Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Mi chodziło o to samo napięcie bo mamy podobne, jakbyś zszedł z samego taktowania a zostawił te 1.34v ile by spadła temperatura bo śmieszne jest to że przy aio 360 masz 10c więcej na ten moment niż ja na fortisie na tym samym napięciu :E 78 to ja mam max w OCCT i pobór 105W

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie sztuki z początku produkcji pochodziły z niedopracowanego do końca procesu technologicznego bądź były odpadami produkcyjnymi - oczywiście my o tym jak było naprawdę nie dowiemy

AMD przegieło pałę, zamiast wypuścić 3700x z zegarami 3.2 base 3.6 all core 4ghz boost to wyżyłowali je do granic możliwości. Wiele ryzenów z początku produkcji działa na granicy stabilności. Jeśli macie pecha i traficie na słabą sztukę, a wasza płyta średnio ogarnia skoki napięcia to takie ryzeny 3000 walą bsodami w idlu.

Jestem rozczarowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Produkcją rdzeni procesora zajmuje się TSMC(GlobalFoundries chipy I/O),a AMD tylko projektuje i klepie mikrokody AGESA do płyt głównych - przy założeniach obiecanych,ale jednak dalekich od zamierzonych w rzeczywistości AMD dostaje rykoszetem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło o to samo napięcie bo mamy podobne, jakbyś zszedł z samego taktowania a zostawił te 1.34v ile by spadła temperatura bo śmieszne jest to że przy aio 360 masz 10c więcej na ten moment niż ja na fortisie na tym samym napięciu :E 78 to ja mam max w OCCT i pobór 105W

 

 

Jak zejde do 4.2ghz to mogę go smażyć w prime95 small i do 90* nie dojdzie . Na 4450mhz ze startu w occt avx2 duze dane mam albo 110w albo 120w po minucie wiesz co sie zaczyna dziać z poborem :) . W occt duze na 4.2 mysle ze okolice 70-75* bym miał nie więcej, przy tym samym napięciu co teraz . Temperatura rosnie diametralnie po przekroczeniu 4.3-4.35ghz na rysiu 3600. O ile na 4.35 w grach nawet na ex egzemplarzu przy 1.35v mialem tempy poniżej 60* tak już każde 50mhz wyżej temp rosnie masakrycznie . 1 raz w grze dostrzeglem ponad 1000rpm na chłodnicy, na 1.235v w grach wentyle kręcą sie z taka sama prędkością jak w idle. Później zejde z powrotem do 4.35ghz , dziś tylko testowałem co się dzieje po podbiciu trfc i jak mi się fpsy ukladaja w mojej grze . Korzyści żadnych nie odczułem, nawet pomiędzy 4.45ghz a 4.35ghz , fps dropia do takiej samej wartości:) . Nawet może zejde na 4.3ghz , może sie uda poniżej 1.2v zejść, i sobie podbije ram na 3800mhz .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Produkcją rdzeni procesora zajmuje się TSMC(GlobalFoundries chipy I/O),a AMD tylko projektuje i klepie mikrokody AGESA do płyt głównych - przy założeniach obiecanych,ale jednak dalekich od zamierzonych w rzeczywistości AMD dostaje rykoszetem

Rykoszetem? To oni ustalali finalne zegary, było ustawić normalnie, a nie tak jak jest teraz. Ryzeny w idlu potrzebują 1.5V żeby się nie wysypać gdy mnożnik wbija 4,4Ghz. Mam nadzieję, że przy zen3 pójdą po rozum do głowy.

Bądźmy realni, gdyby AMD ustaliło max napięcie 1.25v stock to mielibyśmy coś takiego.

 

3700X

3.2Ghz base

3,6 all core

4ghz single core boost.

 

Jakby ktoś chciał kupić to sprzedaje Tutaj

Edytowane przez Smogsmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zejde do 4.2ghz to mogę go smażyć w prime95 small i do 90* nie dojdzie . Na 4450mhz ze startu w occt avx2 duze dane mam albo 110w albo 120w po minucie wiesz co sie zaczyna dziać z poborem :) . W occt duze na 4.2 mysle ze okolice 70-75* bym miał nie więcej, przy tym samym napięciu co teraz . Temperatura rosnie diametralnie po przekroczeniu 4.3-4.35ghz na rysiu 3600. O ile na 4.35 w grach nawet na ex egzemplarzu przy 1.35v mialem tempy poniżej 60* tak już każde 50mhz wyżej temp rosnie masakrycznie . 1 raz w grze dostrzeglem ponad 1000rpm na chłodnicy, na 1.235v w grach wentyle kręcą sie z taka sama prędkością jak w idle. Później zejde z powrotem do 4.35ghz , dziś tylko testowałem co się dzieje po podbiciu trfc i jak mi się fpsy ukladaja w mojej grze . Korzyści żadnych nie odczułem, nawet pomiędzy 4.45ghz a 4.35ghz , fps dropia do takiej samej wartości:) . Nawet może zejde na 4.3ghz , może sie uda poniżej 1.2v zejść, i sobie podbije ram na 3800mhz .

O takie info mi chodziło :) co do ramu to odpisałem ci w tamtym temacie na temat min fps w benchmarku rotr i ogólnie.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD przegieło pałę, zamiast wypuścić 3700x z zegarami 3.2 base 3.6 all core 4ghz boost to wyżyłowali je do granic możliwości. Wiele ryzenów z początku produkcji działa na granicy stabilności. Jeśli macie pecha i traficie na słabą sztukę, a wasza płyta średnio ogarnia skoki napięcia to takie ryzeny 3000 walą bsodami w idlu.

Jestem rozczarowany.

Żadnego BSOD od lipca nie miałem, może to kwestia kompatybilności innych części, albo po prostu wada produkcyjna?, zresztą moja sztuka najnowsza nie jest 25 tydzień.

Roman (der Bauer) pokazał że zen2 są na tyle elastyczne że na planie zasilania power save potrafi się i zadowolić 0.2v.

Zresztą zawsze można sobie ustawić proca według własnego "widzimisię"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnego BSOD od lipca nie miałem, może to kwestia kompatybilności innych części, albo po prostu wada produkcyjna?, zresztą moja sztuka najnowsza nie jest 25 tydzień.

Roman (der Bauer) pokazał że zen2 są na tyle elastyczne że na planie zasilania power save potrafi się i zadowolić 0.2v.

Zresztą zawsze można sobie ustawić proca według własnego "widzimisię"

Z ryzenami 3000 jest taki problem, że na jednych płytach działa, a na innych wali bsodami.

Przykład, jeśli znasz angielski.

https://www.youtube.com/watch?v=I-K-Qnyu6sA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ryzenami 3000 jest taki problem, że na jednych płytach działa, a na innych wali bsodami.

Przykład, jeśli znasz angielski.

Tak się spytam oglądałeś materiał, bo kiedyś trafiłem na jego materiał z jakąś kartą i strzelił niekompetencją.

Tutaj wygląda podobnie. Po części problemem okazała się płyta ale .... gość ma procesor w wersji PRE-RELASE! i na podstawie jego wydaje opinie, gdzie to nie jest finalny produkt i może powodować takie problemy. AMD o tym informowało, tak jak przy premierze 7/7 dostawali recenzenci również płyty główne pre-relase i też mogły się trafić podobne problemy.

 

Zresztą tak naprawdę szkoda tracić na niego czas, nic merytorycznego się nie wyciągnie, przykład słaby.

 

Temat rzeka problemy mogą przydarzyć się zawsze nie tylko na amd.

Edytowane przez frog67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ryzenami 3000 jest taki problem, że na jednych płytach działa, a na innych wali bsodami.

Przykład, jeśli znasz angielski.

https://www.youtube.com/watch?v=I-K-Qnyu6sA

Obijzyj jeszcze raz a zalapiesz ze problem byl cpu od amd ktory on nie powinien odsprzedac. A nie to co piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie rację z tym, że to był procesor pre relase, lecz bsody w idlu na serii 3000 to był dość częsty problem.

 

Zresztą tak naprawdę szkoda tracić na niego czas, nic merytorycznego się nie wyciągnie, przykład słaby.

Jest trochę zakręcony.

Edytowane przez Smogsmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie sztuki z początku produkcji pochodziły z niedopracowanego do końca procesu technologicznego

No i pewnie tak było - zresztą podobna różnica jest chyba między Zen/Zen+ z początku produkcji i późniejszymi

 

Produkcją rdzeni procesora zajmuje się TSMC(GlobalFoundries chipy I/O),a AMD tylko projektuje i klepie mikrokody AGESA do płyt głównych - przy założeniach obiecanych,ale jednak dalekich od zamierzonych w rzeczywistości AMD dostaje rykoszetem

Ciekawi mnie, czy w Zen 3 zejdą z chipletem I/O do 7nm czy też pozostaną przy 14/12nm GloFo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O takie info mi chodziło :) co do ramu to odpisałem ci w tamtym temacie na temat min fps w benchmarku rotr i ogólnie.

Akurat w rotr nigdy mi w Syrii nie pokazało tak wysokiego minimalnego fps na ryzenie , na i5 wlasnie taki mialem . Mogę powtórzyć, czy znów taki wysoki fps pokaże. I tak muszę przerzezbic ram na nowo . Zgodnie z tamtym poradnikiem wszystko ustawie , ale na 3800mhz . Jeszcze niżej zejde z rdzeniem i napięciem, może 1.18v stable będzie na 4.3ghz .

 

Edit. Zrobiłem 3 benche pod rząd w rotr, ani razu minimalny fps nie spadł poniżej 65fps w Syrii, gdzie na trfc 260t miałem za każdym razem ledwo powyżej 40fps minimalnego w tej lokacji. Ewidentnie widać, że mój cfg bardziej lubi 336t trfc niż 260t .

 

bda91bca47b18d05.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie dla zen3 aby podieść max zegar o 100-200MHz i IF podnieść z 1900 do 2100, i w sumie to wystarczy patrząc na oko.

 

Lekki wzrost IPC, odrobinę wyższy zegar, lepsza obsługa pamięci i już się uzbiera całkiemsolidny wzrost wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie, czy w Zen 3 zejdą z chipletem I/O do 7nm czy też pozostaną przy 14/12nm GloFo

Dowiemy się wkrótce :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, trochę było to związane z tematem zen3 , już teraz 1 cziplet nie wyrabia z schłodzeniem ryzena 3600 4.5ghz i okolicach 1.35v , więc trzeba zejść na ziemię. Co oni poprawią w oddawaniu ciepła ?

Głównie ten aspekt, poruszyłem , podając za przykład ryzena 3600 . Ostatni wpis faktycznie nie był zbytnio na temat, ale akurat odpowiedziałem, na pytanie.

Jak poprawią sprawność energetyczną w zen3 to max totalnym będzie uzyskanie 4.5ghz na jednym cziplecie i to w okolicach 1.3-1.35v , na wyższy zegar nie ma co liczyć, widać po ryzenie 3600 jak ciężki temat zaczyna się robić z schłodzeniem go powyżej 4.35ghz.

 

Na moje oko , zen3 1 cziplet max da radę się kręcić na 4.4-4.5ghz z napięciem do 1.35v, czy wszystkie sztuki , ciężko powiedzieć. Może trzeba mieć szczęście na loterii.

Ipc , wedle wszelkich znaków na niebie , będzie wyższe o dobre 10%, co przy takich zegarach niosłoby dość dobre korzyści.

Zen3 ma lepiej spisywać się w obliczeniach, niby amd chcę to poprawić.

Ma zostać poprawiona komunikacja ccx-> i/o poprawiając opóźnienia.

Kontroler pamięci, ma również być poprawiony, ciekawe czy dzięki temu da radę kręcić wyżej fclk (nawet do 2000 powiedzmy) , jeśli tak to posiadacze szybkiego ramu, zyskają jeszcze więcej .

Premiera 3-4q 2020r , miło by było jakby premiera jednak była w lato, jak niektóre plotki głoszą, ale jest to mało realne.

 

Wszelkie info jakie napisałem wyżej, pochodzi z plotek/przecieków , więc nie musi na 100% być tak w finalnym produkcie.

 

Póki siedzę na 1080p to dość często śledzę tematy o zen3 , do póki nie przesiądę się na 1440p, to dość mocno obserwuje te procki, bo w zen2 mam pewne braki do gry w fullhd z wysokim fpsem. Do 144fps nie ma problemu, do 240 już są.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiera najpewniej końcówka Q3. Plus raczej znów trzeba się będzie spodziewać uber opóźnień patrząc na obłożenie TSMC na 2020.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plus raczej znów trzeba się będzie spodziewać uber opóźnień patrząc na obłożenie TSMC na 2020.

Niemal na pewno będzie,zobacz co TSMC produkuje dla AMD - procesory Zen2,układy graficzne Navi,jeszcze do tego dojdą Zen 3 i układy dla konsol PS5/Xbox Scarlett.Na 7 nm TSMC realizuje zamówienia od Apple i innych firm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen3 to ma mieć całkiem nowa architekture.

 

-Plotki o wzroście ipc w okolicach 17%

- I/O w 7nm zamiast 12nm.

-Pozbycie się CCX w chiplecie, ryzeny 4000 będą miały 8 rdzeni na chiplet z 32mb+ L3 w porównaniu ZEN2 ma 2x4c 2x16MB L3 na chiplet.

04184502358l.jpg

 

Jeśli ten slajd będzie się zgadzał to zen3 wyląduje w drugiej połowie sierpnia lub na początku września.

rmeWeNK.jpg

Edytowane przez Smogsmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualna sytuacja na rynku przekonuje mnie do zakupu Zen2 teraz... Nawet jak zobaczę Zen3 w sklepach pod koniec roku, to ze względu na niską podaż znów przyjdzie zaplacić premium.

 

Np. ceny 3700X w ciągu 2mc od premiery oscylowały na poziomie blisko 350 euro, dzisiaj jest to już 298-305 euro. Były nawet pierwsze promocje na Ryzeny 3000 wliczając w to 3900X (440 euro było).

 

Coś czuje, że dla osób posiadających dobre płyty X470, B550 i X570 to pod koniec przyszłego roku rozsądnym wyborem będzie zakup topowego Zen3 (12-16C). Najlepiej w okresie premiery Zen'ów na następną platformę, gdy będą już obniżki cen (zaspokojony/nasycony rynek, duża podaż i wyprzedaże).

 

Ogółem, nie warto kupować Ryzenów w okresie premiery. Z Intelem zawsze było łagodniej. Np. 6700K czy nawet dawniej Ivy Bridge/Haswelle.

Edytowane przez Knight_dev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo Intel nigdy nie obniżał ceny - spoko dla tych którzy kupili na początku, ale jak ktoś chciał upgradować starszego kompa to zostawały używki bo jakby chciał nówkę to równie dobrze można było kupić kolejną generację.

 

Działało póki nie było konkurencji (bo trudno uznać FX za taką), a teraz swoją polityką sami pchają ludzi w ręcę AMD.

 

Mnie przekonało coś innego - sytuacja w Chinach - jest bardzo prawdopodobne, że wszystkie nowości złapią opóźnienie - może nie procki bo to poza Chinami jest robione, ale płyty główne mogą zdrowo oberwać najlepszy przykład B550 - już niby było gotowe a teraz cisza jak makiem zasiał, nowych mobasów ani widu ani słychu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogółem, nie warto kupować Ryzenów w okresie premiery.

Bo dużo się traci przy późniejszej odsprzedaży?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo dużo się traci przy późniejszej odsprzedaży?

Nie tylko,również w przeciągu roku-dwóch lat te procesory można nabyć nowe za ułamek ceny premierowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na premierę nie kupię zen3 , mam nauczkę , jeśli chodzi o jakość tych procesorów.

Świeżo po premierze, ciężko było trafić godny procek, który faktycznie trzymał te 4.2ghz w lekkich zadaniach (mowa o ryzenach 3600) , a ręczne kręcenie kończyło się na 4.0-4.1ghz do 1.35v, szczęśliwcy mogli ustawić okolice 4.2 do takiego napięcia.

Teraz minęło ponad pół roku od premiery, i praktycznie każda sztuka co teraz była kupiona , robi 4.3ghz do 1.35v , imc też jest lepszej jakości, pierwszy egzemplarz kupiony w sierpniu (1927) co miałem, kończył się na 1766 stabilnym fclk, wszystko powyżej crashowało, rdzeń 4.1ghz 1.35v. Egzemplarz zakupiony w grudniu, z datą 1932 , kręcił 4.35ghz 1.35v , fclk szło stabilnie na 1866mhz . To był pierwszy egzemplarz na forum, co przy takim napięciu przebił barierę 4.35ghz , 4.4ghz 1.39v w biosie (1.37v pod obciążeniem , w windowsie) robił occt avx2 . Z chęci przesiadki na intela, pozbyłem się tej dobrej sztuki , miała niski vid, i nadawał się świetnie pod pbo (wbijał 4.4ghz w lekkich zadaniach) , nie liczyłem, że wylosuję jeszcze lepszy egzemplarz. Kupiłem go na początku lutego, data produkcji 2001sut , 4.45ghz 1.35v occt avx2 stable , 4.5ghz zabija go temperatura, bo urosła masakrycznie, wprost nieproporcjonalnie do zegara. Zen2 powyżej 4.3ghz zaczyna robić się strasznie głodny + temperatury rosną niesamowicie, u mnie sweet spot to 4.4ghz 1.3v, bo i jeszcze aio daję radę schłodzić to cpu, i pobory są akceptowalne. Fclk bez problemu stabilne na 1900 , 1933 komputer się uruchamia ale bsod podczas ładowania systemu, przyznam , że próbowałem uruchomić tak fclk z niskimi napięciami vsoc, vddg i vddp , może podbicie tych napięć by mi pozwoliło uruchomić fclk na 1933mhz. Ale myślę, że taka walka nie ma sensu, te napięcia podbijają dość mocno pobory przez procesor, a co za tym idzie, temperatury skaczą mocno w górę.

 

Podsumowując, jeśli w zen3 będzie identyczna sytuacja co w zen2 , jeśli chodzi o jakość tych procków, to na premierę nie ma co się o nie zabijać, lepiej będzie poczekać z 3-4 miesiące od premiery, niech bardziej dopracują te cpu , i łatwiej będzie trafić dobrą sztukę . Jeśli chodzi o ceny, ciężko stwierdzić, zen2 jest przedostatnim cpu na am4, więc raczej nie podzieli losu ryzenów 1xxx , ceny będą się jako tako trzymać, ale zen3 raczej będzie dopiero cpu, który najmniej straci z biegiem czasu, jednak to będą "topowe" procki, pod am4 , więc i ceny powinny utrzymać. Zen2 i tak bardzo długo trzymały wysokie ceny, pół roku od premiery minęło, a procki droższe niż w dniu premiery, jak kupowałem ryzena 2600, niecałe pół roku po premierze, to płaciłem za niego 670zł , gdzie w dzień premiery cena była zbliżona do ryzenów 3600 :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • No i oczywiście, że obcina detale. Jest jaśniej na pozór bo jest dokładnie jak na Asus, że świeci jaśniej w trybie 400, ale nie daje peak do 1000.
    • Typ sie konkretnie odkleja. Tu już faktycznie potrzeba dobrego specjalisty i pewnie pobytu na oddziale dobrego szpitala. Ale to też jakieś dobicie tego co musi być na konfederuskich stronach czy forach. Nowy ogromny pakiet broni i amunicji od USA bardzo ich zabolał. Aż czekam jak zaczną świrować jak do akcji wejdą f16
    • Jw. jeżeli zmieniamy i dostajemy 10% różnicy i ciut więcej vramu, ale musimy np dopłacić tysiaka albo więcej - to niestety ale się to średnio kalkuluje. Najoptymalniej byłoby się z kimś wymienić z ew. dopłatą, lub karta za kartę (strix to topowy model), ale tutaj możesz się naciąć na kulturę pracy jakiegoś golasa   Poczekałbym, 4070 jeszcze w wersji Ti to wciąż bardzo kompetentny sprzęt do grania. Nie żłopie bóg wie ile prądu a jest wydajna w 1440p. Wyjdzie seria 5070 to sprzedasz tego strixa i kupisz coś wyraźnie szybszego. Supki to zapychacze dziur a nie realne przyrosty, szczególnie dla posiadających modele bez S.
    • Wygląda na to, że Gigabyte inaczej podszedł do kwestii krzywej EOTF. Połączył tryby 400 i 1000 (pierwszy od 10-100%, drugi 1-10%) i uniknął spadku jasności w trybie 1000, który miał np. Asus.   
    • Rebel Moon część 2 sporo lepsza niż część pierwsza. Na początku trochę gadania i luzu a później zaczyna się akcja i uczta dla oka. Gdyby z pierwszej części wyciąć castingi do ekipy, fruwanie na kurczaku i inne pierdy i zastąpić je dłuższymi retrospekcjami które były przy stole w dwójce miało by to więcej sensu i zamiast 2 x 2h mógłby wyjść dobry film 3h. Mogli też zastąpić zboże jakimś rzadkim minerałem pożądanym przez wojsko np do napędzania tych dużych dział. Po obejrzeniu obu części P1 - 4/10, P2 - 6,5/10. Teraz szczerze czekam na część trzecią.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...