Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

Jak chcesz robić UV to tylko MSI Afterburner. Umożliwia on edycję krzywej napięć. Pozwala to nie tylko na obniżenie napięcia ale również na ustawienie maksymalnego napięcia poprzez ustawienie dla wszystkich napięć od pewnej wartości, np. 900 mV, tej samej częstotliwości.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, SebastianFM napisał:

Jak chcesz robić UV to tylko MSI Afterburner. Umożliwia on edycję krzywej napięć. Pozwala to nie tylko na obniżenie napięcia ale również na ustawienie maksymalnego napięcia poprzez ustawienie dla wszystkich napięć od pewnej wartości, np. 900 mV, tej samej częstotliwości.

Mnie irytuje w tym MSI, ze za kazdym razem krzywa ustawi sie po swojemu, wskoczy prog taktowania nizej lub prog wyzej dla danego napiecia. Da sie to jakos ogarnac??

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, SebastianFM napisał:

Jak chcesz robić UV to tylko MSI Afterburner. Umożliwia on edycję krzywej napięć. Pozwala to nie tylko na obniżenie napięcia ale również na ustawienie maksymalnego napięcia poprzez ustawienie dla wszystkich napięć od pewnej wartości, np. 900 mV, tej samej częstotliwości.

Cytując klasyka

Nie chcę, ale muszę (chyba)

 

Jak będę w domu to się pobawię. Tak żeby zaspokoić ciekawość. UV powinno piszczenie i różne cewkowe odgłosy wyeliminować całkowicie (do progu niesłyszalności) czy raczej tyko trochę ograniczy?

I czy z grubsza chodzi o to, że muszę znaleźć stabilne napięcie dla najwyższej częstotliwości na jaką wchodzi karta?

Widziałem jakieś filmiki na YT, ale nie tłumaczą one jakoś za dokładnie procesu.

 

 

Co MSI AB.

W sofcie Asusa działa to na jeden przycisk. Wciskam OC i taktowanie wskakuje na 1935MHz, a power limit zwiększa się na 106%

Czy w MSI ręczne ustawienie zegara i limitu na tą wielkość da te same rezultaty czy trzeba dłubać coś przy krzywej temperatur lub jeszcze czymś innym ?

 

 

Edytowane przez 860lacov
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Mnie irytuje w tym MSI, ze za kazdym razem krzywa ustawi sie po swojemu, wskoczy prog taktowania nizej lub prog wyzej dla danego napiecia. Da sie to jakos ogarnac??

Nie da się tego ogarnąć w ten sposób, żeby zawsze była ta sama częstotliwość przy tym samym napięciu. Czy te 30 MHz ma dla ciebie aż takie znaczenie?

1 godzinę temu, 860lacov napisał:

Jak będę w domu to się pobawię. Tak żeby zaspokoić ciekawość. UV piszczenie i różne cewkowe odgłosy wyeliminować całkowicie (do progu niesłyszalności) czy raczej tyko trochę ograniczy?

Raczej cudów się nie spodziewaj. Myślę, że proporcjonalnie do stopnia ograniczenia poboru prądu.

1 godzinę temu, 860lacov napisał:

I czy z grubsza chodzi o to, że muszę znaleźć stabilne napięcie dla najwyższej częstotliwości na jaką wchodzi karta?

Widziałem jakieś filmiki na YT, ale nie tłumaczą one jakoś za dokładnie procesu.

Co MSI AB.

W sofcie Asusa działa to na jeden przycisk. Wciskam OC i taktowanie wskakuje na 1935MHz, a power limit zwiększa się na 106%

Czy w MSI ręczne ustawienie zegara i limitu na tą wielkość da te same rezultaty czy trzeba dłubać coś przy krzywej temperatur lub jeszcze czymś innym ?

Jak nie chcesz poświęcić na to zbyt dużo czasu to musisz po prostu znaleźć o ile możesz zwiększyć częstotliwość dla wszystkich napięć. Używasz do tego suwaka Core Clock. Po zastosowaniu zmian sprawdź, czy karta działa prawidłowo pod obciążeniem. To jest pierwsza część czyli proste OC. Tak wygląda krzywa po samym zwiększeniu Core Clock.
dodb3jG.png

Następnie sam sobie ustalasz na jakim maksymalnym napięciu ma pracować karta graficzna i odpowiednio zmniejszasz wartości dla wyższych napięć. To jest właśnie UV. Widzisz czym się różni od OC?
QQ3TfVa.png

Jedna mała uwaga, jak według tego sposobu ustawiasz krzywą to jak dla 900 mV masz częstotliwość 1830 MHz to dla wszystkich wyższych napięć ustawiasz niższą wartość, może być o 60 MHz czyli w tym przypadku 1770 MHz. Nie ma to żadnego wpływu na wydajność. Po zastosowaniu ustawień i tak na krzywej powyżej 900 mV będą częstotliwości 1830 MHz. Chodzi tylko o to, że krzywa może zmienić swój kształt i takie ustawienie zapobiega temu, że po takiej zmianie karta będzie pracować na wyższym napięciu.

Edytowane przez SebastianFM
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, SebastianFM napisał:

Nie da się tego ogarnąć w ten sposób, żeby zawsze była ta sama częstotliwość przy tym samym napięciu. Czy te 30 MHz ma dla ciebie aż takie znaczenie?

 

Ogolnie to nie ale  w momencie podbicia krzywej w gore do stosownego napiecia potrafi juz wywalic gpu wiec trzeba robic zapas w dol. Bardziej mnie to irytuje bo nie lubie jak cos dziala nie tak jak sobie zycze ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, SebastianFM napisał:

Raczej cudów się nie spodziewaj. Myślę, że proporcjonalnie do stopnia ograniczenia poboru prądu.

W asus GPU Tweak zmniejszałem TDP ze 100% na np.75 i za wiele to nie wnosiło. Czy UV może zadziałać lepiej? Kartę chyba mogę jeszcze oddać więc może nie warto walczyć z wiatrakami?

 

Teraz, SebastianFM napisał:

Widzisz czym się różni od OC?

To raczej było dosyć jasne, ale dzięki.

Teraz, SebastianFM napisał:

Jedna mała uwaga, jak według tego sposobu ustawiasz krzywą to jak dla 900 mV masz częstotliwość 1830 MHz to dla wszystkich wyższych napięć ustawiasz niższą wartość, może być o 60 MHz czyli w tym przypadku 1770 MHz

Czyli to co przed 900mv pozostawiam jak jest, A dla 925mv i dalej ustawiam niższą częstotliwość - na wykresie tworzy się spadek.

Pozwoliłem sobie popełnić szkic jak to chyba ma wyglądać.123.thumb.png.e39af2bf27db0de125ad63d50de1cd19.png

 

Są to wartości poglądowe prawda? Skoro ta karta ma fabryczne OC na 1935MHz to może warto od tej wartości robić UV?

I tak się jeszcze zastanawiam nad jedną rzeczą. Jak puściłem 3dmarka na oc 1935MHz to na wykresie pokazywało mi, że kwrta utrzymywała np. 1950MHz. Razy chyba nawet i 2000.

Te wartości, które się ustawia to minimum, na które karta powinna sobie pozwolić?

Czy powinienem też jakoś manipulować TDP czy nie ma to znaczenia bo i tak pobór powinen spadać? Ta karta ma zdaje siędolną granicę ustawioną w okolicach 375W dla OC producent podbija to do 106%. W maksie bodajże 450W

Edytowane przez 860lacov
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz na razie tylko sprawdzić jak karta będzie pracować na niższym napięciu to mam dla ciebie najprostszy sposób. Po prostu zaznacz jeden punkt na krzywej, np. 850 mV. Wciśnij Ctrl+L i zastosuj zmiany. Karta cały czas będzie pracować na wybranym napięciu.

To, że karta ma ustawione dla pewnego napięcia 1935 MHz to nie znaczy, że nie będzie działać na jeszcze niższym napięciu przy tej częstotliwości. Zawsze jest jakiś zapas. Ja mam kartę w wersji OC a i tak mogę jeszcze zwiększyć wartości o 100 MHz. Poza tym ciebie interesuje obniżenie i ograniczenie poboru prądu. Tak, krzywą ustawiasz tak jak na twoim rysunku. TDP nie musisz zmieniać przy UV, nie ma to znaczenia.

Edytowane przez SebastianFM
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, SebastianFM napisał:

Jak chcesz na razie tylko sprawdzić jak karta będzie pracować na niższym napięciu to mam dla ciebie najprostszy sposób. Po prostu zaznacz jeden punkt na krzywej, np. 850 mV. Wciśnij Ctrl+L i zastosuj zmiany. Karta cały czas będzie pracować na wybranym napięciu.

To, że karta ma ustawione dla pewnego napięcia 1935 MHz to nie znaczy, że nie będzie działać na jeszcze niższym napięciu przy tej częstotliwości. Zawsze jest jakiś zapas. Ja mam kartę w wersji OC a i tak mogę jeszcze zwiększyć wartości o 100 MHz. Poza tym ciebie interesuje obniżenie i ograniczenie poboru prądu. Tak, krzywą ustawiasz tak jak na twoim rysunku. TDP nie musisz zmieniać przy UV, nie ma to znaczenia.

Dzięki,

Chociaż dla sprostowania powiem, że interesuje mnie tylko to żeby zredukować piszczenie/chrobotanie cewek. Jeżeli wraz z ograniczeniem poboru cewki się uspokoją to będzie super.

Nawiasem mówiąc, Windows jest moim drugim systemem. Orientujesz się czy jest alternatywa umożliwia podobne operacje na linuksie?

 

I tak dla pewności. W grach gdzie karta wyciąga >150 fps cewki piszczą.

W CP przy 50-6x klatkach nie ma pisku. Jest to dźwięk typu Tr Tr Tr Tr Tr :D Jest to dosyć powolny dźwięk. Powiedziałbym, że brzmi trochę jakby coś wentylator w coś uderzał (na 100% tak nie jest)

Edytowane przez 860lacov
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, 860lacov napisał:

Nabyłem 3080 Strix

..

W Cyberpunk 2077 mam średnio 60 klatek/s. Bez żadnego ogranicznika wszystko na max bez dlss. I karta wydaje dosyć dziwne dźwięki. Nie klasyczne piszczenie cewek. Turkotanie pyrkanie. Nie wiem jak to nazwać.

Takie dźwięki ?

 

 

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Minciu napisał:

Takie dźwięki ?

 

 

Nie.

To jeszcze brzmi jak cewki. Cewko-podobnie.

Nie wiem czy uda mi się to nagrać

Brzmi tak jak napisałem. Choć domyślam, się, że tylko dla mnie ma to sens.

Dźwięk z filmu sle mniej ciągły i więcej niskich tonów.

 

W każdym razie. Dopiero zaczynam, ale wydaje mi się, że uv (bardzo na szybko ustawiony) poprawia sytuację.

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.04.2022 o 12:32, Phoenixsuple napisał:

Ogolnie to nie ale  w momencie podbicia krzywej w gore do stosownego napiecia potrafi juz wywalic gpu wiec trzeba robic zapas w dol. Bardziej mnie to irytuje bo nie lubie jak cos dziala nie tak jak sobie zycze ;)

Puść wentyle na 100% niech się GPU schłodzi tak do 30 i ustaw krzywą zapisz profil. Powinno śmigać a przynajmniej ja tak mam i bardzo rzadko krzywa przeskakuje. O ile pamiętam tylko wtedy gdy zrobię restart na gorącej karcie. Z cold boota i spoczynku powinno być to co chcesz.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nic nie da, ale puszczana riva pod osd potrafi ten problem nasilać i zamiast podbić tylko raz 15Mhz to podbija 30/45Mhz ;)

Tym bardziej bez obecna riva potrafi krzaczyć się z obecnymi sterownikami.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że się krzaczy ale to jedyne co aktualnie w miarę działa przy takiej opcji gdzie kompa wyłączam i włączam powiedzmy na drugi dzień. Wtedy mi samo nie przeskakuje. Co prawda jadę na zachowawczym 1800@787mv ale od dłuższego czasu nie benchuje i mało gram i nie miałem problemów z krzywą. Kiedyś mi nagminnie skakało jak robiłem reset przy nagrzanej karcie wtedy krzywa +15 a w grze +30-45MHz.  Jedyna opcja to ustawić zapas napięcia albo odpowiednio niższe takty aby w razie jak samo podskoczy to się nie zdziwić jak się driver wywali 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pytałem o to samo w przypadku Pascali to dostałem odpowiedź, że tak ma być i to GPU Boost szaleje - w przypadku RTX 3xxx GPU Boost ustawiał pijany programista Nvidii bo działa to jeszcze inaczej niż na Pascalach i ponoć nie da rady ustawić tego stabilnie.

U siebie na GTX 1070 dałem radę ustabilizować wieczne i stałe jak mur beton 1936MHz na 0.943mV i nigdy nie skoczy wyżej. Jedyną grą, która robiła mi dzikie akcje póki co to Dying Light 2 i to w dziwaczny sposób bo działa normalnie ale po wyjściu z gry raz na jakiś czas losowo widzę w logu systemu Windows błąd sterownika Nvidia, który odzyskał sprawność - kiedy puszczam kartę na auto/stock bez UV wtedy tego nie ma. Naturalnie próbowałem korygować krzywą, dawać większe napięcie, zmniejszać czy zwiększać MHz ale nic to nie dało - to jest póki co jedyna gra, której nie pasuje moje UV ale mimo to działa stabilnie jednak losowo raz na jakiś czas zostawia "niespodziankę" w logu systemowym - wcześniej nigdy czegoś takiego nie widziałem bo jak wiadomo kiedy sterownik się wysypuje to gra łapie crasha, a tutaj nic z tych rzeczy i można sobie dalej normalnie grać jak gdyby nigdy nic.

Edytowane przez caleb59
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do moich pytań z poprzedniej strony.

Strix 3080

Bardzo głośne cewki po UV zrobiły się po prostu głośne.

Mam jeszcze kilka dni na zwrot więc chyba trzeba będzie to uczynić i szukać cichszego modelu.

Dziękuję za pomoc tym, którzy się zainteresowali

 

Tak z ciekawości.

Dla wartości 0.875mv karta działała na 1935MHz

Dla 0.925 MHz poszła na 1995 MHz

W obu przypadkach temperatury w okolicy 69 stopni

Czy to wynik przyzwoity?

 

P.s.

Wczoraj znalazłem w asus gpu tweak możliwość ustawienia krzywej napięcia także nie tylko w msi afterburner można to zrobić  :)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, 860lacov napisał:

Wracając do moich pytań z poprzedniej strony.

Strix 3080

Bardzo głośne cewki po UV zrobiły się po prostu głośne.

Grają gorzej od mojego starego strixa? :E

 

 

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie po prostu za ciche komputery, podkręcić te wentylatory, niech się Aio rozbuja i zrobi co należy... od razu cewki wam nie będą przeszkadzać ;)

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozkręcisz wentyle w budzie na prawie 2000 rpm to owszem nie usłyszysz karty..  :E 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dawidoxx napisał:

Grają gorzej od mojego starego strixa? :E

Trudno powiedzieć, ale być może jest nieco lepiej niż u Ciebie :)

Zasadniczo gdyby tylko wysokie fpsy stanowiły problem to byłoby pół biedy.

Ale tak jak wcześniej wspomniałem cp2077 I okolice 60 klatek są głośne, ale i timespy w okolicy 100 także.

 

A co do tego dźwięku, który wydawał mi się inny niż zwykle cewki to pojawił się w cp oraz np w teście port royale.

Wiec może ta część karty, która odpowiada za RT jest tutaj odpowiedzianla.

 

Dzieki wszystkim za pomoc. Karta jest naprawdę zacna więc może po prostu odpuszczę i zostawię. A jak nie to wroci do sklepu.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im karta bierze więcej prądu tym cewki bardziej będą ćwierkać, niezależnie od ilości klatek. Dlatego niskie TDP jest zawsze mile widziane. A nie po 200-300 Watt ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cewki potrafią grać niezależenie od ilości pobieranego prądu przez urządzenie.

 

29 minut temu, 860lacov napisał:

Trudno powiedzieć, ale być może jest nieco lepiej niż u Ciebie :)

Zasadniczo gdyby tylko wysokie fpsy stanowiły problem to byłoby pół biedy.

Ale tak jak wcześniej wspomniałem cp2077 I okolice 60 klatek są głośne, ale i timespy w okolicy 100 także.

 

A co do tego dźwięku, który wydawał mi się inny niż zwykle cewki to pojawił się w cp oraz np w teście port royale.

Wiec może ta część karty, która odpowiada za RT jest tutaj odpowiedzianla.

 

Dzieki wszystkim za pomoc. Karta jest naprawdę zacna więc może po prostu odpuszczę i zostawię. A jak nie to wroci do sklepu.

Jak lubisz ten dźwięk

to zostaw i delektuj się. :szczerbaty:

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 minuty temu, Doamdor napisał:

Cewki potrafią grać niezależenie od ilości pobieranego prądu przez urządzenie.

 

Jak lubisz ten dźwięk

to zostaw i delektuj się. :szczerbaty:

 

Brzmi trochę jak tartak  :D

Edytowane przez 860lacov
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.04.2022 o 10:43, Phoenixsuple napisał:

Mnie irytuje w tym MSI, ze za kazdym razem krzywa ustawi sie po swojemu, wskoczy prog taktowania nizej lub prog wyzej dla danego napiecia. Da sie to jakos ogarnac??

Najlepiej to ustawić na zimnej karcie, czyli odpaić wentyle w pulpicie niech schłodzą do tych 30c i wtedy ustawić na tablicy zegar, bo jak się to zrobi na ciepłej to przy zimnej karcie po ponownym urchomieniu na drugi dzień może być właśnie wyższy boost o te 30mhz i wywalić niestabilność :] 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Send1N napisał:

Najlepiej to ustawić na zimnej karcie, czyli odpaić wentyle w pulpicie niech schłodzą do tych 30c i wtedy ustawić na tablicy zegar, bo jak się to zrobi na ciepłej to przy zimnej karcie po ponownym urchomieniu na drugi dzień może być właśnie wyższy boost o te 30mhz i wywalić niestabilność :] 

Ustawilem tak ze wacha sie miedzy 1905 a 1920 wiec git ;) Ale napewno na zimno stestuje :D

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Send1N napisał:

Najlepiej to ustawić na zimnej karcie, czyli odpaić wentyle w pulpicie niech schłodzą do tych 30c i wtedy ustawić na tablicy zegar, bo jak się to zrobi na ciepłej to przy zimnej karcie po ponownym urchomieniu na drugi dzień może być właśnie wyższy boost o te 30mhz i wywalić niestabilność :] 

Ustawiam krzywą na 30stopniach 1770Mhz zaczyna się od 1770Mhz i kończy na 1800Mhz.

Ustawiam od 50stopni zaczyna od 1755Mhz i kończy się na 1785Mhz ;)

Na sterach 511.79 ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...