Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Nic nie bedzie pominiete, Zen4 i Zen5 rozwijany jest jednoczesnie przez dwa rozne zespoly a te wasze zabobony sa naprawde smieszne :D

 

uJAnq5V.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyjdzie wszystko w praniu co do nazewnictwa przyszłych architektur procesorów AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko, myslicie ze Ryzen 4600 (czy moze raczej jakikolwiek 4xxx), bedzie dzialac na B450? Mam dokładnie MSI B450-A PRO MAX

Co prawda wydaje mi sie, ze Ryzen 3600 starczy mi na lata, ale kto to wie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko, myslicie ze Ryzen 4600 (czy moze raczej jakikolwiek 4xxx), bedzie dzialac na B450?

Ryzeny 4000 niemal na pewno będą działać na płytach B450,tyle całkiem możliwe,że producenci płyt udzielą wsparcia Ryzen 4000 do swoich płyt na beta biosach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No jak z tymi B550? Słyszałem że będą miały PCIE 4.0 ale by trzeba mieć mieć GPU na PCIE 4.0. DDR5 będą za drogie bo podatek od nowości dojdzie i ryzen 5xxx będzie pewnie na nowym sockecie.

 

Jak będą rozsądne ceny na Ryzeny 4000 (ale wtedy nowa płyta i DDR4) to może se zmienie swojego 4/4 i5 4670.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak z tymi B550? Słyszałem że będą miały PCIE 4.0 ale by trzeba mieć mieć GPU na PCIE 4.0.

O tym jak będzie z liniami PCIe w płytach B550,to słyszałem tylko tyle,że podobno mają pozwolić na komunikację dla GPU i pierwszego dysku NVMe liniami PCIe 4.0 z procesora(nie wiadomo jak będą realizowane i zgodne elektrycznie ze standardem PCIe 4.0).

B550 nieoficjalnie ma mieć 4 linie PCIe 3.0 oraz 8 linii PCIe 2.0.

W zasadzie specyfikacja chipsetu B550 będzie podobna do chipsetu X470 - więc praktycznie na pewno nie będzie "piździków" na płycie i zadowoli się chłodzeniem pasywnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

future-hardware-releases

na powyzszej stronie pod AMD Zen 3 pisze:

120 - 225 W TDP

Czy to znaczy ze TDP /pobor pradu/ bedzie o wiele wiekszy w nowych procesorach 4000?

Dlaczego? Tam masz tez napisane do 64C/128T, a taki 3990X ma chyba większe TDP niż 225W. 120W też zapewne nie będzie minimalną wartością, jako TDP dla najslabszych cepów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a taki 3990X ma chyba większe TDP niż 225W.

Threadripper 3990X ma TDP 280W,nie 225W

 

Czy to znaczy ze TDP /pobor pradu/ bedzie o wiele wiekszy w nowych procesorach 4000?

Za wcześnie,żeby o tym powiedzieć.

Według mnie współczynnik TDP dla Zen 3 na AM4 utrzyma się na podobnym poziomie,czyli 65-105 W

 

Też nie można wiele powiedzieć o 7nm EUV - jak to będzie,z czym się je?

Tyle wiem,że Zen 3 ma być na procesie 7nm+ od TSMC,choć całkiem możliwe że 7nm+ to będzie 7nm EUV zamiast 7nm DUV

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

future-hardware-releases

na powyzszej stronie pod AMD Zen 3 pisze:

120 - 225 W TDP

Czy to znaczy ze TDP /pobor pradu/ bedzie o wiele wiekszy w nowych procesorach 4000?

Jak moze byc wieksza kiedy efektywnosc energetyczna bedzie lepsza?? Moze byc podobna lub mniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wzięło się to z "mapy drogowej" dla procesorów serwerowych która wyciekłą z AMD (jeśli jest prawdziwa). Te 120-225W dotyczy procesorów serwerowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałbym się jakiegoś ultra skoku wydajności IPC. Ani zwiększenia liczby rdzeni. Jeżeli to będzie ostatnia generacja na AM4, to obecnie zakup Zen2 6-8C jest całkiem sensowny. A za dwa-trzy lata zakup używki 16C Zen3 lub z wyprzedaży.

 

Wymagania odnośnie mobo raczej będą takie same jak z Zen2. 120-225W? Na pewno nie. Raczej na bank zostaną w przedziale 65-95W, albo nawet jak wzrośnie to pewnie o maks 10W.

 

PCI-e 4.0 to feature tylko dla horrendalnie drogich SSD NVME. Ale ktoś, kto kupuje dysk za setki euro (albo nawet i grubo ponad tysiąc euro) raczej nie kupi X570 a tym bardziej B550. Nawet topowe Ampere nie będzie raczej parowane z taką platformą (cena? obstawiam z 10-12k+, raczej czysty HEDT).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się spodziewam sporego skoku IPC dzięki nowej architekturze rdzeni i wspólnemu cache dla całego CCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się spodziewam sporego skoku IPC dzięki nowej architekturze rdzeni i wspólnemu cache dla całego CCD.

Taki tez bedzie z tego co mozna wywnioskowac po przeciekach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie też pewnie pójdzie oczko w górę.

Tylko pytanie czy oczko w górę z tych kasztanów premierowych czy z tych co robią 4.3/4.5 ghz :Up_to_s::lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie czy oczko w górę z tych kasztanów premierowych czy z tych co robią 4.3/4.5 ghz :Up_to_s::lol2:

 

 

Chciałbyś takiego ZEN3 co ma problem z 4,2GHz. :E

 

Dla mnie minimum to 4,5GHz poniżej 1,3V, jak tyle nie będzie, to się nie przesiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie też pewnie pójdzie oczko w górę.

Spodziewam się zegarów w ok.4,5-4,7 GHz.O 5 GHz możemy tylko pomarzyć...,no chyba że nas zaskoczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O 4.7 allcore mozna pomarzyć, jak będzie 4.5ghz allcore osiągalne to juz I tak będzie super , w dodatku na tych 6/12 . Byle imc wystrzeliło tak jak zapowiadają, to bedzie na prawdę juz B.wydajny Cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak all core 4.5 już teraz na 3600 jest możliwe, przynajmniej tak pisali co niektórzy ze swoimi sztukami :E wiadomo że ipc to nie same megaherce co pokazywał np FX 5.0ghz vs intel 3Ghz :E :E czy coś bardziej świeższego r5 2600 4.2 vs 3600 4.2 ale o zegarek mogli by też podnieść. Bardziej mnie zastanawia kwestia tego co się odwaliło przy ZEN2 z tymi pierwszymi a późniejszymi sztukami :kwasny: jak będzie teraz a tego się nie dowiemy z przecieków ani nawet na początku :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie dla zen3 aby podieść max zegar o 100-200MHz i IF podnieść z 1900 do 2100, i w sumie to wystarczy patrząc na oko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwe, sam cisne 4.45 teraz , ale 80* w grach to nie jest mało, a napiecie 1.33-1.34v , vddp , vddg i vsoc po uv :P. Jakby nie patrzył mam aio, a temp jak na boxie :E . Nie wiem jakie temp w bf5 bym miał, bo takie mam w apexie gdzie średnio cisnie Cpu na 40% , pojedyncze rdzenie do 80% . Jak nie zrobią myku z lepszym odprowadzeniem ciepła lub nie zbiją dość srogo poborów to ciężko bedzie na daily trzymac te cpu w okolicach 4.5ghz a co dopiero na 4.7 ... ryzeny 3600 powyżej 4.3ghz zaczynają się robić gorące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to samo 250mhz więcej niż u mnie i w grach masz po 80c? gdzie ja mam 60-65 z sekundowym skokiem do 70 czasami (BF5) :Up_to_s: ciekawa sprawa a wiesz że na ramie mam 1.5v vddg 0.950/vddp 1v soc 1.15 Jak zostawisz wszystko tak samo i zejdziesz z samym taktowaniem do powiedzmy 4.3 to jak to wygląda ?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mnie zastanawia kwestia tego co się odwaliło przy ZEN2 z tymi pierwszymi a późniejszymi sztukami :kwasny: jak będzie teraz a tego się nie dowiemy z przecieków ani nawet na początku :E

Pewnie sztuki z początku produkcji pochodziły z niedopracowanego do końca procesu technologicznego bądź były odpadami produkcyjnymi - oczywiście my o tym jak było naprawdę nie dowiemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

76-78* sie zdarza , średnio wylicza ponad 65* , na 4.35ghz 1.25v z biosu średnio mam okolice 50* , z skokiem pod 65* . Teraz mi po 1100rpm kręcą wentyle na chłodnicy, po 300-400 na 4.35ghz :P . Ciężki temat schłodzić te 1 czipletowe Cpu. Może jakbym znow nałożył niedźwiedzia i dostosował sie do wskazówki kolegi art385 to bym urwał pare stopni. Ale to nie zmienia faktu, ze mozna miec chlodzenia za gruba kasę, a ono ledwo wyrabia :P. 4.7 nierealne przy 1.35v na zen3 zapewne :P

Ja mam vddp 0.9, vsoc 1.1 , vddg 0.91v :) nie chce sprawdzać na wyższych co sie dzieje , ale wedle occt urwalem okolice 10w :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...