Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem co on tam ma że to generuje 43decybele , a przede wszystkim tło i 38,5 decybela ?:boink:

u mnie w dzień jak okno jest otwarte , jak auta nie jeżdżą volfcrat 100 metr od kompa pokazuje 33-34dB , 38dBA to jak drzewa mocno szumią za oknem, w nocy przy zamkniętym oknie metr od kompa to poziom ~31-32dBA nie ważne czy chłodnicę mam pod kompem czy 3 metry dalej , to jest poziom tła widocznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zaznaczyć ze testuje w furmaku a on nie dotyka PL co w większości kart sie nie spotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sideband napisał:

10db to 2x głośniej ;)

3dB to 2x głośniej.

1 minutę temu, SylwesterI. napisał:

nie wiem co on tam ma że to generuje 43decybele , a przede wszystkim tło i 38,5 decybela ?:boink:

u mnie w dzień jak okno jest otwarte , jak auta nie jeżdżą volfcrat 100 metr od kompa pokazuje 33-34dB , 38dBA to jak drzewa mocno szumią za oknem, w nocy przy zamkniętym oknie metr od kompa to poziom ~31-32dBA nie ważne czy chłodnicę mam pod kompem czy 3 metry dalej , to jest poziom tła widocznie

Te jego pomiary są delikatnie mówiąc coś nie teges.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tyle wiecie o akustyce i słuchu człowieka ;)

10db sprawdzone empirycznie lata świetlne temu i tak zostało przyjęte, że to 2x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sideband napisał:

To tyle wiecie o akustyce i słuchu człowieka ;)

10db sprawdzone empirycznie lata świetlne temu i tak zostało przyjęte, że to 2x.

Zwiększenie o 3dB to zwiększenie 2x. Bez wdawania się w "empiryzmy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ma nic do słuchu człowieka ?

Takie rzeczy to znajdziesz w książkach, które mają 50lat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sideband napisał:

To nie ma nic do słuchu człowieka ?

Takie rzeczy to znajdziesz w książkach, które mają 50lat ?

? 3dB przy jakiej częstotliwości i jakim SPL daje *subiektywne wrażenie podwojenia głośności? - skoro twierdzisz że masz jakieś pojęcie o temacie to pociągnijmy dalej :] 

* - czyli nawet jak trochę ogarniesz braki w tym zakresie to i tak nadal technicznie a nie subiektywnie 3dB = 2x

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90db vs 100db dla człowieka to będzie to 2x głośniej.

Aby te +10db by uzyskać musisz wbić 10x więcej mocy na głośniki ;)

Ludzie w tych tematach są ignorantami do kwadratu i nawet nie wiedzą dlatego powtarzała fizjologiczna regulacja głośności.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sideband napisał:

90db vs 100db dla człowieka to będzie to 2x głośniej.

Aby te +10db by uzyskać musisz wbić 10x więcej mocy na głośniki ;)

Ludzie w tych tematach są ignorantami do kwadratu i nawet nie wiedzą dlatego powtarzała fizjologiczna regulacja głośności.

Pozwolę sobie zacytować pewną osobę, która zamyka ten temat:

Cytat

to jak kto odbiera "dwa razy glosniej/ciszej" jest subiektywna sprawa kazdego.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rożne źródła podają inne wartości :

https://rms.pl/baza-wiedzy/257-psychoakustyka-czyli-percepcja-dzwieku

"Dla przykładu wzrost o 3 decybele jest podwojeniem siły dźwięku, a wzrosty o 10 decybeli oznacza 10-krotnie większą głośność (o 20 dB - 100-krotnie itd.).
Dlatego dźwięk o natężeniu 70 dB jest 10-krotnie głośniejszy niż ten o natężeniu 60 dB.

Typowe poziomy głośności podawane w decybelach (dBA) dla różnych dźwięków spotykanych w naszym otoczeniu:
0 dB - Granica słyszalności
20 dB - Szelest liści
30 dB - Cichy szept (z odległości 1m)
35 dB - Cicha muzyka"

i to by się pokrywało z tym co piszę , u mnie w nocy tło/komp 31-32dB , komp i tło jak cichy szept , i dla tego pisałem że kolumny nawet na minimalnym stopniu głośności , pozwalają na dokładne pozycjonowanie dźwięków i rozróżnianie szczegółów

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach można nawet do 40-50 % zdjąć z obciążenia tej karty.Ta karta na unlock PL.Nawet 3070stixx tego nie zrobi bo dotknie 320 wat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego to zostało empirycznie sprawdzone na dużej liczbie ludzi.

W każdej książce związanej z akustyką są na ten temat informacje.

Taki jest ludzki słuch - koniec i kropka. Tak samo jak w zależności od amplitudy dźwięku różne częstotliwości słyszymy lepiej i gorzej. Przy niskiej amplitudzie krańca pasma słyszy najsłabiej i wraz ze wzrostem głośności to się zmienia i słyszymy je coraz lepiej.

To tyle z mojej strony proszę się wyedukować, a później możemy porozmawiać poważnie ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sideband napisał:

To tyle z mojej strony proszę się wyedukować, a później możemy porozmawiać poważnie ;)

No właśnie proszę się doedukować, bo Twoje założenie może się jakoś kleją kupy (choć słabo, bo robiłem teraz test empiryczny i 2x głośniej dla mnie to moooooże z 5dB - i to tak pi razy drzwi) przy założeniu szumu o SPL równo/w miarę równo rozłożonym w paśmie słyszalnym. Chyba nie sądzisz, że taki jest szum wentylatora. Chyba nie sądzisz, że każdy wentylator ma większą ilość energii akustycznej przy tych samych rejonach częstotliwości.

To byłoby tyle ode mnie na temat Twojej sugestii, bym się "wyedukował" :]

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sideband napisał:

Dlatego to zostało empirycznie sprawdzone na dużej liczbie ludzi.

W każdej książce związanej z akustyką są na ten temat informacje.

Taki jest ludzki słuch - koniec i kropka. Tak samo jak w zależności od amplitudy dźwięku różne częstotliwości słyszymy lepiej i gorzej. Przy niskiej amplitudzie krańca pasma słyszy najsłabiej i wraz ze wzrostem głośności to się zmienia i słyszymy je coraz lepiej.

To tyle z mojej strony proszę się wyedukować, a później możemy porozmawiać poważnie ;)

 

http://www.fizykon.org/akustyka/akustyka_poziom_natezenia.htm

tu masz fizykę nie pomiary empiryczne , twardy dowód , jeśli dla ciebie 2x głośniej to 10db to jesteś dokładnie po drugiej stronie skali , względem osób dla których 3 db to 2 x głośniej , musisz to zrozumieć , nie wszystko obraca się wokół ciebie , lepiej mieć dobry , niż słaby słuch , albo i nie , jak masz nowe karty graficzne , albo czekasz na nadchodzące , to chyba jednak lepiej być przygłuchym :E

 

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, SylwesterI. napisał:

0 dB - Granica słyszalności

20 dB - Szelest liści
30 dB - Cichy szept (z odległości 1m)
35 dB - Cicha muzyka"

Biorąc pod uwagę wartości zmierzone przez tamtego człowieka w tej recenzji RTX3060, to Bóg jeden wie co on mierzy (czy ma dobrze wyskalowany miernik, czy mierzy krzywą ważoną ... no nie wiadomo) 43,5dB szumu tła podczas pracy przy PC to jak dla mnie dużo.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Pioy napisał:

Dużo grałem, bardzo dużo w ETS 2 gdy jeszcze nie miałem kierownicy i lepiej mi się grało klawiaturą niż padem przez mnogość wszelakich czynności wykonywanych w trakcie jazdy. Ale na kierownicy też grałem i to prawda, że gra się zupełnie inaczej. 

Ale ja we wszystkie gry za pomocą: pada+klawiatura bezprzew. + myszka bezprzew. Gra mi się bardzo komfortowo. Jak już pisałem - próbowałem kierownic i to nie dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

43,5 to więcej jak dziewczyny u nas w biurze mają , behapowcy co roku roznoszą po zakładzie mierniki i sprawdzają hałas w rożnych miejscach pracy , 41-2dB to biura , bez klientów , gdzie pracują księgowe , a ciągle od nich słyszę "koniec pracy , teraz do domu , spokój i cisza" :E

a przychodzi lato , to jęki

-można coś zrobić żeby ta klima tak głośno nie działała ?

- tak , nie włączać

- :-(

Edytowane przez SylwesterI.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lukadd napisał:

?

Dla mnie normalnie grając czy na głośnikach czy otwartych słuchawkach w zamkniętej budzie jest do 1500-1600 ok.
Ale znowu nie wyobrażam sobie grania w 30 stopniach w pokoju :E Ba nawet leżeć się by nie chciało w takiej temperaturze w pokoju, a co mówić o graniu.

Te 30°C w pokoju to aż błaga o UV żeby nie grzać go. Bo mnie bardziej boli każdy stopień powietrza te dziesiątki na GPU XD

36 minut temu, SylwesterI. napisał:

nie wiem co on tam ma że to generuje 43decybele , a przede wszystkim tło i 38,5 decybela ?:boink:

u mnie w dzień jak okno jest otwarte , jak auta nie jeżdżą volfcrat 100 metr od kompa pokazuje 33-34dB , 38dBA to jak drzewa mocno szumią za oknem, w nocy przy zamkniętym oknie metr od kompa to poziom ~31-32dBA nie ważne czy chłodnicę mam pod kompem czy 3 metry dalej , to jest poziom tła widocznie

Brzmi jak niecny plan wycinki drzew o zmroku XD

Te wszystkie mierniki bez wzorcowania można o kant tyłka rozbić jak chcesz porównywać wskazania wszelkiej maści zabawek bez żadnego łańcucha powiązań.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Minciu napisał:

Brzmi jak niecny plan wycinki drzew o zmroku XD

to dla głuchego , a co dopiero dla mnie ;)

5 minut temu, Minciu napisał:

Te wszystkie mierniki bez wzorcowania można o kant tyłka rozbić jak chcesz porównywać wskazania wszelkiej maści zabawek bez żadnego łańcucha powiązań.

mierniki tej klasy (volcrafty itp. itd.) są powszechnie stosowane i w przemyśle i w takich zastosowaniach , no chyba że ty potrzebujesz więcej i temperaturę w pokoju też mierzysz kalibrowanymi w PAN termometrami :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SylwesterI. napisał:

w nocy , jak grasz w ciche skradanki , strategie / eksploracyjne gry , nie trzeba otwierać budy , a pogadamy jak zmienisz kartę na następny model serii x080 czy przy 450W dalej będziesz kastrował kartę , gotował pamięci , byle dla ciebie dało się grać , teraz już obecną wykastrowałeś do 250W i dalej masz 80'C + :E

80°C na gddr6x to dobra temperatura. Problem zaczyna się powyżej 105°C. Ale w next gen raczej poprawia chłodzenia VRAM. Bo pomyje dość ostre zostały już wylane na producentów. Płyty główne dostają pady 7W a w GPU dalej pchają 2-3W pozbywając się gówna.

Była przez pewien czas ostra krytyka VRMow na płytach i zostało to już mocno poprawione. 

Next gen GPU chyba ma iść mocno w komory parowe przykrywające rdzeń i pamięć. To pomoże wyrównać temperatury pamięci do poziomu rdzenia.

7 minut temu, SylwesterI. napisał:

to dla głuchego , a co dopiero dla mnie ;)

mierniki tej klasy (volcrafty itp. itd.) są powszechnie stosowane i w przemyśle i w takich zastosowaniach , no chyba że ty potrzebujesz więcej i temperaturę w pokoju też mierzysz kalibrowanymi w PAN termometrami :E

Żebyś wiedział, że jak mierze to na wzorowanym sprzęcie, jeżeli ma to jakieś znaczenie dla innych. To podstawa. Nie ważne co kupisz. Ma być wzorcowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam widzisz , dla pamięci to dobre temperatury , dla padów już nie , ja tam przy 50'C@350W

 nie mam się czym przejmować w porównaniu do 81'C@250W , a co dopiero jak będziemy startować z 450W ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda zmiana RPM na kartach np. ASUS ROG Strix (lub podobnej) - to znaczy w Idle (jakoś do 50stopniC) wentylatory są z tego co czytałem wyłączone, ale jak temperatura jest np. 51-53stopnie, to jaki macie RPM? (oczywiście mowa o ustawieniach domyślnych, a nie manualnie modyfikowanych krzywych). To chyba nie startuje od razu z 0RPM do ~1500RPM, po przekroczeniu progu 50 stopni C/progu pracy pasywnej? ?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

900obr

manualnie najniżej da się ustawić od 44% co daje ~600obr

Edytowane przez Tornado3
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Kyle_PL napisał:

Jak wygląda zmiana RPM na kartach np. ASUS ROG Strix (lub podobnej) - to znaczy w Idle (jakoś do 50stopniC) wentylatory są z tego co czytałem wyłączone, ale jak temperatura jest np. 51-53stopnie, to jaki macie RPM? (oczywiście mowa o ustawieniach domyślnych, a nie manualnie modyfikowanych krzywych). To chyba nie startuje od razu z 0RPM do ~1500RPM, po przekroczeniu progu 50 stopni C/progu pracy pasywnej? ?

Suprim chyba 700 wbija. Jeśli Cię interesuje mogę sprawdzić. Ale są czasem karty które np 1200-1300rpm maja na start. 

14 minut temu, SylwesterI. napisał:

sam widzisz , dla pamięci to dobre temperatury , dla padów już nie , ja tam przy 50'C@350W

 nie mam się czym przejmować w porównaniu do 81'C@250W , a co dopiero jak będziemy startować z 450W ?

Przy mocniejszym watowaniu masz nieco wyższe rpm na karcie, wiec pamięciom dużej różnicy to nie robi.

Throtling masz dopiero od 107°C w MSI. A górna granica pracy to chyba 115°C. Za mocno demonizujesz 80°C na vram. 

Edytowane przez Minciu
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...