Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, razor19956 napisał:

Co sie działo, co oznacza "wywalało"

Znikał obraz z monitora :D

15 minut temu, razor19956 napisał:

Moge tak zostawić zeby caly czas wentle chodzily? Jest to bezpieczne dla Karty?

Kiedyś karty nie miały trybu półpasywnego i nikt tym się nie przejmował. Zostało to wprowadzone w zasadzie wyłącznie z uwagi na lepszą ciszę komputera. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, razor19956 napisał:

Co sie działo, co oznacza "wywalało"? 

Crash gry 

 

16 minut temu, razor19956 napisał:

Moge tak zostawić zeby caly czas wentle chodzily?

Zostaw fabryczny tryb pasywny. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, razor19956 napisał:

Co sie działo, co oznacza "wywalało"? 

Że wywali albo zawiesi grę/benchmark 

15 minut temu, razor19956 napisał:

Chodzi o tryb pół pasywny, obecnie mam krzywą wentylatorów ustawioną tak, ze praktycznie caly czas az do 50 stopni kręcą się na 50% (850rpm) Dzieki temu w spoczynkunkarta ma mniej jak 30 stopni, a nienjak nw pół pasywnym ok 40. Moge tak zostawić zeby caly czas wentle chodzily? Jest to bezpieczne dla Karty? 

Oprócz tego że wentylatory się zużywają, to tak, jest to bezpieczne dla karty ;)  Swoją drogą po co ustawiłeś aż 50% ?  Jak już chcesz żeby się cały czas obracały, to ustaw w AB na min., czyli 30%. Ja osobiście tak mam. Z tym że u mnie te 30% to ponad 900rpm 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, razor19956 napisał:

Chodzi o tryb pół pasywny, obecnie mam krzywą wentylatorów ustawioną tak, ze praktycznie caly czas az do 50 stopni kręcą się na 50% (850rpm) Dzieki temu w spoczynkunkarta ma mniej jak 30 stopni, a nienjak nw pół pasywnym ok 40. Moge tak zostawić zeby caly czas wentle chodzily? Jest to bezpieczne dla Karty? 

Takie niskie temperatury podczas pracy karty to wcale nic dobrego, szczególnie jak skończysz grac, luty nie lubia jak są duże skoki temperatur. Zostaw tryb pol pasywny i dopóki podczas oglądania YT karta nie nagrzewa ci się powyżej 60 stopni niczym się nie przejmuj.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, maras2574 napisał:

Heaven Benchmark

Też przechodzi, a na Time Spy szczególnie w 2-gim teście crash. Na 6900xt zchodziłem z 1200mv na 1125 i w grach i Heaven bez problemu, a w  ACV czy Metro wywalało sterownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ju-rek napisał:

Też przechodzi, a na Time Spy szczególnie w 2-gim teście crash. Na 6900xt zchodziłem z 1200mv na 1125 i w grach i Heaven bez problemu, a w  ACV czy Metro wywalało sterownik.

Dlatego najlepiej jest testować stabilność w grach. Heaven używam do ustawiania UV w "locie", połowa ekranu benchmark, druga Afterburner i grzebanko ;) 

15 minut temu, kadajo napisał:

Takie niskie temperatury podczas pracy karty to wcale nic dobrego, szczególnie jak skończysz grac, luty nie lubia jak są duże skoki temperatur. Zostaw tryb pol pasywny i dopóki podczas oglądania YT karta nie nagrzewa ci się powyżej 60 stopni niczym się nie przejmuj.

Miałem tak na Pascalach, mam i teraz, i nigdy nic się nie wydarzyło. Na 1070, czy 1080Ti miałem na 25%, na Ampere 30%, bo niżej nie da rady. Ja tam lubię jak karta w spoczynku ma 30st :)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, maras2574 napisał:

Miałem tak na Pascalach, mam i teraz, i nigdy nic się nie wydarzyło. Na 1070, czy 1080Ti miałem na 25%, na Ampere 30%, bo niżej nie da rady. Ja tam lubię jak karta w spoczynku ma 30st :)

Bo to nie jest powiedziane ze coś się stanie na 100%, po prostu ryzyko pęknięcia lutu jest większe w takich przypadkach. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kadajo napisał:

Bo to nie jest powiedziane ze coś się stanie na 100%, po prostu ryzyko pęknięcia lutu jest większe w takich przypadkach. ?

Może by tak było jak mówisz, jak ktoś np. ciśnie kartę na 80st. i nagle zjazd do 30, to tak, ja w grach mam max 65st ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, razor19956 napisał:

Chodzi o tryb pół pasywny, obecnie mam krzywą wentylatorów ustawioną tak, ze praktycznie caly czas az do 50 stopni kręcą się na 50% (850rpm) Dzieki temu w spoczynkunkarta ma mniej jak 30 stopni, a nienjak nw pół pasywnym ok 40. Moge tak zostawić zeby caly czas wentle chodzily? Jest to bezpieczne dla Karty? 

Jak najbardziej możesz zostawić wentylatory by się cały czas (wolno) kręciły. Jest to dla nich lepsze, niż częste start-stop.

Godzinę temu, Pitt_34 napisał:

Zostaw fabryczny tryb pasywny.

Jeśli podczas gry się co minutę włączają-wyłączają (odpowiednie obciążenie GPU i temp. otoczenia) to taka praca skraca życie wentylatorów bardziej, niż ciągłe niskie obroty.

Godzinę temu, kadajo napisał:

Takie niskie temperatury podczas pracy karty to wcale nic dobrego,

Miałem od połowy 2009r do końcówki 2016r HD 4850 pasywny z przymocowanym hałupniczo wentylatorem, co dało przy tak wielkim radiatorze bardzo niskie temperatury i karta po tym czasie nie miała najmniejszych oznak zużycia/artefaktów itp. (sprzedałem w pełni sprawną i pewnie kolejne kilkanaście lat posuży) Prędzej kartę zabiją wyższe temperatury, niż niższe.

ps. możecie sobie na google wrzucić pytanie o częste start-stop dla wentylatorów/silników:

Cytat


Nov 25, 2019

    #8

    Starting StressesStarting stresses a motor by:

    • Applying higher than rated full-load torque to the shaft during acceleration

    • Applying high magnetic forces to the rotor cage and winding end turns

    • Heating the stator winding and the rotor cage. Frequent torque shocks from starting could shorten shaft life through metal fatigue. However, most shaft failures are attributed to bearing failures, excessive belt tension, misapplication, or creep during storage (large motors). Overheating the stator winding and the rotor cage occurs if the hourly number of starts exceeds the NEMA recommendations or the duration of rest time between starts is less than the NEMAallowable value. Heat from exceeding these limits can degrade winding insulation and cause thermal stressing of the rotor cage, leading to cracks and failed end-ring connections.

    2 – Short Cycling
    Short cycling is the process of repeatedly stopping a motor that is already heated to operating temperature, and then starting it again before it has a chance to cool. The result of underestimating the starting frequency of an application may lead to more starts per hour than the motor is rated for. Most electric motor manufacturers specify the maximum number, or frequency, of starts for a given motor type.

    Motor bearings
    Motor bearings within an electric motor can emerge from improper handling and storage, improper installation, misalignment, improper lubrication, start/stop or short cycling processes, contamination, overhung loads and motor fan imbalance.


    Contamination is one of the biggest reasons for bearing failure modes. This occurs when foreign contaminants or moisture enter the bearings, usually during the lubrication process. You can take steps to prevent contamination during the regreasing process to ensure that they are kept out.


    It is also important that your motor is properly outfitted for the task for which it was selected. This means using the right bearings for its application.

    Motor insulation and windings
    When it comes to motor insulation and windings, there are a number of potential issues. Contamination and moisture can lead to winding failures. Often times, this is because they are not stored in ambient areas. Overheating is another issue that can cause a motor failure. Insulation breakdown, cycling and flexing, along with AC drive stress, round out the possible failure modes for this category.


    The life of the insulation in a standard electric motor is based on the temperature at which the motor operates. This means for an electric motor that is operating at a particularly high temperature, you could be cutting back on its lifespan. In fact, for every 18 to 20 degrees Fahrenheit, the insulation life is cut in half. While better insulation can extend the lifespan, temperature is easily one of the biggest factors in this instance. This means bringing in cooler outside air.


    Insulation breakdown can be a big problem, as it will cause windings to short out. These problems can be detected through MCE testing and thermography. Winding shorts from turn to turn can crop up from contaminants abrasion, vibration or voltage surges.


    Cycling and flexing is another problem that typically occurs from frequent start and stop operations from the motor. This kind of an operation cycle can lead to the frequent heating and cooling of windings and insulation, which can lead to wear and tear, such as holes, ultimately leading the motor to short and fail.

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kyle_PL napisał:

Miałem od połowy 2009r do końcówki 2016r HD 4850 pasywny z przymocowanym hałupniczo wentylatorem, co dało przy tak wielkim radiatorze bardzo niskie temperatury i karta po tym czasie nie miała najmniejszych oznak zużycia/artefaktów itp. Prędzej kartę zabiją wyższe temperatury, niż niższe.

 

Nie niskie temperatury zabija luty tylko duże zmiany temperatur. Jeśli masz powiedzmy w idle 30 stopni a podczas gry nie więcej jak 65 to spoko. Ale jak masz w idle 30 stopni a podczas gry do 75 stopni albo wyżej to już luty dostają po dupie bo przy takim rozgrzaniu się rozszerzają a potem nagle kurczą bo temperatura spada szybko do 30. Tak właśnie dochodzi do pęknięć i zimnych lutów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, kadajo napisał:

Jeśli masz powiedzmy w idle 30 stopni a podczas gry nie więcej jak 65 to spoko.

Jakoś to było może ~30 stopni w idle (nie pamiętam, ale mało, moze nawet 2x), natomiast w stresie absolutne max to jakoś 55 (Furmarki itp.). Podczas normalnej gry oczywiście mniej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na rtx 3090ti suprim x co do wentyli to wklepałem ten defaultowy wykres w programie msi afterburner, zmiejszyłem tylko prędkość wentylatorów z 40% na 30% przy 30 stopniach + małe uv 0.985 - bost 2100mhz , reszta bez zmian - rewelacja przy 2100 w  boście w grach 53 -60 stopni, hotspot - 61-69 stopni, pamięci - 51-60+ stopni :) Co do testow to polecam ten - Valley benchmark | UNIGINE Benchmarks

Potrafi bardziej w ekspresowym tempie obciążyć GPU niz Time spy , Heaven i inne ? tylko na nim mam powyzej 60 stopni na gpu w rozdziałce 5120x1440 ustawienia wszystkie na max + 4 antyliasing

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus TUF Gaming RTX 3080 Ti OC

 

Powiedzcie pany czy tu coś z podkręcania wycisnę? Coś tam oglądałem to słyszałem, że dobre ma podzespoły ogólnie tylko powerlimit nisko. Pewnie dlatego, że strix jest droższy to tam dali więcej :)

 

Może się coś zmieniło z biosami? Bo filmik z testów z 2021 jeszcze. No i czy undervolting też jest tu polecany jak w przypadku mojej 3070? Bo czekam na paczuszkę i się szykuje na testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Czarny_PLone napisał:

reszta bez zmian - rewelacja przy 2100 w  boście w grach 53 -60 stopni, hotspot - 61-69 stopni, pamięci - 51-60+ stopni :)

W grach to ja miałem 45stopni przy wentylatorach na karcie 720RPM. Także testy lepiej robić tak, by maksymalnie obciążyć GPU (w grach bez freesync/gsync/vsync i w 4K na odpowiednio wymagającej grze, albo w OCCT POWER).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kyle_PL napisał:

W grach to ja miałem 45stopni

Chyba na wodzie :E  A te wentyle na 720rpm, to na chłodnicy 420mm pewnie

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę używki pokroju MSI RTX 3060TI Gaming X roczne za 2200zł to mi się słabo robi, nówka to koszt na dzień dzisiejszy nieco ponad 2500zł a tu ledwo 300zł mniej za używkę roczną - widać, że po ogłoszeniu RTX 4xxx ludzie próbują wyciskać te ceny jak cytryny z zaraz 3 letnich RTX 3xxx, komedia.

To tak jakbym ja wołał 1000zł za GTX 1070, no tylko w mordę lać.

Edytowane przez caleb59
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, caleb59 napisał:

ludzie próbują wyciskać te ceny

Jak Jensen :E

Godzinę temu, kadajo napisał:

Miałem od połowy 2009r do końcówki 2016r HD 4850

Ja jeszcze mam ;) 

e8cc2c0b07ef25ff.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kyle_PL napisał:

W grach to ja miałem 45stopni przy wentylatorach na karcie 720RPM. Także testy lepiej robić tak, by maksymalnie obciążyć GPU (w grach bez freesync/gsync/vsync i w 4K na odpowiednio wymagającej grze, albo w OCCT POWER).

Mam monitor z 240hz , hdr-on wysoka rozdziałka 5120x14400 także gpu ma co robić dlatego jestem bardzo pozytywnie zaskoczony , zbiłem do 320-350-400 wat zależnie od gry i benchmarku uzyskując wzrost wydajności , przy niższych tempach i ciszy która mnie obaliła pozytywnie ? co nie znaczy że dalej będe patrzał ile uda się zbić jeszcze w dól wat nie tracąc wydajności

Na defaulcie wbijało od razu 450-480 wat , bost 2010mhz , teraz boost 2100-2085 , prawie 100 wat mniej także jest progres ? już nie wspomnę o tempach i ciszy minimum 10-15 stopni mniej na każdym komponencie szczególnie pamięci rewelacja, moj poprzedni rtx 3080 suprim x 10gb to była farelka jakaś ?

Edytowane przez Czarny_PLone
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.09.2022 o 10:23, PiotrM_ napisał:

A to to już brzmi jak rezonans z konkretną konstrukcją obudowy i bebechów.

Obudowa wymieniona z piekarnika na TOP i to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kadajo napisał:

Nie niskie temperatury zabija luty tylko duże zmiany temperatur.

Czyli podsumowując najlepsze karty to od górnika. 700 dni stała temperatura żadnych zmian.

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tych wahań temperatur - sam jestem ciekaw jakie to by musiały być wahania, by mogły zaszkodzić. Teraz mam tak z 2x stopni w Idle do 5x w stresie, czyli ponad 30 stopni różnicy - miewałem takie wahania już dawniej na innych kartach i to nie robiło tym kartom nic (i nie tylko kartom).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Kyle_PL napisał:

Co do tych wahań temperatur - sam jestem ciekaw jakie to by musiały być wahania, by mogły zaszkodzić. Teraz mam tak z 2x stopni w Idle do 5x w stresie, czyli ponad 30 stopni różnicy - miewałem takie wahania już dawniej na innych kartach i to nie robiło tym kartom nic (i nie tylko kartom).

Wystarczy spojrzeć na laptopy, to dlatego tam często takie usterki występują, wszytko się grzeje jak diabli a potem pyk spada do 30 stopni. Chyba ze kocury w środku to już na stale 80-100 stopni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy pisze, żeby 3060 Ti (nowej) nie kupować póki nie osiągną "normalnych" cen ale ja się zastanawiam. Wciąż mam opcję, że Amerykanin mi w grudniu przyniesie. Jeśli spotkałem się z sytuacjami, że 6GB nie wystarczało, to czy 8GB wystarczy? To tylko 33,3% więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co kupiłem 3070 a po zmianie procesora rośnie mi apetyt...

Ktos wie jaka jest najmniejsza rozmiarami 3080 12GB na rynku? Mam małą budę i 3070 Twin Edge ma miejsce jeszcze ale większe karty to już na wcisk i tak rozmyślam...:) czy by się nie zadłużyc jeszcze bardziej i nie zmienić z 70 na 80...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, kadajo napisał:

Wystarczy spojrzeć na laptopy,

Na naszych nowych laptopach DELL, to skoki są nawet do 100stopni. Później awaryjnie zrzucane są taktowania i CPU pod obciążeniem ma ~85stopni.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...