Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe jak to będzie wycenione bo z tego co pamiętam AMD zwykło sobie sporo liczyć za swoje APU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak to będzie wycenione bo z tego co pamiętam AMD zwykło sobie sporo liczyć za swoje APU.

 

Czy tak bardzo??? 3400g kosztujea ~700 a odpowiednik bez gpu wezmy ryzen 1500x ile kosztuje?? Podobnie a gratisie dostajesz grafike niewiele ustępuje rx550 2gb za 300zł... Wiadomo niby za 300 z second handu można dostać wydajniejsza grafike i robi się większa dysproporcja, tylko mamy tu też zuunifikowane energetycznie rozwiązanie... Więc osobiście wole APU niz bawić się takie puzle... skoro nie potrzebuje większej wydajności... Chociaż licze cicho ze apu 4000 dla desktop jednak będą chociaz trochę bardziej wydajne.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe flagowe, desktopowe APU Renoir, nazwijmy je Ryzen 7 4800G, kontra "stary" Ryzen 3800X:

 

- ten sam proces TSMC N7

- oba posiadają 2 CCX (2x 4 rdzenie)

- 3700x ma 4x więcej L3 cache, 32 MB vs 8 MB, odpowiednio 16MB i 4 MB na CCX

- w Renoir częstotliwość IF będzie niezależna (albo po prostu dostaniemy więcej dzielników) od częstotliwości RAM

- ciekawe jakie będzie maks OC rdzeni i IF (czy fakt że APU jest monolitem i wszystko jest w jednym układzie pogorszy OC?)

- Renoir nie wspiera PCIe 4.0, jak dla mnie jest to bez znaczenia

- które będzie miało lepszy kontroler RAM?

 

Według mnie po premierze desktop Renoir, Mattise nadal będzie najwydajniejszym chipem do gier od AMD, ale mogę się mylić i może się okazać że pomimo 4x mniejszego L3 APU będzie lepsze do gier, jak sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie po premierze desktop Renoir, Mattise nadal będzie najwydajniejszym chipem do gier od AMD, ale mogę się mylić i może się okazać że pomimo 4x mniejszego L3 APU będzie lepsze do gier, jak sądzicie?

Renoir na desktopa z dużą dozą prawdopodobieństwa nie pokona Matisse w grach(jeśli porównamy 8/16 procesory z osobną kartą graficzną)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Renoir nie wspiera PCIe 4.0, jak dla mnie jest to bez znaczenia

Dla mnie w sumie też, ale tym razem przydałoby się, żeby APU w końcu oferowały 16 linii PCIe na jednym łączu. Tradycyjnie od czasów carrizo było max x8 w APU.

 

Według mnie po premierze desktop Renoir, Mattise nadal będzie najwydajniejszym chipem do gier od AMD, ale mogę się mylić i może się okazać że pomimo 4x mniejszego L3 APU będzie lepsze do gier, jak sądzicie?

Mniejsza ilość L3 może oznaczać mniejsze opóźnienia w dostępie do L3 i pamięci głównej, ale mało prawdopodobne, że w czymkolwiek odbije się to na plus w stosunku do dużo większej ilości L3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Według mnie po premierze desktop Renoir, Mattise nadal będzie najwydajniejszym chipem do gier od AMD, ale mogę się mylić i może się okazać że pomimo 4x mniejszego L3 APU będzie lepsze do gier, jak sądzicie?

 

Jestem niestety sceptyczny. W końcu właśnie dużą ilość tej kaszy reklamowali jako "gamecache", które miało dać Zen2 kopa w grach. I dało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza ilość L3 może oznaczać mniejsze opóźnienia w dostępie do L3 i pamięci głównej, ale mało prawdopodobne, że w czymkolwiek odbije się to na plus w stosunku do dużo większej ilości L3.

Nie zapominajmy o jednym - Renoir to jeden kawałek krzemu, samo to powinno mocno zredukować opóźnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy o jednym - Renoir to jeden kawałek krzemu, samo to powinno mocno zredukować opóźnienia.

 

To będzie jakiś prognostyk co nam przyniesie Ryzen 4000.

 

Ale z tego co pamiętam gry zawsze lubiły dużo cachu.

 

 

Chociaż Renoir ma wspierać pamięci do zdaje się 4266 - przy wrażliwości Ryzenów na oc ramu to też może dać dużego kopa bo u nas IF wymusza 3800 max zazwyczaj)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Chociaż Renoir ma wspierać pamięci do zdaje się 4266 - przy wrażliwości Ryzenów na oc ramu to też może dać dużego kopa bo u nas IF wymusza 3800 max zazwyczaj)

 

Tylko to dotyczy pamieci LPDDR4x która nie jest kompatybilna z ddr4... więc jedynym beneficjentem mogą być laptopy które będą miały zalutowaną taką pamięć... W dekstop to to raczej nie przejdzie....

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To będzie jakiś prognostyk co nam przyniesie Ryzen 4000.

 

Ale z tego co pamiętam gry zawsze lubiły dużo cachu.

 

 

Chociaż Renoir ma wspierać pamięci do zdaje się 4266 - przy wrażliwości Ryzenów na oc ramu to też może dać dużego kopa bo u nas IF wymusza 3800 max zazwyczaj)

Średni prognostyk bo Zen 3 nie będzie monolitem, po prostu połączą L3 cache dla wszystkich 8 rdzeni w ramach jednego chipleta.

 

Renoir wspiera 4266 ale właśnie LPDDR4X na dwa razy węższej szynie (czyli o mniejszej przepustowości). Laptopy z DDR4 zatrzymują się na 3200MT/s czyli tyle samo co Ryzeny 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko to dotyczy pamieci LPDDR4x która nie jest kompatybilna z ddr4... więc jedynym beneficjentem mogą być laptopy które będą miały zalutowaną taką pamięć... W dekstop to to raczej nie przejdzie....

LPDDR4x w ogóle nie przejdzie w desktopie,nigdy nie widziałem płyt głównych do PC na pamięciach LPDDR3/4,a wiemy doskonale że w normalnej płycie głównej są pamięci DIMM(rzadko SO-DIMM).

W laptopach jak najbardziej możliwe,już spotkałem się z laptopami z lutowanymi pamięciami i ew.1 slotem na pamięć SO-DIMM

 

Średni prognostyk bo Zen 3 nie będzie monolitem, po prostu połączą L3 cache dla wszystkich 8 rdzeni w ramach jednego chipleta.

Co do Zen 3,jak będą wyglądać chiplety i ich rozmieszczenie(realizacja pamięci cache itd.),zobaczymy wkrótce.

Osobiście chciałbym że chiplety rdzeni przenieśli bardziej na środek PCB niż na bok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 4000 i Navi na RDNA2 w październiku

 

Optymistycznie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To długo sobi Navi 1 nie pożyje

 

Ale to mnie najbardziej ucieszyło

 

"The CPUs are also expected to get up to 200-300 MHz clock boost"

 

Razem z IPC to spokojnie będzie 20+ % wydajności. Czyli mniej więcej tyle ile zostało wykręconym do granic topnienia krzemu Skylake w ostanim bastionie Intela czyli grach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo licze na poprawienie latency memory bo to robi solidnego kopa w grach, zeby tak zeszli z 10ns niz to co mozna wyciagnac obecnie to byloby pieknie. Niemniej Zen3 to bedzie procesor na dluzej u mnie bo w pierwsze DDR5 nie mam zamiaru pojsc napewno. Na upartego cala gen konsol moglbym przesiedziec na 3700X ale po co :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też postanowiłem się okopać na z góry upatrzonych pozycjach przed wejściem DDR5 stąd sprzęt w stopce się pojawił :) Teraz tylko 4900 tak z pół roku po premierze i mogę na tym siedzieć do premiery PS6 wymieniając tylko grafikę i dokładając kolejne dyski m2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To długo sobi Navi 1 nie pożyje

Ceny pójdą na łeb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Computex przełożony na koniec września. Ciekawe czy z zapowiedziami będą czekać czy zrobią to wcześniej gdzie indziej lub w inny sposób, np. online.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj był przeciek,że premiera procesorów na Zen 3 i kart z RDNA2 miała być w październiku

Patrząc na to co się dzieje,niemal pewne jest,że w październiku nie będzie rzekomej premiery,a bardziej listopad-grudzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo w przyszłym roku...

Też to jest możliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na teraz to pewnie nawet w samym AMD nie wiedzą.

A nawet jak wiedzą to jest to stan na dziś który może ulec zmianie w każdej chwili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na teraz to pewnie nawet w samym AMD nie wiedzą.

A nawet jak wiedzą to jest to stan na dziś który może ulec zmianie w każdej chwili.

 

Dokładnie.. Dlatego nie ma co wyrokować naprzód :D. Czarny scenariusz, zakładający że obecna sytuacja z wirusem utrzymywałaby się dłużej niż do czerwca, rzeczywiście mogłoby przesunąć premierę nawet na przyszły rok. Póki co wygląda to w ten sposób że zaraza lekko wygasła w Chinach - już powoli rusza tam produkcja, natomiast u nas w Europie czy w Stanach cały czas utrzymuje się tendencja wzrostowa. Ale do normalności jako takiej i tak nie wrócimy pewnie szybciej niż za 2 lata, bo ucierpiała na tym cała gospodarka światowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego premiera mialaby sie nie odbyc jak fabryki pracuja caly czas. Jak fabryki stana to bedzie mozna mowic o opoznieniach ale nie wrozyc z fusow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego premiera mialaby sie nie odbyc jak fabryki pracuja caly czas. Jak fabryki stana to bedzie mozna mowic o opoznieniach ale nie wrozyc z fusow.

 

Tylko jeśli walnie kryzys ogólnoświatowy i ludzie nie będą mieć pieniędzy, to kto to kupi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...