Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też obstawiam,że w październiku raczej nie będzie premiery(jak już będzie premiera,to będzie "papierowa" :E)

Zresztą,zobaczymy co przyniesie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Date premiery! To po pierwsze a po drugie przez te pół roku sa tylko 99% szanse że sama premiera pewnie się nie uda, a o takich niuansach jak realna dostępność to kolejne "good wish"... ale optymistów widzę nie brakuje :) Myślę ze pesymistyczne spojrzenie ma wiecej racjonalności w tej sytuacji... ja to obstawiam coś okolice Ikw 2021 a i tak spodziewam się rozczarowania :P

Jak wysadza w powietrze fabyrke TSMC to mozna podejsc pesymistycznie a poki co to wszystko wyssane wiec nie wiem na jakiej pdostawie te pesymistyczne scenariusze tworzycie jak fabryki caly czas pracuja a sprzedaz obecnych Zen2 jak widac po raportach co miesiac bije rekordy oraz z dostepnoscia nie ma problemow. Nie ma co wrozyc z fusow i martwic sie na zapas. Jak przeloza to przeloza ale pisanie o tym dzis jest bez sensu, za kilka msc bedzie mozna blizej ocenic jak sytuacja na swiecie sie wyklaruje. Na chwile obecna nie jest problemem produkcja sprzetu tylko ich transport po swiecie.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nie widzę powodu do przesunięcia premiery, lub zrobienia "papierowej".

Faby pracują, nakazy związane z przesyłkami/transportami i innymi rzeczami, nawet jak nadal będzie pandemia w tym czasie zostaną ściągnięte, pandemia może trwać nawet rok, a ludzie muszą iść zarabiać, nie każdy ma tysiące odłożone na koncie, więc normalność musi wrócić. Jedynie, przy nadal utrzymującej się pandemii, ludzie mogą się wstrzymywać z zakupami, bo wiadomo że procesor, czy karta graficzna to nie są rzeczy najwyższej potrzeby. Ale kto ma kupić to i tak kupi nowe graty do pc. Intel niby pod koniec miesiąca ma premierę swoich cpu, ciekawe czy to będzie tylko papierowa, czy normalna premiera. Teraz niestety taki słaby czas, przynajmniej do czerwca będzie słabo z rynkiem. Oby amd, miało normalną premierę pod koniec roku, nie zamierzam pod koniec 2021r kupować zen3, bo ja jak wspominałem, kupię cpu dopiero po 4-6 miesiącach od czasu wprowadzenia na rynek. Nie zamierzam trafić kasztana :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od momentu jak mam X570 nie przeszla mi przez glowe mysl o tym pizdziku. Ludzie lubia sobie wymyslac problemy i zaprzatac glowe tym czym nie potrzeba. Mialo byc glosno i goraco a do dzis nie widze zalewu postow na temat tych pizdzikow, pomijajac np wpadke Asrocka.

Tia, najlepiej udawać że go nie ma. Dla tych, którzy obudowę mają na biurku, kilka centymetrów od ucha, hałas przy obciążeniu był do zniesienia. Grzejący się czipset i ten beznadziejny wentylator dyskwalifikuję u mnie całą platformę. To samo miałem kiedyś z nowiutkim 2070 super founders edition gdzie wentylator od samego początku piszczał. Wysłałem na reklamacje, przysłali nową drugą sztukę i było to samo, oczywiście wielu na forach się zapierało że tak ma być i to nie problem. Na szczęście udało się odzyskać pieniądze. A dla wnikliwych test u BlackWhiteTV potwierdził na szczęście że to była wada fabryczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia, najlepiej udawać że go nie ma. Dla tych, którzy obudowę mają na biurku, kilka centymetrów od ucha, hałas przy obciążeniu był do zniesienia. Grzejący się czipset i ten beznadziejny wentylator dyskwalifikuję u mnie całą platformę. To samo miałem kiedyś z nowiutkim 2070 super founders edition gdzie wentylator od samego początku piszczał. Wysłałem na reklamacje, przysłali nową drugą sztukę i było to samo, oczywiście wielu na forach się zapierało że tak ma być i to nie problem. Na szczęście udało się odzyskać pieniądze. A dla wnikliwych test u BlackWhiteTV potwierdził na szczęście że to była wada fabryczna.

 

Bredzisz z tym chipsetem. Mam budę blisko głowy i ta pierdziawka dla mnie nie istnieje. Chipset trzyma 58-60C.

 

Jak wysadza w powietrze fabyrke TSMC to mozna podejsc pesymistycznie a poki co to wszystko wyssane wiec nie wiem na jakiej pdostawie te pesymistyczne scenariusze tworzycie jak fabryki caly czas pracuja a sprzedaz obecnych Zen2 jak widac po raportach co miesiac bije rekordy oraz z dostepnoscia nie ma problemow. Nie ma co wrozyc z fusow i martwic sie na zapas. Jak przeloza to przeloza ale pisanie o tym dzis jest bez sensu, za kilka msc bedzie mozna blizej ocenic jak sytuacja na swiecie sie wyklaruje. Na chwile obecna nie jest problemem produkcja sprzetu tylko ich transport po swiecie.

 

Premierami nie ma co się martwić.

 

Lepiej się módlcie aby hiperinflacji nie było bo wtedy nie będziecie mieli za co kupić nawet bułki w spożywczym :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia, najlepiej udawać że go nie ma. Dla tych, którzy obudowę mają na biurku, kilka centymetrów od ucha, hałas przy obciążeniu był do zniesienia. Grzejący się czipset i ten beznadziejny wentylator dyskwalifikuję u mnie całą platformę. To samo miałem kiedyś z nowiutkim 2070 super founders edition gdzie wentylator od samego początku piszczał. Wysłałem na reklamacje, przysłali nową drugą sztukę i było to samo, oczywiście wielu na forach się zapierało że tak ma być i to nie problem. Na szczęście udało się odzyskać pieniądze. A dla wnikliwych test u BlackWhiteTV potwierdził na szczęście że to była wada fabryczna.

Ale wiesz ze twoje marudzenia mnie nie obchodza i jakos nie widze wysypu postow uzytkownikow z ryzenami na temat chipsetu a mamy ich na forum sporo. Mam komputer obok monitora i napsialem ze nie zwracam na pizdzika uwagi bo go nie slysze, co tzn grzejacy sie chipstet??, a sa takie co sie nie grzeja :lol2: Gdyby bylo cos nie tak z tym pizdzikiem to napewno bym sie pochwalil a ostatecznosci zmienil mobasa ale problemu nie ma.

 

Kup sobie intela i masz problem z glowy bo gdybym nie mial X570 u siebie to moze bym jeszcze podszeld do twojego posta powaznie ale czytajac takie farmazony tylko smiechlem :E

 

Tez mialem 2070S FE i wad fabrycznych wentylator nie mial tylko jaki to ma zwizek z chipsetem bo jakikolwiek sprzet z wada fabryczna wiadomo ze nie bedzie dzialal poprawnie.

 

Sugerujesz ze pizdzik na X570 to wada fabyrczna a my udajemy ze jej nie ma :lol2: :lol2: :lol2:

 

Kolega kilka postow wczesniej najlepiej to podsumowal: "Najwiecej decybeli generuje narzekanie na niego"

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości otworzyłem jakiś test pod kątem tych wentylatorów i widzę że większość płyt ma fan-stop w idle więc w czym problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości otworzyłem jakiś test pod kątem tych wentylatorów i widzę że większość płyt ma fan-stop w idle więc w czym problem?

Ten gosc jak widac niezle troluje takze problem jak widac on ma tylko ze soba :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem asusa x570-p i potwierdzam, wentylatorka na nim nie słychać, nieraz potrafił wejść w pasywny tryb. Na asrocku, nie jest kolorowo z wentylatorkiem, msi i gigabyte to mają jeszcze lepiej umiejscowiony piździk od asusów, i tam sporo czasu pasywnie działa chipset. Na zagranicznych forach, można wyczytać, że zmiana termopadu na dobrej jakości pastę na asusie zbija 10-15*, a przynajmniej na moim asusie brakowało około 4-5* do tego, by pracował pasywnie. Mam dość mocno wyczulony słuch, więc jakiś szelest/gwizd by mnie do szału doprowadził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymuję zdanie,że można byłoby stosować porządniejsze radiatory(miedziane,ale za to podbije koszta :E) na chipsecie i piździków w ogóle by nie było.

990FX na płycie w moim kompie ma TDP większe od X570 i radiator aluminiowy z pojedyńczym heat pipe wystarcza zupełnie.

Ale tak,14 nm vs 65 nm :E

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem asusa x570-p i potwierdzam, wentylatorka na nim nie słychać, nieraz potrafił wejść w pasywny tryb. Na asrocku, nie jest kolorowo z wentylatorkiem, msi i gigabyte to mają jeszcze lepiej umiejscowiony piździk od asusów, i tam sporo czasu pasywnie działa chipset. Na zagranicznych forach, można wyczytać, że zmiana termopadu na dobrej jakości pastę na asusie zbija 10-15*, a przynajmniej na moim asusie brakowało około 4-5* do tego, by pracował pasywnie. Mam dość mocno wyczulony słuch, więc jakiś szelest/gwizd by mnie do szału doprowadził.

Jak bede zmienila na Zen3 to z ciekawosci rozbiore i wrzuce thermal grizly :cool: Chyba ze X670 mnie czyms zaciekawia i bedzie calkowita zmiana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mialem 2070S FE i wad fabrycznych wentylator nie mial tylko jaki to ma zwizek z chipsetem bo jakikolwiek sprzet z wada fabryczna wiadomo ze nie bedzie dzialal poprawnie.

Miał, o czym również wspomniał w swojej recenzji BlackWhiteTV. Ja miałem dwie nówki sztuki i w obu był ten sam problem.

 

A tutaj więcej.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/geforce-graphics-cards/5/292324/rtx-founders-edition-coil-while/

https://forums.evga.com/How-common-is-coil-whine-on-the-RTX-2070-SUPER-m3004655.aspx

 

To samo wadliwe łożysko wentylatora pojawiło się nie tylko w 2070S ale również w 2060S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia, najlepiej udawać że go nie ma. Dla tych, którzy obudowę mają na biurku, kilka centymetrów od ucha, hałas przy obciążeniu był do zniesienia. Grzejący się czipset i ten beznadziejny wentylator dyskwalifikuję u mnie całą platformę. To samo miałem kiedyś z nowiutkim 2070 super founders edition gdzie wentylator od samego początku piszczał. Wysłałem na reklamacje, przysłali nową drugą sztukę i było to samo, oczywiście wielu na forach się zapierało że tak ma być i to nie problem. Na szczęście udało się odzyskać pieniądze. A dla wnikliwych test u BlackWhiteTV potwierdził na szczęście że to była wada fabryczna.

A to ciekawe, bo mam PCta obok TV, jakiś metr od siebie na wysokości głowy, i "beznadziejny wentylator" prawie w ogóle się nie kręci, a jak już to ma po 600-800-1000RPM i muszę patrzyć przez szybę żeby stwierdzić czy się kręci, bo go nie słychać. Ostatni HwInfo nie pokazuje mi RPM chipsetu, wcześniejsze pokazywały. Temperatury na chispsecie max 64 stopnie po dwóch godzinach grania.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się tak patrzę na tą całą specyfikację nowego ZEN 3, to powiem szczerze że Dupy nie urywa.

Do jakich "potwierdzonych" danych udało mi się dokopać:

 

Tak samo jak zen 2:

-2 wątki na rdzeń

-8 core CCX

-taka sama rozpiętość ilościowa rdzeni

-takie samo TDP

-będzie obsługiwało aktualną platformę AM4/DDR4/PCIE4

różnice

-zegary średnio o 100MHz (50 -150|) szybsze u ryzenów (czyli przyspieszenie w granicach błędu statystycznego)

-IPC większe o jakieś 10-12%, a dla jednostki zmiennoprzecinkowej 50%, czyli sumarycznie jakieś 15-17%

-pełne 32MB pamięci cache dostępnej dla wszystkich 8 rdzeni w obrębie jednego CCX, a nie jak wcześniej że 2x (4 po 16 MB)

-opróżnienie pamięci L3 47 cykli, w Zen 2 jest to 40 cykli (?? w Zen3 miało być wszystkiego więcej, no ale chyba nie o takie więcej chodzi)

--- edit ---

No i prawdopodobnie do sklepów trafi w Q4 2020r.

Edytowane przez Elekto_Edek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał, o czym również wspomniał w swojej recenzji BlackWhiteTV. Ja miałem dwie nówki sztuki i w obu był ten sam problem.

 

A tutaj więcej.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/geforce-graphics-cards/5/292324/rtx-founders-edition-coil-while/

https://forums.evga.com/How-common-is-coil-whine-on-the-RTX-2070-SUPER-m3004655.aspx

 

To samo wadliwe łożysko wentylatora pojawiło się nie tylko w 2070S ale również w 2060S.

Ale co mnie czlowieku obchodzi jakas karta graficzna w dziale procesorow :E Bylo wadliwe to sie wymienia jak kazdy wadliwy sprzet i po problemie.

 

Zejdz na ziemie i nie spamuj pierdolami bo obchodzi mnie to tak bardzo jak zeszloroczny snieg :lol2:

 

Chcesz sobie o tym popisac to zalz w odp dziale temat ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bredzisz z tym chipsetem. Mam budę blisko głowy i ta pierdziawka dla mnie nie istnieje. Chipset trzyma 58-60C.

Ładny przepływ powietrza masz. U mnie na tufie chipset dochodzi do 74℃ pod obciążeniem, ale też tego wentylka nie słyszę. Tylko jadę na r6 fabrycznym i to z tym panelem wygłuszającym na topie, nie przewiewnym :E.

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak zen 2:

-8 core CCX

Nie tak samo, Zen 2 ma czterordzeniowe CCXy, dwa tworzą jeden chiplet/CCD. W Zen 3 będzie to wszystko połączone.

Do tego same CCXy, architektura rdzenia są dokładnie takie samo jak w pierwszym Zenie, tyle że dodali więcej cache i wsadzili kontrolery do oddzielnego chipa. Tymczasem Zen 3 będzie miał kompletnie nową architekturę samych rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny przepływ powietrza masz. U mnie na tufie chipset dochodzi do 74℃ pod obciążeniem, ale też tego wentylka nie słyszę. Tylko jadę na r6 fabrycznym i to z tym panelem wygłuszającym na topie, nie przewiewnym :E.

 

Pewnie to zasługa tego, że na dole mam 480mm chłodnicę i 4x 120mm eloop dmuchających do góry :P

No i karta nie dogrzewa chipsetu bo zwodowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wysadza w powietrze fabyrke TSMC to mozna podejsc pesymistycznie...

 

 

Moze i pesymistyczne ale oparte na założeniach ekonomicznych, wysadzać nikt ich nie musi, bardziej chodzi o potencjalnych klientów... już pomijam aspekt wydajności produkcji która nie jest z gumy i zeby robić nowe procki beda musieli przestac/mniej robić starych... a stare to takie ekonomiczne i sprawdzone rozwiazanie że robią duzo więcej niż tych nowych które musiałby współmiernie podrożeć a właśnie to może być powodem by jednak opóznić cały ten cyrk... Już niektórzy producenci rozrywki w tym deweloperzy gier wstrzymuja sie z premierami i opozniaja bo to kiepski okres na premiery czegkolwiek... podobnie ma się z nowym sprzetem, jakby nie było zen 2 schodza jak ciepłe bułeczk, konkurencja w lesie a jeden z najwiekszych z rynków zmierza krzywa do epokowego kryzysu w dziejach... za pół roku to sie dopiero zacznie krach... wiec nie trzeba być geniuszem by sadzić że nie koniecznie wprowadzanie nowych i drozszych rozwiazań ma szanse przyjąc się na rynku gdzie ludzie bardziej beda się zastanawiać nad zakupem i zapewnianiem bardziej przyziemnych potrzeb... taki realistyczny pesymizm... bo wiekszy zbyt bedzie na rozwiazanie ekonomiczne czyli starsze...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 procent to i tak duzo. z kazdym kolejnym bedzie mniej .amd odbilo sie od dna z ipc fx-a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co niektórzy wyżej mają problem z piździkiem. Tak samo nie słyszę go w ogóle na tle innych wentylatorów, A temp. są jakie są normalnie od 60-70 stopni, czasami pod obciążeniem dobije do 75. I co z tego skoro działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 procent to i tak duzo. z kazdym kolejnym bedzie mniej .amd odbilo sie od dna z ipc fx-a

Jeszcze tylko żeby wszystkie sztuki robiły te 4,5Ghz i będzie git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie wrzucajcie coś z AdoredTV,wiarygodność tego gościa jest mocno wątpliwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadnych nowych plotek nie ma, wszystko co mamy na dzis jest tylko w kolko powatarzane od pewnego czasu. Ale garsc konkretow jest. jednym slowem bedzie dobrze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...