Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

XT - 1199 zł, 1070 - 1699/1599 zł, no chyba jest różnica :E 

Odczep się od tego Ryzena 3600, bo już Ci wyjaśniłem że w rolę wchodzi tylko Zen3, po kij się czepiasz tego proca? Jakie on ma znaczenie?

1080p-p.webp

4600 nie dogoni i5-10600K? Wolne żarty. Chyba przyzwyczailiście się do 5% IPC gain za czasów Intela. Zenik to będzie minimum 15%. 

 

Przestań rozsiewać mylne quoty, napisałem w kontekście przyszłego 4600 jeśli startowałby z ceny XT, to wtedy nie jest najgorsza cena. 500 zł wiecej 10700 masz płytę za darmo do 4600 :E 

 

Edytowane przez TheMr.
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, TheMr. napisał:

XT - 1199 zł, 1070 - 1699/1599 zł, no chyba jest różnica :E 

 

https://www.ceneo.pl/93704628

https://proline.pl/procesor-intel-core-i7-10700-comet-lake-2-9-ghz-s-1200-box-p6714393

 

1499zl mieści się w przedziale 1599-1699 ? 

 

Róznica między 3600XT a 10700 to 300zl. A proc jest znacznie lepszy. Szczególnie jak kupisz BDie do zestawu. Tomahawk X570 jest droższy o 100zl od Tomahawk Z490. To już 200zl różnicy na zestawie. A jak zejdziesz na A-PRO tańszą o kolejne 150zl, to masz 50zl różnicy na zestawie 3600XT +Tomahawk vs 10700 + A-PRO. Dla tego o drogie AMD to chore AMD :) 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPC 15% nigdy nie daje wzrostu fps na tym poziomie dlatego Zen3 prawdopodobnie się zrówna z obecnymi Comet

 

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Tornado3 napisał:

IPC 15% nigdy nie daje wzrostu fps na tym poziomie co wzrost fps dlatego Zen3 prawdopodobnie się zrówna z obecnymi Comet

 

Masło maślane. Zen3 to nie tylko 15% IPC, ale zmiany w całej architekturze, wsparcie wyższego RAMu, niższe opóźnienia, nowy IF, jeden CCX co już było widać w przypadku 3300X jakiego dał kopa. 

3 minuty temu, Minciu napisał:

https://www.ceneo.pl/93704628

https://proline.pl/procesor-intel-core-i7-10700-comet-lake-2-9-ghz-s-1200-box-p6714393

 

1499zl mieści się w przedziale 1599-1699 ? 

 

Róznica między 3600XT a 10700 to 300zl. A proc jest znacznie lepszy. Szczególnie jak kupisz BDie do zestawu. Tomahawk X570 jest droższy o 100zl od Tomahawk Z490. To już 200zl różnicy na zestawie. A jak zejdziesz na A-PRO tańszą o kolejne 150zl, to masz 50zl różnicy na zestawie 3600XT +Tomahawk vs 10700 + A-PRO. Dla tego do tych drogie AMD to chore AMD :) 

Proline promocyjna cena wysyłkowa XD :E 1530 zł normalna cena, w RTV 1699 zł a w morele 1550 zł ale też w promocji. Reszty sklepów nie skomentuję. No ale zaraz Ci znajdę z firmy krzak procka taniej i będzie dobrze? :E 

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co pchać do Ryzena 3600 czy nowych 4600 płytę za 1000 pln jak w zupełności wystarczy taka za 300 czy 400 pln?

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kibolkks napisał:

Ale po co pchać do Ryzena 3600 czy nowych 4600 płytę za 1000 pln jak w zupełności wystarczy taka za 300 czy 400 pln

Bo ta za 300 czy 400 nie zaoferuje mi 6-8 portów USB, flashbiosa z tyłu czy większej ilości portów SATA albo NVMe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, TheMr. napisał:

Masło maślane. Zen3 to nie tylko 15% IPC, ale zmiany w całej architekturze, wsparcie wyższego RAMu, niższe opóźnienia, nowy IF, jeden CCX co już było widać w przypadku 3300X jakiego dał kopa.

Z tej tabelki realny wzrost wydajności miedzy Zen+ a Zen2 to raptem 6% średniego fps (2700X vs 3700X) dalej uważasz że Zen3 zrobi rewolucję ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, TheMr. napisał:

Bo ta za 300 czy 400 nie zaoferuje mi 6-8 portów USB, flashbiosa z tyłu czy większej ilości portów SATA albo NVMe. 

 

Dla większości użytkowników komputerów do gier nie ma to najmniejszego znaczenia.

Edytowane przez kibolkks
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, TheMr. napisał:

Promocyjna cena wysyłkowa XD :E 1530 zł normalna cena, w RTV 1699 zł a w morele 1550 zł ale też w promocji. Reszty sklepów nie skomentuję. No ale zaraz Ci znajdę z firmy krzak procka taniej i będzie dobrze? :E 

A masz jakiś problem z wysyłką? Coś nie tak jest z Proline? 

Swoją upragnioną x570 Tomahawk to jak niby kupisz, jak w 3 sklepach na krzyż jest, w tym dwa to krzaki? https://www.ceneo.pl/95783205 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

A za 1500zl to masz już teraz w sklepie i7-10700

caseking od ręki 1430, z tym że do ryzenów lepiej porównywać wersje F bez igpu, w casekingu 10700F 1360zł, w naszych sklepach nie sprawdzałem.

PS. Ja kupiłem na allegro 10700 za 1250 a 9700k sprzedałem za 1300 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, parcu napisał:

No ja bym powiedział że x570 tomahawk to jest ok. 200zł dopłaty w stosunku do b550 jednak :D

https://proline.pl/msi-mag-b550-tomahawk-am4-p6715199

Akurat widzę,że Proline ma taniej tego tomahawka B550,ale ja brałem źródło jako x-kom

18 minut temu, Minciu napisał:

Swoją upragnioną x570 Tomahawk to jak niby kupisz, jak w 3 sklepach na krzyż jest, w tym dwa to krzaki? https://www.ceneo.pl/95783205

W X-kom jest,kilka dni temu było dostawa wkrótce,a teraz można dostać od ręki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Wu70 napisał:

PS. Ja kupiłem na allegro 10700 za 1250 

W takiej sytuacji to szczerze mówiąc nawet ryśki 3600 za 900pln stają się słabym zakupem :D 

Liczę że jednak AMD coś zejdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, TheMr. napisał:

Zen3 to nie tylko 15% IPC, ale zmiany w całej architekturze, wsparcie wyższego RAMu, niższe opóźnienia, nowy IF, jeden CCX co już było widać w przypadku 3300X jakiego dał kopa.

Właśnie to są składowe na wyższe IPC względem Zen2 ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie budują budują to lotnisko?

Ja mieszkam niedaleko, żeby nie myśleli o rozbudowie XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jg77xfx napisał:

A gdzie budują budują to lotnisko?

Ja mieszkam niedaleko, żeby nie myśleli o rozbudowie XD

CPK_Map_01.jpg?w=680&ssl=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ernorator napisał:

CPK_Map_01.jpg?w=680&ssl=1

Bardziej w lewo od oznaczenia czyli Drybus, Buszyce, Duninopol, Strumiany ;)

To jest pierwsza wersja która się pojawiła ponad 3 lata temu. Obecnie są 4 warianty i w każdym się łapię na inwestycje :E

W sumie to lepiej bo nie chciał bym mieć "pasa startowego" za ogrodzeniem :E:E:E

 

Wracając do tematu - chyba zrobię jeszcze jedną inwestycję i przeskoczę na B550. Przy sprzedaży całego PC będzie łatwiej - z możliwością upgrade do Zen3 :P

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta tania nie będzie - 1200/1300 zł jak nic będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.08.2020 o 14:36, DjXbeat napisał:

Właśnie to są składowe na wyższe IPC względem Zen2 ;)

Nie są. Wspólny CCX czy cache i niższe opóźnienia przekładają się na wzrost ilości klatek w grach przy tym samym IPC (przykład - 3100 i 3300X).

W dniu 12.08.2020 o 14:19, Minciu napisał:

W takiej sytuacji to szczerze mówiąc nawet ryśki 3600 za 900pln stają się słabym zakupem :D 

To jest sytuacja porównywania nieporównywalnych. 3600 kosztuje w sklepie 800zł, 10700F 1550zł. To prawie dwukrotna różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, kalderon napisał:

Nie są. Wspólny CCX czy cache i niższe opóźnienia przekładają się na wzrost ilości klatek w grach przy tym samym IPC (przykład - 3100 i 3300X).

Przy tym samym taktowaniu pojedynczy wątek w 3300X jest wydajniejszy o dobre kilka % - jego IPC jest wyższe względem 3100.

1CCX w 3300X zmniejsza opóźnienia, które wpływają na wydajność pojedynczego wątku. Jeżeli wydajność pojedynczego wątku jest wyższa to logiczne jest, że czas wykonywania instrukcji w jednym cyklu się skrócił.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, kalderon napisał:

 

To jest sytuacja porównywania nieporównywalnych. 3600 kosztuje w sklepie 800zł, 10700F 1550zł. To prawie dwukrotna różnica.

Kolega pisał że kupił i7 10700 za 1250zl. Ale tak to jest jak się wyrywa fragment z kontekstu i jeszcze zawyża cenę i7 o stówkę, a ryzena zaniża? 

https://www.ceneo.pl/93704630

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupił na allegro i porównuje z pełną sklepową ceną 3600.

35 minut temu, DjXbeat napisał:

1CCX w 3300X zmniejsza opóźnienia, które wpływają na wydajność pojedynczego wątku. Jeżeli wydajność pojedynczego wątku jest wyższa to logiczne jest, że czas wykonywania instrukcji w jednym cyklu się skrócił.

Wpływ opóźnień na wydajność zależy od programu, gry są na to wrażliwe, benchmarki czy programy do pracy/renderowania mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, DjXbeat napisał:

Przy tym samym taktowaniu pojedynczy wątek w 3300X jest wydajniejszy o dobre kilka % - jego IPC jest wyższe względem 3100.

1CCX w 3300X zmniejsza opóźnienia, które wpływają na wydajność pojedynczego wątku. Jeżeli wydajność pojedynczego wątku jest wyższa to logiczne jest, że czas wykonywania instrukcji w jednym cyklu się skrócił.

3300X ma mocniejszy pojedynczy wątek tylko dlatego, że ma wtedy do dyspozycji 16 MB cache L3, a nie 8 MB jak 3100. Paradoksalnie ten podział na dwa CCX może się w skrajnych przypadkach wielowątkowych nawet okazać kapkę wydajniejszy od jednego CCX, ale oczywiście na ogół jest zauważalnie gorzej. Żeby dwa CCX miały podobną wydajność jak jeden CCX (w ramach tej samej liczby rdzeni), to jednak musi być zdublowany cache L3, a 3100 ma niestety urżniętą połowę. Gdyby miał 2x 16 MB, to wydajnościowo by się praktycznie niczym nie różnił od 3300X, przy łącznej pojemności L3 oczywiście dwa razy większej ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pojedynczy wątek, to jak najbardziej, jest to jedyna przyczyna. Podział na CCX niestety ma swoje plusy i minusy, tego się nie przeskoczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...