Skocz do zawartości
yampik

NVIDIA (GTX) rly RTX 30x0

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Eltik napisał:

bzdura. nie podnoszac PL nie bedziesz wstanie ustawic wysokiego zegara przy zakladanym napieciu. glownie napiecie decyduje o temperaturach i poborze pradu przynajmniej tak mowi fizyka a limit mocy jaki karta moze sobie pobrac ma niewielkie znaczenie w tym wszystkich. Poza tym u mnie czy PL stock czy podniesiony o te marne 7% to w temperaturach nic sie nie zmienilo

Jak karta może pobrać więcej jak będzie niestabilna przez UV, pomyśl. A temperatury ci się nie zmieniły bo wentylatory weszły na niższe obroty. Dlatego cie zapytałem czy karta nie zaczęła ciszej pracować.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, galakty napisał:

Przecież w UV chodzi o to, żeby zjechać z napięciem i nieco taktowaniem (by było stabilnie). To jakie podnoszenie PL żeby wbić wysoki zegar? XD

zeby utrzymac taktowanie i zjechac z napieciem to zasadnicza roznica a podniesienie PL ma pomoc utrzymywac wysoki zegra mimo niskiego napiecia bo obnizenie taktowanie to tez obnizenie wydajnosci a tu chodzi ze wydajnosc sie nie zmienila a spadly temepratury i pobor pradu

Edytowane przez Eltik
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale stabilny zegar jest ściśle związany z napięciem, jak napięcie będzie za niskie a karta będzie próbowała podbić zegar to ci ja po prostu wywali. Dlatego podnosząc PL "zmuszasz" GPU do pracy na wyższym napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, kadajo napisał:

Ale stabilny zegar jest ściśle związany z napięciem, jak napięcie będzie za niskie a karta będzie próbowała podbić zegar to ci ja po prostu wywali. Dlatego podnosząc PL "zmuszasz" GPU do pracy na wyższym napięciu.

nie bo po podniesieniu PL napiecie nie wzroslo ...co ty gadasz

mam 107% PL i dalej 0.875 mV i 1950 mhz bios P i zegar twardo trzyma 1950 caly czas przy temeperaturze 70 stopni

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie, wiec o jakiej stabilności ty piszesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w UV chodzi o sztywne jak najnizsze napiecie i dopasowany do tego najwyzszy mozliwy zegar. PL ustawie sie na maks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, kadajo napisał:

Ale stabilny zegar jest ściśle związany z napięciem

I TEMPERATURAMI ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Eltik napisał:

w UV chodzi o sztywne jak najnizsze napiecie i dopasowany do tego najwyzszy mozliwy zegar. PL ustawie sie na maks

Nie ustawiasz najniższego napięcia. Podnosząc PL będziesz musiał podniesc napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

podniesiony PL  pozwoli utrzymac to samo napioecie bez podnoszenia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, kadajo napisał:

Nie ustawiasz najniższego napięcia. Podnosząc PL będziesz musiał podniesc napięcie.

Niektórzy nie potrafią tego zrozumieć ;) Może po chińsku trzeba napisać :E

3 minuty temu, Eltik napisał:

Od Pascala 1070 zacząłem robić UV i NIGDY nie ruszałem PL ! I nigdy nie było problemów ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Eltik napisał:

Skoro na powiedzmy 850mV i 1860Mhz karta jest stabilna a na 1875Mhz kartę już wywala i teraz podniesiesz PL i razem z nim zegary to jak karta ma być nadal stabilna. :)
Rozumiem o co ci chodzi, robisz UV już na podniesionym PL, ale wtedy nie jesteś w stanie osiągnąć najniższego UV bo wyższy PL będzie cie blokował.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

PL limit dajesz na max jak chcesz zrobić konkretne OC i wydusić ostatnie soki z karty

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, maras2574 napisał:

PL limit dajesz na max jak chcesz zrobić konkretne OC i wydusić ostatnie soki z karty

Nie no on moze tak robic jak robi tylko jest to kompletnie bezsesu i sa to puste Mhz i niepotrzebne zylowanie karty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A sama nazwa POWER LIMIT nic wam panowie nie mowi?

Na chlopski rozum: limit mocy karty ktorego nie przekroczy, nie wazne czy jest zimna jak serce mojej bylej - nie przeskoczy i uj.

Jesli mamy ustawione zegary np 1995 i 912 mv to karta nagle z pupy nie wsk9czy na 1050 i 2040mhz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, SZAFIR00 napisał:

Jesli mamy ustawione zegary np 1995 i 912 mv to karta nagle z pupy nie wsk9czy na 1050 i 2040mhz

Logiczne nie 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co wy tu tworzycie jakąś mitologię na temat Power Limitu?
Przy 875mV to już ciężko przebić w grach fabryczne TDP, więc nie ma za bardzo znaczenia czy ma ustawione 100% czy 107%.

9 minut temu, SZAFIR00 napisał:

A sama nazwa POWER LIMIT nic wam panowie nie mowi?

Na chlopski rozum: limit mocy karty ktorego nie przekroczy, nie wazne czy jest zimna jak serce mojej bylej - nie przeskoczy i uj.

Jedyny ogarnięty.
Power Limit powoduje jedynie automatyczne obniżenie zegarów (i napięcia) przy jego przekraczaniu.
Jak się siedzi poniżej granicy poboru, to sam Power Limit może być ustawiony i na 1000W.
Nic to nie zmieni.
Aczkolwiek faktem jest, że podbijanie go przy undervoltingu nie ma za bardzo sensu (no chyba że robimy jednocześnie UV i OC).

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

lipton na GTX 1660 mial na maksa PL i po obnizeniu napiecia o ok 150 mV i ustawieniu taktowania zbil 8 stopni i pobor mocy o 35 watow spadl i obroty spadly o 300/min

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oglądaj tych YT to będziesz w zimę w klapkach chodził.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

uv nie robi sie po to przy okazji obciac wydajnosc tylko ja utrzymac ewentualnie jest mozliwe jeszcze cos zyskac w ilosci fps

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

UV robi się po to aby obniżyć temperatury karty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, kadajo napisał:

UV robi się po to aby obniżyć temperatury karty.

aby zoptymalizowac zuzycie pradu tzn by puste waty nie szly w cieplo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

i na chlopski rozmum. Podniesienie PL pozwoli uzyskac wyzsze zegary

Moze byc np tak ze

przy PL 100% i 0.875 mV zegarem 1950 mhz np bedzie zbijalo zegar albo sie wysypie z PL 110% uzyskasz 1980 mhz i bedzie stanbilnie przy tym samym napieciu 0.875 mV

Inna kwestia sa progi tzn kiedys zbijajac zegar i napiecie zaczniemy tracic fpsy a kiedy dojdziemy do sciany ze podbicie zegara nie da juz wzrostu

Ja przy np 0.825 mV i 1845 mhz mialem kilka fps mniej np w forzie 5 (ok 5 fps) wiec mam ustawione tak jak z reguly byl boost karty czyli tam 1950 mhz przy 0.875mV

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale wy kombinujecie z tym PL :szczerbaty:. Dużej różnicy nie ma czy się robi uv ze 100% PL czy z max (no chyba, że to gpu z wysokim dość max limitem jak strix 60ti, ale takie przypadki, to rzadkość). Ja robię zawsze z max dostępnym (co zwykle nie jest dużo), bo większy PL sprawia, że gdy gpu tego potrzebuje - zapodania na na króki zwykle czas większej ilości prądu, no to zapoda bez lub ewentualnie ze zmniejszonym odbiciem się zegarów od limitu. Na ampere można to dobrze zauważyć - bardzo często 3080 się odbijają jak dzikie. A UV i podniesienie limitu sytuację poprawia. Chcę zdementować - podnoszenie limitu to nie jest hamulec ręczny przy uv. Czasem skoczy pobór i temperatura w górę (zwykle na trochę lub przy bardzo wymagającym miejscu dla karty), ale z plusem w postaci tego co opisałem wyżej. Jeszcze raz - ja uv robię z podniesionym PL.

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Kelam napisał:

Ale wy kombinujecie z tym PL :szczerbaty:. Dużej różnicy nie ma czy się robi uv ze 100% PL czy z max. Ja robię zawsze z max dostępnym (co zwykle nie jest dużo), bo większy PL sprawia, że gdy gpu tego potrzebuje - zapodania na na króki zwykle czas większej ilości prądu, no to zapoda bez lub ewentualnie ze zmniejszonym odbiciem się zegarów od limitu. Na ampere można to dobrze zauważyć - bardzo często 3080 się odbiają jak dzikie. A UV i podniesienie limitu sytuację poprawia. Chcę zdementować - podnoszenie limitu to nie jest hamulec ręczny przy uv. Czasem skoczy pobór i temperatura w górę (zwykle na trochę lub przy bardzo wymagającym miejscu dla karty), ale z plusem w postaci tego co opisałem wyżej. Jeszcze raz - ja uv robię z podniesionym PL.

No tak sie robi. Sa lepsze efekty wyzsze stabilniejsze zegary i wcale to nie zaprzecza UV

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi