Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

Pisałem już o tym, ale w złym temacie, więc wkleję też tutaj. Oglądałem sobie ostatnio rozkręcanie RTXów 3060 i 3050. Od razu rzucił mi się w oczy rozmiar płytek PCB tych kart:

Fota 1

Fota 2

Fota 3

Fota 4

Fota 5

W porównaniu z serią GTX 9xx i 10xx to jest jakaś kpina. Chyba nie muszę mówić co to oznacza w połączeniu z tym, że seria RTX 30xx jest prądożerna i gorąca, a im większe pcb tym lepsza rozprowadzalność ciepła? Dla porównania tak to wyglądało w słabiutkich GTX 960 2GB:

GTX 960 2GB Gigabyte Gaming

GTX 960 MSI Gaming

Niebo a ziemia. Także niezłe gówno teraz produkują za jeszcze bardziej niezłe ceny.

// Mój GTX 1050 2GB ITX ma pcb o rozmiarze pcb z  normalnego RTX 3050 od Gigabyte Eagle :E

Edytowane przez AmbaFatima
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór mocy idzie w gore, PCB i wszytko grzeje się coraz bardziej a oni tną koszta, idealny przepis na katastrofę :E

  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kadajo napisał:

idealny przepis na katastrofę :E

Musieli coś wykombinować, aby karty graficzne padały tuż po gwarancji, tak jak w przypadku sprzętu AGD. Nie bez powodu najdłużej żyjące karty to te z poborem do 100W. 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak. Dlatego ja w swoim PC nie chce widzieć kart z poborem wyższym niż 200W.

  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, AmbaFatima napisał:

Pisałem już o tym, ale w złym temacie, więc wkleję też tutaj. Oglądałem sobie ostatnio rozkręcanie RTXów 3060 i 3050. Od razu rzucił mi się w oczy rozmiar płytek PCB tych kart:

Fota 1

Fota 2

Fota 3

Fota 4

Fota 5

W porównaniu z serią GTX 9xx i 10xx to jest jakaś kpina. Chyba nie muszę mówić co to oznacza w połączeniu z tym, że seria RTX 30xx jest prądożerna i gorąca, a im większe pcb tym lepsza rozprowadzalność ciepła? Dla porównania tak to wyglądało w słabiutkich GTX 960 2GB:

GTX 960 2GB Gigabyte Gaming

GTX 960 MSI Gaming

Niebo a ziemia. Także niezłe gówno teraz produkują za jeszcze bardziej niezłe ceny.

// Mój GTX 1050 2GB ITX ma pcb o rozmiarze pcb z  normalnego RTX 3050 od Gigabyte Eagle :E

Z jednej strony się zgodzę, z drugiej przez 7 lat od premiery 960 jednak świat poszedł TROCHĘ do przodu... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kadajo napisał:

Może tak. Dlatego ja w sowim PC nie chce widzieć kart z poborem wyższym jak 200W.

A ja 160W to ultra maks, 130W może być

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co w tym śmiesznego? 6X ze względu na wysoką przepustowość musi być jak najbliżej rdzenia.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, sideband napisał:

I co w tym śmiesznego? 6X ze względu na wysoką przepustowość musi być jak najbliżej rdzenia.

No chyba nie skoro wszystkie nowe karty mają tak blisko pamięci przy rdzeniu.. porównaj sobie z pascalami.

=edit=

tutaj masz porównanie 2070 względem 3070 (oba gaming x trio)

https://ibb.co/7gBRrLf

https://ibb.co/rGJSgnj

Przy tak blisko osadzonych pamięciach względem rdzenia nie wróżę długich lat tym kartom.. a porównując do tańszych konstrukcji z gorszym chłodzeniem, mniejszą płytką pcb tym bardziej. 

Forest ostatnio wspominał o tym na live, dużo kart koparkowych będzie cierpiało na syndrom przedwczesnej starości :szczerbaty:

 

 

Chyba że był to przemyślany i sprytny plan ze strony producenta na szybsze rozpoznanie kart pokoparkowych i ostateczne nie uwzględnienie gwarancji 

16978756.jpg

Edytowane przez psiak91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, kadajo napisał:

To nie są karty dla zwykłych graczy tylko dla overclokerow, one zawsze pobierały kosmiczne ilości prądu. Wieloprocesorowe GPU już były i raczej nie wrócą bo nie mają większego sensu.

Ke? Przecież MCM'y za jakiś czas wejdą w najlepsze :E

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6X są bliżej rdzenia widać to gołym okiem. Bez brak wiedzy właśnie są wymyślane bzdury o skracaniu żywotności. Gotujesz sprzęt możesz się liczyć z krótszą żywotnością. Naprawiacz o tym nie wspomina i do tego opowiada, że UV zabije Ci sprzęt dlatego, że w ten sposób psujesz mu interes.

  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, psiak91 napisał:

Forest ostatnio wspominał o tym na live, dużo kart koparkowych będzie cierpiało na syndrom przedwczesnej starości :E

Pokoparkowe trupy użytkowane i serwisowane w niewłaściwy sposób zawsze będą miały niską żywotność i odległość rdzenia od pamięci nic do tego nie ma. ;)

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, sideband napisał:

6X są bliżej rdzenia widać to gołym okiem. Bez brak wiedzy właśnie są wymyślane bzdury o skracaniu żywotności. Gotujesz sprzęt możesz się liczyć z krótszą żywotnością. Naprawiacz o tym nie wspomina i do tego opowiada, że UV zabije Ci sprzęt dlatego, że w ten sposób psujesz mu interes.

21:00, nie jestem fachowcem i nie mam zamiaru zabierać żadnego stanowiska w tym przypadku bo sam zawsze robię UV, ale z tymi pamięciami to nie do końca tylko 6X.. każda nowa karta nawet bez pamięci x są usytuowane blisko rdzenia. Nie chcę robić jakiejś pseudo gówno burzy, ale Twoje przepuszczenia też nie są do końca wiarygodne. 

  

7 minut temu, DisconnecT napisał:

Pokoparkowe trupy użytkowane i serwisowane w niewłaściwy sposób zawsze będą miały niską żywotność i odległość rdzenia od pamięci nic do tego nie ma. ;)

 

 

Temperatura wpływa w jakimś stopniu na starzenie się elektroniki, takie pamięci przy bliskim kontakcie z rdzeniem będą miały wyższe temperatury niż jakby były dalej rozmieszczone. pcb w pewien sposób też służy do odprowadzenia tego ciepła.. ktoś już wyżej wspomniał o słabej jakości serii 30xx z czym się akurat zgodzę. 

Edytowane przez psiak91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, psiak91 napisał:

Temperatura wpływa w jakimś stopniu na starzenie się elektroniki, takie pamięci przy bliskim kontakcie z rdzeniem będą miały wyższe temperatury niż jakby były dalej rozmieszczone. pcb w pewien sposób też służy do odprowadzenia tego ciepła.. ktoś już wyżej wspomniał o słabej jakości serii 30xx z czym się akurat zgodzę. 

Dziwnym przypadkiem seria 3000 ma znacznie niższą awaryjność od serii 2000, więc teorie dziadka foresta, co w samochodzie toczy tarcze hamulcowe i głowicę w silniku planuje papierem ściernym są jednak błędne. ?

  • Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, DisconnecT napisał:

Dziwnym przypadkiem seria 3000 ma znacznie niższą awaryjność od serii 2000, więc teorie dziadka foresta, co w samochodzie toczy tarcze hamulcowe i głowicę w silniku planuje papierem ściernym są jednak błędne. ?

Skąd niby takie stwierdzenie że mają niższą awaryjność? masz w tym jakieś poparcie ? i skąd to prześmiewcze przejście na motoryzację ? Myślę że forest tym bardziej Rakowiecki mają pojęcie na temat elektroniki i kart graficznych, śmiem twierdzić że bardziej bym im uwierzył niż Tobie ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, psiak91 napisał:

Skąd niby takie stwierdzenie że mają niższą awaryjność? masz w tym jakieś poparcie ? i skąd to prześmiewcze przejście na motoryzację ? Myślę że forest tym bardziej Rakowiecki mają pojęcie na temat elektroniki i kart graficznych, śmiem twierdzić że bardziej bym im uwierzył niż Tobie ?

Oglądasz swoje ukochane guru, nawet nie mają pojęcia że z wykształcenia jest mechanikiem. Prześmiewcze? Za toczenie tarcz hamulcowych powinien być kryminał, najlepsze jest to że on się tym chwali. ?‍♂️
Wiesz czym jest poparcie? Poparcie to może mieć polityk, a ja co najwyżej mógł bym dysponować oficjalnymi danymi. Zatem nie próbuj wyglądać na mądrzejszego używając słów których do końca nie znasz znaczenia.

Rakowiecki nie potwierdził żadnych bredni foreścia, jedynie przyznał że w hipotetycznym przykładzie który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością mogło by dojść do usterki, umiecie słuchać ze zrozumieniem?

  • Thanks 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kadajo napisał:

Może tak. Dlatego ja w sowim PC nie chce widzieć kart z poborem wyższym jak 200W.

Coś mi się wydaje, że twój RTX 3070 konsumuje więcej "prundu" niż te "marne" 200W o których wspominasz.:>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, DisconnecT napisał:

Oglądasz swoje ukochane guru, nawet nie mają pojęcia że z wykształcenia jest mechanikiem. Prześmiewcze? Za toczenie tarcz hamulcowych powinien być kryminał, najlepsze jest to że on się tym chwali. ?‍♂️
Wiesz czym jest poparcie? Poparcie to może mieć polityk, a ja co najwyżej mógł bym dysponować oficjalnymi danymi. Zatem nie próbuj wyglądać na mądrzejszego używając słów których do końca nie znasz znaczenia.

Rakowiecki nie potwierdził żadnych bredni foreścia, jedynie przyznał że w hipotetycznym przykładzie który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością mogło by dojść do usterki, umiecie słuchać ze zrozumieniem?

Łapiesz za słówka a nie jesteś nawet w stanie jak to nazwałeś "przytoczyć swojej tezy" Jeśli poparcie kojarzy ci się tylko z polityką to widocznie Ty masz problemy z używaniem słów których najwidoczniej nie znasz znaczenia. ? Nie zagłębiałem się w to kim jest z wykształcenia.. w tym momencie najważniejsze jest to co robi i naprawia. Tacy hipokryci jak Ty zazwyczaj dużo snują a jak już coś trzeba naprawić w karcie to wysyłają do ?foresta.., przypadek(..) Guru też bym go nie nazwał.. ale to pewnie przez to że próbowałeś na siłę od początku nakreślić swoją wiadomość w sposób ironiczny. W takim razie czekam na pw na te swoje "tezy" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, psiak91 napisał:

Łapiesz za słówka a nie jesteś nawet w stanie jak to nazwałeś "przytoczyć swojej tezy" Jeśli poparcie kojarzy ci się tylko z polityką to widocznie Ty masz problemy z używaniem słów których najwidoczniej nie znasz znaczenia. ? Nie zagłębiałem się w to kim jest z wykształcenia.. w tym momencie najważniejsze jest to co robi i naprawia. Tacy hipokryci jak Ty zazwyczaj dużo snują a jak już coś trzeba naprawić w karcie to wysyłają do ?foresta.., przypadek(..) Guru też bym go nie nazwał.. ale to pewnie przez to że próbowałeś na siłę od początku nakreślić swoją wiadomość w sposób ironiczny. W takim razie czekam na pw na te swoje "tezy" 

Jakiej tezy? Brałeś coś? Przecież to Ty próbujesz uprawiać tutaj patologiczną demagogię rodem swojego guru foreścia i szukasz teorii spiskowych. To bardzo słabo że nie zagłębiasz się w takie rzeczy, bo z jednej strony cały czas próbujesz wejść na mnie zaznaczając że wolisz zaufać komuś niż mi, a koniec końców wychodzisz na hipokrytę który jest w stanie zaufać byle komu, bo potrafi trzymać w ręce lutownicę i czytać schematy, nie więcej bo guru nawet nie potrafi się sensownie wysławiać, a jak już ktoś mu wejdzie na ambicję to wręcz potrafi drzeć się na filmikach jak szaleniec.

To smutne że ludzie przez lata inwestują w wykształcenie z danej dziedziny, a przecież wystarczy założyć kanał na YT, nie dość że będzie kaska za ugody z producentami, to jeszcze można mieć pod sobą legiony bezmózgów którzy ufają na słowo ?

Edytowane przez DisconnecT
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Mudżahedin napisał:

Coś mi się wydaje, że twój RTX 3070 konsumuje więcej "prundu" niż te "marne" 200W o których wspominasz.:>

Po UV 3070 z standardowego Vcore ~1,0-1,05V na ~0,9-0,95V bierze mniej niż 200 W. Bez UV łyka łatwo ~240 W.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, DisconnecT napisał:

Jakiej tezy? Brałeś coś? Przecież to Ty próbujesz uprawiać tutaj patologiczną demagogię rodem swojego guru foreścia i szukasz teorii spiskowych. To bardzo słabo że nie zagłębiasz się w takie rzeczy, bo z jednej strony cały czas próbujesz wejść na mnie zaznaczając że wolisz zaufać komuś niż mi, a koniec końców wychodzisz na hipokrytę który jest w stanie zaufać byle komu, bo potrafi trzymać w ręce lutownicę i czytać schematy, nie więcej bo guru nawet nie potrafi się sensownie wysławiać, a jak już ktoś mu wejdzie na ambicję to wręcz potrafi drzeć się na filmikach jak szaleniec.

To smutne że ludzie przez lata inwestują w wykształcenie z danej dziedziny, a przecież wystarczy założyć kanał na YT, nie dość że będzie kaska za ugoty z producentami, to jeszcze można mieć pod sobą legiony bezmózgów którzy ufają na słowo ?

W takim razie czym się różnisz od niego ? jeden i drugi wali w ch.. przecież sam wyskoczyłeś z teorią że 3xxx są mniej awaryjne niż 2xxx której nawet nie jesteś w stanie teraz udowodnić  :hahaha:

W tym ostatnim zdaniu sam wyszedłeś na hipokrytę, nawet mi ciebie nie żal przez chwilę w tym momencie... twój styl wypowiedzi sprowadza się tylko do prześmiewczego wytykania, rodem z wiejskiej ?

Edytowane przez psiak91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, psiak91 napisał:

W takim razie czym się różnisz od niego ? jeden i drugi wali w ch.. przecież sam wyskoczyłeś z teorią że 3xxx są mniej awaryjne niż 2xxx której nawet nie jesteś w stanie teraz udowodnić  :hahaha:

Widzę że argumentacja spadła do zera i już zaczynasz się buntować jak gniewny nastolatek, zatem nie ma sensu się dalej produkować.

Odnośnie awaryjności nawet to forum  jest wystarczające aby to pojąć, minęło półtorej roku od premiery Ampere a przypadki uszkodzeń są jednostkowe, z Turingiem były jazdy już niemalże kilka miesięcy po premierze. ;)

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli macie zamiar dalej  to ciągnąć - to zapraszam na PW i tam bawcie się do woli

Dziękuje;)

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Mudżahedin napisał:

Coś mi się wydaje, że twój RTX 3070 konsumuje więcej "prundu" niż te "marne" 200W o których wspominasz.:>

Pomijając PL dla mojej karty który jest ustalony na 220W. Karta ma zrobione UV i rzadko się zbliża do 190W.

Teoretycznie może przebić 200W ale raczej się to nie zdarza w czasie gry, bo cały czas to kontroluje :)

Najwięcej ile w tych ustawieniach na niej widziałem przy ekstremalnym "burn in" to 215 W.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To jest 120mm wentylator Dla pewności zmierz jeden bok i napisz. Jeżeli jest to jak pisałem 120mm to masz wybór, tylko napisz jakie jest napięcie na obecnym wentylatorze, gdy zasilacz jest w idle - wystarczy go uruchomić na stole z zwartymi zielonym i obojętnie jakimś czarnym. Ta zworka uruchomi zasilanie.
    • kupujesz najtańszy Arctic Cooling F12 bez PWM, rozcinasz wtyczkę, lutujesz i gotowe.
    • No i już widać że kompletnie nie zrozumiałeś co napisałem. Napisałem, że te wykresy zostały później skorygowane. Oba które przytoczyłeś są i były niekompletne i niedokładne już w dniu ich publikacji. Pierwszy wykres w zasadzie jest drugim wykresem ale ze zmienionym liczeniem dokładności i wywaloną częścią danych, które ktoś uznał za mało szczegółowe (bo w zasadzie nie pasowały do wyliczeń by osiągnąć 95% dokładność w ujęciu statystyczno-metrologicznym modelu, nie myl tego z dokładnością danych bo to nie to samo).   Jak chcesz patrzeć w szerszej perspektywie to zainteresuj się czym było MWP (średniowieczny okres cieplny) i co było jego przyczyną. Trwał od około 1000 do 1300 roku. Napisałem, zestaw to sobie z danymi aktywności wulkanicznej (podpowiedź - była znacznie niższa niż wcześniej) oraz z promieniowaniem słonecznym, które było wyższe. Natomiast do małej epoki lodowcowej która zaczęła się około 1600 roku a skończyła około 1900 roku spowodował bardzo duży wzrost aktywności wulkanicznej w konsekwencji zmniejszone promieniowanie słoneczne. Co ciekawe nie zawsze duża aktywność wulkaniczna działa globalnie czego dowodzi wybuch Pektu-San (góra Paektu) w okolicy 946 roku którego erupcja była większa niż inne powodujące zmiany globalne, a jednak wpłynęła tylko lokalnie na Półwyspie Koreańskim.  Co na to wpłynęło? Mógł to być choćby korzystny w tej sytuacji układ prądów powietrza w okresie erupcji. To co piszesz ogólnie świadczy o tym, że nie ogarniasz jak to wszystko jest połączone i jak zmiana kilku elementów może wpłynąć na pozostałe. Stąd właśnie teksty typu:     Gdzie widać jak na dłoni, że nie ogarniasz dlaczego analizuje się tempo zmian głównie w okresie po 1900 roku.  Odpowiedz sobie sam na pytanie jaki przemysł miał człowiek w latach 800-1300 który mógłby globalnie wpłynąć na temperatury, żeby nie mówić o tym, że wtedy było to zjawisko naturalne. Zestaw to sobie teraz właśnie z tempem wzrostu temperatury i zmian w układzie klimatycznym na Ziemi w ostatnich 100 latach. Może znajdziesz odpowiedź, a nie wysiądziesz z racji tego że Cię to przerosło.  
    • Co to za gówniany monitor ten Aorus 😄 3 strony rozprawek o tym jak włączyć tryb, a co powinno być w instrukcji na wierzchu
    • Albo USA postawiło warunek w zamian za zabawki i pieniądze  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...