Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie fajnie ale mi się trochę nie uśmiecha wydawac ~800 za 8/16... jak wystarczyłoby 4/8 ale nie koniecznie chce starą termike i prądożerność... nowsze litografie są wydajniejsze chłodniejsze i lepsza wydajnościa per wat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej zastanawiajace gdzie podziały się jednostki CU, bo o ile ja dobrze widze w mobile max to 8cu.... niby reklamują jakies 50% szybsze od starych ale miało być 12-13cu... a wyszło nawet mniej niż było w poprzedniej rewizji...

 

Dość prozaiczny powód: AMD podwoiło liczbę rdzeni/watków Renoir względem Picasso/Raven Ridge, więc IGP zostało trochę zmniejszone, co i tak nie będzie miało negatywnego wpływu na wydajność, ponieważ wyraźnie wzrosła przepustowość pamięci plus dochodzi wyższe taktowanie układu graficznego.

 

Btw, osobiście jednak trochę załuję, iż nie będzie 4700U czyli quada z SMT i Vegą 10 ze wsparciem DDR4-3200 lub jeszcze lepiej LPDDR4X z podobnym lub wyższym zegarem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Btw, osobiście jednak trochę załuję, iż nie będzie 4700U czyli quada z SMT i Vegą 10 ze wsparciem DDR4-3200 lub jeszcze lepiej LPDDR4X z podobnym lub wyższym zegarem.

 

Sam wolalbym te 12-13 nowych CU nawet z poprzednim cpu chociaz w rewizji 7nm niż takie zmienianie proporcji... Bo w lapkach takie zwiekszanie wydajnosci cpu i tak jest mało produktywny jak jedyną sensowna opcja wykorzystania to konieczność zestawienia z zewnetrznym GPU! Natomiast takie 12-13 nowych CU bardzo fajnie by sie wyskalowało z poprwionym 4/8 w 7nm, cud miód zbalansowany procek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszędzie gdzie się nie czyta wojna o rdzenie o boże serio każdy tutaj gra wykonuje 50 zdań jednocześnie bawi się w stream ?? i nie wiadomo co jeszcze robi ?

 

Nie w streamy, w benchmarki syntetyczne. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie dostali amoku na te rdzenie/wątki a jakoś ignoruja fakt ze większośc korzysta z powodzeniem z kompów sprzed 5 lat czy więcej, które działają w oparciu o zwykłe Quady i to nie tylko jako web browsery ale całkiem skutecznie sobie pogrywaja w FHD! Ta pogon za 6/12 rdzeni czy też 12/24 wątków to jakieś przegiecie dla odsetka ogólu! Taka pogoń dla pogoni bo rozsadek został z tyłu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można gdzieś znaleźć pewną tabelkę "prądożerności" rzyenów z serii 3xxx i 4xxx zwłaszcza 4xxxU?

Chciałbym złożyć nowego kompa, jednak bardziej energooszczędnego lub na tym samym poziomie ale wydajniejszego niż mój obecny:

Pentium G4560 2rdzenie/4 wątki

Asrock H270 pro4

8gb ramu 2400

geforce gtx 670

 

z procka można się śmiać ale przesiadłem się z phenoma 925, pobór energii spadł z 220W na 120-130W w grach(cała buda bez monitora). Gram tylko w Armę 3 i Americas Army.

Dlatego chodzi mi o tabelkę nowych procesorów gdzie jest pobór energii w spoczynku i przy pełnym obciążeniu. G4560 pobierał 35-57W jak to się ma np do 4700U i czy te procki będą tylko do urządzeń przenośnych? czy jednak będzie można kupić do budy ATX? TDP 15W to bym sobie nawet złożył obudowę microATX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie ma takich informacji o prockach serii 4000... zreszta to modele mobile które nie będą dostępne do zastosowania desktop... nie wiem czy wogole są dostępne w detalu... w lapkach to chyba wystepują tylko jako "wluty".... Mi samemu podoba się idea low power kompa i boleje nad tym faktem ze jestesmy pozbawieni w ostatnich latach korzystania z takiej elastyczności która kiedyś była możliwa i przenoszenie procków pomiedzy platformami mobile/desktop....

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem pojedynczo każdy procek dostępny w cenie do 700zł i konsumpcji między 30-100W, to 4560-4800pkt można wymienić na ryzen 3 3200g-7850pkt(419zł), 3400g-10000pkt(699zł), i3 9100f-8900pkt(340zł).

Intel i3 9100f wygląda super, 4 rdzenie/4wątki, cena super, tylko te podstawki mnie martwią bo kupiłem 4560 szybko po premierze i tak samo szybko intel przeszedł na następną podstawkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To póki co wróżenie z fusów... Jedynie w miare pewnym chipsetem jest seria 4xx, poza 5xx, 3xx raczej też powinny... tylko tu nie chodzi o techniczną strone bo skoro wspierają aktualne ryzeny 7nm z 4xxx nie powinno być inaczej... kwestia tylko jak producenci płyt do tego podejda albo samo AMD... Jest jeszcze sprawa z samymi płytami 3xx które już z seria 3xxx miały provlem z racji na brak pamieci w biosach...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w lapkach to chyba wystepują tylko jako "wluty"....

Od dobrych kilku lat procesory z serii Mobile są tylko lutowane(na kulkach BGA)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym przeszkadza brak pamięci w biosach ? Powinni wywalic poprzednie wsparcia i porządnie dopracować ostatnią generację. I niech się już biorą za robotę bo później będzie trzeba czekać.

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Ryzeny z serii 4000 będą działać z płytami X370?

Najprawdopodobniej będą działać z płytami X370/B350,tyle że jak marioking zauważył,nie wiadomo jak podejdą do tego producenci płyt,ale jak będzie obsługa Ryzenów 4xxx przez te płyty,to chyba wywalą obsługę Ryzenów 1xxx z uwagi na kości biosu 16MB - tak samo było z Ryzenami 3 gen.,po upgrade biosu na płycie X370/B350 wywalono obsługę APU Bristol Ridge(pewnie mało kto pamięta te konstrukcje rodem z FX-a)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile vramu może zagospodarować Vega w ryzenach 4000 desktop i mobile? bo potrzebuje minimum 8gb vramu na grafice i jedyna najtańsza karta jaka ją ma to jest radeon 570... mi nie potrzebna taka mocna i głośna. ja potrzebuje tylko duzo vramu. czy ryzen 5 2400g też jest w stanie wykorzystać takie ilości? zakładając że mam 32gb ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo, o mobilnych Ryzenach 4000 (bazowanych na rdzeniach Zen 2 więc nie ten wątek) tak naprawdę niewiele wiadomo, a wersjach desktopowych nie wiadomo nic bo jeszcze nie powstały. Poprzednie generacje pozwalały alokować max. 2GB RAMu. Zawsze możesz kupić używkę, obniżyć zegary i pobór mocy żeby było ciszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon a skąd wniosek że APU/mobile 4000 bazują na zen 2??? Jakoś w zenach 2 nie widzę wsparcia dla lpdr4x 4233? Więc jednak chyba amd odeszło o sztywnego past gena w APU... I jednak zapowiada się więcej równorzędności w obecnej generacji... Zresztą obecnie cały ten wątek bazuje na tych ZEN 2 o których według Ciebie nie jest ten wątek :P

 

Poza tym, to i to będzie w 7nm, więc tym bardziej nie ma co robić jakiegoś rozgracznenia!

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo, o mobilnych Ryzenach 4000 (bazowanych na rdzeniach Zen 2 więc nie ten wątek)

Generalnie APU nie powinno zaliczyć do tego wątku,ale należy pamiętać o tym,że APU są generację do tyłu,z tego względu że na premierę 1 gen.Ryzenów nie było APU (Ryzen 4xxx z iGPU jest bazowany na Zen 2 podobnie jak Ryzeny 3xxx)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również generalizujesz, i w tym wypadku się mylisz. Juz ten fakt wsparcia pamieci 3600/4233 w kontrolerze oznacza odejście od dotychczasowej "generacji do tyłu"! ZEN 2 mają kontroler pamieci 3200, a Ryzen 4000 APU w mobile już 3600/4233 czyli nie można zakładać że w serii 4000 będzie panować podobna tendencja co w poprzednich!

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz ten fakt wsparcia pamieci 3600/4233 w kontrolerze oznacza odejście od dotychczasowej "generacji do tyłu"!

Chodziło mi o architekturę,nie o kontroler pamięci

Fakt,szybszy kontroler pamięci w Ryzenach Mobile 4xxx(co widzę jest 3200 dla DDR4,4266 dla LPDDR4) jest,tak samo w Ryzenach 3gen. był kontroler 3200,przy 3600/3733 MHz szyna Infinity Fabric pracowała synchronicznie(z taktowaniem Ramu),ale powyżej 3733 już asynchronicznie(2x wolniej od taktowania Ramu,co powoduje większe opóźnienia CPU-RAM)

Jak IF będzie realizowany przy wyższych taktowaniach Ramu w Ryzenach 4xxx - to już czas pokaże

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi chodzi o fakt że w poprzednich APU/Ryzenach była identyczna specyfikacja czy to architektiry czy kontorolera... pomijajac dodanie igpu rzecz jasna... APU 3000g miały identyczne w tym wzgledzie specyfikacje co ryzeny 2000... Wiec już te pierwsze różnice zapowiadaja że nie ma co tak generalizować...

 

Szczególnie że ryzeny 4000 w wersji dektop to będzie zwykły refresh a nie żaden stepup, więc tym bardziej mogli sobie uprości życie w ujedonolicaniu konstrukcji, jeszcze gdy zaczeli zmieniać kontroler to równie dobrze nowe apu mogą być 7nm+... Szczególnie że takie zagrania to zwykly marketing i dopieszczanie niż jakiś szczególna zmiana kontrstukcjyjna.... Wiec tu ze APU jest generacje do tylu będzie naciagane nawet gdyby było rzeczywiscie stare 7nm vs nowe 7nm+... W nowych desktop RYZEN 4000 nie spodziewałbym się nawet zwiekszania ilosci rdzeni tylko własnie kosmetyki w takich drobiazgach jak lepsze kontroler pamieci i poprawiona architektura w obecnym składzie rdzeni jaką mamy w ryzen 3000... Więc poraz kolejny rozróznianie uwstecznienia APU będzie coraz mniej słuszne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie że ryzeny 4000 w wersji dektop to będzie zwykły refresh a nie żaden stepup,

Zaraz, że jak? Mówisz o Zen3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, że jak? Mówisz o Zen3?

Zen3 to nie bedie refresh tylko calkiem nowa archi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie że ryzeny 4000 w wersji dektop to będzie zwykły refresh a nie żaden stepup,

I tu się mylisz,Ryzeny 4000 mają być na architekturze Zen 3,której jeszcze nie zaprezentowano - najszybciej to nastąpi na wiosnę b.r.

W zasadzie to @Phoenixsuple odpowiedział tak samo

 

Mam wrażenie,że póki co o Zen 3 cicho w ogóle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciach

Jedyne co APU (Renoir) ma wspólne z CPU to architektura rdzenia - cała reszta jest inna PCIe 3.0 zamiast 4.0, mniej cache (bo nie potrzebuje go zbyt dużo ze względu na bycie monolitem) I/O też się różni, bo na chwilę obecną mówi się o 1xNVMe i 2 SATA3 lub 4 SATA3 + 4xUSB 3.1 z CPU.

 

iGPU też niby Vega, ale display engine i decoder/encoder prawie jak w Vega II w Macach Pro:

 

Updated display engine (8K, DSC 1.2a, 4K up to 240 Hz, 8K 60 Hz, 30-bit color)

Updated multimedia engine (VP9 & H.265 up to 4K90, 8K up to 24 FPS and H.265 up to 4K150).

Memory controller supports LPDDR4X up to 4266 MHz

 

https://www.techpowerup.com/review/future-hardware-releases/

 

Zen 3 też nie będzie refreshem jak Zen+:

AMD Zen 3 [updated]

 

Release Date: 2020

Design completed as of Aug 2019

Codename: Vermeer (CPU), Dali (APU w/ IGP)

Server platform codename "Milan"

Up to 64-cores (128-threads) across eight 8-core chiplets

120 - 225 W TDP

PCIe Gen 4

8-channel DDR4 memory

New process tech: 7 nm+ EUV

Uses EUV (extreme ultraviolet) silicon fabrication node at TSMC

20% increase in transistor density, 10% lower power consumption

Up to 15% IPC improvement + more from higher clock frequencies

Up to 50% faster floating point

Possibly support for AVX-512

New CPU core

Redesigned chiplets with 32+ MB shared L3 on each chiplet, as opposed to 2x 16 MB shared between CCX groups

Continues to use socket AM4

Wszystkie plotki, "przecieki" i informacje w jednym.

Edytowane przez Deniryer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest cicho o Zen3 bo ledwo co wydali 3950X a intel niczym nie odpowie, co najwyzej obnizeniem cen co juz kazdy wie. Tez bardzo czekam na Zen3 bo chce posadzic maxa na AM4 jednak nie widze sensu tak szybkiej premiery Zen3 gdy na fali jest Zen2. Niech wyjda konsoli, nowe GPU ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
    • Szczerze to wydawało mi się że kilka plików, bardziej tak z pamięci napisałem. Jak będę miał chwilę to zassam jakiś film i sprawdzę.
    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...