Skocz do zawartości
Feeder

Dokupienie i podmiana RAM (DDR3)

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z poświątecznymi wyprzedażami postanowiłem dokupić sobie pamięci RAM. Pomyślałem, żeby dołożyć 2x 8 GB DDR3 i wyrzucić tego Corsaira albo pozbyć się tej parki kingstona.

 

Moja konfiguracja poniżej:

 

RAM:

1x Corsair DDR3 4GB 1600MHz CL9 Vengeance

2 x kingston hyperx ddr3 2gb 1600mhz xmp cl9 grey edition (sandy bridge)

 

Płyta główna: Gigabyte GA-B75-D3V

Procesor: Intel Core i5-3470, 3.2GHz, 6 MB

 

1. Czy moglibyście doradzić co byłoby lepszym rozwiązaniem oraz polecić jakieś pamięci godne polecenia?

2. Czy uważacie, że byłby sens wyrzucić wszystkie i zamiast tego po prostu kupić jakieś szybsze 2x 8GB DDR3?

 

Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna i tak obsługuje tylko 1600. Osobiście dokupiłbym tylko Corsair DDR3 4GB 1600MHz CL9 Vengeance. 12GB ram powinno być ok i nie musisz bawić się w odsprzedaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest starsza generacja pamięci, więc celowałbym w używkę, a konkretnie dokupił tanie 3x4GB do posiadanych 1x4GB. Natomiast mikrusy 2GB bym sprzedał/oddał biednym dzieciom z Afryki.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak przedmówca prawi (edit: ten trochę wyżej). Dokupić 1x4GB i masz w sam raz. Takich korsarzy jest teraz pełno. Nawet u mnie na półce leży :E

 

Sęk w tym, że możesz mieć tutaj dość nieprzyjemny problem. Miałem niemal identyczną płytę od gigabyte'a i kiedy te złomy się starzeją, zaczynają sobie kiepsko radzić z 4 zapełnionymi bankami pamięci. Możliwe, że będziesz musiał podnieść napięcie na pamięciach, żeby komputer w ogóle się uruchomił. Pooglądaj sobie odpowiednie opcje w biosie przed dołożeniem pamięci, a jakby nie wstał, wyjmij 2 kości, odpal, podnieś minimalnie napięcie (o 2 kroki) i włóż z powrotem wszystkie 4 kości.

 

U mnie ten problem występował tylko przy kręconym i5-3550, więc jeśli swojego nie kręcisz (nie pamiętam, czy ten akurat model pozwalał na podniesienie mnożników), to przy odrobinie szczęścia nie będziesz miał kłopotu.

 

PS.

Z pierniczeniem się w wymianę wszystkich kości bym się nie bawił z tego powodu, że jestem na to za leniwy. 8GB starcza, jak jest na dual channel. 12GB daje już pełny komfort. Oczywiście na tyle, na ile ten procesor z takimi pamięciami jest w stanie zaoferować komfort.

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również poleciłbym wrzucić +4GB do w/w CPU ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ddr3 napięcie 1.65v jest bezpieczne więc można od razu tak ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyślałem, żeby sprawdzić czy płyta w ogóle obsłuży wyższe częstotliwości niż 1600, dzięki za zwrócenie uwagi. W takim razie dokupię tak jak doradzacie. Serdecznie wam dziękuję za szybką i konkretną pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na czym Ci najbardziej zależy: żeby było szybko(a można przy 1600 nawet), czy ma być tanio(bo masz okrojony budżet), czy też planujesz zostać przy DeDeEr3. 4 moduły dla 2 kanałowego kontrolera przeważnie potrzebują korekty V. Ciekawe czy np. Vengeance były 1 i 2 stronne, tym bardziej, że były produkowane w różnych okresach.Teraz trafnp. 1 moduł 1 stronny , 3 kości 2 stronne...powodzenia przy odpalaniu. Wolałbym te opylić i zakupić normalnie 2x8GB i musi działać.

 

...tanie...

...szybkie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz gpu? sam własnie wymieniłem 1x8gb na 2x8 i różnica w 5 benchmarkach z serii total war wyniosła do 2%.

Ale znalazł się jeden bardziej wymagający i różnica była 15-17% na korzyść 16gb.

 

Jeżeli liczysz na większe fps'y w grach to chyba nie warto. Jeżeli masz kartę pokroju gtx 950/960/1050/1050 ti to zmień ją na rx'a 580 4gb który stoi za 650 zł. Masz gwarantowane 40-50% więcej fps niskim kosztem.

Ja dokupiłem 8gb głównie dlatego że mam sporo rzeczy na raz otwartych (film, przeglądarka, gra) i było czuć że czasami się lekko zawiesza komputer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kerri w grach widziałbyś różnicę w fps jakbyś zmieniał ram z ddr3 1333 na 2400. Inna sytuacja jak tego ramu jest za mało i potrzebujesz go dołożyć, ponieważ jeśli go nie dołożysz to będziesz korzystał z pamięci wirtualnej czyli hdd lub ssd. Dodatkowo zanim dołożyłeś drugą kość ram miałeś single channel to poważny błąd podczas składania PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kerri w grach widziałbyś różnicę w fps jakbyś zmieniał ram z ddr3 1333 na 2400. Inna sytuacja jak tego ramu jest za mało i potrzebujesz go dołożyć, ponieważ jeśli go nie dołożysz to będziesz korzystał z pamięci wirtualnej czyli hdd lub ssd. Dodatkowo zanim dołożyłeś drugą kość ram miałeś single channel to poważny błąd podczas składania PC.

Tyle że autor nie zmieni ramu na szybszy bo płyta nie obsłuży więcej niż 1600mhz. Dlatego mu napisałem, że samo dołożenie ramu niewiele mu da wydajności w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam napisałem że mobo obsługuje do 1600 więc wiem o tym. Autor nic nie pisał o grach :) więc przyjąłem założenie ogólne. Ale skoro poruszyłeś temat gier to ciut wyjaśniłem. Ciekaw jestem jakich pomiarów dokonywałeś. Różnice między single a dual są dość spore, jeśli chodzi o wydajność. Tutaj co prawda na przykładzie ddr4 KLIK ale widać ładnie różnicę między single a dual w grach.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a sam poczytaj, liźniesz nieco tematu... press

Edytowane przez S.N.O.R.K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja obecnie do płyty MSI Z87-GD65 Gaming dokupiłem G.Skill TridentX, DDR3, 16 GB,2400MHz, CL10 (F3-2400C10D-16GTX) i jestem bardzo zadowolony. Chyba najwydajniejsze DDR3, które można jeszcze przez chwilę dostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a sam poczytaj, liźniesz nieco tematu... press

Już kiedyś dawno to czytałem i nie widzę sensu ponownie tego czytać, chyba że dasz mi powód.

 

Zapomniałem dodać, że niektóre gry dużo zyskują przez szybsze ram inne zaś niewiele.

 

Tak czy siak to o czym teraz rozmawiamy to zwykłe OT.

 

Wracając do tematu tak lepiej mieć ram w dwóch slotach niż w czterech, ale osobiście nie chciałoby się mi bawić w odsprzedaż. Znając życie skończyłoby się na tym, że kupi drogo sprzeda tanio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak jest, jak Ci zależy odsprzedajesz tanio,,itd jak pisałeś. Skoro czytałeś, to powodu Ci nie dam, już wiesz co i gdzie mogą RAMy. Ja tam widzę sens wymiany na coś szybszego i jak mam kasę to kupuję, jak bida, siedzę na tym co mam. Choć jak dla mnie gry, to nie niecały wyznacznik pracy szybkich pamięci a system i pod system. Może czasem trzeba się samemu przekonać do pewnych rzeczy. Jak sprzęt śmigał jeszcze na 3kach, a dokładnie Dominatory 2133c9-1.5V(ciężko mi się z nimi rozstawać, więc zostały), które fikały 2400c9 to był pocisk. 4 moduły bywają problematyczne, za to miodziście wyglądają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Żeby nie zakładać kolejnego tematu napiszę tu.

Chyba przyszedł czas aby dołożyć do kompa trochę RAMu. Komputer jak w sygnaturce. Chciałbym kupić 16GB, maks co obsłuży płyta główna to DDR3 2133(OC). Co wybrać?? jakieś 2133 czy może nieco niższe taktowanie??

 

Kupić chcę bo wydaje mi się że do gry w RDR2 trochę RAMu mi brakuje... gra lubi łapać co jakiś czas 3-5sek freezy, ze 2 albo 3 razy wywaliło mnie z gry z komunikatem o braku pamięci wirtualnej. A próba np. zminimalizowania gry i uruchomienia np. przeglądarki kończy się fiaskiem... interfejs Steam ( tab+shift ) i jego przeglądarka też czasem sprawiają problemy.

Czy opisane objawy rzeczywiście mogą być spowodowane zbyt małą ilością pamięci??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się dokładnie co zjada ram. Raz miałem okropny problem brak pamięci wirtualnej. Nie zamykałem przeglądarki i okazało się że pojedyncza strona z anime zjadała 2gb ram - nie wiem jakim cudem. A że miałem ich z 8 otworzonych to nawet 16gb mi nie starczało. To prosty przykład jak łatwo zapchać ram. U mnie naprawa łatwa zostawiłem tylko 2 takie strony :) U Ciebie w przypadku 2x4gb to wszystko zbędne powinieneś wyłączyć.

 

Jeśli chciałbym wymienić RAM to spróbowałbym te ze sklepu KLIK jeśli płyta główna nie obsłuży to robisz zwrot. Jak przyjmie to najwyżej polecą wolniej na 2133 a inne timingi ustawisz mocniej i będzie dobrze. Stare ram pewnie masz wolne(nie napisałeś) więc raczej na sprzedaż.

 

Kolejna opcja to po prostu zmiana platformy na nowszą i ddr4.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Żeby nie zakładać kolejnego tematu napiszę tu.

Chyba przyszedł czas aby dołożyć do kompa trochę RAMu. Komputer jak w sygnaturce. Chciałbym kupić 16GB, maks co obsłuży płyta główna to DDR3 2133(OC). Co wybrać?? jakieś 2133 czy może nieco niższe taktowanie??

 

Kupić chcę bo wydaje mi się że do gry w RDR2 trochę RAMu mi brakuje... gra lubi łapać co jakiś czas 3-5sek freezy, ze 2 albo 3 razy wywaliło mnie z gry z komunikatem o braku pamięci wirtualnej. A próba np. zminimalizowania gry i uruchomienia np. przeglądarki kończy się fiaskiem... interfejs Steam ( tab+shift ) i jego przeglądarka też czasem sprawiają problemy.

Czy opisane objawy rzeczywiście mogą być spowodowane zbyt małą ilością pamięci??

 

Zasadniczo hopsu racyję ma. Zveryfikuj gdzie znika RAM, następnie się zastanovimy co Ci zapodać do reszty bebechów. Sandy spokojnie ogarnie 2133, nawet powinno 2200, ale Twój mobas nie koniecznie. Jak będzie mało, pozostanie jeszcze do zabawy szyna BCLK. Pomyśl ile kasy chcesz doinwestować w pamiątki. Poszperaj w necie, bo cuś mi świta, że w ASRockach P67 były jakieś problemy z dźwiękiem a wtedy laciały frezy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...