się smutno xd.

Na chwilę obecną podwyższyłem woltaż do 937 (zegary mimo próśb o 1890 wchodzą na 1905...) i przez kolejne parę dni zobaczymy czy wciąż będą się pojawiać crashe, w teorii póki co spadek poboru energii o 15-20% i temperatury 8 stopni w dół

Niestety loteria krzemowa. Trafił się trochę gorszy rdzeń. MSI ma ciche wentylatory. Możesz lekko podnieś krzywą wentylatorów jeżeli temperatury nie są dla Ciebie zadowalające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...